Skocz do zawartości

donpedro

użytkownik
  • Liczba zawartości

    589
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez donpedro

  1. Na myjni automatycznej to można umyć służbowy samochód, pod warunkiem że się go nie lubi.
  2. donpedro

    Jakość Toyoty

    Yarisy na rynek europejski obecnie są produkowane w dwóch fabrykach: we Francji i w Czechach. Ciekawe której z nich dotyczą fuszerki montażowe. Bo jeśli chodzi o zabezpieczenie antykorozyjne, to równie słabe jest zapewne z obu.
  3. Po samej mocy (chyba) nie da się poznać, czy to jest 1.0 TSI już Evo czy jeszcze nie Evo. Pewnie trzeba będzie ustalić kody silnika, jak to w VW.
  4. W TSI 1.0 jest zmienna geometria od niedawna, dopiero od wprowadzenia oznaczenia EVO.
  5. Turbosprężarki w dieslach od dawna zazwyczaj mają zmienną geometrię, natomiast w benzynowych zazwyczaj mają stałą geometrię. A im prostsza konstrukcja, tym mniejsze ryzyko usterki i większa trwałość. Producenci długo nie stosowali zmiennej geometrii w benzynowych, ze względu na bardzo wysoką temperaturę spalin. Ale obecnie trwałość samochodów przestała się liczyć, liczy się głównie emisja CO2 (ale tylko ta z rury wydechowej). Pierwszym popularnym silnikiem benzynowym ze zmienną geometrią turbosprężarki to 1.5 TSI. Dlatego zaczekajmy z oceną trwałości takiego rozwiązania. Przy okazji: zmienna geometria turbosprężarki dotyczy kierownicy spalin, a nie wirnika.
  6. Silnik Diesla ma znacznie niższą temperaturę spalin, pracuje z niższymi obrotami, a olej napędowy nie ma aż tak destrukcyjnego wpływu na olej silnikowy jak benzyna.
  7. Większość problemów we współczesnych silnikach benzynowych ma swoje źródło w bezpośrednim wtrysku benzyny. Taki rodzaj wtrysku (oprócz niższej emisji CO2 z powodu której jest stosowany) generuje sadzę oraz wyższą temperaturę w cylindrze (efekt spalania zubożonej mieszanki), większe przedostawanie się benzyny do oleju (a nawet minimalny dodatek benzyny mocno zmniejsza ochronną lepkość oleju), a wtryskiwacze muszą pracować pod kilkadziesiąt razy większym ciśnieniem (co znacząco wpływa na ryzyko usterek, a nawet drobna zmiana ilości podawanego paliwa może skutkować gwałtownym podniesieniem temperatury w cylindrze - i np. opisanym wypaleniem zaworu). Oprócz standardowych skutków bezpośredniego wtrysku (np. gorsze smarowanie na zimno z powodu spłukiwania oleju, pierścienie zapieczone sadzą, nagar w dolocie i na zaworach ssących), skutki są także nieoczywiste (przyspieszone zużycie łańcucha rozrządu z powodu obecności sadzy w oleju - stąd np. przejście TSI z łańcuchów na pasek rozrządu).
  8. donpedro

