Skocz do zawartości

Citroen C5 2001-2003 - co sprawdzić przed zakupem


tomek515

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Kumpel chce kupić - niestety o samej zasadności wyboru auta dyskusji nie ma, uparł się i już.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Mówimy o silniku 2.0 138 KM.

Jakie są Wasze opinie o tym aucie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć

> Kumpel chce kupić Mówimy o silniku 2.0 138 KM.

> Jakie są Wasze opinie o tym aucie ?

- silnik: uczciwa 2.0 benzyna, przy normalnej eksploatacji 500.000 km powinien przejechać.

- zawieszenie - do kontroli przewody + pompa ciśnienia

- nie rdzewieje

- bardzo wygodny, przyzwoicie wyciszony

- ogromny w środku

- jeżeli lubi miękkie fotele, to brać

Kupując takie auto trzeba mieć świadomość, że "pierwszy z brzegu" mechanik może to auto więcej popsuć niż naprawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć

> Kumpel chce kupić - niestety o samej zasadności wyboru auta dyskusji nie ma, uparł się i już.

> Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Mówimy o silniku 2.0 138 KM.

> Jakie są Wasze opinie o tym aucie ?

Sprawdz dzialanie elektryki, szczegolnie przelacznika zespolonego pod kierownica i podlacz pod Lexieok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawdz dzialanie elektryki, szczegolnie przelacznika zespolonego pod kierownica i podlacz pod

> Lexie

Dużo do tematu nie wniosę ale chyba czasem Cytryny mogą mieć problemy z elektryką. Kilka dni temu pod blokiem stała taka C5 z otwartym bagażnikiem na deszczu i nikogo przy niej nie było. Wyglądało na to, że bagażnik sam z siebie się otworzył (miał podnoszony elektrycznie).

Nie generalizuję oczywiście ale nie chciałbym auta, które otwiera się oścież kiedy chce i jak chce zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć

> Kumpel chce kupić - niestety o samej zasadności wyboru auta dyskusji nie ma, uparł się i już.

> Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Mówimy o silniku 2.0 138 KM.

na zawieszenie hydroaktywne ... jak ktos pisal - przody, wszystkie akumulatory cisnienia, pompa LHMu i ewentualne wycieki badz pocenie sie "zielonych kol" ... ok.gif

> Jakie są Wasze opinie o tym aucie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć

> Kumpel chce kupić - niestety o samej zasadności wyboru auta dyskusji nie ma, uparł się i już.

> Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Mówimy o silniku 2.0 138 KM.

> Jakie są Wasze opinie o tym aucie ?

Jako posiadacz może się wypowiem - z pierwszej ręki.

Mam takiego ponad rok czasu (z tym, że 1.8), 2003r, liftback.

Silnik 2.0 16V (przynajmniej wg wikipedii) ma albo 136 (EW10) albo 140 KM

Oczywiście 140KM to HPI, problematyczny, odróżnialny od razu po otwarciu maski. Po liftingu (tzw. MKII, 2004r.) już tego HPI nie było, a ten "dobry" podrasowano do 140KM. No ale mowa o MKI <= 2003r.

sprawdzić koniecznie:

1 - tylne zaciski - czy są w osi tarczy czy też wypchnęło je już na zewnątrz - skrajnie felga frezuje zacisk

2 - łożyska tylnych wahaczy: rozbujać tył solidnie góra - dół, jeżeli strzela/skrzypi = łożyska do roboty

3 - hamulec ręczny (na przód) - czy działa i czy odbija. Jeżeli nie to do roboty albo linki/prowadnice (kłopotliwa wymiana w większości wersji) albo na dokładkę zaciski do regeneracji.

4 - korozja przy górnych rogach wnęki tylnej tablicy rejestracyjnej - na 100% albo jest albo była. Poza tym punktem nierdzewne auto.

5 - przęłącznik zespolony: czy kierunkowskazy działają (sprawdzić obydwa kierunki, we wszystkich pozycjach świateł brak/pozycje/mijania - lubią nie działać lub zamilknąć po 3 miginęciach). Sprawdzić czy nie gaśnie podświetlenie zegarów=kokpitu podczas jazdy. Da się to naprawić poprawiając ścieżki lakierem przewodzącym.

Powyższe bolączki typowe dla tego auta, absolutnie go nie dyskwalifikują, założę się, że 90% C5 z tego rocznika oferowanych do sprzedaży ma większość z tych usterek.

Da się to ogarnąć i starcza na dłuższy czas - ale jest to argument do zbicia ceny przy zakupie

Polecałbym podłączenie Lexii i sprawdzenie błędów.

