Skocz do zawartości

wyginający się słupek bramy - mrozy


eryko

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie tak kwestia

Brama kuta, wisi na słupkach 10x10 , jedną stroną jeden słupek stoi sobie "luźno" przy betonowym płocie sąsiada drugi połączony jest z przęsłem płotu. Płot stawiany w ubiegłym roku w wrześniu, zima problem stał się jest ten "wolnostojący" słupek który pod wpływem mrozów się odkształca podniósł mi przęsło bramy o ok 1,5-2 cm , teraz mrozy puściły wrócił na swoje miejsce.

Jak się zrobi cieplej biorę się za montaż siłowników i obawiam się że takie 2 cm odchyłka od pionu uniemożliwi prawidłową prace siłownika , co prawda siłownik wzorem obecnej mijającej zimy powinien wyginać się razem z słupkiem i bramą oraz założonym siłownikiem ale mimo wszystko mam pewne obawy.

Plan jest taki aby słupek na większej średnicy zalać betonem bo to co jest to tyle aby się nie przewrócił , ale przy płocie sąsiada nie poszaleję , drugi pomysł zalanie słupka betonem do tego włożenie paru prętów zbrojeniowych albo nawet powiązanie ich ze sobą i wtedy zalanie betonem .

Jakieś inne pomysły z praktyki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie tak kwestia

> Brama kuta, wisi na słupkach 10x10 , jedną stroną jeden słupek stoi sobie "luźno" przy betonowym

> płocie sąsiada drugi połączony jest z przęsłem płotu. Płot stawiany w ubiegłym roku w

> wrześniu, zima problem stał się jest ten "wolnostojący" słupek który pod wpływem mrozów się

> odkształca podniósł mi przęsło bramy o ok 1,5-2 cm , teraz mrozy puściły wrócił na swoje

> miejsce.

> Jak się zrobi cieplej biorę się za montaż siłowników i obawiam się że takie 2 cm odchyłka od pionu

> uniemożliwi prawidłową prace siłownika , co prawda siłownik wzorem obecnej mijającej zimy

> powinien wyginać się razem z słupkiem i bramą oraz założonym siłownikiem ale mimo wszystko mam

> pewne obawy.

> Plan jest taki aby słupek na większej średnicy zalać betonem bo to co jest to tyle aby się nie

> przewrócił , ale przy płocie sąsiada nie poszaleję , drugi pomysł zalanie słupka betonem do

> tego włożenie paru prętów zbrojeniowych albo nawet powiązanie ich ze sobą i wtedy zalanie

> betonem .

> Jakieś inne pomysły z praktyki ?

Zimą grunt się podnosi, w skrajnych przypadkach (no podciągnięcie kostku brukowej pod elewację bez dylatacji) potrafi sporo zniszczyć biglaugh.gif Mam potężnie zafundamentowane słupki bramy, a i tak lekko się poruszają zima-lato. Nie wiem czy dasz radę unieruchomić "na amen".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zimą grunt się podnosi, w skrajnych przypadkach (no podciągnięcie kostku brukowej pod elewację bez

> dylatacji) potrafi sporo zniszczyć Mam potężnie zafundamentowane słupki bramy, a i tak lekko

> się poruszają zima-lato. Nie wiem czy dasz radę unieruchomić "na amen".

Fundament ponizej granicy przemarzania? Troche duzo, jak na plot - metr w glab.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fundament ponizej granicy przemarzania? Troche duzo, jak na plot - metr wglab.

Można próbować, pytanie czy się opłaca. Parę lat temu pomagałem koledze kopać dziurę i betonować słup osadzony w ziemi tak z 1,5 metra jak nie lepiej, masa betonu do tego weszła. Słup ustawiony idealnie pionowo, a w zimie pion traci minimalnie, w lecie wraca do poprawnego położenia. Coś tam się jednak pod ziemią rusza. hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można próbować, pytanie czy się opłaca. Parę lat temu pomagałem koledze kopać dziurę i betonować

> słup osadzony w ziemi tak z 1,5 metra jak nie lepiej, masa betonu do tego weszła. Słup

> ustawiony idealnie pionowo, a w zimie pion traci minimalnie, w lecie wraca do poprawnego

> położenia. Coś tam się jednak pod ziemią rusza.

Dokładnie. Dwa lata temu jednej wspólnocie budowaliśmy altanę śmietnikową, i tak przez dwa sezony zimowe, ustawienie słupków bramki "wędruje" jak chce.

W zimie zamknięcie bramki jest często niemożliwe, a na wiosnę wraca do swoich parametrów i jest O.K!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie. Dwa lata temu jednej wspólnocie budowaliśmy altanę śmietnikową, i tak przez dwa sezony

> zimowe, ustawienie słupków bramki "wędruje" jak chce.

> W zimie zamknięcie bramki jest często niemożliwe, a na wiosnę wraca do swoich parametrów i jest

> O.K!

