Skocz do zawartości

Zawracanie - pierwszeństwo EDIT: street view


Krisker

Rekomendowane odpowiedzi

IMO zielony, przecież cały czas znajduje się na drodze z pierwszeństwem ok.gif

Zawsze stosuję się do tego na jednym skrzyżowaniu u mnie (Obywatelska/Wieniawskiego) i widzę, że inny też się do tego stosują, więc coś jest na rzeczy zlosnik.gif

no i masz, dwie pierwsze odpowiedzi i już się wykluczają nawzajem hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeszcze niedawno bym powiedzial, ze bez dwoch zdan zielony

> teraz juz nie wiem

Dla mnie to trochę inny przypadek, na filmie skręcają w ulice, jadą nią kilkadziesiąt metrów i dojeżdżają do kolejnego skrzyżowania (moja interpretacja), na obrazku z pierwszego posta jest jednak zupełnie inaczej, nawrotka pomiędzy dwoma jezdniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...Kto ma

> pierwszeństwo?

W sytuacji z rysunku, zielony ma pierwszeństwo bo jest w ruchu, na drodze z pierwszeństwem. Nie opuszcza jej w żadnym momencie.

Czerwony włącza się do ruchu z podporządkowanej.

W sytuacji, kiedy np. droga podporządkowana przecinałaby tą z pierwszeństwem i przy zawracaniu zachodziła konieczność przejazdu pewnego odcinka tą drogą, podporządkowana (jak na filmie z YT), wtedy czerwony ma pierwszeństwo bo zielony wjeżdżałby tak samo z drogi podporządkowanej.

Gorzej robi się kiedy ten odcinek łączący jezdnie jest bardzo krótki. Sytuacja nie jest jasna. Przyjąłbym taką zabawną interpretację nie poparta żadnymi przepisami.

W sytuacji, kiedy zachodzi konieczność zjechania na prawy pas łącznika, zielony musiałby ustąpić.

Jeśli pas zieleni byłby tak krótki, że zawracałby przy lewej krawędzi, miałby pierwszeństwo.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytasz tak luźno czy byłeś zielonym lub "czerwonym "

mnie się raz zdarzyło być czerwonym, na szczęście skończyło się na przeproszeniu awaryjkami hehe.gif

ogólnie trzymam się tego pierwszenstwa dla głównej ulicy

(to "moje" tutaj

jakiś tekst )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czerwony włącza się do ruchu z podporządkowanej.

Na pewno wiesz, co to włączanie się do ruchu?

> Gorzej robi się kiedy ten odcinek łączący jezdnie jest bardzo krótki.

Znaki przed skrzyżowaniem ustalają pierwszeństwo na całym skrzyżowaniu. Więc jeżeli na tym odcinku (nawet bardzo krótkim) nie postawiono znaków zmieniających pierwszeństwo, to dalej obowiązuje to, co wjeżdżający na skrzyżowanie miał przed wjazdem.

Czyli przy takim oznakowaniu, niezależnie od odległości i długości - zawracający ma pierwszeństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na pewno wiesz, co to włączanie się do ruchu?

Skąd miałbym wiedzieć? Prawko kupiłem na bazarze. W 89-tym to było bardzo popularne.

> Znaki przed skrzyżowaniem ustalają pierwszeństwo na całym skrzyżowaniu. Więc jeżeli na tym odcinku

> (nawet bardzo krótkim) nie postawiono znaków zmieniających pierwszeństwo, to dalej obowiązuje

> to, co wjeżdżający na skrzyżowanie miał przed wjazdem.

> Czyli przy takim oznakowaniu, niezależnie od odległości i długości - zawracający ma pierwszeństwo.

Czyli na skrzyżowaniu z wyspą centralną mimo, że przy zawracaniu z drogi z pierwszeństwem mam w połowie znak ustąp pierwszeństwa to mnie on nie obowiązuje bo przed wjazdem na skrzyżowanie miałem D-1?

No to super!

smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W sytuacji, kiedy np. droga podporządkowana przecinałaby tą z pierwszeństwem i przy zawracaniu

> zachodziła konieczność przejazdu pewnego odcinka tą drogą, podporządkowana (jak na filmie z

> YT), wtedy czerwony ma pierwszeństwo bo zielony wjeżdżałby tak samo z drogi podporządkowanej.

Ale pierwszeństwo podobno ustala się jeszcze przed skrzyżowaniem spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli na skrzyżowaniu z wyspą centralną mimo, że przy zawracaniu z drogi z pierwszeństwem mam w

> połowie znak ustąp pierwszeństwa to mnie on nie obowiązuje bo przed wjazdem na skrzyżowanie

> miałem D-1?

> No to super!

Kolega napisał "Więc jeżeli na tym odcinku (nawet bardzo krótkim) nie postawiono znaków zmieniających pierwszeństwo", więc imo obowiązuje smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skąd miałbym wiedzieć? Prawko kupiłem na bazarze.

Widać. Bo KD, w tym przypadku art. 17, jest Ci najwyraźniej obcy.

> Czyli na skrzyżowaniu z wyspą centralną mimo, że przy zawracaniu z drogi z pierwszeństwem mam w

> połowie znak ustąp pierwszeństwa to mnie on nie obowiązuje

O, i jeszcze problemy z czytaniem ze zrozumieniem.

Więc jeżeli na tym odcinku (nawet bardzo krótkim) nie postawiono znaków zmieniających pierwszeństwo, to dalej obowiązuje to, co wjeżdżający na skrzyżowanie miał przed wjazdem.

Jak to interpretujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moim zdaniem czerwony.

> Przy zawracaniu trzeba ustąpić pierwszeństwa wszystkim.

Ten przepis jest już od nastu lat nieaktualny. zawracający jeśli jest na drodze z pierwszeństwem ma pierrwszeństwo. Należy aktualizować swoją wiedzę i znajomość przepisów ruchu drogowego.

> Natomiast czerwony ma tylko tym, co na drodze z pierwszeństwem przejazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Więc jeżeli na tym odcinku (nawet bardzo krótkim) nie postawiono znaków zmieniających

> pierwszeństwo, to dalej obowiązuje to, co wjeżdżający na skrzyżowanie miał przed wjazdem.

> Jak to interpretujesz?

ten co zawraca zatrzymał się na tym krótkim odcinku aby przepuścić tych co jadą z prawej strony.

W tym czasie do skrzyżowania dojechał czerwony, ustąpił tym z lewej i jebudu

czyja wina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.