Skocz do zawartości

Jaki grunt i jak gruntowac?


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

Gruntow w hurtowniach i marketach budowlanych dostatek. Ma to jakies znaczenie, ktory wybiore do zagruntowania scian?

Na scianach mam tynk cementowo-wapienny, a na sufitach gladz gipsowa, tak wiec chce dopasowac do podloza odpowiedni grunt (paroprzepuszczalnosc w przypadku pierwszego), jesli to ma znaczenie.

Malowac gruntem czystym, czy wymieszanym z farba?

Walkiem, czy pedzlem?

Raz, czy wiecej razy?

Takie cos znalazlem:

Quote:

Dobrze przygotowane podłoże. Wszystkie nowe podłoża - z wyjątkiem płyty gipsowo-kartonowej - przed malowaniem należy zagruntować odpowiednim preparatem. Jest to potrzebne, by zmniejszyć jego pylenie, a tym samym zwiększyć przyczepność farby do podłoża. Należy przy tym uważać, aby grunt nie był zbyt mocno skoncentrowany (trzeba zachować proporcje zalecane przez producentów). W przeciwnym razie na ścianie powstanie powłoka, po której wałek będzie się ślizgać, a ściana praktycznie nie da się pomalować (malarze nazywają to efektem szyby). Płyty gipsowo-kartonowe zamiast preparatem gruntującym należy pokryć rozcieńczoną (w 30-40%) farbą, którą będziemy malować docelowo. Można ewentualnie do farby przeznaczonej do malowania pierwszej warstwy dolać trochę gruntu.


Pisza w tym tekscie sensownie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gruntow w hurtowniach i marketach budowlanych dostatek. Ma to jakies znaczenie, ktory wybiore do

> zagruntowania scian?

> Na scianach mam tynk cementowo-wapienny, a na sufitach gladz gipsowa, tak wiec chce dopasowac do

> podloza odpowiedni grunt (paroprzepuszczalnosc w przypadku pierwszego), jesli to ma znaczenie.

> Malowac gruntem czystym, czy wymieszanym z farba?

> Walkiem, czy pedzlem?

> Raz, czy wiecej razy?

Sposób użycia gruntu zależy od konkretnego wyrobu i producenta, na opakowaniu masz opisany spoób uzycia. Niektórych gruntów np się nie rozcieńcza itp.

Celuj raczej w grunty renomowanych producentów: TYTAN, ATLAS, MAPEI, WIM. No i z reguły grunty droższe niż 20zł/5l są lepsze wink.gif

Nie mieszaj z farbą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> grunty renomowanych producentów: TYTAN, ATLAS, MAPEI, WIM. No i z reguły grunty

> droższe niż 20zł/5l są lepsze

waytogo.gif

> Nie mieszaj z farbą.

waytogo.gif

i raczej maluj pędzlem bo przy konsystencji gruntu równej wodzie to malując wałkiem będziesz cały pochlapany (i nie tylko ty ale i też wszystko wokoło , a zaschnięty grunt nie chce tak dobrze się zmywać frown.gif )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i raczej maluj pędzlem bo przy konsystencji gruntu równej wodzie to malując wałkiem będziesz cały

> pochlapany (i nie tylko ty ale i też wszystko wokoło , a zaschnięty grunt nie chce tak dobrze

> się zmywać )

Jak to obficie malowac?

Aha, przed malowaniem przydaloby sie pewnie luzne stracic. Wystarczy suchym pedzlem przejechac, czy siatka scierna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to obficie malowac?

ciężko powiedzieć, na pewno nie smarować tak żeby lało się z pędzla a później po ścianie. ja robię na wyczucie, smaruje tak żeby było mokre. pociągniesz 2x pędzlem i będziesz wiedział o co chodzi. Jak malowałem kotłownię to robiłem za pomocą kompresora i pistoletu do ropowania cool.gif i też dało radę malować i nie było "efektu szyby" jak to straszą w instrukcji

> Aha, przed malowaniem przydaloby sie pewnie luzne stracic. Wystarczy suchym pedzlem przejechac, czy

> siatka scierna?

przeleć delikatnie siatką w sumie ta sama robota co pędzlem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gruntow w hurtowniach i marketach budowlanych dostatek. Ma to jakies znaczenie, ktory wybiore do

> zagruntowania scian?

