Skocz do zawartości

Led Bar do Hyundai i40


Michal D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, chcialbym zamontować led bar w samochodzie. Moja żona jeździ Hyundai i40 z 2016 roku. Auto bardzo przyjemne, jednak jego dużym mankamentem są światła.  Nawet na długich światłach  praktycznie nic nie widać. Mieszkamy w Irlandzkim odpowiedniku Bieszczadów, posrodku niczego bez jakichkolwiek latarni drogowych przez wiele kilometrów. Nie wspomne o deszczu. Chcialbym zamontować jej do auta led bar który zapalał by się przy włączeniu swiateł długich. 

Bez dodatkowego włącznika w środku pojazdu. 
W jednym z wątków ktoś sugerował przełącznik , a glowne zasilanie z akumulatora. O jakim przelaczniku mowa?
  
Jak to wykonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej to przekaźnik. Ciągniesz plus bezpośrednio z akumulatora na styk przekaźnika, z drugiego styku na zasilanie led bara, drugi styk przekaźnika ciągniesz do plusa z ledbara. Minus podłączasz bezpośrednio do minusa akumulatora. 

 

Styk cewki przekaźnika łączysz: jeden z masą pojazdu, drugi z plusem pojawiającym się na zasilaniu żarówki długich świateł.

Nie zapomnij o założeniu bezpiecznika na obwodzie zasilania ledbara, najlepiej na plusowym przewodzie jak najbliżej akumulatora.

 

Wartość bezpiecznika i przekaźnik należy dobrać do poboru prądu przez led bar.

 

Ale brak dodatkowego przełącznika może być problemem przy badaniach technicznych - to już nie wiem, jakie tam macie przepisy :)

 

 

EDIT: warunek - długie załączane są plusem a nie minusem - trzeba zmierzyć :)

Edytowane przez Kysior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Michal D napisał(a):

Pięknie ie dziękuję za wyjaśnienie. 

Mógłbyś podać mi przykład przekaźnika i bezpiecznika do załączonego ledbara? 

O takim myślałem. 

Badanie techniczne (NCT) mam co 2 lata i w razie konieczności zdemontuje to. 

Screenshot_20231128_111419.jpg

Jeśli to ma pobór prądu rzędu 600W to przy 12V daje 50A - mało to realne chyba. Masz jakiegoś linka do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kysior napisał(a):

Jeśli to ma pobór prądu rzędu 600W to przy 12V daje 50A - mało to realne chyba. Masz jakiegoś linka do tego?

 Czy żarówka led która jest ekwiwalentem 60w żarówki klasycznej ciągnie 60w?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sdss napisał(a):

 Czy żarówka led która jest ekwiwalentem 60w żarówki klasycznej ciągnie 60w?

Ale z tamtego zdjęcia bezpośrednio nic takiego nie wynika. Oczywiście ta lampa nie będzie miała poboru mocy ze zdjęcia. 

Edytowane przez janusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sdss napisał(a):

 Czy żarówka led która jest ekwiwalentem 60w żarówki klasycznej ciągnie 60w?

Dlatego prosiłem o linka, bo - jak napisałem - mało to jest realne. To taki skrót myślowy był, ale wyjaśniam - chodziło mi o to, że jest mi potrzebny pobór prądu. Te 570W wyglądało mało realnie jako pobór prądu. Dlatego miałem nadzieję, że w linku będą dokładniejsze dane. Mam nadzieję, że teraz wystarczająco jasno się wyraziłem.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2023 o 10:12, Michal D napisał(a):

Witam serdecznie, chcialbym zamontować led bar w samochodzie. Moja żona jeździ Hyundai i40 z 2016 roku. Auto bardzo przyjemne, jednak jego dużym mankamentem są światła.  Nawet na długich światłach  praktycznie nic nie widać. Mieszkamy w Irlandzkim odpowiedniku Bieszczadów, posrodku niczego bez jakichkolwiek latarni drogowych przez wiele kilometrów. Nie wspomne o deszczu. Chcialbym zamontować jej do auta led bar który zapalał by się przy włączeniu swiateł długich. 

