Skocz do zawartości

Kompetencje straży miejskiej w ruchu drogowym


sid89

Rekomendowane odpowiedzi

po kolejnym starciu ze strażą miejską, nasuwa mi się pytanie, jakie oni mają kompetencje w ruchu drogowym, dotyczącym pojazdów (pieszych wyłączamy).

mogą robić zdjęcia fotoradarem, mogą zakładać blokady, mogą wlepiać mandaty za złe parkowanie, czy za postój na zakazie zatrzymywania.

co jeszcze może nas spotkać? confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> po kolejnym starciu ze strażą miejską, nasuwa mi się pytanie, jakie oni mają kompetencje w ruchu

> drogowym, dotyczącym pojazdów (pieszych wyłączamy).

> mogą robić zdjęcia fotoradarem, mogą zakładać blokady, mogą wlepiać mandaty za złe parkowanie, czy

> za postój na zakazie zatrzymywania.

> co jeszcze może nas spotkać?

Zatrzymanie na zakazie ruchu w obu kierunkach, legitymowanie, przeszukanie, zatrzymanie do czasu przybycia policji w wypadku podejrzenia, że jedziemy pod wpływem.

Tak w skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ZTCP jeśli sracznik jest w parze z policjantem - ma wtedy równe mu uprawnienia

Czyli jak ja bede w towarzystwie sedziego to bede mogl ludzi osadzac ?

Od kiedy towarzystwo kogokolwiek daje rownouprawnienie ?

Zechcesz podac jakas podstawe prawna ?

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ZTCP jeśli sracznik jest w parze z policjantem - ma wtedy równe mu uprawnienia, więc w zasadzie

> wszystko. raz już się baaaardzo dziwiłem, dlaczego taki jeden celuje we mnie suszarką

> gliniarz był parę metrów obok.

patrol mieszany jest po to żeby było ich 2.

policjant ma swoje uprawnienia a straszak swoje, nie wolno mu mierzyć z suszarki, to że tak robią to kwestia niewiedzy kierowców i takiego myślenia jak Twoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli jak ja bede w towarzystwie sedziego to bede mogl ludzi osadzac ?

nie sądzę, byś mógł sądzić... biglaugh.gif

> Od kiedy towarzystwo kogokolwiek daje rownouprawnienie ?

nie wiem; czy to ważne? niewiem.gif

> Zechcesz podac jakas podstawe prawna ?

wprawdzie nie jest to "przepis", ale coś znalazłem:

" Jeśli zostaniemy zatrzymani przez strażnika na normalnej drodze, to możemy mieć pewność, że uczestniczy on we wspólnym patrolu z policją. W wielu miastach, np. w Poznaniu, drogówce - mającej za mało radiowozów i policjantów - w patrolowaniu ulic pomagają właśnie strażnicy miejscy. Taki wspólny patrol porusza się radiowozem straży, ale dzięki obecności policjanta ma takie same uprawnienia jak załoga złożona wyłącznie z funkcjonariuszy drogówki ."

cały artykuł tutaj jak chcesz wiedzieć więcej - szukaj sam 30.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co ty na to ?

patrz art które podał Liwek.

SM ma uprawnienia do REJESTROWANIA wykroczeń używając do tego foto lub video REJESTRATORÓW

w patrolu mieszanym SM nie przejmuje uprawnień policjanta, jest on tam tylko po to aby było ich 2. w celach bezpieczeństwa i ''drugiej pary oczu''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co ty na to ?

a tam tekst

Quote:

Zgodnie z nowymi przepisami, miejsca prowadzenia kontroli muszą zostać dokładnie oznakowane. Na nowe rozporządzenie ministerstwa infrastruktury i zgodę na ustawienie znaków strażnicy czekali od 10 miesięcy. Bez tego nie mogli używać fotoradarów.


Chyba cos w tym jest. U mnie w miescienie nastawiali pełno znaków "kontrola radarowa na odcinku... ( czy jakos tak)" i od razu wysyp fotoradarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> patrz art które podał Liwek.

> SM ma uprawnienia do REJESTROWANIA wykroczeń używając do tego foto lub video REJESTRATORÓW

> w patrolu mieszanym SM nie przejmuje uprawnień policjanta, jest on tam tylko po to aby było ich 2.

> w celach bezpieczeństwa i ''drugiej pary oczu''

Dlatego odpowiedziałem na

Quote:

> nie wolno mu mierzyć z suszarki, to że tak robią

> to kwestia niewiedzy kierowców i takiego myślenia jak Twoje.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo suszarki mu używać nie wolno, w art masz wyraźnie o video i foto w wyznaczonych, zaakceptowanych

> i oznaczonych miejscach

W perspektywie dostania mandatu nie bardzo mnie interesuje z czego "walą" tylko to, że zaraz punktów przybędzie wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poszukaj jak potrzebujesz

Widzisz mam jeszcze na tyle zdrowego rozsadku, ze nie musze szukac aby wiedziec, ze policjant mainne uprawnienia / prawa a straznik mu pod tym wzgledem do piet nie dorownuje. Pozatym moze n adrogi raz zanim wstawisz jakiegos linka z 4 liter wzietego to sam poszukasz, oszczedzisz sobie publicznego osmieszenia sie .

anyway pozdrawiam.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no a właśnie powinno czy robią to zgodnie z uprawnieniami i w zgodzie z narzuconymi, ustawowo,

> wymaganiami.

Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602

USTAWA

z dnia 20 czerwca 1997 r.

Prawo o ruchu drogowym

akt posiada tekst jednolity

Quote:

Art. 129b.

1. Kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach, które utworzyły straż gminną (miejską) może być wykonywana przez strażników gminnych (miejskich).

2. Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec:

1) kierującego pojazdem:

a) niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym,

b) ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt,

2) uczestnika ruchu naruszającego przepisy o:

a) zatrzymaniu lub postoju pojazdów,

b) ruchu motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt,

c) ruchu pieszych.

3. W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego w zakresie, o którym mowa w ust. 2, strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do:

1) zatrzymania pojazdu lub jadącego wierzchem, z wyłączeniem pojazdów kierowanych przez osoby, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b;

2) sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem i jego używaniem;

3) używania urządzeń rejestrujących, z tym że w przypadku używania urządzenia zainstalowanego w pojeździe w czasie pracy urządzenia pojazd nie może znajdować się w ruchu;

4) legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń, co do

sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu;

5) wydawania poleceń:

a) osobie, która spowodowała przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu,

b) kontrolowanemu uczestnikowi ruchu – co do sposobu jego zachowania;

6) sprawdzenia wykonania obowiązków określonych w art. 78 ust. 2;

7) żądania od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

4. Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.