Skocz do zawartości

Antena zewnetrzna-pozbyc sie?


porcin

Rekomendowane odpowiedzi

Antenke przy moim autku nadgryzł juz ząb czasu (szczegolnie oprawioną w nia gume).Sruba mocujaca od wewnatrz tez ulegla wiec efekt jest taki ze antena "lata" sobie luzno w otworze blacharki niszczac ja przez obcieranie.Pytanie zachodzi:Inwestowac w nową antene,czu moze kupic wewnetrzna i starą wywalic a miejsce po niej zaślepic? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powiem Ci jedno miałem kiedyś do czynienia z anteną wewnętrzną i był

> to najgorszy bubel jaki spotkałem na rynku oprócz radia maryja i

> rmf nie odbierało nic!!!!

Pytanie zachodzi czy miales faktycznie wewnetrzną czy moze kawalek przewodu lezacy z tylu za radiem,nie podlaczony do anteny wystawionej na zewnatrz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powiem Ci jedno miałem kiedyś do czynienia z anteną wewnętrzną i był

> to najgorszy bubel jaki spotkałem na rynku oprócz radia maryja i

> rmf nie odbierało nic!!!!

Dokładnie. Na allegro jest sporo ofert z antenkami do astrolotów. Poza tym w każdym sklepie oferującym sprzęt caraudio mozna kupić taką antenę. Cena też nie wygórowana - od 20 do 40 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Antenke przy moim autku nadgryzł juz ząb czasu (szczegolnie oprawioną

> w nia gume).Sruba mocujaca od wewnatrz tez ulegla wiec efekt

> jest taki ze antena "lata" sobie luzno w otworze blacharki

> niszczac ja przez obcieranie.Pytanie zachodzi:Inwestowac w nową

> antene,czu moze kupic wewnetrzna i starą wywalic a miejsce po

> niej zaślepic?

poszukaj tej gumy na szrocie, znajdziesz raczej bez problemów ok.gif

moja też była nieciekawa, więc ją zmieniłem

co do mocowania "od środka" - mam w tej chwili niefabryczną antenkę

dorobiłem mocowanie z takiego płaskiego kawałka listwy aluminiowej z otworami

jest "to" zagięte - obejmuje obudowę anteny

łatwo dopasować przykręcenie, bo wzdłuż listwy jest szerego otworów ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie. Na allegro jest sporo ofert z antenkami do astrolotów.

> Poza tym w każdym sklepie oferującym sprzęt caraudio mozna kupić

> taką antenę. Cena też nie wygórowana - od 20 do 40 zł

No wlasnie ostatnio przygladalem sie takim antenom,i okazuje sie ze one sa,jakby uniwersalne,czyli samamu sie docina "koreczek" w zaleznsci od posiadanego auta (asterka byla tez)Ale jak wiadomo co jest do wszystkiego to jest do niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> poszukaj tej gumy na szrocie, znajdziesz raczej bez problemów

> moja też była nieciekawa, więc ją zmieniłem

> co do mocowania "od środka" - mam w tej chwili niefabryczną antenkę

> dorobiłem mocowanie z takiego płaskiego kawałka listwy aluminiowej z

> otworami

> jest "to" zagięte - obejmuje obudowę anteny

> łatwo dopasować przykręcenie, bo wzdłuż listwy jest szerego otworów

Witam! smile.gif

Co do szukania na szrocie to obawiam sie ze jak juz znajde to albo taka samą albo gosc sie bedzie cenil jak na Batorym (a ostatnio maja to w modzie frown.gif)

A od wewnatrz,to tak jak kolega pisze-pewnie sobie poradze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz kupował to stanowczo odradzam anteny, które maja czarny, cieńki bat. Rozpoznasz je po tym, że mają w zestawie dwa kluczyki do rozkładania jej. Są kiepskie, nawet w mieście sygnał zanika czasami. Np taki jak tu:

http://www.allegro.pl/item140478682_opel_astra_sedan_i_inne_antena_samochodowa.html

http://www.allegro.pl/item141122958_opel_astra_antena_teleskopowa.html

Natomiast polecam anteny, które mają grube chromowane baty.

