Skocz do zawartości

Zabezpieczenie przyczepy - czy konieczne


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem przyczepę pod motocykl/quada

Przyczepa ma normalne mocowanie do haka, nie ma natomiast linki zabezpieczającej.

Kiedy pożyczałem przyczepy wcześniej (również pod motocykl) - miały takie linki ale z pętlą na końcu, którą zakładałem na kulę haka zanim zapiąłem mocowanie właściwe.

Hak mam wpinany od dołu (po zluzowaniu zamka, hak z kulą wysuwa się w dół)

 

I teraz pytania:

Czy każda przyczepa powinna mieć linkowe zabezpieczenie (czy mam dokupić i zamontować w swojej ?)

Przed czym to zabezpiecza ?

  • Jeżeli przed wypięciem się kuli haka to założenie na tę kulę nic nie daje
  • Jeżeli przed odpięciem właściwego zapięcia to powiedzmy że ok ale z kuli haka może spaść.

 

Jest przy belce haka takie oczko gdzie mógłbym podpiąć taką linkę ale musiałbym zastosować jakąś szeklę bo linki kończą się oczkiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Marko33 napisał:

Kupiłem przyczepę pod motocykl/quada

Przyczepa ma normalne mocowanie do haka, nie ma natomiast linki zabezpieczającej.

Kiedy pożyczałem przyczepy wcześniej (również pod motocykl) - miały takie linki ale z pętlą na końcu, którą zakładałem na kulę haka zanim zapiąłem mocowanie właściwe.

Hak mam wpinany od dołu (po zluzowaniu zamka, hak z kulą wysuwa się w dół)

 

I teraz pytania:

Czy każda przyczepa powinna mieć linkowe zabezpieczenie (czy mam dokupić i zamontować w swojej ?)

Przed czym to zabezpiecza ?

  • Jeżeli przed wypięciem się kuli haka to założenie na tę kulę nic nie daje
  • Jeżeli przed odpięciem właściwego zapięcia to powiedzmy że ok ale z kuli haka może spaść.

 

Jest przy belce haka takie oczko gdzie mógłbym podpiąć taką linkę ale musiałbym zastosować jakąś szeklę bo linki kończą się oczkiem.

 

 

Dokupujesz szeklę i zapinasz na oczko w belce. Jeśli przyczepa ma hamulec to linkę podpinasz do hamulca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Furvus_Eques napisał:

 

Dokupujesz szeklę i zapinasz na oczko w belce. Jeśli przyczepa ma hamulec to linkę podpinasz do hamulca.

 

A to jest na wypadek odpięcia się zaczepu czy wypięcia kuli haka? (czy jednego i drugiego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marko33 napisał:

A to jest na wypadek odpięcia się zaczepu czy wypięcia kuli haka? (czy jednego i drugiego)

 

Chyba odpięcia zaczepu bo przy hakach montowanych na stałe też jest i nawet Policja sprawdza czy linka jest założona (nie wiem czy w Polsce ale za granicą na pewno).

:ok:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marko33 napisał:

Kupiłem przyczepę pod motocykl/quada

Przyczepa ma normalne mocowanie do haka, nie ma natomiast linki zabezpieczającej.

Kiedy pożyczałem przyczepy wcześniej (również pod motocykl) - miały takie linki ale z pętlą na końcu, którą zakładałem na kulę haka zanim zapiąłem mocowanie właściwe.

Hak mam wpinany od dołu (po zluzowaniu zamka, hak z kulą wysuwa się w dół)

 

I teraz pytania:

Czy każda przyczepa powinna mieć linkowe zabezpieczenie (czy mam dokupić i zamontować w swojej ?)

Przed czym to zabezpiecza ?

  • Jeżeli przed wypięciem się kuli haka to założenie na tę kulę nic nie daje
  • Jeżeli przed odpięciem właściwego zapięcia to powiedzmy że ok ale z kuli haka może spaść.

 

Jest przy belce haka takie oczko gdzie mógłbym podpiąć taką linkę ale musiałbym zastosować jakąś szeklę bo linki kończą się oczkiem.

 

 

zaraz przyjdzie @fred77 i wszytsko ci wyjaśni ;)

 

przyczepa ma hamulce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Furvus_Eques napisał:

 

Chyba odpięcia zaczepu bo przy hakach montowanych na stałe też jest i nawet Policja sprawdza czy linka jest założona (nie wiem czy w Polsce ale za granicą na pewno).

:ok:

 

kiedy i gdzie ci sprawdzali ?

 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Koonrad napisał:

 

kiedy i gdzie ci sprawdzali ?

 

 

Mi nie sprawdzali bo w życiu za granicą z przyczepą nie byłem ale czytałem na forum karawaningowym, że sprawdzają np. w Niemczech i Holandii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Koonrad napisał:

 

zaraz przyjdzie @fred77 i wszytsko ci wyjaśni ;)

 

przyczepa ma hamulce ?

