Skocz do zawartości

Czyszczenie wymiennika


luccass

Rekomendowane odpowiedzi

Sądzę że ta patyna niczemu nie przeszkadza a wręcz zabezpiecza. 

 

Ewentualnie bym przyjrzał się co tam po stronie wodnej siedzi i czy tam nie ma kamienia. A jak nie ma to nie ruszać 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Harp napisał(a):

Sądzę że ta patyna niczemu nie przeszkadza a wręcz zabezpiecza. 

 

Ewentualnie bym przyjrzał się co tam po stronie wodnej siedzi i czy tam nie ma kamienia. A jak nie ma to nie ruszać 🙂

Gdyby to była cienka warstwa, to może i by nie przeszkadzało, ale tego syfu jest tam naprawdę sporo - przewodzenie ciepła na pewno jest przez to zachwiane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, luccass napisał(a):

Gdyby to była cienka warstwa, to może i by nie przeszkadzało, ale tego syfu jest tam naprawdę sporo - przewodzenie ciepła na pewno jest przez to zachwiane. 

Parę filmików widziałem i raczej się do tego mechanicznie zabierają. Też bym nie czyścił do gołego metalu. :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik ciepłej wody czyściłem octem z sodą lub odkamieniaczem do czajników(pewno też sodę zawierał)

Duży garnek, wlewałem miksturę i grzałem. Na końcu całość przedmuchiwałem sprężonym powietrzem.

Robiłem tak z 3 lata, później rurki miedziane w piecu tak zaszły kamieniem, że wywalał Buderus błąd. Kupiłem nowego Termeta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie mogę polecić roztwór wody utlenionej i kwasku cytrynowego do usuwania patyny. Tylko trzeba uważać, bo reakcja nieźle przyspiesza po kilkunastu minutach do dość wysokiego pojemnika napełnionego max do 1/4 wsadziłem wymiennik tak aby jego część z płytkami była przykryta. Dobrze, że całość wystawiłem na zewnątrz, to tylko kostkę przed domem mam usyfioną nieco gorąco, dużo 'dymu' i trochę wrzenia, ale czyści z patyny mega. Do tego roztwór nabiera pięknego błękitnego koloru

Z chemii jestem zielony, może @MasarzErotyczny powie co tam się dzieje



tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2023 o 13:45, luccass napisał(a):

 

Chciałbym zreanimować dość leciwy, ale solidny piecyk gazowy (Termet G19). Wymiennik wygląda jak jak wygląda. Macie jakiś patent na pozbycie się tej patyny? Środek potraktuję octem, ale na zewnątrz też wypadałoby go odgruzować.

 

42820b0bc6a418ec1885c73f7379ec5a.jpg

 

tapatalked

 

 

 

u moich rodziców zlikwidowali "junkersy". Mam wymiennik (pozostałości Termeta około 3 letniego) jak chcesz zrobię fotę i mogę sprezentować bo leży w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż zdjęcie po kąpieli w tym roztworze. Ja miedź zawsze kąpałem w roztworze kwasku z ciepłą wodą, potem płukałem wodą, a dopiero na końcu woda utleniona.

Ale nie wiem czy dobrze to robiłem. Moja miedź powiedzmy, że ma kontakt z żywnością 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u moich rodziców zlikwidowali "junkersy". Mam wymiennik (pozostałości Termeta około 3 letniego) jak chcesz zrobię fotę i mogę sprezentować bo leży w piwnicy.
Dzięki póki co. Złożyłem piecyk i działa. Też mam nadzieję, że coś z tym zrobią, bo trochę lipa grzać wodę junkersem w XXI wieku w centrum miasta wojewódzkiego

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż zdjęcie po kąpieli w tym roztworze. Ja miedź zawsze kąpałem w roztworze kwasku z ciepłą wodą, potem płukałem wodą, a dopiero na końcu woda utleniona.
Ale nie wiem czy dobrze to robiłem. Moja miedź powiedzmy, że ma kontakt z żywnością
Kurcze, niestety zapomniałem żeby fotkę zrobić, a wymiennik już zamontowałem, ale ten roztwór czyści do gołej miedzi. A w sprawie kontaktu z żywnością to jest tu taki jeden, co też twierdził, że podobnej metody używa @cumel ?

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, luccass napisał(a):

Z chemii jestem zielony, może @MasarzErotyczny powie co tam się dzieje emoji16.png

Nie wiem tak z głowy. Woda utleniona może się na różne sposoby zachowywać w takich reakcjach. Zrobię w wolnej chwili eksperyment czy zwykla reakcja węglanu wapnia z kwasem cytrynowym też przyspiesza. Albo może jakiś chemik nam tu wytłumaczy. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda padło już, ale czy rzeczywiście trzeba to usuwać? Może wystarczy odkamienienie w środku - co do tego nie ma wątpliwości.

Rzeczywiście na tej rurce opasającej wymiennik jest tego sporo, ale w tej części umieszczonej nad płomieniem może bezpieczniej byłoby pogmerać jakąś szczotką, ale cienką warstwę tlenku zostawić bo i tak się odbuduje (psując tym samym wymiennik).

Edytowane przez MasarzErotyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda padło już, ale czy rzeczywiście trzeba to usuwać? Może wystarczy odkamienienie w środku - co do tego nie ma wątpliwości.
Rzeczywiście na tej rurce opasającej wymiennik jest tego sporo, ale w tej części umieszczonej nad płomieniem może bezpieczniej byłoby pogmerać jakąś szczotką, ale cienką warstwę tlenku zostawić bo i tak się odbuduje (psując tym samym wymiennik).
Wiesz co...nie wiem. Jest szansa, że to co się wytworzyło nie było usuwane od nowości piecyka (10+ lat). Jako, że było tego nalotu naprawdę sporo, to postanowiłem się pobawić. A jako, że reakcja przebiegła nieco gwałtowniej niż się spodziewałem, to przerwałem ją wcześniej. W rezultacie do miedzi doczyszczone są fragmenty miejscowo gdzie nalot nie był duży. Jakaś część i tak została. Teraz mam pewność, że przepływ spalin i ciepła nie będzie blokowany, a taka jednorazowa akcja myślę, że jakoś szczególnie nie zaszkodzi wymiennikowi.

tapatalked

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.