Może być taka:

http://www.allegro.pl/item140677345_najmocniejsza_antena_teleskopowa_opel_astra.html

A już najlepsza będzie taka:

http://www.allegro.pl/item133310019_antena_opel_astra_hatchback.html

Anteny mam obcykane, bo ten temat przewijał się w moim życiu przez cały rok. zlosnik.gif Zacięła mi się ze starości jedna sekcja i bat nie składal się calkowicie. Kupiłem więc taką z czarnym batem, ale nie przeszła eliminacji. zlosnik.gif Nastepne 3 też odpadły w przedbiegach. W koncu trafiłem na tę z ostatniego linka który podałem. Kiedy zadzwoniłem do człowieka, zaproponowal mi lepszą, za 45zł, ponoć super hiper pasującą do Astry HB. Dałem się namówić. Okazało się, że owszem jest super dopasowana ale do Lanosa zlosnik.gif Problem był przede wszystkim w tym, że oryginalny kabel w Astrze kończy się wtyczką nakrecaną na gniazdo anteny a ta antena miała gniazdo zwykłe zlosnik.gif Nie chciałem robić poruty, zresztą antena podobala mi się więc dopasowałem sobie smile.gif Natomiast ta, którą widać na focie w ofercie rzeczywiście jest dopasowana idealnie do Astry, wykonana z trochę gorszego materiału niż ta moja droższa ale jest identyczna jak ta moja stara, która się zacięła. A ta właśnie zacięta odbierała najlepiej za wszystkich jakie miałam. No oprócz tej, którą kupiłem na koncu. Mam w radiu AF, więc kiedy włączam w domu RadioZet i jadę przez calą Polską sygnal nie zanika nawet przez chwilę. Tak samo było na tej zacietej.

Dlatego z czystym sumieniem mogę Ci polecić tę antenę z ostatniego linka.

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> KAŻDA zewnętrzna jest lepsza od KAŻDEJ wewnętrznej.

> PS. Odbiór z tej "latającej" anteny musisz mieć raczej "średniawy"

Piszac "średniawy"-lejesz miód na moje serce smile.gif,bo jest BEZNADZIEJNY!

PS: Ale wewnetrzna ma wzmacniacz...To nic nie znaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> PS: Ale wewnetrzna ma wzmacniacz...To nic nie znaczy?

Niewiele bo każdy wzmacniacz to dodatkowe źródło zakłóceń. Przy antenech wewnętrznych jest konieczny bo mają słabą wydajność. W antenie ważna jest długość. Im dłuższa tym lepsza. Oczywista musi mieć jak najlepsze połączenia (do masy i sygnał)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wiele jest na rynku teleskopowych uniwersalnych i automatów i właściwie jedyny problem z montażem to końcówka sygnałowa (nie wszystkie pasują). Reszta czyli uszczelka i nakrętki bez problemu dopasujesz do autka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli będziesz kupował to stanowczo odradzam anteny, które maja

> czarny, cieńki bat. Rozpoznasz je po tym, że mają w zestawie dwa

> kluczyki do rozkładania jej. Są kiepskie, nawet w mieście sygnał

> zanika czasami. Np taki jak tu:

> http://www.allegro.pl/item140478682_opel_astra_sedan_i_inne_antena_samochodowa.html

> http://www.allegro.pl/item141122958_opel_astra_antena_teleskopowa.html

> Natomiast polecam anteny, które mają grube chromowane baty.

> Może być taka:

> http://www.allegro.pl/item140677345_najmocniejsza_antena_teleskopowa_opel_astra.html

> A już najlepsza będzie taka:

> http://www.allegro.pl/item133310019_antena_opel_astra_hatchback.html

> Anteny mam obcykane, bo ten temat przewijał się w moim życiu przez

> cały rok. Zacięła mi się ze starości jedna sekcja i bat nie

> składal się calkowicie. Kupiłem więc taką z czarnym batem, ale

> nie przeszła eliminacji. Nastepne 3 też odpadły w przedbiegach.

