Skocz do zawartości

przekladanie gazu


bydluck

Rekomendowane odpowiedzi

> Mam instalacje sekwencyjna 7 miesięczną która jest w aucie gdzie strzelił pasek rozrządu i naprawa

> jest nieopłacalna. Chciałbym ją przerzucić do nowej fury tak aby wszystko było na legalu. Ktoś

> już przerzucał?

Znajdź fachurę do przełożenia, tylko żeby było to zrobione z głową, a kwity... to circa 300 zł

allegro, szukaj homologacja instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 300 zł to chyba sama homologacja, przekładka to już nie w tej cenie ...

Na moje oko jest to w poprzedniej wypowiedzi rozgraniczone.

Dla pełnego obrazu sytuacji przypomnę tylko, że formalnie żaden element instalacji LPG montowany do jednego pojazdu nie może być powtórnie użyty w pojeździe innym.

Źródło

Z tego powodu wszelkie zabawy tego typu oficjalnie nie są możliwe do przeprowadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego powodu wszelkie zabawy tego typu oficjalnie nie są możliwe do przeprowadzenia.

Nieoficjalnie kilka razy padło tu już w różnych wątkach twierdzenie, że Allegro i 300 zł wystarczy. Ale kogoś, kto by potwierdził, że tak u niego przeszło nie spotkałem.

Ja musiałem zakładać bebechy jak kupiłem autko z lewą instalką (tylko butla dzięki duplikatowi homologacji i przewody zostały).

klik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... Dla pełnego obrazu sytuacji przypomnę tylko, że formalnie żaden element instalacji LPG montowany do jednego pojazdu nie może być powtórnie użyty w pojeździe innym.

Nie chcę się czepiać, bo wiem że był już o tym wątek kiedyś dawno ...

W Rozporządzeniu jest mowa tylko o "przedmiotach wyposażenia i częściach" i nie ma mowy o montowaniu w innym pojeździe, a o montowaniu wogóle.

Do tego nie wydaje mi się, żeby ponowne użycie oleju przekładniowego czy płynu chłodzącego, który nie jest jeszcze zużyty, zagrażało środowisku, w ręcz przeciwnie, bo o bezpieczeństwie w przypadku takiego niezużytego oleju czy płynu to wogóle mówić nie ma co ...

A skoro tak, to całe powyższe Rozporządzenie można poddać w wątpliwość ...

Jeszcze tak mnie naszło - mechanik wymienia osłonę układu wydechowego i demontuje tłumik. To wedle powyższego przepisu ma założyć nowy ...

Podobnie jak naprawia maglownicę - wymontowuje drążki i końcówki drążków no i musiałby też założyć nowe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To polskie przepisy, tu nie ma co szukac logiki wink.gif

A co do gazu, to odwieczny problem.

Ale mozna robic tak: instalujemy NAJTANSZA instalacje I generacji i potem sobie podmieniamy na sekwencje, zostawiajac tylko butle i przewody gazowe.

Czyli wrzucamy swoj parownik i reszte bebechow.

Wtedy mamy "legalnie".

Na przegladach co najwyzej sprawdzaja numery butli.

Generalnie gaz nie jest jakas czarna magia, ktora wygryza nasze wnetrznosci. Jesli ktos ma watpliwosci co do szczelnosci instalacji to moze sobie podjechac do gaziarzy i poprosic zeby testerem przelecieli i tyle.

Oczywiscie trzeba miec podstawowego skila mechanicznego zeby to robic z glowa, uwzgledniajac np. drganie silnika i drganie np. gumowych przewodow, takie ich ulozenie zeby sie np, nie przecieraly od tych drgan czy przechylow silnika, sil bezwladnosci itp itd. Ale nie jest to trudne jesli robi sie to z glowa.

Najwazniejsze, to mocowani butli, szczelnosc wielozaworu i odprowadzenie "peszelami" ewentualnego wycieku gazu na zewnatrz auta.

