Skocz do zawartości

Nawadnianie kropelkowe


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

W skrzyni na warzywa oraz małej szklarni chcę zamontować nawadnianie - wbijane kroplowniki patykowe. Czy muszę do tego dołożyć reduktor ciśnienia na początku linii czy niekoniecznie? Ciśnienie z pompy mam 6bar, z wodociągu trochę mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że jedną linię kroplującą mam podłączoną przed reduktorem ciśnienia (ok 6 bar).

Najlepiej na początku linii, na złączkach dać skręcane obejmy. Trzyma.👍

BTW za reduktorem (ok 3 bar o ile pamiętam) bez obejm też potrafi puścić na złączce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DamU napisał(a):

Zdaje się, że jedną linię kroplującą mam podłączoną przed reduktorem ciśnienia (ok 6 bar).

Najlepiej na początku linii, na złączkach dać skręcane obejmy. Trzyma.👍

BTW za reduktorem (ok 3 bar o ile pamiętam) bez obejm też potrafi puścić na złączce.

 

Pytanie jak z dużym ciśnieniem "poradzą" sobie wbijane kroplowniki .

Bo na początku mogę dać takie coś:

obraz.png.6399955826478337c14bdd3681b8233f.png

Dalej np. takie:

obraz.png.78ceb04dd3748ebab8904bc553aa140d.png

 

A same reduktory są zarówno takie za 10 zł, jak i za 40 czy 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy u siebie rozkładałem kropelkowe, ale co fakt na powierzchni to robocze ciśnienie było wskazane 1bar.
Reduktorów nie używałem. Radziłem sobie odpowiednim przykręceniem zaworu zasilającego. Tylko na początku dawałem mocniej, aby odpowietrzyć i czekałem, aż zacznie kapać ze wszystkich. Po tym zostawiałem układ samemu sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka linii kroplujących na zbyciu, również pasy kroplujace.

U mnie to było podłączone bezpośrednio do węża ogrodowego 3/4" lub 1/2" do kranu i hydroforu.

Ciśnienie nie wywalało kapilarów. Można regulować ciśnienie kranem.

Nawadnianie punktowe kapilarami (patyczkami) jest dobre dla roślin krzaczastych (🍅, ogórek, papryka itp).

Do warzyw na grządkach z siewu lub sadzonych lepsze jest nawadnianie pasami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2023 o 10:38, szpyrek napisał(a):

Takie nawadnianie będzie działać grawitacyjnie jeśli podłącze je do mausera który stałby wyżej jak grządki?

nie, grawitacyjnie Ci nie przepchnie wody przez otworki. Może gdzieś coś kapnie ale nie ma szans na kilkumetrowym przewodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od lini skorplujcej i złczek. Ja cisnę na zawory rainbirda MAX ile idzie z sieci (ponad 6 bar), zraszacze powpinane po 4 w każdy obwód bija nawet na 5-6 metrów. Linie skraplajce mam po 2 sztuki wpinane w jeden elektrozawór (obwód) i każda o długości około 60m (czyli linie po 120m). Przez 8 lat to działa idealnie i nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.