> W koncu trafiłem na tę z ostatniego linka który podałem. Kiedy

> zadzwoniłem do człowieka, zaproponowal mi lepszą, za 45zł, ponoć

> super hiper pasującą do Astry HB. Dałem się namówić. Okazało

> się, że owszem jest super dopasowana ale do Lanosa Problem był

> przede wszystkim w tym, że oryginalny kabel w Astrze kończy się

> wtyczką nakrecaną na gniazdo anteny a ta antena miała gniazdo

> zwykłe Nie chciałem robić poruty, zresztą antena podobala mi

> się więc dopasowałem sobie Natomiast ta, którą widać na focie w

> ofercie rzeczywiście jest dopasowana idealnie do Astry, wykonana

> z trochę gorszego materiału niż ta moja droższa ale jest

> identyczna jak ta moja stara, która się zacięła. A ta właśnie

> zacięta odbierała najlepiej za wszystkich jakie miałam. No

> oprócz tej, którą kupiłem na koncu. Mam w radiu AF, więc kiedy

> włączam w domu RadioZet i jadę przez calą Polską sygnal nie

> zanika nawet przez chwilę. Tak samo było na tej zacietej.

> Dlatego z czystym sumieniem mogę Ci polecić tę antenę z ostatniego

> linka.

> Pozdroofka

No wlasnie.Dobrze ze napisales swoje,bo ja juz ogladalem te ktorych nie polecasz...Ta z ostatniego linasa chyba najbardziej przypomina oryginal-jesli nim nie jest.

Kurde jednak dobrze sie zastanowie bo mnie cos kusi na ta wewnwtrzna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie frown.gif

A ja wczoraj kupiłem tą czarną z allegro.

Tyle że odbiór był osobisty i już chyba nic nie mogę zrobić.

Pozostaje mi nadzieja, że moja będzie wyjątkowa i będzie działać bez zarzutu.

A miało być tak pięknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> A już najlepsza będzie taka:

> http://www.allegro.pl/item133310019_antena_opel_astra_hatchback.html

hmmm, widzę, że mają do sedanów też po 26,50pln. Teraz mnie korci żeby spróbować. Njagorsze jest to, że moje auto ma już jesli dobrze pamiętam 5-tą antenę, z tego 3 poszły (zostały połamane przez skurw...ów jakiś) w ostatnim roku i każda kosztowała około 30 pln angryfire.gif Gdyby wiedział, że tak będzie to kupiłbym orygianlny automat. Ale nic, było minęło i teraz znowu mnie korci żeby pójść po taniości i kupic ręcznego teleskopa, chyba, ze 230V dla pewności pod nią podłączyć hmm.gifhahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> hmmm, widzę, że mają do sedanów też po 26,50pln. Teraz mnie korci

> żeby spróbować. Njagorsze jest to, że moje auto ma już jesli

> dobrze pamiętam 5-tą antenę, z tego 3 poszły (zostały połamane

> przez skurw...ów jakiś) w ostatnim roku i każda kosztowała około

> 30 pln Gdyby wiedział, że tak będzie to kupiłbym orygianlny

> automat. Ale nic, było minęło i teraz znowu mnie korci żeby

> pójść po taniości i kupic ręcznego teleskopa, chyba, ze 230V dla

> pewności pod nią podłączyć

A moze wlasnie ta nieszczesliwa wewnetrzna?Przynajmniej by ci nie urwali smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ta z ostatniego linasa chyba najbardziej

> przypomina oryginal-jesli nim nie jest.

Ona jest identyczna z tą, z którą moja astra przyjechala z Niemiec. Mocowanie pasuje idealnie.

