Jump to content

Piotrus

użytkownik
 • Content Count

  4800
 • Joined

 • Last visited

 • Time Online

  8d 7h 4m 1s

Everything posted by Piotrus

 1. Dzięki Finalnie upchnąłem przewody tak że nie wchodzą do szafki a idą w przestrzeni pomiędzy korpusami, poza tym idącym do zbiornika. Jeszcze muszę dorobić dystans blokujący półkę przed uderzeniem w korpus filtrów i projekt zakończony. Mając na uwadze fakt że te wszystkie złączki nie wyglądają zbyt solidnie, od razu dołożyłem czujnik zalania do alarmu. Póki co nie dam rady odciąć wody zdalnie, ale przynajmniej ktoś będzie mógł zareagować jeśli pojawi się woda na podłodze pod szafkami.
 2. Finalnie wybrałem samą osmozę do kuchni. Poszperałem w necie i wychodzi że usunięcie NOx z wody w domu najłatwiej zrobić na 2 sposoby : -odwrócona osmoza -wymiana jonowa Oczywiście rozwiązania można połączyć. Z analizy moich potrzeb wyszło że wystarczy filtr RO ponieważ : -moja woda ze studni ma nieznacznie przekroczony limit, 64mg NO3 i twardość na poziomie średnia/twarda, da się z tym żyć -zapewnia w miarę stały poziom redukcji azotanów podczas eksploatacji (90%-85% redukcji na jednej membranie) -generuje mniejszą ilość "odrzutu" podczas produkcji czystej wody -jest wyraźnie tańsza niż kolumna do wymiany jonowej - na allegro można kupić już najprostsze zestawy od 300 PLN Dlaczego kolumna do wymiany jonowej nie spełniłaby moich oczekiwań? -redukcja azotanów zmienia się w czasie eksploatacji od 99% do 0% w zależności od częstotliwości regeneracji złoża, można je regenerować częściej ale patrz poniżej -regeneracja złoża generuje dużą ilość odrzutu do kanalizacji - mam własne szambo i ma to duże znaczenie. -koszt kolumny ze złożem zmiękczającym/usuwającym azotany to na tą chwilę 2300 PLN Szukając zestawu do RO kierowałem się poniższymi celami : -chcę jak najprostszy zestaw z 2 rodzajami wody , "czysta" osmoza" i woda mineralizowana -zestaw powinien być wyposażony w pompę wody, mam ustawione ciśnienie wody pomiędzy 2 a 4 bar, RO ma większą wydajność filtrowania (stosunek wody czystej do odrzutu) przy wyższym ciśnieniu więc pompa jest jak najbardziej wskazana -chcę membranę o jak najmniejszej wydajności, wielkość wkładów jest standaryzowana, więc większa wydajność oznacza raczej mniejszą filtrację produktu, finalnie znalazłem 75GPD (galons per day), nie dam rady tyle przerobić w domu -producent nie ma znaczenia, większość zestawów wygląda jakby była produkowana w tych samych chińskich fabrykach i różnią się tylko nazwą importera. W tym momencie ten zestaw spełnił wszystkie kryteria, łącznie z akceptowalną ceną : https://allegro.pl/oferta/ro8-filtry-wody-odwrocona-osmoza-pompa-75-gpd-8497041670 Wszystko udało się upchnąć w szafce praktycznie bez straty miejsca, musiałem tylko podmienić zbiornik na mniejszy. Po zrobieniu testów wody po RO, wartość azotanów zawiera się pomiędzy 0-10mg/L czyli woda jest w pełni bezpieczna do spożycia.
 3. Panowie, nie pomagacie Wiem że jedno nie zastąpi drugiego, ale szukam optymalizacji kosztów . Co do samej osmozy, to w instrukcji wyczytałem że max wartość azotanów to 37mg, ja mam 64mg także nie wiadomo czy to w ogóle będzie dobrze działać. Jeśli chodzi o kolumnę to znalazłem coś takiego : https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-i-zmiekczanie-blue-soft-rx25c100pa202-p-893.html Niestety trzeba będzie sypać sól żeby złoże mogło się regenerować. @sherif - co to za kolumna że nie potrzebuje soli ?
