Skocz do zawartości

Jak się zamienić autami?


Vadero

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to optymalnie prawnie rozwiązać?

Pomysl jest coby żona zamieniła się ze swoją teściową autami - jedna ma fiestę 1.4 benzynę z 2009 roku, a druga fiestą1.4 diesla z 2012 roku. jedna chce diesla, druga benę zlosnik.gif

jak to rozwiązać? Umowy kupna sprzedaży gdzie zamiast cena wpisane będzie inne auto, czy jakies wzajemne darowizny? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to optymalnie prawnie rozwiązać?

> Pomysl jest coby żona zamieniła się ze swoją teściową autami - jedna ma fiestę 1.4 benzynę z 2009

> roku, a druga fiestą1.4 diesla z 2012 roku. jedna chce diesla, druga benę

> jak to rozwiązać? Umowy kupna sprzedaży gdzie zamiast cena wpisane będzie inne auto, czy jakies

> wzajemne darowizny?

zona pisze oswiadczenie ze uzycza tesciowej samochodu a tesciowa pisze ze zonie uzycza samochodu

kazda jezdzi tym co chce nikt sie nie czepia

jak zyja ze soba w zgodzie to kwestia oplat oraz ewentualnych napraw tez praktycznie nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zona pisze oswiadczenie ze uzycza tesciowej samochodu a tesciowa pisze ze zonie uzycza samochodu

> kazda jezdzi tym co chce nikt sie nie czepia

> jak zyja ze soba w zgodzie to kwestia oplat oraz ewentualnych napraw tez praktycznie nie istnieje

Stłuczki, zniżki OC i AC, mandaty. Jak widać nie jest to takie bezproblemowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to optymalnie prawnie rozwiązać?

> Pomysl jest coby żona zamieniła się ze swoją teściową autami - jedna ma fiestę 1.4 benzynę z 2009

> roku, a druga fiestą1.4 diesla z 2012 roku. jedna chce diesla, druga benę

> jak to rozwiązać? Umowy kupna sprzedaży gdzie zamiast cena wpisane będzie inne auto, czy jakies

> wzajemne darowizny?

Umowę zamiany. Jedna przenosi na drugą swoją fiestę a tamta na odwrót. Proste jak drut.

Chociaż idąc z duchem AK to ja bym swapa silników zrobił. hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> moze procz ewentualnych znizek - reszta bez najmniejszych problemow do ogarniecia

Ja bym tam nie chciał, żeby teściowa dostawała moje fotki z fotoradaru*. A miłość rodzinna mogłaby się zamienić w stosunki rodem z kawałów o teściowej** po pierwszej próbie rozliczenia zwyżek/zniżek na ubezpieczenie.

*"Jak idiotko możesz tak ryzykować życie mojego kochanego syneczka. Przekroczenie o 21km/h!!!"

**- O, mamusia. Na długo mamusia przyjechała?

- Zostanę ile tylko będziecie chcieli.

- No co też mamusia! Nawet herbaty się mama nie napije?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki podatek od darowizny na rzecz teściowej/synowej?

I grupa podatkowa, kwota wolna od podatku to 9637 zł.

Zarówno jedno jak i drugie auto, mają raczej większą wartość rynkową od tej kwoty.

Płaci się za nadwyżkę powyżej tej kwoty i tak:

- nadwyżka do 10278 zł - 3% od nadwyżki

- nadwyżka 10278 zł ÷ 20556 zł - 308,30 zł i 5 % nadwyżki od wartości ponad 10278 zł

- nadwyżka ponad 20556 zł - 822,20 zł i 7 % nadwyżki od wartości ponad 20556 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zona pisze oswiadczenie ze uzycza tesciowej samochodu a tesciowa pisze ze zonie uzycza samochodu

> kazda jezdzi tym co chce nikt sie nie czepia

> jak zyja ze soba w zgodzie to kwestia oplat oraz ewentualnych napraw tez praktycznie nie istnieje

nie nie - kazdy ma jeździć swoim autem smile.gif wszystko jest ok w relacjach, ale zwyczajnie lubię jasne sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to optymalnie prawnie rozwiązać?