Zanim kupisz zobacz u siebie jaka jest końcówka kabla u Ciebie, czy jest nakręcana. Nie wykluczam, ze może u mnie Niemiec coś przerabiał i dlatego mam nakręcaną. Po prostu nie wiem jak wygląda sprawa w oryginale i czy w każdej wersji auta jest tak samo. Jeżeli okaże się, że masz zwykły wtyk to może przemyśl zakup tej droższej (ktorą ja mam) Jest co prawda raczej do Lanosa ale też pasuje idealnie. Nawet montarz jest łatwiejszy.

> Kurde jednak dobrze sie zastanowie bo mnie cos kusi na ta

> wewnwtrzna...

Jeżeli jeździsz tylko w pobliżu nadajnika to bierz... wink.gif

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niewiele bo każdy wzmacniacz to dodatkowe źródło zakłóceń. Przy

> antenech wewnętrznych jest konieczny bo mają słabą wydajność.

Jakos nie przekonujesz mnie. Kazda antena musi miec wzmacniacz syglnalu. Nie ma znaczenia czy jest to antena wewnwtrzna czy zewnerzna.

Nie jest rowniez prawda to, anteny wewnetrzne sa do kitu. Zauwaz, ze wszyskie lepsze samochpdy maja anteny wenetrzne (zobacz Mercedes, Avensis, Passat ...) Nawet Omega (z 95roku) ma antene wewnetrzna. Jest to jakis argument, czyz nie?

> W antenie ważna jest długość. Im dłuższa tym lepsza. Oczywista

Znowu blad. Antena powinna byc dopasowana do dlugosci fali. To nie jest modulacja AM i fale dlugie, ze potrzbna jest antena 100m. W FM masz dluogsc fali ok 3m, wiec stosujac antene ćwierćfalową masz akurat bacik o dlugosci ok 80cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakos nie przekonujesz mnie. Kazda antena musi miec wzmacniacz

> syglnalu. Nie ma znaczenia czy jest to antena wewnwtrzna czy

> zewnerzna.

> Nie jest rowniez prawda to, anteny wewnetrzne sa do kitu. Zauwaz, ze

> wszyskie lepsze samochpdy maja anteny wenetrzne (zobacz

> Mercedes, Avensis, Passat ...) Nawet Omega (z 95roku) ma antene

> wewnetrzna. Jest to jakis argument, czyz nie?

> Znowu blad. Antena powinna byc dopasowana do dlugosci fali. To nie

> jest modulacja AM i fale dlugie, ze potrzbna jest antena 100m. W

> FM masz dluogsc fali ok 3m, wiec stosujac antene ćwierćfalową

> masz akurat bacik o dlugosci ok 80cm

Nooo!Widzicie?Sluchajcie sie kolegi:"elektr...coś tam"! No a co kolega powie o tej "mojej" wewnetrznej?Nie koniecznie z Alledrogo.Tak ogolnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to ładnie

> A ja wczoraj kupiłem tą czarną z allegro.

> Tyle że odbiór był osobisty i już chyba nic nie mogę zrobić.

> Pozostaje mi nadzieja, że moja będzie wyjątkowa i będzie działać bez

> zarzutu.

> A miało być tak pięknie

Nie załamuj się. Wypróbowałem 4 anteny z tego gatunku, ktory kupiłeś. Powiem tak: w odległości 40 km od nadajnika objawy były takie, że tylko RMF grał PRAWIE bez zarzutu. Pozostale stacje często gubiły stereo (a raczej rzadko miały smile.gif ) a nagminne były zaniki sygnału. Natomiast w okolicy nadajnika (czyli takie warunki bedziesz miał u siebie w Warszawie) było znacznie lepiej. Zaników nie bylo a stereo w Radiu Zet znikało tylko czasami. RMF był nawet kiedy antena była złozona.

