Skocz do zawartości

BzAK - Kominek


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

Zbieram jakieś oferty, coś oglądam, wstępna wizja już jest.

 

Kominek będzie narożny, otwierany na bok (nie gilotyna). Dom wyposażony w wentylację mechaniczną, dobrze ocieplony.

W ofertach są wkłady rozmaitych firm, niektóre miałem okazje oglądać na żywo.

 

Wszyscy polecają Spartherma - zgodzę się, jest starannie wykonany, wygląda porządnie, tylko pytanie czy jest wart aż takich pieniędzy?

Co sądzicie o Hajduku, Hitze, Bef (model Be Flat) ?

 

Do kratek mam awersję, a arkadia mnie nie przekonuje

 

Wstępnie, będzie coś takiego:

post-138756-0-89633800-1469800673_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Dom wyposażony w wentylację mechaniczną, dobrze ocieplony.

 

No to masz problem. Ja mam taki sam. W miarę zgodnie wszyscy twierdzą, że najmniejszy będzie za dużo ciepła produkował i przegrzeje salon. Trzeba kombinować z piecokominkiem (czymś, co zakumuluje ciepło), płaszczem albo chociaż rozprowadzić ciepło po całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


albo chociaż rozprowadzić ciepło po całym domu.

 

Np u mnie płaszcza nawet pod rozwagę nie brałem, bo ciepłą wodę mam z pieca, a sezon grzewczy wrz/paź już lekko się zaczyna, zatem ciepło rozprowadził kominkowiec do 5 pomieszczeń 2 na dole (salon+gabinet) i na górę 1 rurą+trójnik w związku z czym kratki z żaluzjami są na korytarzu i w 2  pokojach, w zależności gdzie chcę puścić więcej/mniej reguluję żaluzjami w kratkach. Mechanicznego obiegu ze względu na cenę nie brałem nawet pod uwagę i po pierwszej zimie nie żałuję decyzji, byłby to przerost formy nad treścią, bo kominkiem palimy tylko dla klimatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieram jakieś oferty, coś oglądam, wstępna wizja już jest.

 

Kominek będzie narożny, otwierany na bok (nie gilotyna). Dom wyposażony w wentylację mechaniczną, dobrze ocieplony.

W ofertach są wkłady rozmaitych firm, niektóre miałem okazje oglądać na żywo.

 

Wszyscy polecają Spartherma - zgodzę się, jest starannie wykonany, wygląda porządnie, tylko pytanie czy jest wart aż takich pieniędzy?

Co sądzicie o Hajduku, Hitze, Bef (model Be Flat) ?

 

Do kratek mam awersję, a arkadia mnie nie przekonuje

 

Wstępnie, będzie coś takiego:

jeżeli możesz sobie pozwolić na Sparterma to bierz :ok: mój przyjaciel od wielu lat zajmuje się kominkami iprzerobił mnóstwo producentów, ale wciąż twierdzi, że spartherm jest bezkonkurencyjny. Pamiętaj, że dobry instalator załatwi Ci duży rabat i przy montażu zaoszczędzisz na VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli możesz sobie pozwolić na Sparterma to bierz :ok: mój przyjaciel od wielu lat zajmuje się kominkami iprzerobił mnóstwo producentów, ale wciąż twierdzi, że spartherm jest bezkonkurencyjny. Pamiętaj, że dobry instalator załatwi Ci duży rabat i przy montażu zaoszczędzisz na VAT.

 

Spartherm, który najbardziej by pasował, kosztuje około 8800, mniej więcej podobne Hajduki, Arysto, Hitze połowę tej ceny (4200- 5500). Różnica nie jest więc mała, aczkolwiek do przełknięcia jeśli faktycznie porównanie Spartherma do reszty jest jak porównanie piły Stihl do takiej z Biedronki czy małego Audi do Fabii ;) W czym tak naprawdę tkwi różnica? Niemała różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Spartherma do reszty jest jak porównanie piły Stihl do takiej z Biedronki czy małego Audi do Fabii W czym tak naprawdę tkwi różnica? Niemała różnica.

 

Po prostu wszystko jest lepsze. Lepsza akumulacja, więcej szamotu (porównaj sobie masę różnych wkładów), spasowanie elementów, szyber, system otwierania drzwiczek etc. etc. To się składa do kupy na końcową różnicę.

 

Do mojej koncepcji musiał być bardzo wąski kominek. Nie pamiętam już dokładnie, ale Spartherm albo nie miał takiego wąskiego wkładu w cenie, albo i tak zabijał ceną, której nie akceptowałem, bo kominek więcej będzie robił za element dekoracyjny niż źródło ciepła. Stanęło na BeF Flat 6 CL, ale jeszcze go nie odpalałem ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wszystko jest lepsze. Lepsza akumulacja, więcej szamotu (porównaj sobie masę różnych wkładów), spasowanie elementów, szyber, system otwierania drzwiczek etc. etc. To się składa do kupy na końcową różnicę.

