Skocz do zawartości

Duża wilgotność


Camel

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.12.2023 o 16:17, Camel napisał(a):

Mam świeżo wybudowany dom z wentylacją grawitacyjną, w którym mam mega wilgoć, aż leje mi się po oknach i mokre rogi przy suficie mam.

Sprawdziłem wełnę na stropie (2x15 i jest idealnie położona).

Ogrzewanie podłogowe - grzeje cały czas około 20 stopni.

Dogrzewam-przegrzewam klimą. Od czasu do czasu włączam osuszanie klimą. (czy grzanie klimą zawilgaca powietrze ?)

Okna 3 szybowe o przenikalności około 0,8 jak i dziwi wejściowe - po drzwiach też "leje się woda".

Pytanie:

Jak można rozwiązać problem ?

 

Już Ci daję rozwiązanie.

Włącz ogrzewanie wszystko co masz na max.

Grzej do Piątku, a w piątek grzej do Ramirenta po dwa osuszacze ( weekend jak jedna doba).

Po niedzieli będzie po problemie 👍

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, technix napisał(a):

Grzej do Piątku, a w piątek grzej do Ramirenta po dwa osuszacze ( weekend jak jedna doba).

Przy niskiej temperaturze na zewnątrz i dobrym grzaniu i wietrzeniu nie ma potrzeby stosowania osuszacza.

Czemu?

Bo osuszacz to koszt, a teraz zimne i suche powietrze jest za darmo na zewnątrz.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maras77 napisał(a):

Przy niskiej temperaturze na zewnątrz i dobrym grzaniu i wietrzeniu nie ma potrzeby stosowania osuszacza.

Czemu?

Bo osuszacz to koszt, a teraz zimne i suche powietrze jest za darmo na zewnątrz.

Tak, zimne +5 i pada deszczośnieg.

Rzeczywiście 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, technix napisał(a):

Tak, zimne +5 i pada deszczośnieg.

Rzeczywiście 

Masz podstawowe braki z fizyki.

 

Wejdź sobie na dowolny kalkulator punktu rosy i oblicz 100% wilgotności w 5 stopniach i potem przelicz na % wilgotności w 24 stopniach.

Jest to w okolicy 6 g/m3 co daje 100% w 5 stopniach oraz 30% w 24.

 

Oczywiście  lepiej by było w temperaturze ujemnej pobierać powietrze, jednak osuszacz zwykle i tak skrapla w okolicy 4-5 stopni - co oznacza, że nie ma żadnej różnicy, czy weźmiesz to powietrze z zewnątrz, czy użyjesz osuszacza :ok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, maras77 napisał(a):

Masz podstawowe braki z fizyki.

 

Wejdź sobie na dowolny kalkulator punktu rosy i oblicz 100% wilgotności w 5 stopniach i potem przelicz na % wilgotności w 24 stopniach.

Jest to w okolicy 6 g/m3 co daje 100% w 5 stopniach oraz 30% w 24.

 

Oczywiście  lepiej by było w temperaturze ujemnej pobierać powietrze, jednak osuszacz zwykle i tak skrapla w okolicy 4-5 stopni - co oznacza, że nie ma żadnej różnicy, czy weźmiesz to powietrze z zewnątrz, czy użyjesz osuszacza :ok:

Chłopie, co Ty pier...pisz🤦

Podstawowe to Ty masz braki w egzystencji.

Odejdź od tego komputera i wyjdź na dwór.

Leje non stop, wilgotność niemal 100%, a Ty chcesz takim powietrzem dom suszyć.

Weź to opatentuj.

Edytowane przez technix
  • Skonfundowany 1
  • Smutny 1
  • Kupa 1
  • bakłażan 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, technix napisał(a):

Chłopie, co Ty pier...pisz🤦

Podstawowe to Ty masz braki w egzystencji.

Odejdź od tego komputera i wyjdź na dwór.

Leje non stop, wilgotność niemal 100%, a Ty chcesz takim powietrzem dom suszyć.

Weź to opatentuj.

Kolejny raz robisz z Siebie ignoranta 😁

 

Kolega @maras77 w sposob wręcz akademicki wyjaśnił Ci że "leję non. Stop, wilgotn wilgotność 100%" nie oznacza że powietrze takie wpuszczone do temperatury wyższej nie zmieści "w sobie" dodatkowej wilgoci.