> Pomysl jest coby żona zamieniła się ze swoją teściową autami - jedna ma fiestę 1.4 benzynę z 2009

> roku, a druga fiestą1.4 diesla z 2012 roku. jedna chce diesla, druga benę

> jak to rozwiązać? Umowy kupna sprzedaży gdzie zamiast cena wpisane będzie inne auto, czy jakies

> wzajemne darowizny?

obie robą doarowiznę na Ciebie a Ty robisz odpowiednie darowizny na nie obie

tym sposobem unikasz podatku (darowizny pomiędzy małżonkami i rodzicami są zwolnione z podatku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no przecież Ci napisałem jak zrobić WOGÓLE bez podatku - po co więc płacić skoro można nie płacić

Pilzner pisał o wysokości podatku od darowizny w I grupie podatkowej. załóżmy że auto 1 jest warte 33kpln a drugie 42kpln - to troche ponad wartosc zwolnioną od podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pilzner pisał o wysokości podatku od darowizny w I grupie podatkowej. załóżmy że auto 1 jest warte

> 33kpln a drugie 42kpln - to troche ponad wartosc zwolnioną od podatku.

O matko i córko i wszyscy święci: człowieku: napiszę jeszcze raz łopatologicznie jak potrafię najbardziej jak krowie na miedzy:

żona i Twoja matka (czyli wspomniana żony teściowa) sporządzają z Toba umowy darowizny auta (darują auta dla Ciebie) - Ty zgłaszasz to w swoim US na druku SD-Z2 że jesteś obdarowany przez najbliższą rodzinę (żona i matka) - i z tego tytułu NIE PŁĄCISZ PODATKU NIEZALEŻNIE OD KWOTY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

potem piszecie nowe umowy darowizny na podstawie których TY darujesz odpowiednie auta żonie i matce i tym razem ONE składają w swoich US-ach druki SD-Z2 na których zgłaszają darowiznę od osoby najbliższej i też dzięki temu nie płącą żadnego podatku !!!!!!!!!!! też NIEZALEŻNIE OD KWOTY !!!!!!!!!!!!!!

Jak mi nie wierzysz to se idź do swojego US-a i zapytaj

no już kutwa jaśniej nie mogę !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, źle doczytałem w wikipedii - czyli małżonek należy do pierwszej grupy podatkowej, tak jak to pizał pilzner - do 9637 zł. masz darowizne za friko.

Ale do celów zwolnień podatkowych małzonek matka etc są w tzw zerowej grupie całkiem zwolnionej od podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pilzner pisał o wysokości podatku od darowizny w I grupie podatkowej. załóżmy że auto 1 jest warte

> 33kpln a drugie 42kpln - to troche ponad wartosc zwolnioną od podatku.

A przy zamianie nie jest tak, że sumarycznie "wzbogacenie" wynosi 9 kPLN i od takiej kwoty płaci się podatek (wiem - podatek od czynności cywilnoprawnych a nie od wzbogacenia, ale może...)? Tak strzelam bo się kompletnie nie znam smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I to wszystko dla 800zł podatku... Wychodzi po 400zł na głowę.

Nie wiem skąd ty pochodzisz, ale mnie nauczono że jeśli mogę wypisać 3 karteczki papieru i nie zapłacić ani grosza, albo wypisać jedną i zapłacić 800zl to chyba lepiej wypisać 3 hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I to wszystko dla 800zł podatku... Wychodzi po 400zł na głowę.

skoro to żadna kasa dla Ciebie to przelej mi te 400 zł na głowę co przypada ... może być nawet 300 zł biglaugh.gif

jak za pół godziny roboty (wypisanie i wydrukowanie wszystkich umów darowizny i 4 szt SD-Z2 więcej nie potrwa) to ja się pisze na taką stawkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> skoro to żadna kasa dla Ciebie to przelej mi te 400 zł na głowę co przypada ... może być nawet 300

> zł

> jak za pół godziny roboty (wypisanie i wydrukowanie wszystkich umów darowizny i 4 szt SD-Z2 więcej

> nie potrwa) to ja się pisze na taką stawkę...