Poza wspomnianymi łożyskami wah. tyl. (raz na 80 -120 tys. km a może i rzadziej) zawieszenie jest bardzo trwałe, ale co najmniej oględziny stalowych przewodów ciśnieniowych by się przydały.

Gruszki pełniące rolę sprężyn i amortzatorów: da się skontrolować ciśnienie, ewentualnie nabić, ostatecznie wymienić (wymiana prosta ceny wg mnie niskie) tylko że czy w ogóle jest taka potrzeba? Te auta jeżdżą na fabrycznych gruchach po kilkanaście lat i zwykle wiele się nie dzieje.

Ale przegniłe przewody stalowe -nie daj Boże. U mnie są dobre, może jest gorzej jeśli dużo po soli jeździł/

Przewód wspomagania widoczny po otwarciu maski będzie zapocony - to normalne i przez to nie ubywa płynu LDS w jakikolwiek mierzalny sposób.

Z auta nic ma nie kapać - takiego bym nie brał.

Chyba że jest pewność że to drobostka w postaci nieszczleności na powrocie.

Silnik: 2.0 podobnie jak 1.8 może niestety trafić się egzemplarz biorący olej - wg pogłosek jakie słyszałem zdarzały

się partie z wadliwymi pierścieniami olejowymi.

Mój chyba taki jets, albo ktoś go przygrzał - bierze olej.

Z drugiej strony silnik popularny też w innych autach PSA.

Jeżeli klima automatyczna to ponoć psują się motoreduktory, naprawa ponoć tania ale nie wiem, mam ręczną klimę.

Poza tym sprawdzić jak w każdym innym aucie.

Ja bym liczył się z tym, że auto będzie w takim czy innym stopniu zapuszczone/wymagające inwestycji - bo kto o zdrowych zmysłach sprzedawałby sprawne C5 ? wink.gif

Ponieważ ceny są śmieszne, to założyć budżet na doprowadzenie do użytkowania a i tak wychodzi tanio. Ale im mniej usterek na wstępie tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dużo do tematu nie wniosę ale chyba czasem Cytryny mogą mieć problemy z elektryką.

No jest taki stereotyp, nie wiem skąd się był wziął, może za sprawą XM-a, był po prostu mocno zelektryfikowany jak na swoją epokę? niewiem.gif

C5 MKI o jakim mowa na pewno nie otworzy sam bagażnika, elektrycznie to można co najwyżej odryglować zamek.

Cała "elektryka" C5 jest tak samo pospolita jak w innych autach z CAN - może poza tym , że pompa LDS-u jest elektryczna - fakt nie zaszkodzi sprawdzić w jakim stanie jest wiązka zasilania tej pompy.

A tak to - nawet żarówki łatwo zmienić wink.gif

A szyby zamykają się jak użyję spryskiwacza - ale to chyba zamierzone? cfaniaczek.gif

Na pewno problemem jest bublowaty przełącznik zespolony. Po prostu po 5-10 latach pstrykania zużywają się "blaszki" ślizgowe przełącznika świateł. To jeden ze słabych punktów tego auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jesli juz to LDSu

Za PRL-u ponoć i Hipol bywał w użyciu wink.gif

Co do LDS-u to zaraz po zakupie kupiłem litra na dolewki.

Przez ponad rok i 20.000km nie było potrzeby dolania ani kropelki, butelczyna stoi nienapoczęta.

Za to oleju do silnika dolałem sporo dzięki czemu mam dobrze nasmarowany układ wydechowy wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No jest taki stereotyp, nie wiem skąd się był wziął, może za sprawą XM-a, był po prostu mocno

> zelektryfikowany jak na swoją epokę?

Być może - no xm to był ciekawy wóz - miałem kumpla, który uwielbiał ten model cytrynki. Miał dwa - jednym jeździł a drugiego miał jako magazyn części zamiennych grinser006.gif

Jak z nim gadałem to jednocześnie kochał i nienawidził to auto hehe.gif Głównie właśnie za sprawą wspomnianego "zelektryfikowania".

Co do sytuacji z bagażnikiem, którą opisałem - bardzo mnie to uderzyło. Wóz stoi, do środka się leje - dziwna sytuacja generalnie. No chyba, że ktoś w bloku obok kliknął przez przypadek pilota i otworzył niewiem.gif możliwa jest taka sytuacja?

Tylko, że jak podszedłem i go zamknąłem to zaczął wyć alarm - chyba jak by otworzyć bagażnik z pilota to alarm się powinien zdeaktywować a po zamknięciu uzbroić ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A szyby zamykają się jak użyję spryskiwacza - ale to chyba zamierzone?

Szyby domykają się jak czujnik deszczu zadziała:) U mnie zamykają się gdy wycieraczki zaczną chodzić w trybie ciągłym wolnym (na czasówce nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.