 4. Jestem na końcówce projektu nowa studnia w moim domu i został mi jedynie temat uzdatnienia wody na zdatną do picia. Dla przypomnienia, zrobiłem nowe ujęcie wody bo stara "abisynka" straciła swoja wydajność plus były przekroczone azotany. Nowa studnia ma głębokośc 14m, niestety wychodzi na to że to jest dokładnie ta sama woda co poprzednie ujęcie, bo wyniki są praktycznie identyczne : Poza azotanami wszystko jest w normie, także teraz mam 2 opcje do wyboru : 1) założyć osmozę + mineralizację w kuchni i korzystać z tej wody do celów spożywczych, resztę zostawić tak jak jest i do celów sanitarnych korzystać z wody która jest nie uzdatniona + cena około 700 plus montaż we własnym zakresie -trzeba przebudować coś w szafce pod zlewem bo nie mam miejsca żeby zamontować filtry -woda sanitarna jest twarda i zostają zacieki w kabinie, na aucie itd 2) założyć kolumnę filtracyjną ze złożem zmiękczającym + usuwającym azotany -cena 2400 plus montaż z zewnątrz + czysta robota bo w kotłowni mam zostawione miejsce pod kolumnę +miękka woda, nie ma zacieków w kabinie, na aucie itd 3) wybrać 2+1 Czy ktoś z Was ma takie rozwiązania u siebie w domu i może podzielić się doświadczeniami? Zastanawiam się czy woda w opcji nr 2 będzie nadawała się do spożycia i będzie smaczna, bo to jest głównym priorytetem .
 5. No kurła, z tym ciężko będzie wygrać Jednak zalecenie z serwisówki żeby raz na jakiś czas dotknąć wszystkie śruby nie jest od czapy. Customowe cybanty widzę
 6. Przebijam, dokręcałem zacisk i w pośpiechu zamiast 30Nm ustawiłem 30lb-ft, połapałem się na pierwszej śrubie ale i tak wszystkie pójdą do wymiany.
 7. No niestety ale serwo jest bezpośrednio zasilane z ECU, padają tranzystory sterujące (mostek H) Prąd jest na tyle duży że silniczek w serwo się zagotował. Na uszkodzonym ecu silnik pracuje normalnie, jedyny problem to w momencie gdy przechodzi przez 3k i 8k obrotow, pojawia się błąd serwa bo sterownik nie jest w stanie nim obrocić. Wczoraj przyszedł nowy sterownik i po podmianie wszystko działa, jak będę miał wenę to rozdłubię starego kompa i wymienię wspomniane tranzystory dla sportu. Żeby nie było za łatwo, to jeszcze nie mogę odkręcić starej stacyjki od pólki, ale nie chce mi się w tym babrać i czekam na nową półkę z alledrogo.
 8. Zazdroszczę, ja się wziąłem za przywracanie blade do 100% oryginału i uwaliłem sterownik silnika przez zacięty zawór HTEV. Mam nadzieje że do weekendu ją poskładam.
 9. Jednocześnie, takie OC które przeszło ma nowego właściciela nie przedłuża się z automatu, więc jeśli transakcja będzie dokonana w ostatnim dniu umowy to kupujący nic nie będzie musiał ogarniać ze starą umową bo sama wygaśnie.
 10. Z KC. https://rf.gov.pl/najczestsze-pytania-i-odpowiedzi/Obowiazek_zaplaty_skladki_lub_jej_kolejnej_raty_po_zbyciu_pojazdu_w_ubezpieczeniu_OC_posiadaczy_pojazdow_mechanicznych__20884
 11. To do momentu kiedy nie zawiadomisz TU o zbyciu pojazdu odpowiadasz solidarnie z nowym nabywcą za zapłatę kolejnych rat.
 12. Piotrus