Oczywiście że Ci przeleję. Pośrednio. Gdy będę zamieniał auto zapłacę PCC. Ty, jako obywatel też na tym skorzystasz.

skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście że Ci przeleję. Pośrednio. Gdy będę zamieniał auto zapłacę PCC. Ty, jako obywatel też na

> tym skorzystasz.

Twoje małpy - Twój cyrk biglaugh.gif ja wychodzę z założenia że jeżeli czegoś nie musze zapłacić (legalnie oczywiście) to nie płącę tego - wolę tę kasę wydać na swoje dziecko niż nowe auto ministra biglaugh.gif

PS: nie przelejesz mi nawet pośrednio biglaugh.gif Kłamiesz, bo dochody z podatków PCC są dochodami lokalnych jednostek samorządowych, a z tego co wiem nie jesteś z mojego terenu biglaugh.gif

więc poproszę jednak mi na konto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aha, źle doczytałem w wikipedii - czyli małżonek należy do pierwszej grupy podatkowej, tak jak to

> pizał pilzner - do 9637 zł. masz darowizne za friko.

> Ale do celów zwolnień podatkowych małzonek matka etc są w tzw zerowej grupie całkiem zwolnionej od

> podatku.

do tych 9k nie trzeba zgłaszać i jest 0% powyżej trzeba zgłaszać do 6mcy i wtedy też jest 0% - jak nie zgłosisz w terminie jest normalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> do tych 9k nie trzeba zgłaszać i jest 0% powyżej trzeba zgłaszać do 6mcy i wtedy też jest 0% - jak

> nie zgłosisz w terminie jest normalny

Teraz jest tak - właścicielem auta żony jest ona i teść. Więc teść pisze darowniznę na żonę, żona na mnie, ja na moją matkę - czyli piszę 3 umowy darownizny i z tym idę do wydziału komunikacji rejestrować auto.

Właścicielem auta mojej matki jest moja matka zlosnik.gif Jako że pracuje w PZU to chcę ją zostawić jako współwłaściciela, coby bulić mniej za ubezpieczenie.

CZyli po prostu ona daruje np 50% wartości auta mi, a ja daruję te moje 50% żonie i z tymi 2 papierkami idę do wydziału komunikacji rejestrować auto.

Potem idę do urzędu skarbowego zgłosić te moje wszystkie cudowania z darowiznami zlosnik.gif

Ile razy może mi np matka coś darować coby nie bulić podatku? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz jest tak - właścicielem auta żony jest ona i teść. Więc teść pisze darowniznę na żonę, żona

> na mnie, ja na moją matkę - czyli piszę 3 umowy darownizny i z tym idę do wydziału komunikacji

> rejestrować auto.

> Właścicielem auta mojej matki jest moja matka Jako że pracuje w PZU to chcę ją zostawić jako

> współwłaściciela, coby bulić mniej za ubezpieczenie.

> CZyli po prostu ona daruje np 50% wartości auta mi, a ja daruję te moje 50% żonie i z tymi 2

> papierkami idę do wydziału komunikacji rejestrować auto.

> Potem idę do urzędu skarbowego zgłosić te moje wszystkie cudowania z darowiznami

> Ile razy może mi np matka coś darować coby nie bulić podatku?

nie łaź do WK za każdym razem po każdym etapie żeby przerejestrować - idź ze wszystkimi umowami dopiero na końcu.

i dowiedz się w WK czy musisz sprawie darowizny być w US przed WK (niektóre WK wymagają pieczątki "wpływówki" US-a że byłeś u nich i sprawę załatwiłęś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz jest tak - właścicielem auta żony jest ona i teść. Więc teść pisze darowniznę na żonę, żona

> na mnie, ja na moją matkę - czyli piszę 3 umowy darownizny i z tym idę do wydziału komunikacji

> rejestrować auto.

teoretycznie się zgadza

> Właścicielem auta mojej matki jest moja matka Jako że pracuje w PZU to chcę ją zostawić jako

> współwłaściciela, coby bulić mniej za ubezpieczenie.