11 godzin temu, technix napisał(a):

Jest, po budowie, jest 

Nie jest.

Jeżeli budynek ma prawidłowo wykonana wentylację wraz z nawiewnikami higro, nie ma bata żeby wyszedł grzyb i lało się po oknach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Ogrzewanie podłogowe - grzeje cały czas około 20 stopni.
 


20 stopni w domu? Na ile wodę grzejesz? U mnie podlogowki nie ma, jak suszylem chałupę to kaloryfery miały wodę na jakieś 90 stopni, okna też wręcz pouchylane. Nie wiem ile na podłogowe można dać temperatury ale dałbym max jaki można

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, bielaPL napisał(a):


 

 


20 stopni w domu? Na ile wodę grzejesz? U mnie podlogowki nie ma, jak suszylem chałupę to kaloryfery miały wodę na jakieś 90 stopni, okna też wręcz pouchylane. Nie wiem ile na podłogowe można dać temperatury ale dałbym max jaki można

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka
 

 

Podłogówkę przy suszeniu wylewek stopniowo grzejesz do ok 50 stopni.

W normalnym grzaniu zasilania podłogi to ok 30 stopni.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Chalek napisał(a):

Podłogówkę przy suszeniu wylewek stopniowo grzejesz do ok 50 stopni.

W normalnym grzaniu zasilania podłogi to ok 30 stopni.

 

Tak dokładnie mam, przy "zerze" na podłogę leci właśnie 30 stopni.

PC chodzi a klima włączona na osuszanie. (jedno grzeje drugie chłodzi :) woda z rurki się leje).

(Jako, że domek weekendowy zdam relacje w piątek jak wilgotność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Camel napisał(a):

 

Tak dokładnie mam, przy "zerze" na podłogę leci właśnie 30 stopni.

PC chodzi a klima włączona na osuszanie. (jedno grzeje drugie chłodzi :) woda z rurki się leje).

(Jako, że domek weekendowy zdam relacje w piątek jak wilgotność).

czyli z tego co zrozumiałem powinieneś to podnosić do 50 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, technix napisał(a):

Chłopie, co Ty pier...pisz🤦

Podstawowe to Ty masz braki w egzystencji.

Odejdź od tego komputera i wyjdź na dwór.

Leje non stop, wilgotność niemal 100%, a Ty chcesz takim powietrzem dom suszyć.

Weź to opatentuj.

Zaglądałeś kiedyś do osuszacza? Nie zastanowiło Cie, że powietrze przelatuje przez coś, co jest zimne i mokre, aż woda się leje, a jednak finalnie osusza?

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bielaPL napisał(a):

czyli z tego co zrozumiałem powinieneś to podnosić do 50 stopni

Nie dałbyś rady chodzić po podłodze 50 stopni :) Weź prysznic wodą 43-45 stopni i to parzy już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Camel napisał(a):

Nie dałbyś rady chodzić po podłodze 50 stopni :) Weź prysznic wodą 43-45 stopni i to parzy już.

buty sobie załóż, chyba tam nie mieszkasz jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bielaPL napisał(a):

czyli z tego co zrozumiałem powinieneś to podnosić do 50 stopni

Po co się to w sumie robi?

Mam podłogówkę, wylewki robione we wrześniu przeschły 2 miesiące przy uchylonych oknach (wrzesień, październik było ciepło). Pompa ciepła odpalona w listopadzie grzanie wg krzywej do max 27 stopni (chyba max 28 na wyjściu pompy pokazało przy -10). W domu miałem 23 stopnie i tak sucho, że po paru godzinach tam jak mrugałem oczami to mi powieki 'szurały' po gałkach ocznych (40% wilgotności) ;]. Musiałem obniżyć krzywą o 2 stopnie, żeby dało się coś robić bez rozbierania się do t-shirta.

Edytowane przez iwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, iwik napisał(a):

Po co się to w sumie robi?

