Skocz do zawartości

Brak obuocznego widzenia przejdzie na kat. A?


tech

Rekomendowane odpowiedzi

> Tak się zastanawiam czy brak obuocznego widzenia wyklucza możliwość uzyskania PJ kat. A?? Do tego dodajmy daltonizm .

wyłącznie rozsądek i przychylność lekarza ma znaczenie.

wg mnie nie wyklucza uzyskania uprawnień na kierowcę niezawodowego

a z daltonizmem - to zależy ile kandydat widzi (jeśli nie widzi barw czyli odcieni to nie ma problemu, ale jeśli wogóle nie widzi kolorów, to lekarze są niechętni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak się zastanawiam czy brak obuocznego widzenia wyklucza możliwość uzyskania PJ kat. A?? Do tego

> dodajmy daltonizm .

Czy widzenie obuoczne testuje się na "patyczkach"?

Daltonizm czy ślepota barw? Bo to dwie różne rzeczy, bardzo często mylone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wg mnie nie wyklucza uzyskania uprawnień na kierowcę niezawodowego

Ale wg załącznika do rozporządzenia wyklucza:

Widzenie

stereoskopowe)

dla kategorii A i A1 wymagane prawidłowe.

Wg tego samego załącznika na kat. A, B, B+E możesz nie rozróżniać barw w ogóle, powyżej - już tak, ale tylko czerwoną, zieloną i żółtą.

Rozporządzenie wraz z załącznikiem nr 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak się zastanawiam czy brak obuocznego widzenia wyklucza możliwość uzyskania PJ kat. A?? Do tego

> dodajmy daltonizm .

Kumpel jest daltonistą. Nie przeszkadza Mu to w ogóle w jeżdżeniu i autami i motocyklem.

Pewnie ma akurat taką "wersję", która nie bardzo wpływa na spostrzeganie zmiany świateł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak się zastanawiam czy brak obuocznego widzenia wyklucza możliwość uzyskania PJ kat. A?? Do tego

> dodajmy daltonizm .

wyklucza, oczywiscie o ile doktor jest lekarzem a nie tylko osoba od stawiania pieczatek...

w czasie prawidlowo wykonanych badan na kat.A dostajesz np. tabele z 'kołeczkami' i trzeba powiedziec na zadane pytania. Ztcp trzeba widziec (udzielic poprawnej odpowiedzi) na conajmniej kilka pierwszych. Widzenie wszystkich nie jest wymagane, ale pamietam ze kumpel widzialal jedno mniej niz ja i lekarz troche marudzil przy wystawianiu papieru. Wiem ze jedna laska z kursu nie dostala pieczatki od tego konkretnego lekarza, ale instruktor 'zalatwil' u innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wyklucza, oczywiscie o ile doktor jest lekarzem a nie tylko osoba od stawiania pieczatek...

> w czasie prawidlowo wykonanych badan na kat.A dostajesz np. tabele z 'kołeczkami' i trzeba

> powiedziec na zadane pytania. Ztcp trzeba widziec (udzielic poprawnej odpowiedzi) na

> conajmniej kilka pierwszych. Widzenie wszystkich nie jest wymagane, ale pamietam ze kumpel

> widzialal jedno mniej niz ja i lekarz troche marudzil przy wystawianiu papieru. Wiem ze jedna

> laska z kursu nie dostala pieczatki od tego konkretnego lekarza, ale instruktor 'zalatwil' u

> innego...

czyli daltonizm nie jest przeszkodą na B, ale na A jest? a niby dlaczego?

są jakieś oficjalne wytyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyli daltonizm nie jest przeszkodą na B, ale na A jest? a niby dlaczego?

> są jakieś oficjalne wytyczne?

ale nigdzie nie napisalem ze daltonizm jest... napisalem tylko ze brak stereoskopowego jest przeszkoda...

co do podstawy to romano11 juz napisal rozporzadzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale nigdzie nie napisalem ze daltonizm jest... napisalem tylko ze brak stereoskopowego jest

> przeszkoda...

a te kółeczka ze sraczkowatymi rysunkami i cyferkami to nie są właśnie do diagnostyki daltonizmu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a te kółeczka ze sraczkowatymi rysunkami i cyferkami to nie są właśnie do diagnostyki daltonizmu?

Nie, te kółeczka są do określania stopnia ślepoty barw. Daltonizm to zupełny brak rozróżniania czerwonego i zielonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a te kółeczka ze sraczkowatymi rysunkami i cyferkami to nie są właśnie do diagnostyki daltonizmu?

zupelnie inne kółeczka, wrzucasz na nos specjalne okulary i patrzysz na rysunek, ztcp trzeba powiedziec ktore jest blizej? nie pamietam smile.gif pare lat temu przechodzilem ten test wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy widzenie obuoczne testuje się na "patyczkach"?

> Daltonizm czy ślepota barw? Bo to dwie różne rzeczy, bardzo często mylone.

Nie wiem, po prostu jedno oko jest słabsze i żyje swoim życiem. Jeżdżę samochodem kilka lat i nie mam problemów.

Zastanawiam się jak to się ma do motocykli i gdzie mógłbym mieć problem.

Tak samo jak jest z okularami niewiem.gif?

Co do kolorów to mój przypadek polega na nie rozróżnianiu ich, bo kolory widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem, po prostu jedno oko jest słabsze i żyje swoim życiem. Jeżdżę samochodem kilka lat i nie

> mam problemów.

> Zastanawiam się jak to się ma do motocykli i gdzie mógłbym mieć problem.

> Tak samo jak jest z okularami ?

Jeśli to ta wada o jakiej myślę, to chodzi o ocenę odległości. W kategoriach zawodowych i na A stanowi to przeszkodę formalną.

> Co do kolorów to mój przypadek polega na nie rozróżnianiu ich, bo kolory widzę.

Ten temat akurat dobrze znam, ślepota barw nie stanowi problemu w ruchu drogowym ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.