Skocz do zawartości

Fotowoltaika - zmiana z 2 na 1 string


Pito

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do osób obeznanych w instalacjach PV. Mam inwerter 3 fazowy Growatt 5000TL3-S, do tego podpięte 16 paneli ML-system 330W. Panele na 1 połaci, idealnie na południe. Podzielone na 2 stringi po 8 paneli z uwagi na zacienienie od drzewa po zachodniej stronie. Drzewo usunięte i myślę o przepięciu pod 1 string, żeby zwiększyć sprawność i żeby instalacja szybciej startowała. Czy to jest tak proste, że wystarczy zmostkowac + i - z aktualnie dwóch stringow i odpowiednio przepiąć pozostały '-' pod inwerterem? Trzeba coś konfigurować w samym inwerterze? Coś czytałem o pętli indukcyjnej, wiec trochę się obawiam, że jednak trzeba będzie coś zmienić z prowadzenie kabli na dachu. Ktoś, coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, luccass napisał(a):

Dlaczego myślisz, że sprawność się zwiększy?
I jaka jest Max moc jednego stringa w Inverterze?

tapatalked
 

Dlatego, że falownik będzie pracował bliżej napięcia nominalnego (650 V). Teraz pracuje pewnie przy 250-300 V. Szacowałem kiedyś sprawność, to wychodziło 91-92%, producent deklaruje więcej w pobliżu napięcia nominalnego (kolo 96-97%) ztcp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, hebel napisał(a):

Musisz wiedzieć jaki masz zakres napięcia mppt, jakie jest napięcie maksymalne na string i czy nie zrobisz przypadkiem pętli indukcyjnej.

Napięcie ma chyba do 800 vdc, to akurat do sprawdzenia. Napięcie bez obciążenia z 16 paneli to pewnie ok. 16x40V czyli ok. 640 VDC. Tak mi się kojarzy, że rozważali 1 string przy projektowaniu, tylko to drzewo wszystko zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pito napisał(a):

Napięcie ma chyba do 800 vdc, to akurat do sprawdzenia. Napięcie bez obciążenia z 16 paneli to pewnie ok. 16x40V czyli ok. 640 VDC. Tak mi się kojarzy, że rozważali 1 string przy projektowaniu, tylko to drzewo wszystko zmieniło.

Nie będzie lepiej, tylko praca równoległa może dać jakąkolwiek korzyść, prąd paneli to 9.5A a falownik łyka max 9A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie ma chyba do 800 vdc, to akurat do sprawdzenia. Napięcie bez obciążenia z 16 paneli to pewnie ok. 16x40V czyli ok. 640 VDC. Tak mi się kojarzy, że rozważali 1 string przy projektowaniu, tylko to drzewo wszystko zmieniło.
Jak myślisz, dlaczego rozważa się przede wszystkim moc paneli, a nie ich napięcie?

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hebel napisał(a):

Nie będzie lepiej, tylko praca równoległa może dać jakąkolwiek korzyść, prąd paneli to 9.5A a falownik łyka max 9A

Nie do końca rozumiem. Z wykresu od producenta, ale też kilka lat temu widziałem podobny, wynika że im bliżej napięcia nominalnego, tym lepsza sprawność.

A druga sprawa -jak polacze panele szeregowo, to prąd się nie zmieni, jedyna obawa czy mptt da radę pod względem mocy.

Trzecia rzecz, nie wiem skąd wziąłeś wartość 9A? To dla mojego falownika?

 

IMG_20230123_175427.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, luccass napisał(a):

Jak myślisz, dlaczego rozważa się przede wszystkim moc paneli, a nie ich napięcie?

tapatalked
 

Nie mogę znaleźć info dla mojego falownika. Jedyne co, to prąd po stronie wejściowej podają Isc 16A/16A i prąd pracy 11A/11A. Podejrzewam, że chodzi o prąd każdego mppt, ale karta katalogowa jest...niejednoznaczna.

Edytowane przez Pito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Pito napisał(a):

Pytanie do osób obeznanych w instalacjach PV. Mam inwerter 3 fazowy Growatt 5000TL3-S, do tego podpięte 16 paneli ML-system 330W. Panele na 1 połaci, idealnie na południe. Podzielone na 2 stringi po 8 paneli z uwagi na zacienienie od drzewa po zachodniej stronie. Drzewo usunięte i myślę o przepięciu pod 1 string, żeby zwiększyć sprawność i żeby instalacja szybciej startowała. Czy to jest tak proste, że wystarczy zmostkowac + i - z aktualnie dwóch stringow i odpowiednio przepiąć pozostały '-' pod inwerterem? Trzeba coś konfigurować w samym inwerterze? Coś czytałem o pętli indukcyjnej, wiec trochę się obawiam, że jednak trzeba będzie coś zmienić z prowadzenie kabli na dachu. Ktoś, coś?