> Na scianach mam tynk cementowo-wapienny, a na sufitach gladz gipsowa, tak wiec chce dopasowac do

> podloza odpowiedni grunt (paroprzepuszczalnosc w przypadku pierwszego), jesli to ma znaczenie.

> Malowac gruntem czystym, czy wymieszanym z farba?

> Walkiem, czy pedzlem?

> Raz, czy wiecej razy?

> Takie cos znalazlem:

> Quote:

> Dobrze przygotowane podłoże. Wszystkie nowe podłoża - z wyjątkiem płyty gipsowo-kartonowej - przed

> malowaniem należy zagruntować odpowiednim preparatem. Jest to potrzebne, by zmniejszyć jego

> pylenie, a tym samym zwiększyć przyczepność farby do podłoża. Należy przy tym uważać, aby

> grunt nie był zbyt mocno skoncentrowany (trzeba zachować proporcje zalecane przez

> producentów). W przeciwnym razie na ścianie powstanie powłoka, po której wałek będzie się

> ślizgać, a ściana praktycznie nie da się pomalować (malarze nazywają to efektem szyby). Płyty

> gipsowo-kartonowe zamiast preparatem gruntującym należy pokryć rozcieńczoną (w 30-40%) farbą,

> którą będziemy malować docelowo. Można ewentualnie do farby przeznaczonej do malowania

> pierwszej warstwy dolać trochę gruntu.

> Pisza w tym tekscie sensownie?

Jedz na Kwidzyńską do sklepu firmowego Polifarbu. Pomogą dobrać wszystko i jeszcze może taniej farby kupisz z przeceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> takim na reczna pompke?

tak

Ustawiona dysza na mgiełkę i jazda. Jedynie maska na twarz przyda się bo będziesz grunt wdychać.

Po gruntowaniu porządnie umyj spryskiwać bo grunt zaklei dysze i pompke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> spryskiwaczem ciśnieniowym sikałem gruntem po ścianach.

Że tak robiłes to nie oznacza, że powinieneś tak radzić koledze wink.gif Mimo wszystko pędzel lub wałek usuwa pył ze ścian, spryskiwaczem tylko go poprzyklejasz wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Że tak robiłes to nie oznacza, że powinieneś tak radzić koledze Mimo wszystko pędzel lub wałek

> usuwa pył ze ścian, spryskiwaczem tylko go poprzyklejasz

można przed psikaniem obmieść, odkurzyć ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Że tak robiłes to nie oznacza, że powinieneś tak radzić koledze Mimo wszystko pędzel lub wałek

> usuwa pył ze ścian, spryskiwaczem tylko go poprzyklejasz

W tym watku tez wspominaja o spryskiwaczu, ale:

Quote:

ściany gruntuję się nie gruntem akrylowym ( jest za rzadki i za mocny) ale farbą gruntująca np. tikurilla lub śniezka grunt

śnieżka ma dodatkową zalete ze jest dość gęsta ( ok 1,6kg / 1 l) i doskonale niweluje niedoskonałości podłoża

gruntujemy farbą nie gruntem, napewno nie spryskiwaczem bo powstaną zacieki i mamy małą kontrole nad strumieniem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tym watku tez wspominaja o spryskiwaczu, ale:

> Quote:

> ściany gruntuję się nie gruntem akrylowym ( jest za rzadki i za mocny) ale farbą gruntująca np.

