Skocz do zawartości

Mocowanie najazdów na przyczepie


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Mam przyczepę pod pod motocykl/quada ale wykorzystuję ja również jako transportową

Do przyczepy mocuję dwa najazdy - na zdjęciu jest jeszcze tylko jeden

 

W ramie przyczepy wywiercone są dwa otwory i do nich a przez najazdy wkręcam śruby z oczkiem na końcu aby móc robić to bez narzędzi

Ostatnio jedna ze śrub wyrwała się z otwory - okazało się że gwint się zużył - nowa śruba daje się z oporem ale wyciągnąć

 

Szukam rozwiązania do pewniejszego i zarazem może łatwiejszego mocowania najazdów.

Idealnie byłoby zachować płaską podłogę bo zdarzyło mi się wieźć ładunek wymagający właśnie płaskiej podłogi.

Pasami ich spinać nie chcę bo ani nie ma za bardzo do czego ani to wygodne.

 

Myślałem aby zamontować coś co będzie trzymać najazdy POD podłogą ale nie mam na to pomysłu - poza tym przyczepa jest bardzo niska i zmniejszenie prześwitu może być problemem.

Najazdy są nieco krótsze niż przyczepa

 

Jakie macie propozycje ?

 

image.png.8b8b462a96f8505edf6c3ea34082b359.png

Edytowane przez Marko33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, janusz napisał(a):

Może zamiast nakrętki w śrubie zastosować otwór z zawleczką, szybkie i pewne.

 

Zrozumiałem to tak że myślisz że z podłogi wystaje śruba, na nią nakładam najazdy i nakręcam nakrętkę. I zamiast tej nakrętki dać zawleczkę.

 

Tu jest inaczej - w podłodze a konkretnie w ramie jest nagwintowany otwór i w niego wkręcam śrubę dociskającą najazdy do podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marko33 napisał(a):

Zrozumiałem to tak że myślisz że z podłogi wystaje śruba, na nią nakładam najazdy i nakręcam nakrętkę. I zamiast tej nakrętki dać zawleczkę.

 

Tu jest inaczej - w podłodze a konkretnie w ramie jest nagwintowany otwór i w niego wkręcam śrubę dociskającą najazdy do podłogi

Rozumiem , że otwór nie jest przelotowy i nie chciałbyś go takim zrobić?

Możesz spróbować "naprawić" gwint wstawiając nitonakrętki, ale obawiam się, że mogą długo nie wytrzymać. Może otwory w podłodze, przez nie śruby (z szerokimi podkładkami) i później od góry podkładka i zawleczka? Jak Ci będą śruby przeszkadzać, to łatwo zdemontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, janusz napisał(a):

Rozumiem , że otwór nie jest przelotowy i nie chciałbyś go takim zrobić?

Możesz spróbować "naprawić" gwint wstawiając nitonakrętki, ale obawiam się, że mogą długo nie wytrzymać. Może otwory w podłodze, przez nie śruby (z szerokimi podkładkami) i później od góry podkładka i zawleczka? Jak Ci będą śruby przeszkadzać, to łatwo zdemontować.

Chciałbym uniknąć wystających elementów i konieczności ich demontowania

Druga sprawa to to że zawleczka nie dociśnie najazdów do podłogi tylko zabezpieczy przed spadnięciem. Będą hałasować - tłuc się na przyczepie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Andon napisał(a):

Łatwo to zmienić

 

Myślę sobie że przyciśnięcie najazdów do podłogi pasem, niezależnie z jaką siłą, nie da pewności że np podczas uderzenia czołowego, najazdy nie wysuną się spod pasa

Nie ma za co przewlec tego pasa w najeździe

 

Myślałem o jakiś klamrach albo czymś takim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Andon napisał(a):

Łatwo to zmienić

 

 

Zamówiłem zestaw nitonakrętek i spróbuje zamocować je w ramę zamiast otworów gwintowanych w samej ramie

Więcej gwintu powinno lepiej trzymać i dłużej wytrzymać

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marko33 napisał(a):

Druga sprawa to to że zawleczka nie dociśnie najazdów do podłogi tylko zabezpieczy przed spadnięciem. Będą hałasować - tłuc się na przyczepie

Ten problem można rozwiązać dokładając do zestawu sprężynkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najazd przykręcany w miejscu gdzie widzę klucz? Blacha pomostu stalowa czy aluminium. Śruba wkręcona w pomost czy w

konstrukcję przyczepki? Jeżeli nie sprawdzi się nitonakrętka, wspawaj od spodu nakrętkę wydłużoną, ale dodałbym płytę między pomostem i nakrętką, aby usztywnić miejsce montażu nakrętki. 

