Skocz do zawartości

Rurki alu, coś mię trafi


Cinek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do przymocowania do kształtownika stalowego cztery rurki aluminiowe. Muszą być wygięte pod kątem 45⁰ względem profila.

Najpierw zaginam rurkę a potem ściskam koniec rurki imadłem, jeśli trzeba poprawiam młotkiem by było bardziej plaskate. ;)

I pojawia się pewien problem mianowicie te rurki są tak sztywne, że z czterech z nich dwie już pękły w miejscu gięcia (montaż do profila na nity).

Czy ten stop alu jest tak cholernie sztywny? Rurki kupione w markecie budowlanym.

A może po prostu kupić cienki drut zbrojeniowy i dospawać - będzie ciężkie, korozja schrupie a pomalowanie na pewno będzie miało wpływ na właściwości elektryczne ale jaki nie wiem.

Opcja trzecia, zastąpić rurki aluminiowe miedzianymi. Będzie drogo ale miedź jest kowalna. Pokryje się patyną z czasem i tyle. A może nie nitować rurek miedzianych tylko je przylutować - czym do stali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne gatunki aluminium i różne stopnie utwardzenia. Jedne nadają się do obróbki plastycznej a inne nie.

Nieraz są takie jaja, że te które powinny się dać giąć nie dają ;)

 

Jakbyś kupował jeszcze raz aluminium to profile do gięcia są np. z gat. 6060 T6

 

Miedź do stali w warunkach domowych to nie wiem czy trwale połączysz. Miedź z miedzią to mosiądz ale tak to pewnie coś w rodzaju tricladu jak w aluminium.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, hebel napisał:

Wyginałeś na zimno czy ciepło? Mam znajomego blacharza samochodowego i jak robi jakieś prace przy alu bez palnika nie podchodzi, najpierw grzeje potem używa młotka i to działa, spróbuj grzać przed gięciem. 

 

To ostateczność jeśli nic innego nie zadziała, a...

 

6 godzin temu, Harp napisał:

Są różne gatunki aluminium i różne stopnie utwardzenia. Jedne nadają się do obróbki plastycznej a inne nie.

Nieraz są takie jaja, że te które powinny się dać giąć nie dają ;)

 

Jakbyś kupował jeszcze raz aluminium to profile do gięcia są np. z gat. 6060 T6

 

Miedź do stali w warunkach domowych to nie wiem czy trwale połączysz. Miedź z miedzią to mosiądz ale tak to pewnie coś w rodzaju tricladu jak w aluminium.

... załatwiłem sobie rurki miedziane, przynituję je stalowymi nitami i powinno zagrać. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2022 o 16:58, cumel napisał:

Nie prościej było zmienić profil na aluminiowy i dospawać rurki ;]

Nie z tych rurek. Już je kiedyś spawalem, da się ale są jakieś dziwne pod tym względem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.