Nieszczelnosci pod maska, to uwierzcie mi, bedziecie w stanie wyczuc bardzo bardzo szybko grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, zaintrygowaliście mnie - włączę się z pytaniem, otóż gdzie jest napisane, że gaz należy montować w "zakładzie"?

Dlaczego wydziały komunikacji wymagają (i tu pytanie czy zgodnie z prawem) faktury za montaż LPG?

Czy np. taka zwykła osoba fizyczna (jak ja np.) posiadająca zaświadczenia kwalifikacyjne na stanowisku eksploatacji i dozoru w grupach G1,G2 i G3 (prąd, ciepło, gaz) w zakresie obsługi, montażu, remontów, konserwacji oraz kontrolno-pomiarowym montująca instalację LPG u siebie we włąsnym aucie (bo jak komuś - to zarobkowo - jak zarobkowo to musi mieć firmę, żeby się rozliczyć z podatku), albo np. u swojego szwagra, kuzyna ect. - to co zakładam ją nielegalnie? Przecież mam WSZYSTKIE możliwe uprawnienia zawodowe.

Owszem, teoretycznie producent komponentów nie da gwarancji na instalację - ale kto daje gwarancję na instalację - MONTER (zakład) a producent podzespołów daje tylko na dany swój komponent.

A "wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu" - to wg mnie tylko sposób na wyciągnięcie pieniędzy przez producenta danego "systemu", że ten i ten zakład jest przeszkolony w zakresie montażu jego podzespołów - a kto tego wymaga?

NIKT

ani w WK ani na przeglądzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> NIKT

> ani w WK ani na przeglądzie

Prawda. W homologacji można sobie pisać co sie chce , nikt tego nie sprawdza. Aby auto pozytywnie przeszło przegląd , potrzebny jest wpis w DR i "ważny" zbiornik. Żeby uzyskać wpis w DR , potrzebna jest homologacja z wpisanym byle czym i faktura za montaż opiewająca na kwotę np. 100,- .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem z gaziarzem z mojej okolicy i w odpowiedzi otrzymałem:

Quote:

Witam, nie zbyt optymistycznych wieści, gdyż od 2007 roku istnieje rozporządzenie Rady Ministrów zabraniające takich rozwiązań. W świetle tych przepisów instalacja gazowa w momencie jej montażu i rejestracji staje się integralną częścią samochodu i nie można używać jakichkolwiek podzespołów instalacji do zabudowy w innym samochodzie, może zostać z samochodem jedynie zezłomowana. Przepis jest o tyle martwy, że na alegro czy innych serwisach często można znaleźć zdemontowane podzespoły instalacji, można ich jednak w miarę bezpiecznie użyć jedynie jako części zamienne w samochodzie, który już ma gaz wbity w dowód, na pewno nie jako pierwszy montaż. W takim wypadku jeśli mogę coś zasugerować to jedynie właśnie sprzedaż tych podzespołów, gdyż my na pewno nie podejmiemy się się takiego przełożenia jeśli mielibyśmy wystawiać do tego nowe dokumenty homologacyjne.


Natomiast pisałem również z gościem z allegro który wystawia homologacje. Mówi że nie ma przeszkód i bez problemu da się wbić gaz w DR ten który mam aktualnie na innym aucie. Łącznie za montaż + homologacja 600zł. Moga dojsc koszty w postaci nowych przewodow ktorych raczej nie bede targal z auta wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a wiesz może na podstawie jakiego przepisu WK wymagają FV na montaż?

> A wogóle sprawdzają czy "firma" ma chociaż w ewidencji zgłoszony taki rodzaj działalności? Przecież

> fryzjer czy kwiaciarnia też mogą wywstawić FV?

Ale raczej nie na montaż instalacji LPG w pojeździe, a to chyba kluczowa sprawa w tym układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie chcę się czepiać, bo wiem że był już o tym wątek kiedyś dawno ...

> W Rozporządzeniu jest mowa tylko o "przedmiotach wyposażenia i częściach" i nie ma mowy o

> montowaniu w innym pojeździe, a o montowaniu wogóle.