> tikurilla lub śniezka grunt

> śnieżka ma dodatkową zalete ze jest dość gęsta ( ok 1,6kg / 1 l) i doskonale niweluje

> niedoskonałości podłoża

> gruntujemy farbą nie gruntem, napewno nie spryskiwaczem bo powstaną zacieki i mamy małą kontrole

> nad strumieniem

trzeba rozróżnić dwie podstawowe kwestie:

czy chcesz zagruntować powierzchnie ? w celu np. zwiększenia przyczepności podłoża, wzmocnienia struktury, itp ?

czy chcesz stworzyć podkład dla farby ? w celu wstępnego pokrycia i ułatwienia sobie malowania i zmniejszenia pylenia podłoża ?

jeśli to pierwsze to jedziesz gruntem. Jeśli to drugie to grunt się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nowe tynki, tynkarze polecili mi farbę gruntującą (kolor biały) firmy Śnieżka. Może to nie firma z wyżej półki ale wykończeniowcy później też potwierdzili, że często nią robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> trzeba rozróżnić dwie podstawowe kwestie:

> czy chcesz zagruntować powierzchnie ? w celu np. zwiększenia przyczepności podłoża, wzmocnienia

> struktury, itp ?

A ja wiem? Tynki zatarte prawidlowo. Mowi sie, ze rrzeba gruntowac, to chcialem gruntowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mogę ze swojej strony polecić Aqualit

nakładasz to szczotką, tylko uważaj żebyś nie chlapał za dużo i zacieków nie porób bo będzie widać na farbie.

Aqualit od razu ci "zabieli" ścianę więc łatwiej się potem kryje kolorem.

Szczotką malarską dlatego żeby zmieść luźne drobiny tynku, potem możesz malować na gotowo wałkiem, nic się się do niego kleić nie będzie.

Aqualit stosowałem pod różnego typu, jak i systemy farb więc z czystym sumieniem polecam ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tym watku tez wspominaja o spryskiwaczu, ale:

> Quote:

> ściany gruntuję się nie gruntem akrylowym ( jest za rzadki i za mocny) ale farbą gruntująca np.

> tikurilla lub śniezka grunt

> śnieżka ma dodatkową zalete ze jest dość gęsta ( ok 1,6kg / 1 l) i doskonale niweluje

> niedoskonałości podłoża

> gruntujemy farbą nie gruntem, napewno nie spryskiwaczem bo powstaną zacieki i mamy małą kontrole

> nad strumieniem

Moim zdaniem farba gruntująca ma nieco inne zadanie niz zagruntowanie scian. Ona raczej delikatnie wyrównuje powierzchnię ze względu na jej gętość oraz wyrównuje różnice w kolorystyce ścian co ułatwia malowanie kolorem.

Ideałem byłoby zagruntowanie scian gruntem, pomalowanie farbą podkładową, położenie koloru 1-2 warstwy.

Taki zestaw pomaga zmniejszyć ryzyko "niepodzianek".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moim zdaniem farba gruntująca ma nieco inne zadanie niz zagruntowanie scian. Ona raczej delikatnie

> wyrównuje powierzchnię ze względu na jej gętość oraz wyrównuje różnice w kolorystyce ścian co

> ułatwia malowanie kolorem.

> Ideałem byłoby zagruntowanie scian gruntem, pomalowanie farbą podkładową, położenie koloru 1-2

> warstwy.

> Taki zestaw pomaga zmniejszyć ryzyko "niepodzianek".

no masz rację po części, ale farba gruntująca w swoim składzie również zawiera grunt którego głównym zadaniem jest wyrównanie chłonności podłoża.

farbę gruntującą stosuje się głównie w przypadku kiedy podłoże jest ciemniejszej barwy i chciałoby się malować na jasne kolory, taka farba zwiąże podkład i rozjaśni to co było ciemne, natomiast sam grunt wyrówna tylko chłonność i wzmocni podkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a nie za latwo idzie tym za duzo popsikac?

jak się uwaza to nie. Tak jak z lakierowaniem pistoletem pneumatycznym. zacieki też można porobić jak za duzo sie leje w jedno miejsce.