Mam podłogówkę, wylewki robione we wrześniu przeschły 2 miesiące przy uchylonych oknach (wrzesień, październik było ciepło). Pompa ciepła odpalona w listopadzie grzanie wg krzywej do max 27 stopni (chyba max 28 na wyjściu pompy pokazało przy -10). W domu miałem 23 stopnie i tak sucho, że po paru godzinach tam jak mrugałem oczami to mi powieki 'szurały' po gałkach ocznych (40% wilgotności) ;]. Musiałem obniżyć krzywą o 2 stopnie, żeby dało się coś robić bez rozbierania się do t-shirta.

no jak mu się leje po oknach to niech zrobi w końcu na szybko porządek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, technix napisał(a):

Chłopie, co Ty pier...pisz🤦

Podstawowe to Ty masz braki w egzystencji.

Odejdź od tego komputera i wyjdź na dwór.

Leje non stop, wilgotność niemal 100%, a Ty chcesz takim powietrzem dom suszyć.

Weź to opatentuj.

Zrób eksperyment: wystaw na dwór browar, ale tak aby na niego nie padało, tzn aby nie był mokry.

Po kilku godzinach wnieś go do domu, dbając, aby nie zamókł po drodze.

Obejrzyj go po minucie i zastanów się, skąd się wzięła na nim woda.

Czy to butelka/puszka zaczęła przesiąkać? A może to jakoś woda wniknęła na dworze w szkło/blache i teraz wychodzi?

A może jednak w domu jest więcej wody w powietrzu, niż na przy +2 na deszczu na zewnątrz.

 

A na koniec :piwko:

 

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maras77 napisał(a):

Zrób eksperyment: wystaw na dwór browar, ale tak aby na niego nie padało, tzn aby nie był mokry.

Po kilku godzinach wnieś go do domu, dbając, aby nie zamókł po drodze.

Obejrzyj go po minucie i zastanów się, skąd się wzięła na nim woda.

Czy to butelka/puszka zaczęła przesiąkać? A może to jakoś woda wniknęła na dworze w szkło/blache i teraz wychodzi?

A może jednak w domu jest więcej wody w powietrzu, niż na przy +2 na deszczu na zewnątrz.

 

A na koniec :piwko:

 

Dobra, bo widzę, że się nakręcasz.

Tak wiem co to pkt. rosy.

Tak znam zależność wilgotności od temperatury, ale tu nie chodzi o to, aby suszyć, tylko aby WYSUSZYĆ.

Co do rzekomego braku wilgotności oo budowie, to raczej ( chociaż widziałem) nikt nie robi tak, że stawia m² ściany np. z gazobetonu i odrazu zabezpiecza go styro, prawda.

Czyli PO wybudowaniu domu gołe ściany stoją i chłoną, jak gąbka wilgoć (jesień = deszcze).

Potem, nagle przechodzi styropian, a w środku okna 3 szybowe i grzanie podłogówki, bo mieszkać trzeba.

I to stąd właśnie jest nadmierna wilgoć.

Można to odparowywać bawiąc się wietrzeniem oknami ( średnio trwa 2 sezony grzewcze), a można w weekend/tydzień.

Amen 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, bo zjechałem do domu. Klima chodziła po kilka godzin na dobę i …………

 

 

 

 

 

 

 

po tygodniu w domu sucho jak wiór. Okna suche. Ściany suche. 
 

Ps.

Klima pozostaje zaprogramowana na suszenie w 2 taryfie 👍

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2023 o 09:43, Camel napisał(a):

Podsumowując, bo zjechałem do domu. Klima chodziła po kilka godzin na dobę i …………

 

 

 

 

 

 

 

po tygodniu w domu sucho jak wiór. Okna suche. Ściany suche. 
 

Ps.

Klima pozostaje zaprogramowana na suszenie w 2 taryfie 👍

Monoblok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Camel napisał(a):

Split

A jak split działa w trybie osuszania?

Bo osuszacz lub monoblok po prostu chłodzą i grzeją jednocześnie, skraplając wodę. A split? Pewnie chodzi na jakimś niskim biegu wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maras77 napisał(a):

A jak split działa w trybie osuszania?

Bo osuszacz lub monoblok po prostu chłodzą i grzeją jednocześnie, skraplając wodę. A split? Pewnie chodzi na jakimś niskim biegu wentylatora.

nie wiem, jest funkcja osuszania j ją włączam ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2023 o 12:10, punktak napisał(a):

Co zrobiłbyś inaczej w drugim domu" gdzie po podłogówce jest to drugi punkt. Ja niedawno budowałem dom już trzeci..