Jeśli dobrze patrzyłem, to to rozporządzenie wdraża jakąś unijną dyrektywę o pojazdach wycofanych z eksploatacji, czyli ewentualny montaż dotyczy w tej sytuacji chyba jednak innego wozu.

To, że to nie jest precyzyjnie napisane w rozporządzeniu, to już inna rzecz. Całe polskie prawo tak wygląda.

> Do tego nie wydaje mi się, żeby ponowne użycie oleju przekładniowego czy płynu chłodzącego, który

> nie jest jeszcze zużyty, zagrażało środowisku, w ręcz przeciwnie, bo o bezpieczeństwie w

> przypadku takiego niezużytego oleju czy płynu to wogóle mówić nie ma co ...

> A skoro tak, to całe powyższe Rozporządzenie można poddać w wątpliwość ...

Piszesz trochę tak, jak gdybym to ja to rozporządzenie pisał i wcielał w życie. smile.gif

Czy to wszystko zasadne, czy nie, takie jest aktualnie prawo i szlus.

Wybrani gaziarze może się za coś takiego wezmą, ale pierwszy lepszy zapytany powie, ze takiej opcji nie ma.

Jest to w świetle prawa, przynajmniej w pewnym sensie, lewizna i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale raczej nie na montaż instalacji LPG w pojeździe, a to chyba kluczowa sprawa w tym układzie.

Dobrze, a gdzie jest napisane, że na FV musi być napisane "montaż instalacji LPG"?

Teoretyzując:

1. zakład fryzjerski czy kwaciarnia mogą napisać np. "usługa serwisowa", albo "wykonanie usługii montażu zgodnie z zamówieniem takim a takim" - nigdzie nie jest napisane nic o LPG

2. albo nasze zakłady (kwiaciarnia i fryzjer) napiszą montaż instalacji LPG - i tu się pytam, kto i na podstawie czego to będzie sprawdzał?

Firma może się nazywać, strzelam:

LPG-Serwis

Jan Kowalski

a w weidwncji będzie miał wpisaną działalność rolniczą - kto to sprawdza?

Nazwę firmy wybiera się samemu - fryzjer czy kwiaciarnia może się tak nazywać.

Wg mnie to już mądrzejsze byłoby gdyby WK wymagał protokołu z montażu instalacji gazowej - i w załączeniu KONIECZNIE ksero uprawnień grupy G3 na stanowisku conajmniej eksploatacji w zakresie montażu.

raz jeszcze pytam się, czy ktoś wie na podstawie jakich przepisów WK wołają FV za montaż - montaż, który najczęściej jest przeprowadzany przez osoby nie posiadających takich uprawnień - a właściwie to żadnych uprawnień niestety.

__________________________________________________

__________________________________________________

O tu coś znalazłem.

Teraz jeszcze trzeba znaleźć przytoczone ustawy, zapoznać się i można dalej dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można ponownie instalować według ustawodawców:

cytat-

Wykaz przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko (załącznik do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 r., poz. 1666) :

- poduszki powietrzne z aktywatorami pirotechnicznymi

- klocki i szczęki hamulcowe

- przewody układu hamulcowego

- tłumiki układu wydechowego

- przeguby układu kierowniczego i zawieszenia

- fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznymi

- układ blokady kierownicy

- immobilisery wraz z transponderami sterowania elektronicznego

- urządzenia przeciwwłamaniowe i alarmowe

- elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa np. ABS

- przewody paliwowe

- filtry jednorazowe i wkłady filtra

- zawory recyrkulacji spalin

- instalacje zasilania gazem

- automatyczne i nieautomatyczne zestawy pasów bezpieczeństwa

- pióra wycieraczek szyb

- katalizatory

- kondensatory zawierające PCB

smile.gif a każdy wie jak jest smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a wiesz może na podstawie jakiego przepisu WK wymagają FV na montaż?