Jeszcze jedna uwaga, bo przez to też przechodziłem zlosnik.gif Istotna jest instalacja antenowa w samochodzie. O ile oryginalnie założona spisuje się bardzo dobrze, to wszelkie przeróbki są katastrofalne w skutkach. Tak jak pisałem skusiłem sie na antenę, która miała być super hiper i niestety nie pasowało gniazdo w antenie to koncówki kabla. Obciąłem koncowkę próbowalem zamontować wlasciwą. Z lutownicą jestem obeznany ale efekt koncowy (odbiór) był jeszcze gorszy niż na tych "czarnych" antenach. Skonczyło sięna tym, ze musialem pociągnąć kawalek nowej instalacji. Na szczęście w słupku kierowcy jest złączka więc nie musialem za każdym razem wyciągać radia. smile.gif A tych prób bylo sporo... zlosnik.gif Musiałem korzystac z gotowych tzw. przedłuzaczy antenowych aby znów nie kombinować z lutowaniem koncówek. Nie powiem, ze stracilem majątek na przedlużacze, bo nie kosztują wiele ale ich koszt przewyższył koszt anteny zlosnik.gif Ich jakość była tak fatalna, ze odbiór byl taki jakby go wcale nie było zlosnik.gif. W końcu trafiłem na tego sprzedawcę i przewod który mi przyslał był idealny :

http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1140633

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kazda antena musi miec wzmacniacz syglnalu. Nie ma znaczenia czy jest to antena wewnwtrzna czy zewnerzna.

Radio ma wzmacniacz i przy antenie zewnetrznej ćwierć czy pół nie ma potrzeby stosowania innych i się nie stosuje. Anteny wewnętrzne mają mizerną długość i dlatego wzmacnia się w nich sygnał

> Nie jest rowniez prawda to, anteny wewnetrzne sa do kitu. Zauwaz, ze wszyskie lepsze samochpdy maja anteny wenetrzne (zobacz Mercedes, Avensis, Passat ...) Nawet Omega (z 95roku) ma antene wewnetrzna. Jest to jakis argument, czyz nie?

Guzik a nie argument. Tam poszli na wygląd auta plus specjalene ukłądy by polepszyć sygnał

> Znowu blad. Antena powinna byc dopasowana do dlugosci fali. To nie jest modulacja AM i fale dlugie, ze potrzbna jest antena 100m. W FM masz dluogsc fali ok 3m, wiec stosujac antene ćwierćfalową masz akurat bacik o dlugosci ok 80cm

Masz rację ale na forum nie będę robił wykłądu o antenach. Moje uwagi dotyczą tylko ogólnych zasad.

Wracając do nowoczesnych aut to ppogzreb raczej po stronach producentów i montażystów ukłądów HiFi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakos nie przekonujesz mnie. Kazda antena musi miec wzmacniacz

> syglnalu. Nie ma znaczenia czy jest to antena wewnwtrzna czy

> zewnerzna.

niekoniecznie , wszystko zależy od samej anteny i jej zysku decybelowego . Anteny wewnętrze z racji konstrukcji i umiejscowienia , zysk mają mniejszy więc wymagają stosowania wzmacniacza . Długość anteny mimo , że zależna jest od długości fali odbieranej ma też jakiś wpływ bo w kombi krótsza ma wzmacniacz a w sedanie już nie .

> Nie jest rowniez prawda to, anteny wewnetrzne sa do kitu.

oczywiście , wszystko zależy od konstrukcji i producenta

Zauwaz, ze

> wszyskie lepsze samochpdy maja anteny wenetrzne (zobacz

> Mercedes, Avensis, Passat ...) Nawet Omega (z 95roku) ma antene

> wewnetrzna. Jest to jakis argument, czyz nie?

oczywiście , że jest . Producentem tych anten jest np. Hirschmann a nie jakiś sprzedawca z allegro zlosnik.gif

> Znowu blad. Antena powinna byc dopasowana do dlugosci fali. To nie

> jest modulacja AM i fale dlugie, ze potrzbna jest antena 100m.

częściej stosuje się anteny ferrytowe długości kilku cm

W

> FM masz dluogsc fali ok 3m, wiec stosujac antene ćwierćfalową

> masz akurat bacik o dlugosci ok 80cm

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje przygody z antenami też są bogate. Prawdę mowiąc nie miałem się wypowiadać - ale mam pytanko do kolego LELKA - czy zdejmowałeś tą gumkę z anteny którą uważasz za najlepszą, po czym ją złożyłeś???