Ew. weż suchy pędzel i rozsmaruj jak zalejesz spryskiwaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak długo żyję to jeszcze nigdy nie widziałem "magika" który w ten sposób gruntuje ściany hahaha.gif

myślę że do tej operacji jako pierwsze gruntowanie ścian należałoby się trochę bardziej przyłożyć i trochę wysiłku w pomachaniu szczotą włożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam się, ze ja gruntowałem opryskiwaczem ciśnieniowym ściany na zewnątrz budynku grinser006.gif Pędzlem musiałbym się namachać ze 2 dni. Opryskiwaczem zajęło mi to z 2 godziny. Grunt opryskiwaczem bardzo dobrze się rozprowadza, tak jak byś malował pistoletem grinser006.gif Jak za długo przytrzymasz w jednym miejscu to najwyżej nadmiar zleci po ścianie na dół. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przyznam się, ze ja gruntowałem opryskiwaczem ciśnieniowym ściany na zewnątrz budynku Pędzlem

> musiałbym się namachać ze 2 dni. Opryskiwaczem zajęło mi to z 2 godziny. Grunt opryskiwaczem

> bardzo dobrze się rozprowadza, tak jak byś malował pistoletem Jak za długo przytrzymasz w

> jednym miejscu to najwyżej nadmiar zleci po ścianie na dół.

fajnie, tyle że w przypadku ścian wewnętrznych taki zaciek z gruntu pod farbą będzie widać smile.gif chyba że ktoś planuje to wszystko gipsem przelecieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gruntowac i malowac czas nadszedl, wiec zapytuje natychmiast:

- jakiej granulacji siatka przeleciec tynki cem-wap, zeby stracic luzne ziarenka piasku? Wystarczy na szybko przeleciec, czy jakos specjalnie do tego sie trzeba przykladac?

- jakim pedzlem gruntowac?

- jaka farbe paroizolacyjna na sufity w lazienkach i kuchni (tynki gipsowe i gladz) i paroprzepuszczalna do reszty pomieszczen uzyc? Ma byc biala, a na sciany w korytarzu szczegolnie dobrze zmywalna.

- jaki walek kupic do malowania (potrzebuje jakis z mozliwoscia osadzenia na sztycy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem test farb.

Z testu fundacji Warentest wygrywaja: Bondex Super, Jedynka Gold i Beckers Scotte 3:

Quote:

Niemiecka Fundacja Warentest przetestowała w trzy lata

temu 66 białych farb emulsyjnych do wnętrz zakupionych

na rynku niemieckim, a także 12 farb z polskich sklepów.

Wynik nie jest dla nas optymistyczny.

Podczas gdy większość produktow zakupionych w Niemczech

wypadła dobrze, niemal wszystkie farby z Polski

(z dwoma wyjątkami) okazały się jedynie zadowalające.

Tylko dwa produkty kupione na rynku polskim miały dobrą

jakość: Bondex Super Wall i Jedynka Gold, a aż 10 przebadanych

farb naukowcy ocenili na trojkę. Tymczasem spośrod

produktow zakupionych do testu w Niemczech aż 55 zabłysnęło

oceną dobrą. Niewątpliwie Niemcy mają „lepszy start”

do malowania mieszkania niż Polacy. Test można przeczytać

w nr 7-8/2005 „Świata Konsumenta”.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gruntowac i malowac czas nadszedl, wiec zapytuje natychmiast:

> - jakiej granulacji siatka przeleciec tynki cem-wap, zeby stracic luzne ziarenka piasku? Wystarczy

> na szybko przeleciec, czy jakos specjalnie do tego sie trzeba przykladac?

> - jakim pedzlem gruntowac?

> - jaka farbe paroizolacyjna na sufity w lazienkach i kuchni (tynki gipsowe i gladz) i

> paroprzepuszczalna do reszty pomieszczen uzyc? Ma byc biala, a na sciany w korytarzu

> szczegolnie dobrze zmywalna.

