Skocz do zawartości

SKO - Skrzynia, Korek, Olej


muha

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach wczytywania się w wątek spamowy oraz przeglądowy nabieram coraz więcej ochoty na dolanie czegoś do skrzyni, zwłaszcza że zgrzytnięcia od czasu do czasu stamtąd dochodzą. Czy faktycznie, czego i kiedy dodać będę sobie powoli rozważał wraz z przeglądaniem stanu konta i zajętości kalendarza. Mam natomiast pytanie stricte techniczne. Czy dobrze namierzyłem korek wlewowy oleju do skrzyni? Wyjąłem akumulator z obudową, no i jedyne co wg. mojej wiedzy podobne jest do korka, to zaznaczone na czerwono poniżej:

SkrzyniaOlejBlizej.jpg

a w szerszym widoku (dokładnie pośrodku obrazka):

SkrzyniaOlejDalej.jpg

Próbowałem odkręcić toto, ale pomimo dokładnie pasującej końcówki nie za bardzo szło, a nie chciałem przesadzać z siłą. Wg. Autodaty siła dokręcania jest do 42 Nm, co nie powinno wymagać szczególnego wysiłku...

Zatem konkretne pytanie - czy dobrze szukam korka i czy jest jakaś sztuczka, aby go skutecznie odkręcić nie niszcząc jego samego ani narzędzi? Pewnie warto byłoby też dostać się do korka przelewowego, ale to chyba już z innej strony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy dobrze namierzyłem korek

> wlewowy oleju do skrzyni?

Mogę się mylić, ale korek wlewowy to ten sam, co do sprawdzania poziomu oleju w skrzyni. Wlewasz olej do momentu, kiedy zaczyna wyciekać. A ten korek masz łatwo dostępny od dołu lub nawet od strony koła (jest na obudowie skrzni od strony przedniego zderzaka).

IThankYou.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mogę się mylić, ale korek wlewowy to ten sam, co do sprawdzania poziomu oleju w skrzyni. Wlewasz

> olej do momentu, kiedy zaczyna wyciekać. A ten korek masz łatwo dostępny od dołu lub nawet od

> strony koła (jest na obudowie skrzni od strony przedniego zderzaka).

Potwierdzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się do tego korka przelewowego dostać bez kanału/podnośnika?

Co do korka wlewowego, to posiłkowałem się rysunkiem z Autodaty. Nie wiem oczywiście na ile to wiarygodne źródło, ale czy ktoś mógłby skomentować ten rysunek?

SkrzyniaOlejAData.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Da się do tego korka przelewowego dostać bez kanału/podnośnika?

Ja to robiłem z kanału po zdjęciu osłony dolnej silnika.... osobiście wątpię aby od strony koła - ale po zdjęciu koła i nadkola może i sie da...

> Co do korka wlewowego, to posiłkowałem się rysunkiem z Autodaty. Nie wiem oczywiście na ile to

> wiarygodne źródło, ale czy ktoś mógłby skomentować ten rysunek?

Nie chciało mi sie zdejmować akumulatora więc nie wiem....

Ja będę wymieniał olej w skrzyni a co do dodatków to po dolaniu Xado 120 przejechaniu ponad 6 tys km nie zauważyłem zmian na + czy na - więc czas na zmianę oleju na Amsoil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyli wymiana co ile?

Nie znajdziesz nigdzie konkretnego przebiegu, tu musi działać racjonalne podejście. W zależności od typu eksploatacji myślę, że śmiało można wymienić olej w skrzyni co powiedzmy 60 tys km tym bardziej, że nie jest to duży koszt.

Wymieniałem ostatnio u siebie olej, nie wiem czy był wcześniej zmieniany. Olej miał kolor metaliczny, widać było, że jest przepracowany.

W samochodach po ,,chipie'' dochodzą dodatkowe obciążenia mechaniczne w skrzyni, dlatego tam tym bardziej powinniśmy zadbać o dobre materiały eksploatacyjne i częstszą wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> podobno w skrzyni olej jest nie wymienialny ?

Tak twierdzą producenci.... wink.gif

Również twierdzą że auta które produkują są konstruowane na 250 tys km... a może i mniej smile.gif no i twierdzą że wymiana oleju w silniku co 30 - 35 tyś km to również jest OK... i to w silniku gdzie obecnie montowane są turbiny ....

Ja również twierdze, że to nie jest pro ekologiczne zachowanie - im częściej wymieniasz olej tym bardziej zanieczyszczasz środowisko... tylko czy wyprodukowanie nowego auta bo stare ma 200.000 km jest ekologicznie uzasadnione ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wedlug ksiazki Tutela 75W-85

Co producent to inny olej... te skrzynie produkcji japońskiej sa montowane w różnych modelach i markach aut i w zależności czy to Saab czy Opel czy volvo... to każdy poleca inny olej....

Ja zaleje 75W90 Amsoil syntetyczny...

A jak wiemy z reklam pewnej firmy do niemieckich aut jest niemiecki olej do francuskich francuski a do włoskich ... hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy później...

Trochę odnowię temat, bo nadejszła ta wiekopomna chwila i będę zmieniał olej w skrzyni. Przy tej okazji pytanie - co warto tam dodać oprócz oleju?

Szukaczka w tym przypadku przygniotła mnie liczbą odpowiedzi, więc pytam fachowców wprost: ostatniej zimy miałem problemy z wrzucaniem biegów dopóki skrzynia się nie rozruszała. Poza tym nie było żadnych złych objawów. Czy warto wydawać kasę na jakieś dodatki - rewitalizanty Xado czy inne ceramizery? Czy może dać sobie spokój i tylko wymienić olej?