    Fabia 1.0 80KM

    80 kilometrów to nie jest aż tak daleko
  9. W kwestii 1.2 puretech: https://autokult.pl/urzedy-ruszyly-sprawe-wadliwy-silnik-pod-lupa-uokik-i-tdt,7000481703959520a
  10. Najwięcej soli (chlorku sodu) w Europie stosuje się zapewne w Polsce (2,5 mln ton rocznie!). W Finlandii jest zakaz stosowania soli, natomiast w Szwecji i Danii są poważne ograniczenia w jej stosowaniu (zresztą poniżej -7 stopni sól jest nieskuteczna).
  11. Mnie zastanawia, dlaczego taki potentat jak Toyota która inwestuje grube miliardy dolarów w różne technologie, odwala teraz taką jakościową fuszerkę w podwoziach swoich samochodów. Skoro już stosują nieocynkowane blachy (w dodatku na podwoziu malowane baardzo cienko), to mogliby chociaż zabezpieczyć łączenia blach podwozia jakimś uszczelnieniem i psiknąć trochę wosku do profili. Dodatkowy koszt na egzemplarzu byłby minimalny. Chyba że dostosowali się do poziomu przeciętnego nabywcy, którego interesuje głównie to, żeby nadwozie wyglądało na terenowe, a w środku były jak największe ekrany
  12. W tym artykule wyjaśniono przyjęte kryteria: "W najnowszym zestawieniu badacze skupili się na takich kwestiach jak grubość lakieru i poziom ochrony, jaki on zapewnia, zabezpieczenia profili wewnętrznych, elementów zawieszenia i konstrukcji nadwozia, a także stan ww. elementów po testach długodystansowych." Ogólnie ranking potwierdza opinie, że z marek nie-premium najlepiej zabezpieczone są Renault, natomiast najgorszą jakość zabezpieczenia antykorozyjnego mają japońskie marki (w tym np. ulubiona przez Polaków Toyota).
  13. Na polskie drogi wysypywane jest rocznie 2,5 miliona (!) ton (!) soli (chlorku sodu). Taka nasza świecka tradycja, w żadnym innym kraju o podobnym klimacie nie ma aż takiego solnego szaleństwa. Sam obserwuję nadgorliwość drogowców - ledwie spadnie parę płatków śniegu, a zaraz pojawiają się solarki. Są miejscowości/osiedla gdzie z różnych powodów (uzdrowisko/ujęcie wody/itp) nie sypie się soli - i nie ma tam z tego powodu katastrofy komunikacyjnej.
  14. Koreańskie mimo że także nieocynkowane, to nie rdzewieją tak jak japońskie. Widać mają inną technologię do blach. Toyota to obecnie taka katastrofa jakościowa w kwestii zabezpieczenia podwozia przed rdzą, że w zasadzie każda inna marka ma lepsze zabezpieczenie.
  15. Obecnie nie ma znaczenia trwałość przedmiotów, ani marnowanie zasobów. Liczy się tylko potencjalna emisja CO2 w czasie jazdy (nawet jeśli samochód stoi zaparkowany), bo emisja CO2 przy produkcji nie ma znaczenia.
  16. W głowie mi się nie mieści, że można kupić coś tak szpetnego za własne pieniądze.
  17. Z tego co czytam i widzę, to mnóstwo GR Yarisów po opuszczeniu salonu najpierw jedzie na konserwację podwozia. Ten samochód ma zadatki na przyszłego youngtimera, tyle że podwozie ma takie, że bez konserwacji może tego nie doczekać.
  18. Właściciel QQ po powrocie do domu opowiadał: jechałem dzisiaj normalnie samochodem jak zwykle, a tu jakiś wariat w Vitarze chciał się ze mną ścigać, a potem dziwnie się na mnie patrzył.
  19. donpedro

    Nowa C-HR

    1. Byłem w paru salonach z miernikiem wykrywającym ocynk. Europejskie marki są ocynkowane (nawet najtańsze modele typu Clio), natomiast azjatyckie marki są nieocynkowane(z wyjątkiem niektórych modeli Nissana i Mistubishi będących bliźniakami modeli Renault). 2. We współczesnych samochodach rdzewieje głównie podwozie, a nie nadwozie. Dlatego na złom często idą (z powodu rdzy) samochody na których nadwoziu nie widać rdzy. 3. Sądzą po filmach na youtubie z inspekcji podwozi, najgorzej zabezpieczone przed rdzą obecnie są Toyoty. 4. Sam fakt ocynkowania blach nie gwarantuje odporności na rdzę, bo rdzewiały także niektóre ocynkowane modele.
  20. Tipo 99 000 w cenniku W oficjalnym cenniku Fiata na stronie cenniki.fiat.pl ceny Tipo zaczynają się od 123 tys. zł
  21. Trzy drobne ciekawostki z oficjalnych cenników nowych samochodów. 1. najtańszy Fiat Tipo: 123 000 zł 2. najtańszy Volkswagen Polo: 103 790 zł 3. osiągi Mitsubishi Colt 1.0/66KM: przyspieszenie 0-100km/h = 17,1s
  22. Jeśli nic nie pomoże, to pomoże ściągacz do łożysk.
  23. Jeśli model Idea, to Fiat a nie Opel.
  24. Tak, ale nie jest to reguła: - niektóre silniki z wtryskiem pośrednim, np. VW 1.0 MPI, mają GPF. - jedyne silniki z wtryskiem bezpośrednim które obecnie nie mają GPF, to niektóre wolnossące Mazdy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.