Bo ja wpadłem na taki pomysł... sciana.gif

I zgadzam się z Tobą że jest najlepsza! jakość wykonania w stosunku do ceny jest powalająca brawo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakos nie przekonujesz mnie. Kazda antena musi miec wzmacniacz

> syglnalu. Nie ma znaczenia czy jest to antena wewnwtrzna czy

> zewnerzna.

Bzdura a nawet bzdura do kwadratu. Wszystko jest zależne od radia i długości kabla oraz jego jakości. Ja mam bez wzmacniacza i jest odbiór tak jak powinien.

> Nie jest rowniez prawda to, anteny wewnetrzne sa do kitu. Zauwaz, ze

> wszyskie lepsze samochpdy maja anteny wenetrzne (zobacz

> Mercedes, Avensis, Passat ...) Nawet Omega (z 95roku) ma antene

> wewnetrzna. Jest to jakis argument, czyz nie?

No tak ale one mają antenę zintegrowana np. z ogrzewaniem szyby lub specjalne paski w szybie.

> Znowu blad. Antena powinna byc dopasowana do dlugosci fali. To nie

> jest modulacja AM i fale dlugie, ze potrzbna jest antena 100m. W

> FM masz dluogsc fali ok 3m, wiec stosujac antene ćwierćfalową

> masz akurat bacik o dlugosci ok 80cm

Jak już liczysz to dokładnie (75 cm)

A słyszałeś może o innych długościach np. 5/8 fali ??

Albo np. o antenach helikalnych??

Jak nie wiesz dokładnie to nie pisz tego jako pewnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czy zdejmowałeś

> tą gumkę z anteny którą uważasz za najlepszą, po czym ją

> złożyłeś???

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi wink.gif Chodzi Ci o tę przelotkę gumową, przez którą antena wydostaje się z wnętrza samochodu na zewnętrz? Z tego co pamiętam to było tak, że wyjąłem starą antenę (tę zaciętą), założyłem tę "czarną" z jej własną gumką . Następnie kiedy okazało się, że antena jest gorsza, założyłem starą antenę ale gumkę zostawiłem od tej nowej bo była w lepszym stanie. Ta antena, którą podałem w ostanią w linku jako najlepszą z tych z allegro jest identyczna z moją tą starą, gumkę ma taką samą.

Ta antena, którą mam teraz (to niby super-hiper ale do Lanosa wink.gif ) ma nieco inną konstrukcję. Mocowanie wygląda następujaco: W starej, gumka ja całkowita i ma tylko ukośne nacięcie po środku którym siedzi w otworze w błotniku. W nowej ta przelotka jest dwczęściowa: W miejscu gdzie w satarej jest nacięcie w nowej jest to wogóle rozcięte i oddzielone - górna część jest gumowa (i wygląda jak górna część starej) a dolna metalowa (i wygląda jak gumowa dolna część starej)

Podczas montażu dolna metalowa zapiera się o blachę od spodu a górna gumowa z góry od strony lakieru. Całość skręca sie chromowaną nakrętką.

Nie wiem czy nie namąciłem wink.gif

> Bo ja wpadłem na taki pomysł...

Melduj jaki wink.gif

> I zgadzam się z Tobą że jest najlepsza! jakość wykonania w stosunku

> do ceny jest powalająca

waytogo.gif

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena powinna byc dopasowana do dlugosci fali. To nie

> jest modulacja AM i fale dlugie, ze potrzbna jest antena 100m. W

> FM masz dluogsc fali ok 3m, wiec stosujac antene ćwierćfalową

> masz akurat bacik o dlugosci ok 80cm

Jeżeli tak się wczuwasz w SKUTECZNOŚĆ systemu antenowego to nie zapomnij również o poprawnej impedancji linii (czyt. kabla) oraz o doprowadzeniu anteny do rezonansu (czyt. o prawidłowej indukcyjności)

Biorąc pod uwagę straty fidera (czyt. kabla) oraz niedopasowanie długości linii to w niej będą powstawać największe straty i tam będzie sygnał najbardziej rozproszony oraz będzie maksymalnie utrudnione docieranie sygnału do odbiornika.