 

Do mojej koncepcji musiał być bardzo wąski kominek. Nie pamiętam już dokładnie, ale Spartherm albo nie miał takiego wąskiego wkładu w cenie, albo i tak zabijał ceną, której nie akceptowałem, bo kominek więcej będzie robił za element dekoracyjny niż źródło ciepła. Stanęło na BeF Flat 6 CL, ale jeszcze go nie odpalałem ;]

 

BeF Flat też bierzemy pod uwagę - komin wystaje, więc płaski wkład byłby jak znalazł.

Na masę nie zwróciłem uwagi, bo w podstawowych specyfikacjach nie wszędzie jest. Ale faktycznie, jest różnica. Muszę jeszcze raz pójść podotykać i ponegocjować czy czegoś nie da się urwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam od razu wywalić tę dziurę na drewno po lewej stronie. Znam kilka przypadków, że ludzie sobie taki schowek na drewno zrobili i nikt tego nie używa bo brudzi ściany. Żeby to miało ręce i nogi to środek musiałby być wyłożony kaflami żeby to można było łatwo umyć i żeby drewno nie niszczyło środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam od razu wywalić tę dziurę na drewno po lewej stronie. Znam kilka przypadków, że ludzie sobie taki schowek na drewno zrobili i nikt tego nie używa bo brudzi ściany. Żeby to miało ręce i nogi to środek musiałby być wyłożony kaflami żeby to można było łatwo umyć i żeby drewno nie niszczyło środka.

 

Ale ta dziura nie jest na drewno ;)

Myśleliśmy o jakiś półkach żeby nie było wrażenia klocka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam od razu wywalić tę dziurę na drewno po lewej stronie. Znam kilka przypadków, że ludzie sobie taki schowek na drewno zrobili i nikt tego nie używa bo brudzi ściany. Żeby to miało ręce i nogi to środek musiałby być wyłożony kaflami żeby to można było łatwo umyć i żeby drewno nie niszczyło środka.

 

Mam bardzo podobny kominek, z lewej mam wnęke na graty od kominka, z prawej wnęke na drewno. Samą wnęke okleiłem grubą folią smopryzlepną - z bliska widać jakby było pomalowane lakierem bezbarwnym bo się błyszczy. Od dwóch lat w sezomie leży tam drewno, raz na jakiś czas wystarczy odkurzyć czy umyć wnęke - choć jak drewno dobre to nic się nie brudzi. Wygląda to za bardzo fajnie jak się drewno ładnie ułoży i jest gdzie drewno trzymać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wszystko jest lepsze. Lepsza akumulacja, więcej szamotu (porównaj sobie masę różnych wkładów), spasowanie elementów, szyber, system otwierania drzwiczek etc. etc. To się składa do kupy na końcową różnicę.

[/size][/font][/color]

Waga to nie wszystko

Bo by wynikalo ze moj Romotop jest lepszy niz sparthermy:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spartherm, który najbardziej by pasował, kosztuje około 8800, mniej więcej podobne Hajduki, Arysto, Hitze połowę tej ceny (4200- 5500). Różnica nie jest więc mała, aczkolwiek do przełknięcia jeśli faktycznie porównanie Spartherma do reszty jest jak porównanie piły Stihl do takiej z Biedronki czy małego Audi do Fabii ;) W czym tak naprawdę tkwi różnica? Niemała różnica.

pamiętaj, że dobry instalator może Ci załatwić około 20-25% rabatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj, że dobry instalator może Ci załatwić około 20-25% rabatu.

 

Coś w tym jest. Byłem u jeszcze jednego koninkarza - duża firma, mają salon więc można "podotykać" różnych wkładów. Ten sam wkład Spartherma, co poprzednicy zaproponowali taniej. Może nie 20-25%, ale 10-15%. Tyle że cena "na gotowo" już była podobna ;)

Ale też każda wizyta i rozmowa, dostarcza nowej dawki wiedzy, pomysłów, każdy zwraca uwagę na inne aspekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest. Byłem u jeszcze jednego koninkarza - duża firma, mają salon więc można "podotykać" różnych wkładów. Ten sam wkład Spartherma, co poprzednicy zaproponowali taniej. Może nie 20-25%, ale 10-15%. Tyle że cena "na gotowo" już była podobna ;)

Ale też każda wizyta i rozmowa, dostarcza nowej dawki wiedzy, pomysłów, każdy zwraca uwagę na inne aspekty.