 

Spokojnie spinaj na jeden string. Miałem na tym falowniku przez rok 5.5kW w panelach. Produkcja roczna 6008 kW. Co do pętli poczytaj i zdecyduj. Generalnie są dwie szkoły, jedni twierdzą że przy takiej instalacji nie ma znaczenia, inni że jak najbardziej ma ...  Ja dla świętego spokoju dołożyłem kabla żeby ją zlikwidować, dużo nie kosztowało a jakby co pętla zniwelowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Pito napisał(a):

Coś trzeba konfigurować w falowniku, czy sam to wykryje?

 

Ja miałem od początku jeden string, nie grzebałem w tych ustawieniach, ale patrząc w instrukcji nie widzę opcji konfiguracji tego. Zawsze możesz zadzwonić do serwisu i zapytać, mam z nimi jak najlepsze doświadczenia.

Pamiętaj tylko o zaślepkach na złącza które zostaną puste po drugim stringu na falowniku. Jak nie masz można je kupić na allegro.

Edytowane przez MarkS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MarkS napisał(a):

Zawsze możesz zadzwonić do serwisu i zapytać, mam z nimi jak najlepsze doświadczenia

Rzeczywiście, dzięki za przypomnienie. Czytałem o tym serwisie w Dąbrowie górniczej na etapie wyboru falownika 3 lata temu, wszyscy chwalili. Zadzwonię I zapytam.

 

Z tego co teraz zerknalem do skrzynki z ochronnikami przepięć, zmiana to będzie 10 minut roboty. Wystarczy wypiąć + i - i zmostkowac na listwie, akurat jest jedna wolna. A przy falowniku tak samo zmostkować dwa złącza MC4 i pozostałego minusa przepiąć do MPPT #1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pito napisał(a):

Z tego co teraz zerknalem do skrzynki z ochronnikami przepięć, zmiana to będzie 10 minut roboty. Wystarczy wypiąć + i - i zmostkowac na listwie, akurat jest jedna wolna. A przy falowniku tak samo zmostkować dwa złącza MC4 i pozostałego minusa przepiąć do MPPT #1

 

Nie bardzo widzę o czym piszesz :) Jak możesz to rozrysuj to albo jakieś foty wrzuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pito napisał(a):

Nie do końca rozumiem. Z wykresu od producenta, ale też kilka lat temu widziałem podobny, wynika że im bliżej napięcia nominalnego, tym lepsza sprawność.

A druga sprawa -jak polacze panele szeregowo, to prąd się nie zmieni, jedyna obawa czy mptt da radę pod względem mocy.

Trzecia rzecz, nie wiem skąd wziąłeś wartość 9A? To dla mojego falownika?

 

IMG_20230123_175427.jpg

Przepraszam, pomyliłem strony miałem kilka otwartych i nie zwróciłem uwagi na co patrzyłem, masz rację falownik łyka 11A, a z paneli nie pójdzie więcej jak 9.52A więc tu jest zapas.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MarkS napisał(a):

 

Nie bardzo widzę o czym piszesz :) Jak możesz to rozrysuj to albo jakieś foty wrzuć.

Tak, powyżej to były takie moje wewnętrzne rozważania :)

 

Tu fota. Chodzi o to, że z ochronnika wypinamy '-' jednego stringu i + drugiego stringu i mostkujemy na mosiężnej listwie na górze skrzynki. A z racji tego, że z tych połączeń kable idą też do falownika (widać podwójne kable w tulejce) to je ucinam albo też mostkuje, ale pod falownikiem.

 

IMG_20230123_215234.jpg

Edytowane przez Pito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kiwal napisał(a):

Ja bym połączył plus z stringi 1 z minusem stringu 2 na listwie albo na MC4.

Z ochronnika 2 wypiąć plus i podłączyć do ochronnika 1.

Gotowe.

No mniej więcej tak, ale nie do końca. Jak widzisz, kable są podwójnie w tulejkach. Nie będę nic rozcinał, tylko, patrząc na zdjecie powyżej od lewej, wypinam z 3 i 4 zacisku i łącze na listwie, a z 6 zacisku przepinam do 3. Tylko później muszę zamienić '-' przy falowniku, bo ten z 6 zacisku teraz idzie na MPPT #2. Wczesniej wypinam minus z MPPT#1 i łącze go z + z MPPT #2, wiec mostek będzie de factow dwóch miejscach.

 

Do tego jeszcze widzę, że muszę zmienić ochronnik, bo ten jest na 530V, a teraz napięcie obwodu otwartego będzie ok. 16*40=640V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pito napisał(a):

No mniej więcej tak, ale nie do końca. Jak widzisz, kable są podwójnie w tulejkach. Nie będę nic rozcinał, tylko, patrząc na zdjecie powyżej od lewej, wypinam z 3 i 4 zacisku i łącze na listwie, a z 6 zacisku przepinam do 3. Tylko później muszę zamienić '-' przy falowniku, bo ten z 6 zacisku teraz idzie na MPPT #2. Wczesniej wypinam minus z MPPT#1 i łącze go z + z MPPT #2, wiec mostek będzie de factow dwóch miejscach.

 

Do tego jeszcze widzę, że muszę zmienić ochronnik, bo ten jest na 530V, a teraz napięcie obwodu otwartego będzie ok. 16*40=640V

Tylko rob to bez obciazenia;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.