Chciałbym jeszcze sporo pojeździć Cromą, więc jeśli miałaby to być inwestycja, to chętnie się pokuszę - ale oczywiście nie dla samej satysfakcji posiadania jakiegoś cuda w skrzyni smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> będę zmieniał olej w skrzyni. Przy tej

> okazji pytanie - co warto tam dodać oprócz oleju?

> Xado czy inne ceramizery? Czy może dać sobie spokój i tylko wymienić olej?

Zerknij sobie do tego wątku - ostatnio też zastanawiałem się nad tą sprawą i ... smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trochę odnowię temat, bo nadejszła ta wiekopomna chwila i będę zmieniał olej w skrzyni. Przy tej

> okazji pytanie - co warto tam dodać oprócz oleju?

> Szukaczka w tym przypadku przygniotła mnie liczbą odpowiedzi, więc pytam fachowców wprost:

> ostatniej zimy miałem problemy z wrzucaniem biegów dopóki skrzynia się nie rozruszała. Poza

> tym nie było żadnych złych objawów. Czy warto wydawać kasę na jakieś dodatki - rewitalizanty

> Xado czy inne ceramizery? Czy może dać sobie spokój i tylko wymienić olej?

> Chciałbym jeszcze sporo pojeździć Cromą, więc jeśli miałaby to być inwestycja, to chętnie się

> pokuszę - ale oczywiście nie dla samej satysfakcji posiadania jakiegoś cuda w skrzyni

Moim zdaniem metaloceramika jak najbardziej, kup co bedzie najtańsze, w Polsce sa dostepne: Ceramizer, Panther i Xado. Co do oleju to oryginalnie masz Tutelę Matryx, bardzo dobry bedzie Amsoil. Osobiście zalałem skrzynię olejem Millers Energy Efficent 75w90 i jestem bardzo zadowolony, skrzynia pracuje zdecydowanie lżej i wyciszyły się odgłosy, które było słychac przy hamowaniu silnikiem na drugim biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się podzielę doświadczeniami. Bo chwalić to jeszcze się nie mogę frown.gif

Olej: FUCHS 75W80 TITAN SINTOFLUID, do tego rewitalizant do skrzyń Xado Ex 120.

Warsztat: Chmurka Motors.

Dostęp do skrzyni udało się uzyskać zarówno spod akumulatora jak i od strony koła. Od góry łatwiej było odkręcić i wlewać, od dołu - łatwiej usunąć stary olej. Oczywiście dostęp do samego korka od góry to wyjmowanie obudowy akumulatora, co wygodne nie było. A w nadkolu jest specjalna klapka, więc tylko trzy wkręty żeby tam się dopchać.

Niestety, cała operacja udała się najwyżej na 3+. A problemem było wyssanie starego oleju. Mimo, że podniosłem przeciwną stronę auta i opuściłem lewy przód prawie do ziemi, udało mi się wybrać tylko około 0.5 litra starego oleju. Brudny był, więc wiem że warto.

Odsysałem go taką wieeeelką lewatywą, ale strasznie ciężko było pokierować wężyk w dolne partie skrzyni. Siakoś tak od razu wyginał się do góry. Tak więc po prawie godzinie walki poddałem się, wypoziomowałem auto, uzupełniłem olej + Xado. Specjalnych różnic nie czuję, może trochę dokładniej wchodzą biegi, ale rewolucji nie ma.

Ponieważ wlałem już rewitalizant, kolejne podejście mogę planować dopiero po deklarowanych przez producenta 1500 km, a to pewnie już będzie jesień, co oznacza, że tak naprawdę dopiero wiosną. Może ktoś w tym czasie podpowie jak lepiej odsysać olej. A może nie odsysać, tylko wypłukać? No w każdym razie jeśli zimą znów będą problemy ze zmianą biegów, to trzeba będzie oddać to w ręce fachowców...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To się podzielę doświadczeniami. Bo chwalić to jeszcze się nie mogę

> Olej: FUCHS 75W80 TITAN SINTOFLUID, do tego rewitalizant do skrzyń Xado Ex 120.

> Warsztat: Chmurka Motors. ...

Wybór oleju bardzo dobry, oleje przekładniowe Fuchs`a z serii Sintofluid to jedne z najlepszych na rynku. Co do wymiany, to nie ma żadnego sensu kombinować - zdjąc dolną osłonę o zlac stary olej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dostęp do skrzyni udało się uzyskać zarówno spod akumulatora jak i od strony koła.

U mnie ten górny nawet nie drgnął , więc jak widać poprzednio mechanik musiał wlewać olej otworem kontrolnym - tym którym ty go wysysałeś wink.gif

> problemem było wyssanie starego oleju.

> Może ktoś w tym czasie podpowie jak lepiej odsysać olej.

Odkręć korek spustowy na samym dole - jak na fotce , a wtedy całość zejdzie bez problemu ok.gif

287133773-M32_korek_spustowy_600.jpg

PS.

Fotka zapożyczona z klubzafira.pl

post-24156-1435252147942_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odkręć korek spustowy na samym dole - jak na fotce , a wtedy całość zejdzie bez problemu

Czyli trochę w tył i w dół od lewej półosi - dobrze to rozumiem? Ale proszę bardzo - jak w ASO poprosiłem o komplet korków do skrzyni, dostałem dwa. A tu się okazuje, że jest i trzeci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.