No a jakby liniowa podbudowe z fundamentem na calej dlugosci plotu zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakieś inne pomysły z praktyki ?

U mnie gdy fachowcy robili ogrodzenie z przodu, to pod bramą na długości ~5m wykopali spory rów, zazbroili, wpasowali słupki i całość zalali betonem. Słupki są więc połączone żelbetonową belką o wymiarach ~30x60cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No a jakby liniowa podbudowe z fundamentem na calej dlugosci plotu zrobic?

Można tak zrobić (objąć jednym solidnym fundamentem całą bramę, tj. oba słupki), ale kilkumetrowa zbrojona "bela" fundamentowa musi być bardzo solidna, będzie wtedy ruszać się cała. Koszt IMHO gigantyczny w stosunku do korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można tak zrobić (objąć jednym solidnym fundamentem całą bramę, tj. oba słupki), ale kilkumetrowa

> zbrojona "bela" fundamentowa musi być bardzo solidna, będzie wtedy ruszać się cała. Koszt

> IMHO gigantyczny w stosunku do korzyści.

ok, ale jak sie ma powiedzmy pol metra w glab belki do metrowego fundamentu punktowego, jesli chodzi o koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No a jakby liniowa podbudowe z fundamentem na calej dlugosci plotu zrobic?

Ja mam słupki połaczone przyspawanym profilem metalowym na głebokości ok 0,5m, potem został zalany betonem, na to piasek i krawężniki na płasko - słupki w zimie się nie kładą a teren mam mokry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam słupki połaczone przyspawanym profilem metalowym na głebokości ok 0,5m, potem został zalany

> betonem, na to piasek i krawężniki na płasko - słupki w zimie się nie kładą a teren mam mokry

ten profil caly w betonie jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zimą grunt się podnosi, w skrajnych przypadkach (no podciągnięcie kostku brukowej pod elewację bez

> dylatacji) potrafi sporo zniszczyć Mam potężnie zafundamentowane słupki bramy, a i tak lekko

> się poruszają zima-lato. Nie wiem czy dasz radę unieruchomić "na amen".

zasadniczo boję się o siłowniki aby je nie zgjęło , jak byłyby to minimalne ruchy machnął bym ręką ale to prawie 2 cm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No a jakby liniowa podbudowe z fundamentem na calej dlugosci plotu zrobic?

no właśnie teść coś mi takiego sugeruje aby zrobi między dwoma słupami taką wylewkę z betonu coś ala murek ale na powierzchni zero . na razie na wjedździe mam kamień kolejowy jakieś 15-20 cm wiec to jeszcze sie da odwalić bo później kostkę to już szkoda ruszać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopiesz dziurę na 1,5 metra, wsadzasz metr szalunku tekturowego okrągłego fi250 licząc od poziomu gruntu w dół, na dole pół metra wylewasz luzem szerzej niż ten zaszalowany metr. Wszystko razem zbroisz i w środku tego betonu osadzasz słupek. Nie drgnie zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam słupki połaczone przyspawanym profilem metalowym na głebokości ok 0,5m, potem został zalany

> betonem, na to piasek i krawężniki na płasko - słupki w zimie się nie kładą a teren mam mokry

teściu ma tak samo - szyna po której jeździ brama, poniżej druga szyna stabilizująca , słupki jakieś 1,5m zamurowane - stoi bez względu na pogodę

druga brama w formie ramy - ale tu nie było potrzeby otwarcia jej od góry bo tylko osobówki wjeżdzają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam słupki połaczone przyspawanym profilem metalowym na głebokości ok 0,5m, potem został zalany

> betonem, na to piasek i krawężniki na płasko - słupki w zimie się nie kładą a teren mam mokry

tylko czy akurat taka belka u mnie coś da bo najciekawsze że ten płot odgina się w prawą stronę tj. sąsiada gdzie wydawać by się mogło że przesło bramy powinno go włąśnie przeginać przeciwnie, chyba żeby wspawać stalową belkę i którą następnie zalać betonem.

tak to poglądowo wyląda

286732446-plot.JPG

post-9174-14352519383627_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem podobny temat, ale też chodziło o słupki, tyle że pod taras. 6 słupów co 1 m.

Budowlańcy wykopali rów, położyli takie zbrojenie

fund2.jpg

i zalali betonem kotwiąc słupki do fundamentów. Kosztowało to 100 zł piach, niecała stówa cement i 60 zł pożyczenie betoniarki. Za robotę wzięli chyba ze 300 stówy. Wykopanie rowu, cięcie i gięcie prętów, oraz powiązanie zbrojenia do kupy. Zrobili to od rana do śniadania. Za pręty zapłaciłem jakieś grosze. Nie ma szans, aby odległości między słupkami dygnęły.

Żartowali, że w przyszłości mogę na tym postawić ścianę, jeśli będę chciał się rozbudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.