Jeżeli nie ma hamulcy to zabezpieczenie może nie być konieczne ?

 

@fred77 to spec od drezyn, pań przy kości i szaleńczej jazdy ale od przyczep też ? 😆

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Marko33 napisał:

Jeżeli nie ma hamulcy to zabezpieczenie może nie być konieczne ?

 

odkąd pamiętam to zawsze były linki, czy przyczepa ma hamulec czy nie

tylko inne jest jej zadanie, przy hamulcach ma zaciągnąć hamulec i się zerwać, więc jest cienka

przy braku hamulca ma teoretycznie utrzymać przyczepę za autem, więc powinna być solidniejsza

ogólnie ja bym jednak założył jeśli nie było, swoją drogą ciekawe co mówi homologacja przyczepy :hmm:

jak masz ucho przy belce haka to do ucha mocujesz linkę, wtedy zabezpieczasz też ew hak gdyby się wypiął

 

52 minuty temu, Marko33 napisał:

 

@fred77 to spec od drezyn, pań przy kości i szaleńczej jazdy ale od przyczep też ? 😆

zwłaszcza od linki, poszukaj w archeo, był o tym cały wątek ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Furvus_Eques napisał:

 

Mi nie sprawdzali bo w życiu za granicą z przyczepą nie byłem ale czytałem na forum karawaningowym, że sprawdzają np. w Niemczech i Holandii.

 

dużo ludzie piszą, są tacy co widzieli UFO ;)

szczerze to nawet nie wiem czy jest taki przepis, zawsze zaczepiam linkę, bawet w starej bagażówce mam dorobioną 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Koonrad napisał:

 

odkąd pamiętam to zawsze były linki, czy przyczepa ma hamulec czy nie

tylko inne jest jej zadanie, przy hamulcach ma zaciągnąć hamulec i się zerwać, więc jest cienka

przy braku hamulca ma teoretycznie utrzymać przyczepę za autem, więc powinna być solidniejsza

ogólnie ja bym jednak założył jeśli nie było, swoją drogą ciekawe co mówi homologacja przyczepy :hmm:

jak masz ucho przy belce haka to do ucha mocujesz linkę, wtedy zabezpieczasz też ew hak gdyby się wypiął

 

zwłaszcza od linki, poszukaj w archeo, był o tym cały wątek ;)

 

Jaką grubość powinna mieć taka linka ?

Na Allegro jest masa linek 4mm w oplocie ale wg opisu służą do uruchomienia hamulca.

Moja przyczepa bez hamulca.

 

Do ucha w belce przez szeklę ?

Chcę żeby było maksymalnie bezpiecznie

Edytowane przez Marko33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Koonrad napisał:

 

dużo ludzie piszą, są tacy co widzieli UFO ;)

szczerze to nawet nie wiem czy jest taki przepis, zawsze zaczepiam linkę, bawet w starej bagażówce mam dorobioną 

 

 

Nawet gdyby nie było przepisu to lepiej mieć niż nie mieć. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marko33 napisał:

 

Jaką grubość powinna mieć taka linka ?

Na Allegro jest masa linek 4mm w oplocie ale wg opisu służą do uruchomienia hamulca.

Moja przyczepa bez hamulca.

otóż to, te linki są zrywalne więc nic ci nie pomogą 

 

1 godzinę temu, Marko33 napisał:

Do ucha w belce przez szeklę ?

Chcę żeby było maksymalnie bezpiecznie

chyba sam będziesz musiał dorobić

kiedyś miałem kawałek łańcucha ;)

ostatnio jak holowałem łódkę to tam była taka linka stalowa grubości palca 

 

do haka szekla albo karabińczyk, tylko tu znowu wytrzymałość

sądzę że do tego ucha co masz nie zapniesz nic poza tymi zrywalnymi 

zobacz jakie są na linkach holowniczych, nawet tych do 2.5T

może coś taiego

https://www.unimet.pl/z-zabezpieczeniem-49/465694-hak-zawiesiowy-z-uchem-i-zabezpieczeniem-g10-8mm-wll-25t-1000001009599.html

kawałek linki stalowej i takie zaciski żeby zrobić pętle

zacisk-linowy-ocynkowany-3mm-din741.jpg

chyba że znajdziesz gdzieś gotową linę 

tu masz gotowce

https://allegro.pl/oferta/lina-zrywkowa-stalowa-10mm-2m-hak-przesuwny-petla-10011819326?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=lvsku&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_przemysl_lvsku_pla_pmax&ev_campaign_id=17591795910&gclid=CjwKCAjw1ICZBhAzEiwAFfvFhDO6u2qB8YbirhCWZc6SJ4Pg8U9O3fHcfWCZ8p6zfCZ2-idGTeVrNBoC_5wQAvD_BwE

napisz do gościa to coś doradzi bo ma tego sporo

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.