:) Właśnie po 11 latach od zamieszkania szykuje się do wprowadzenia wentylacji mechanicznej z rekuperatorem Izzy. Czemu od razu tego nie zrobiłem, to nie wiem. Ale przeróbka będzie dość prosta, kominy do wykorzystania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po 11 latach od zamieszkania szykuje się do wprowadzenia wentylacji mechanicznej z rekuperatorem Izzy. Czemu od razu tego nie zrobiłem, to nie wiem. Ale przeróbka będzie dość prosta, kominy do wykorzystania.
Czemu?

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Pito napisał(a):

:) Właśnie po 11 latach od zamieszkania szykuje się do wprowadzenia wentylacji mechanicznej z rekuperatorem Izzy. Czemu od razu tego nie zrobiłem, to nie wiem. Ale przeróbka będzie dość prosta, kominy do wykorzystania.

Ja tak zrobiłem w czasie remontu. W kanały wentylacyjne wsadziłem rury i jest.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, maras77 napisał(a):

Ja tak zrobiłem w czasie remontu. W kanały wentylacyjne wsadziłem rury i jest

A jeszcze doczytałem, że zamiast robić wyrzutnie na ścianie, wykorzystam kanał wentylacyjny i w dół pójdzie nawiew do salonu, a w górę wyrzut zużytego powietrza z rekuperatora. Co mi bardzo pasuje ze względu na umiejscowienie rekuperatora na strychu, prowadzenia rur itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, janusz napisał(a):

Strych ogrzewany? 

Nieogrzewany, ale ocieplony. Rury pójdą w izolacji, na to jeszcze kołderką z wełny co została z docieplania. W te ostatnie mrozy było na strychu +6, wiec tragedii nie ma.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pito napisał(a):

A jeszcze doczytałem, że zamiast robić wyrzutnie na ścianie, wykorzystam kanał wentylacyjny i w dół pójdzie nawiew do salonu, a w górę wyrzut zużytego powietrza z rekuperatora. Co mi bardzo pasuje ze względu na umiejscowienie rekuperatora na strychu, prowadzenia rur itp.

Dokładnie tak zrobiłem.

 

W salonie sufit podwieszany, nad nim płaskie kanały do pionów wentylacyjnych. A rekuperator jest na boku komina, którym idą kanały - dzięki temu nie ma wibracji na podłodze strychu.

 

Wzdłuż ścian mam taki dodatkowy sufit na oświetlenie i w nim idą grube przewody.

obraz.png.d66f884e4e2e134aaf89d3f1e72f44b0.png

 

obraz.png.d83824d9d3eb93f09221c1a5b8c7f2ad.png

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, maras77 napisał(a):

A rekuperator jest na boku komina, którym idą kanały - dzięki temu nie ma wibracji na podłodze strychu

Generalnie wszystko spoko 👍 tylko nie wiem o jakich wibracjach piszesz. Montowałem u siebie też rekuperator (na podłodze na poddaszu) i nie ma żadnych (wyczuwalnych) wibracji podczas normalnej pracy. Pisząc o wibracjach mam na myśli te na podłodze koło niego, czy nawet dotykając ręką jednostki więc tym bym się nie przejmował i montował tak jak jest wygodniej (zwłaszcza w kontekście późniejszej obsługi). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, janusz napisał(a):

Generalnie wszystko spoko 👍 tylko nie wiem o jakich wibracjach piszesz. Montowałem u siebie też rekuperator (na podłodze na poddaszu) i nie ma żadnych (wyczuwalnych) wibracji podczas normalnej pracy. Pisząc o wibracjach mam na myśli te na podłodze koło niego, czy nawet dotykając ręką jednostki więc tym bym się nie przejmował i montował tak jak jest wygodniej (zwłaszcza w kontekście późniejszej obsługi). 

Ja mam drewnianą podłogę na strychu, po której się wszystko niesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, janusz napisał(a):

Ten anemostat nawiewny masz mocno rozkręcony. Wszystkie musiałeś tak rozkręcić, czy na tym wyjątkowe opory? 

Wszędzie są porozkręcane na maksa, aby był jak najmniejszy opór.

Reku mam za słaby - tyko 250 m3/h i ma mały spręż, więc aby sensownie działało - muszę mieć jak najmniejsze opory.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.