Bez tytułunajazd.png

Edytowane przez marus
dodano tekst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2023 o 16:27, Marko33 napisał(a):

Zrozumiałem to tak że myślisz że z podłogi wystaje śruba, na nią nakładam najazdy i nakręcam nakrętkę. I zamiast tej nakrętki dać zawleczkę.

 

Tu jest inaczej - w podłodze a konkretnie w ramie jest nagwintowany otwór i w niego wkręcam śrubę dociskającą najazdy do podłogi

no i pomysł dobry, pewnie materiał był słaby i się wyrobił. Podpatrz mocowania Thule jakie ma do różnych sprzętów i coś podpatrz ;)

 

Ale ja bym zrobił tak jak Ty plus dał takie śruby (z podkładką sprężynowa):

 

image.png.8ee7f740a67c7a3bd937e45e5f75860d.png

 

Pod podłogą byłoby idealnie, ale raz, że byś musiał jakieś profile do wsuwania najazdów ogarnąć, dwa piszesz, że jest problem z prześwitem. Można coś by pomyśleć na szerokość, ale jeśli dobrze widzę ze zdjęcia, to one są dłuższe niż szerokość przyczepy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2023 o 16:35, janusz napisał(a):

Możesz spróbować "naprawić" gwint wstawiając nitonakrętki, ale obawiam się, że mogą długo nie wytrzymać.

Dobra nitonakrętka, powiedzmy M10 i będzie trzymać. Trzeba tylko dobrać do grubości podłogi. 

 

xlarge_134A0-1-.png,qlm=1659010594.pages

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie obecne jest z dupy, bo nie ma zabezpieczenia przed odkręceniem. Toż że gwint jest samohamowny, nie znaczy, że od wibracji się nie odkręci. Dlatego zapewne było dokręcane z chlebkiem i gwint się wytarł.

 

Ale skoro nie widzisz możliwości zmiany, to zostawiaj wkręcone śruby jak nie wieziesz najazdów, najlepiej z kapką smaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, janusz napisał(a):

Hmm

 

Muszę zajrzeć pod spód żeby sprawdzić czy jest miejsce i ewentaulnie ile go jest pomiędzy podłogą a osią przyczepy.

Jeżeli byłoby go wystarczająco to od spodu można by przykręcić ceowniki i wsuwać najazdy z jakimś mocowaniem żeby się nie przesuwały.

Tylko 4 ceowniki długości 160cm każdy będą ważyć swoje i to dodatkowy ciężar do ciągnięcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra nitonakrętka, powiedzmy M10 i będzie trzymać. Trzeba tylko dobrać do grubości podłogi. 
 
xlarge_134A0-1-.png,qlm=1659010594.pagespeed.ic.jRxzEPh9Ol.png
 
Nitonakrętka M8 zamontowana
Kupiłem całe pudełko nitonakrętek różnych rozmiarów
Zaciskanie śrubą i nakrętką
Wygląda ok i dobre jest to że jest sporo gwintu - w nagwintowanej ramie były może ze dwa zwoje

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie mimo przykręcenia hałasować, to mimo wszystko proponuję z małą modyfikacją20230826_104031.jpg.8d56791eb4830286472a09b302502340.jpg

 

Pozbywasz się krótkiego, w to miejsce przykręcasz długi pas bez klamry. Potem już normalnie pod podłogą go przerzucasz i spinasz dociskając środek najazdów do podłogi. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2023 o 16:19, Marko33 napisał(a):

Jakie macie propozycje ?

 

 

Niewielka podramówka do której będą przykręcone najazdy, z przodu zawias, z tyłu śruba na motylek, potrzebujesz coś przewieźć to ustawiasz najazdy pionowo, 

 

 

Na czerwono - uchylny zawias, podnosisz całą kontrukcję i stawiasz w pionie

Na pomarańczono - śruby na motylek które przykręcasz w przypadku przewożenia rowerów 

Na czarno - jakiś profil np. 30x40

 

Lub coś podobnego z tym że otwierane w drugą stronę, na dwa boki, wtedy najazdy zrobią Ci z boku taką burtę

 

Nitonakrętka prędzej czy później wypadnie, to nie jest rozwiązanie do ciągłego zakładania i rozkręcania

 

 

image.png.8b8b462a96f8505edf6c3ea34082b359.png.8840ddb51c046315625b28ccf2bf3b40.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.