  Rabaty na premiumy

  Fabryczne radio mogło podawać zasilanie do wzmacniacza poprzez kabel antenowy, aftermarketowe może nie mieć tej funkcji. Ewentualnie trzeba przepiąć kabel w kostce ISO. Każdy producent może mieć to inaczej rozwiązane - czasem trzeba podać napięcie przez kabel antenowy (tak jak w antenie RTV , tzw siatce), czasem trzeba podać napięcie na pin w kostce ISO - trzeba szukać jak to jest dokładnie rozwiązane w danym modelu. Jako anegdota - mam od nowości Peugeota Partnera z '98 roku. Model ten miał dosyć długą antenę, zasadniczo nigdy nie było więszych problemów z odbiorem radia ale większość czasu auto jeździło w bliskiej okolicy od W-wy.Czasem był lekki trzask ale nie przeszkadzał. 2 lata temu, przy okazji studiowania schematu podłączenia nowego radia odkryłem że jest tam wzmacniacz antenowy, po podaniu +12V na jeden pin odbiór znacząco się poprawił.
 13. Piotrus

  Rabaty na premiumy

  A to akurat o niczym nie świadczy a Twoje objawy idealnie pasują do tego co opisałem. Nie wiem jakie to dokładnie auto, ale warto by było to sprawdzić następnym razem, separator kosztuje grosze.
 14. Piotrus

  Rabaty na premiumy

  Sprawdzałeś czy przypadkiem przy zmianie radia nie było potrzeby dorzucenia separatora do zasilania wzmacniacza antenowego ?
 15. Jeśli model z klimą jest rzadkością to ciężko będzie skompletować wszystkie graty. Jak będziesz musiał coś dokupić w aso to będzie kosztować majątek. Ja w okolicach 2000 dokładałem klimę do Octavii 1. Miałem wszystkie graty z dawcy jakim był Golf IV, także to było w miarę proste ale i tak gościu który to montował poległ na elektryce. Mówi się że klimatyzacja nie może leżeć rozszczelniona bo łapie wilgoć itd - moja leżała ponad miesiąc w garażu i działała do końca życia tego auta czyli jakieś 15 lat. Nawet nie wymieniłem osuszacza.
 16. Tak, oczywiście zrobię badania - po tygodniu eksploatacji zawiozę do analizy, obecnie i tak pijemy wodę z butelek więc tydzień wytrzymam w niewiedzy. A masz zrobioną obsypkę i uszczelnienie z kompaktonitu? Trochę mnie martwi że gość tego nie robi, z drugiej strony nie chcę sam go "poprawiać" żeby czegoś nie popsuć. Zdecydowałem się narazie nie robić kręgów tylko zasypać całość w ziemi,- wygląda na to że całość ogarnie pompa przy hydroforze. Także pomacham łopatą, ale minikoparka rzeczywiście byłaby fajną zabawą.
 17. Mały update : Wreszcie mam wywierconą studnię, rura 125mm, głębokość odwiertu 14m, lustro statyczne na wysokości -5,5m od poziomu gruntu, depresja pod obciążeniem pompą o wydatku 40l/minutę około 20cm po godzinie pompowania. Studnia wykonana metodą udarową, nie została zrobiona obsypka żwirem rury studziennej bo wykonawca tłumaczy że jest to konieczne jedynie przy metodzie płuczkowej, a u mnie natura już sama zrobi swoje. Dzisiaj jeszcze czeka mnie zabawa ze szpadlem żeby ją podpiąć do instalacji w domu.
 18. Piotrus

  Rabaty na premiumy

  Dzięki za głos . A wiesz może co dokładnie stało się w tym C4 i to akurat na stacji benzynowej? Akurat też mam C4 II od nowości, po 7 latach jest wreszcie pierwsza usterka - navi nie pokazuje pozycji GPS, prawdopodobnie antenę coś trafiło po myciu karcherem.
 19. Piotrus