Bez dodatkowego włącznika w środku pojazdu. 
W jednym z wątków ktoś sugerował przełącznik , a glowne zasilanie z akumulatora. O jakim przelaczniku mowa?
  
Jak to wykonać?

Podążasz zła drogą. Jeśli narzekasz na jakość świateł drogowych to w pierwszej kolejności wymieniłbym żarówki na mocniejsze a potem przyjrzał się samym lampom. Montowanie LED bara, gdy nie ma tak naprawdę do czego go solidnie zamontować, plus jeszcze nielegalny sposób podłączenia, to po prostu rzeźba.

Tak się składa, że mam samochód, który ma fabrycznie bardzo mocne światła drogowe i wcale nie jestem z tego powodu zachwycony. Raz, że różnica po przejściu z drogowych na mijania jest spora i przez moment po takim zabiegu oko się adaptuje. A dwa to przykry fakt, że natrafienie na jakikolwiek znak drogowy jadąc na "długich" to jakbyś sobie latarką świecił prosto do lusterka. Nie wiem jakie macie tam znaki w Irlandii ale te nasze w UK są bardzo mocno odblaskowe, nawet gdy są brudne i niestety odbijają skutecznie światło, jakiego używasz wobec nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2023 o 11:12, Michal D napisał(a):

Moja żona jeździ Hyundai i40 z 2016 roku. Auto bardzo przyjemne, jednak jego dużym mankamentem są światła.

 

Od nowości światła słabe (TTTK) czy z czasem się zdegradowały? Bo jak to drugie, to może "wystarczy" oddać do regeneracji odbłyśniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2023 o 11:12, Michal D napisał(a):

Witam serdecznie, chcialbym zamontować led bar w samochodzie. Moja żona jeździ Hyundai i40 z 2016 roku. Auto bardzo przyjemne, jednak jego dużym mankamentem są światła.  Nawet na długich światłach  praktycznie nic nie widać. Mieszkamy w Irlandzkim odpowiedniku Bieszczadów, posrodku niczego bez jakichkolwiek latarni drogowych przez wiele kilometrów. Nie wspomne o deszczu. Chcialbym zamontować jej do auta led bar który zapalał by się przy włączeniu swiateł długich. 

Bez dodatkowego włącznika w środku pojazdu. 
W jednym z wątków ktoś sugerował przełącznik , a glowne zasilanie z akumulatora. O jakim przelaczniku mowa?
  
Jak to wykonać?

Kupiłem coś takiego

https://allegro.pl/oferta/lampa-drogowa-mini-reflektor-led-24w-homologacja-14432892299

bardzo mocno świecą i są dość małe spokojnie zamontujesz w zderzaku. mam założone przez przekaźnik z długimi w razie czego wystarczy wyjąć bezpiecznik.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam poled bar. Kilka odpowiedzi najpierw:
Zarowkj wymienilem juz jakis czas temu na legalne zarowki led. Nie poprawiło to niestety "swiateł". Tak jest niestety od nowosci. Co do odblaskowych znaków przy drodze to rowniez w Irl sa bardzo odblaskowe, problem polega na tym ze mieszkam na odludziu w odpowiedniku Bieszczadów, gdzie driga jest b wąska i kręta, las itp. Gdyw dodatku pada to nie widac nic. 
Kupilem w koncu ledbar 130W. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2023 o 17:38, Michal D napisał(a):

Witam poled bar. Kilka odpowiedzi najpierw:
Zarowkj wymienilem juz jakis czas temu na legalne zarowki led. Nie poprawiło to niestety "swiateł". Tak jest niestety od nowosci. Co do odblaskowych znaków przy drodze to rowniez w Irl sa bardzo odblaskowe, problem polega na tym ze mieszkam na odludziu w odpowiedniku Bieszczadów, gdzie driga jest b wąska i kręta, las itp. Gdyw dodatku pada to nie widac nic. 
Kupilem w koncu ledbar 130W. 

 

A te kiedy co wsadziłeś to coś warte, że efektu nie widać? Ja ile razy bym nie zmieniał żarówek na mocniejsze to zawsze widziałem poprawę.

Jeśli masz zamiar jeździć wyłącznie na długich i nie masz znaków po drodze to może się to sprawdzi.

Daj znać jak efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.