> - jaki walek kupic do malowania (potrzebuje jakis z mozliwoscia osadzenia na sztycy)?

uprasza sie o pomoc - jutro musze zaczac gruntowac, a w ciagu tygodnia popoludniami pomalowac chociaz klatke schodowa (przed montazem schodow)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> uprasza sie o pomoc - jutro musze zaczac gruntowac, a w ciagu tygodnia popoludniami pomalowac

> chociaz klatke schodowa (przed montazem schodow)

kup unigrunt, rozrób na pierwszy raz 1:1 jeśli chodzi o tynk wapienno cementowy i gruntuj szczotką malarską uważając jednocześnie na zacieki. Luźna warstwa tynku zostanie zmieciona przez szczotkę, ewentualnie możesz wpierw przelecieć przed gruntowaniem szczotką drogową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kup unigrunt, rozrób na pierwszy raz 1:1 jeśli chodzi o tynk wapienno cementowy i gruntuj szczotką

> malarską uważając jednocześnie na zacieki. Luźna warstwa tynku zostanie zmieciona przez

> szczotkę, ewentualnie możesz wpierw przelecieć przed gruntowaniem szczotką drogową.

czesc mam z plyt g-k, o ktorych wszedzie pisza,ze sie nie gruntuje, ale przeciez na laczeniach sa pokryte gipsem, a gips sie gruntuje, to w koncu jak?

Jak mi kladli akryl w naroznikach pod sufitem, to polecieli gruntem i cholera narobili zaciekow. Bedzie z tym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czesc mam z plyt g-k, o ktorych wszedzie pisza,ze sie nie gruntuje, ale przeciez na laczeniach sa

> pokryte gipsem, a gips sie gruntuje, to w koncu jak?

gips z łączeń gruntujesz , a ja tam gruntuję całość i tez jest dobrze

> Jak mi kladli akryl w naroznikach pod sufitem, to polecieli gruntem i cholera narobili zaciekow.

> Bedzie z tym problem?

ale to są zacieki że aż wiszą sople czy tylko widać miejsce ze zaschło na ścianie

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gips z łączeń gruntujesz , a ja tam gruntuję całość i tez jest dobrze

> ale to są zacieki że aż wiszą sople czy tylko widać miejsce ze zaschło na ścianie

> ?

polecieli tylko narozniki wzdluz sufitu i pocieklo na pol sciany

a propos - jaka farbe biala wybrac zmywalna i czy faktycznie nie nadaje sie farba matowa do zmywania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gips z łączeń gruntujesz , a ja tam gruntuję całość i tez jest dobrze

> ale to są zacieki że aż wiszą sople czy tylko widać miejsce ze zaschło na ścianie

> ?

z tynkiem cem-wap problemu nie ma - czy jest czy nie ma gruntu, czy sa z niego wrecz zacieki - farba ladnie i rownomiernie sie rozprowadza. Problemy sa z gipsem, a jeszcze gorzej z plytami gk - tam gdzie gruntu malo, farby nie zdaze rozprowadzic, a juz sucha, tam gdzie duzo, widac ciemniejsze plamy, a tam gdzie zacieki, warstwa farby jest cieniutka, ze w grubosci, a nie tylko kolorze widac roznice. Co poczac z tym g...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem Ci tak. Nie czytaj tyle w necie tylko idz do sklepu budowlanego i niech Ci doradzą. Zwłaszcza olej różne metody kombinowane (my Polacy uwielbiamy robić coś z czegoś innego). Producenci chemi budowlanej mają jednak większą wiedzę niż koleś z netu (który dolał mleka do farby czy zastosował inną mieszankę niepotrzebnych mu składników) który zrobił coś i nie wyszło źle więc wszystkim poleca. Stosuj się do tego co podają producenci a będzie dobrze. Jak pod gładzie/kleje itp to gruntujesz gruntem ( w sensie tym "mleczkiem") - rozcienczasz lub nie w zaleznosci od tego co podaje producent, nakładasz wałkiem lub pędzlem. A jeśli pod farby to to najlepiej zagruntować farbą gruntującą (wspomniana Śnieżka Grunt jest OK), chyba ze ściany są stare, sypią się, kruszą/pylą itp itd to wtedy gruntem płynnym.Farbę gruntującą najlepiej nakładać wałkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.