  Rabaty na premiumy

  Tak czytam o tych obawach co do tego żeby w miarę nowe auto rozkraczyło się w polu i oczom nie wierzę - ostatni raz zatrzymałem się na drodze chyba z 20 lat temu, zabrakło mi benzyny w dużym fiacie taty i drugi raz jak mi się rozpięła kula wybieraka biegów w Peugeocie. Przez pozostały czas miałem różne auta, od Fiata do BMW, stare i nowe, ale nigdy nie zdarzyło mi się żeby auto nie było w stanie dojechać o własnych siłach do miejsca przeznaczenia, ewentualnie do warsztatu. Dzisiaj większym problemem logistycznym jest dla mnie odstawienie auta do ASO na obowiązkowy przegląd niż obawa że coś się gdzieś zepsuje tak że auto stanie na amen. Kto z Was, mających auta do 5 lat, miał w ciągu 10 lat problem z dojechaniem na miejsce swoim autem?
 20. Pewnie masz zapchaną dyszę główną. Kiedyś znalazłem fajny rysunek gdzie szukać problemów w regulacji w zależności od tego w jakim zakresie otwarcia przepustnicy są problemy : \ Samo czyszczenie gaźników nie jest trudne, trudniejsza jest późniejsza regulacja - tutaj nie da się zdobyć doświadczenia oglądając film na YT. Jakbyś sam chciał się podjąć regulacji( miało być czyszczenia) to dobrze jest mieć dostęp do kompresora, dobre śrubokręty i puszkę Motula Carb Cleaner.
 21. A na ch.. ten zbiornik lewituje zamiast go odłożyć na bok? Ja w przeciągu tygodnia zrobiłem reanimację mojej 22 letniej Katany, nie była odpalana od 8 lat - teraz jeszcze na badanie techniczne i można latać.
 22. Przez 3 lata "przerobiłem" wszystkie nadwozia w serii 3 F3X. 3GT - najwygodniejsze dla rodziny 2+2, żadnych problemów z wyjazdem na dłuższy wyjazd, w środku dużo miejsca dla pasażerów 3 sedan - trzeba się ostro gimnastykować z pakowaniem, głównie za sprawą małego otwory w klapie, na wyjazd na narty pojechaliśmy Octavia 2 kombi 3 kombi - pojemność bagażowa pod sufit na poziomie 3 GT, wyjazd na narty = zapakowanie auta pod sufit i domykanie klapy tak aby nic nie wypadło z bagażnika Z perspektywy użytkowej, najwygodniejsza była GT i jako pierwsze auto w rodzinie w zupełności wystarcza. Jeśli komuś jest tam mało miejsca to polecam Vivaro albo Ducato. Co do prowadzenia to niestety z tych wersji GT prowadzi się najgorzej, między kombi a sedanem nie ma wielkiej różnicy. Za miesiąc powinienem znowu odebrać kolejną 3GT, tym razem wziąłem zawieszenie regulowane, ciekawe czy będzie lepiej niż w standardzie. Podsumowując, dla 2+1 3 kombi wystarcza w zupełności, dając przy tym dużo frajdy z jazdy.
 23. Bęben pod 3/4 musi być naprawdę solidny - miałem plastikowego cell fasta i rozwalił się po kilku tygodniach. Dodatkowo na ten sam bęben nawiniesz dużo mniej 3/4 niż 1/2. Słuchając internetowych mądrości tez kupiłem 3/4 bo przecież 1/2 do niczego się nie nadaje. Po 2 latach dokupiłem 1/2 i jest bajka - zraszacz ma nieznacznie mniejszy zasięg ale za to żona może bez siłowania się spacerować z wężem i podlewać drzewka.
 24. Szukaj tzw kotwy chemicznej
 25. W 1h 2019 wydano w leasing pojazdów lekkich za około 16 mld PLN, cały 2019 zamknął się pewnie na 30 mld PLN. Przy średniej wartości 100 kPLN daje to 300 000 pojazdów, jeśli nawet 1100 osób spanikowało i chce pozbyć się kontraktu to ciężko mówić że to sporo przy takiej skali.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.