Kurcze - ludzie - to jest obłęd sciana.gif

Jak w aucie jest dobry odbiornik to kawałek "prostego druta" wystarczy do poprawnego odbioru sygnału. Inne czynniki jak brak odpowiedniej masy czy kabel "cięty" i łączony metodą "na skrętkę" pomijam - bo to są już sytuacje ekstremalne.

Z własnego doświadczenia wiem iż anteny najprostsze są najlepsze.

Na waszym miejscu skupiłbym się raczej na odporności anteny na czynniki zewnętrzne w stylu uszkodzenia mechaniczne (dotyczy anten wysuwanych z tylnego błotnika) niż na ich wpływie na odbiór sygnału.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bzdura a nawet bzdura do kwadratu. Wszystko jest zależne od radia i

> długości kabla oraz jego jakości. Ja mam bez wzmacniacza i jest

> odbiór tak jak powinien.

Jestes pewien, ze nie masz wzmacniacza w torze antenwym?

> No tak ale one mają antenę zintegrowana np. z ogrzewaniem szyby lub

> specjalne paski w szybie.

W Omedze nie ma zadnych paskow na szybie. Antena jest w klapie bagaznika (w kombi) pod tapicerka

> Jak już liczysz to dokładnie (75 cm)

Jak juz chcesz tak dokladnie liczysz to nie mozesz doladnie okreslic jednej dlugosc anteny. W pasmie 88-108 ćwierc fali jest w przedziale OKOŁO 70-85cm. A ze zysk anteny o danej dlugosci wystarczajaco pokrywa dane pasmo to inna sprawa.

> A słyszałeś może o innych długościach np. 5/8 fali ??

> Albo np. o antenach helikalnych??

A wiesz co to jest antena helikalna? I jaka jest jej wypadkowa dlugosc?. Cos dzwoni ale nie bardzo czujesz gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jestes pewien, ze nie masz wzmacniacza w torze antenwym?

Tak, jestem pewien.

> W Omedze nie ma zadnych paskow na szybie. Antena jest w klapie

> bagaznika (w kombi) pod tapicerka

A słyszałeś coś o klatce Faradaya albo o ekranowaniu?? Dlatego tam jest wzmacniacz a przy zewnętrznej nie (przy rozsądnej długości kabla).

> Jak juz chcesz tak dokladnie liczysz to nie mozesz doladnie okreslic

> jednej dlugosc anteny. W pasmie 88-108 ćwierc fali jest w

A słyszałeś o współczynniku skrócenia?? I jeszcze o środku pasma odbieranego?? A może jeszcze o smukłości anteny i szerokości pasma pracy??

> przedziale OKOŁO 70-85cm. A ze zysk anteny o danej dlugosci

> wystarczajaco pokrywa dane pasmo to inna sprawa.

> A wiesz co to jest antena helikalna? I jaka jest jej wypadkowa

> dlugosc?. Cos dzwoni ale nie bardzo czujesz gdzie.

Mówiłem o długości fizycznej (tej co widzisz) a nie elektrycznej (zwiniętej w cewkę). Tak że jak widzisz czuję gdzie dzwoni. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem kolego że masz magistrat albo profesurę z anten ale chyba ciut z tą naukowością przesadzasz. I uwierz mi, że nie nie stosuje się wzmacniaczy tam gdzie nie potrzeba a tak jest właśnie przy antenach prętowych o rozsądnej długości. Najważniejszym wyznacznikiem jakości anteny jest odbiór radia w różnych warunkach i może na tym skończmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.