 

jak intensywnie zamierzasz tego kominka używać? Będziesz w nim palił regularnie czy sporadycznie? Jeśli to drugie, to każdy nawet z marketu będzie dobry i nie ma co za bardzo dywagować nad wyborem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


jak intensywnie zamierzasz tego kominka używać? Będziesz w nim palił regularnie czy sporadycznie? Jeśli to drugie, to każdy nawet z marketu będzie dobry i nie ma co za bardzo dywagować nad wyborem

 

Jeśli zleci montaż firmie, to sam montaż kosztuje w okolicach 5000zł. Wtedy można mimo wszystko się zastanowić nad dopłatą 500-1000zł do wkładu, bo jego cena to tylko niewielka część całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często, to się pewnie okaże "w praniu", jak w wielu przypadkach ;) Póki  co, nie zakładamy ogrzewania kominkiem i  traktujemy to jako dodatek.

Co do cen, transport, montaż kominka i wykonanie obudowy z płyt krzemianowo-wapiennych to około 6 tysięcy, do tego wkład - około 5tyś za interesujące nas Hajduki i spółkę, bądź ponad 8 za Spartherma. Najtańsze wkłady nie wchodzą w grę, bo z reguły są nieszczelne i dodatkowo pobierają powietrze z pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często, to się pewnie okaże "w praniu", jak w wielu przypadkach ;) Póki  co, nie zakładamy ogrzewania kominkiem i  traktujemy to jako dodatek.

Co do cen, transport, montaż kominka i wykonanie obudowy z płyt krzemianowo-wapiennych to około 6 tysięcy, do tego wkład - około 5tyś za interesujące nas Hajduki i spółkę, bądź ponad 8 za Spartherma. Najtańsze wkłady nie wchodzą w grę, bo z reguły są nieszczelne i dodatkowo pobierają powietrze z pomieszczenia.

 

Nawet jeśli to prawda i taki wkład dodatkowo pobierze jakąś minimalną ilosć powietrza z pomieszczenia, to co się przez to stanie?

Edytowane przez maro_t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli to prawda i taki wkład dodatkowo pobierze jakąś minimalną ilosć powietrza z pomieszczenia, to co się przez to stanie?

 

Nic się nie stanie a idealnie szczelnych nie ma. Warto natomiast przy kupnie zwracać uwagę, żeby był przystosowany do wentylacji mechanicznej, będzie wtedy szczelniejszy. Przy mocnych rozszczelnieniach może wentylacja wymusić wsteczny ciąg, co raz że jest niebezpiecznie przy paleniu, dwa że może zasysać zimne powietrze z zewn - także trochę się to mija z celem robienie szczelnych domów i montowania reku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam (miałem) i działa spoko. :ok: Ja byłem zadowolony, miałem razem z automatyką od nich. :ok: I dobry gość spod Krakowa zakładał. :ok:

masz bufor do tego ?

lechma nie ma zadnej swojej automatyki to zwykłe (bardzo dobre) tatarki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz bufor do tego ?

lechma nie ma zadnej swojej automatyki to zwykłe (bardzo dobre) tatarki

 

Nie mam buforu. Grzeje ciepłą wodę (300l) i CO. Dawał radę, po rozgrzaniu domu i tak nie musiałem grzać za bardzo - dobra izolacja i okna. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak intensywnie zamierzasz tego kominka używać? Będziesz w nim palił regularnie czy sporadycznie? Jeśli to drugie, to każdy nawet z marketu będzie dobry i nie ma co za bardzo dywagować nad wyborem

 

Nie przetłumaczysz.  ;l  Tyle, że w 2012 nie było  z prostopadłą szybą. Kratki za ca, 4 z montażem (specjaliści, że ho,ho)- szybę wymienili po niespełna pół roku, zrobiła się szczelina  :facepalm:

Nie ma sensu palić powyżej minus 5 - po 1,5h robi się sauna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta szpara na samej górze to co będzie?

Wylot ciepłego powietrza?

 

To wstępny szkic.

Ostatecznie chyba nie będzie kratek - można je zastąpić ścianką akumulacyjną . Kominek wówczas nie grzeje mocno i krótko, tylko słabiej a dłużej. Nie ma też wymuszonego konwekcja ruchu powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO mam podobnie jak u Ciebie dom docieplony 20 cm grafitu/ okna super szczelne część fixów + WM i mam kominek narożny ARYSTO do rekuperacji ( uszczelniony)i wcale salonu tak nie dogrzewa. Większość ciepłego powietrza ucieka na schody na górę/ cześć w obieg do anemostatu nad kominkiem. A tak to wygląda ( tu jeszcze jak nie był dokończony ;)

 

 

post-129967-0-96965900-1470916532_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.