> CZyli po prostu ona daruje np 50% wartości auta mi, a ja daruję te moje 50% żonie i z tymi 2

> papierkami idę do wydziału komunikacji rejestrować auto.

nie masz po co darować auta żonie i tak zgodnie z literą będzie ono wspólne i oboje powinniście być w DR.

Jedynie ze spadku własność nie wpada automatycznie we współ-

> Potem idę do urzędu skarbowego zgłosić te moje wszystkie cudowania z darowiznami

tylko pytanie czy nikt w tym US nie połączy kropek i nie postanowi sprawdzić tego stosu papierków

> Ile razy może mi np matka coś darować coby nie bulić podatku?

nie ma limitu, ważne żeby było zgłoszone w terminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie strasz, to jeszcze jest legalne (tzn. takie kształtowanie stosunku prawnego aby obniżyć skutki

> podatkowe). Tu można się czepić pozorności umów.

to też nie pisze, że czynność sama jest niezgodna tylko, że robi się stos papierków zamiast działania wprost.

Sam to działania jest ok, ale skutek - z pkt widzenia urzędnika - jest 0 podatku zamiast jakiejś tam wartości, choćby wspomnianego PCC przy zwykłej umowie zamiany z różnicą wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sam to działania jest ok, ale skutek - z pkt widzenia urzędnika - jest 0 podatku zamiast jakiejś

> tam wartości, choćby wspomnianego PCC przy zwykłej umowie zamiany z różnicą wartości.

To nie tak. Wolno Ci kształtować stosunek prawny tak, aby podatkowo było tanio. Czyli na przykład jeśli podatkowo korzystniejsza byłaby sprzedaż za 1 zł niż darowizna - możesz coś sprzedać za 1 zł zamiast darować.

Tutaj sytuacja jest inna - są osoby X i Y, które pozornie darują swoje samochody osobie A - nie w celu przysporzenia w jej majątku, a po to, żeby osoba A natychmiast darowała im po samochodzie. Umowa darowizny jest pozorna, bo nigdy zamiarem stron nie było to, żeby osoba A stała się właścicielem samochodu/samochodów będących przedmiotem umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To nie tak. Wolno Ci kształtować stosunek prawny tak, aby podatkowo było tanio. Czyli na przykład

> jeśli podatkowo korzystniejsza byłaby sprzedaż za 1 zł niż darowizna - możesz coś sprzedać za

> 1 zł zamiast darować.

> Tutaj sytuacja jest inna - są osoby X i Y, które pozornie darują swoje samochody osobie A - nie w

> celu przysporzenia w jej majątku, a po to, żeby osoba A natychmiast darowała im po

> samochodzie. Umowa darowizny jest pozorna, bo nigdy zamiarem stron nie było to, żeby osoba A

> stała się właścicielem samochodu/samochodów będących przedmiotem umowy.

jeżeli będziesz w stanie to udowodnić.....

a ponieważ jest to ciężkie do udowodnienia, przepeisy tego nie zabraniają (jedynie kwestia interpretacji indywidualnej oceniającego) to śmiało można zrobić. oczywiście - jeżeli wszystkie umowy zrobi z 1 dniem to może wzbudzić podejrzenia, ale jeżeli to rozstrzeli na przestrzeni 1 m-ca to lajcik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To nie tak. Wolno Ci kształtować stosunek prawny tak, aby podatkowo było tanio. Czyli na przykład

> jeśli podatkowo korzystniejsza byłaby sprzedaż za 1 zł niż darowizna - możesz coś sprzedać za

> 1 zł zamiast darować.

> Tutaj sytuacja jest inna - są osoby X i Y, które pozornie darują swoje samochody osobie A - nie w

> celu przysporzenia w jej majątku, a po to, żeby osoba A natychmiast darowała im po

> samochodzie. Umowa darowizny jest pozorna, bo nigdy zamiarem stron nie było to, żeby osoba A

> stała się właścicielem samochodu/samochodów będących przedmiotem umowy.

Tak czy siak, jeśli któraś z tych osób lub ich bliskich przypadkiem prowadzi działalność gospodarczą to jej zrobią kontrolę.

hehe.gifhehe.gifhehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.