> A wogóle sprawdzają czy "firma" ma chociaż w ewidencji zgłoszony taki rodzaj działalności? Przecież

> fryzjer czy kwiaciarnia też mogą wywstawić FV?

Szczerze mówiąc , nie wiem. W WK pani spojrzała na papiery i walnęła pieczątke do DR. Nawiasem mówiąc ta pani jest moją kuzynką cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie można ponownie instalować według ustawodawców:

> cytat-

> Wykaz przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko ...

A napiszesz jeszcze jak wymontowanie np. dwumiesięcznego tłumika i zmontowanie go ponownie w tym samym aucie zagraża bezpieczeństwu lub środowisku, bo ciekawy jestem ...

Tłumikarz zapomniał naprawić osłony i musiał w tym celu wymontować tłumik.

Ktoś kiedyś się jeszcze czepiał, że nie ma w Rozp. napisane, że zabrania się, a tylko, że taki montaż zagraża bezpieczeństwu. Pytanie co jeżeli monter zamontuje tak, że nie będzie to zagrażać bezpieczeństwu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuriozalny trochę ten Twój przykład, ale ok.

Jeszcze raz powtórzę, że to rozporządzenie powołuje się na dyrektywę unijną o pojazdach wycofanych z eksploatacji, czyli raczej oczywiste jest, że nie dotyczy tego, o czym piszesz (powtórny montaż czegoś cały czas w tym samym aucie).

To raz, a dwa to sęk w tym, że na tłumiki, pasy bezpieczeństwa, czy zawory EGR nie musisz mieć żadnych kwitów, natomiast na instalację LPG już tak.

Spytaj w TDT, co powiedzą na montaż używanego zbiornika LPG w innym aucie?

Ja wiem, co powiedzą, bo kiedyś pytałem. W dużym skrócie: przywołają cytowane przeze mnie rozporządzenie.

To, że ktoś na allegro robi wirtualne montaże i homologacje, nie oznacza, że generalnie jest to z prawem zgodne.

Czy poszczególne przepisy prawa mają coś wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, to sprawa zupełnie inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobrze, a gdzie jest napisane, że na FV musi być napisane "montaż instalacji LPG"?

> Teoretyzując:

> 1. zakład fryzjerski czy kwaciarnia mogą napisać np. "usługa serwisowa", albo "wykonanie usługii

> montażu zgodnie z zamówieniem takim a takim" - nigdzie nie jest napisane nic o LPG

> 2. albo nasze zakłady (kwiaciarnia i fryzjer) napiszą montaż instalacji LPG - i tu się pytam, kto i

> na podstawie czego to będzie sprawdzał?

> Firma może się nazywać, strzelam:

> LPG-Serwis

> Jan Kowalski

> a w weidwncji będzie miał wpisaną działalność rolniczą - kto to sprawdza?

Nie wiem, czy nie Urząd Skarbowy. Nie jestem w tym za mocny (bo nie mam działalności), ale kwity, które wystawiasz nie mogą być na coś czego nie masz w ewidencji działalności.

Na pewno Twoja firma musi być w rejestrze podmiotów uprawnionych do montażu instalacji gazowych. Żeby to dostać na pewno musisz mieć fakturę za zakup analizatora spalin i detektora gazu. Prowadzi to chyba ITS, więc tam należałoby pytać, czy kwiaciarnia dostanie taki wpis.

> Nazwę firmy wybiera się samemu - fryzjer czy kwiaciarnia może się tak nazywać.

> Wg mnie to już mądrzejsze byłoby gdyby WK wymagał protokołu z montażu instalacji gazowej - i w

> załączeniu KONIECZNIE ksero uprawnień grupy G3 na stanowisku conajmniej eksploatacji w

> zakresie montażu.

Rozumiem, że jesteś posiadaczem takowych uprawnień. smile.gif

Pewnie byłoby to i mądrzejsze, ale jest, jak jest.

> raz jeszcze pytam się, czy ktoś wie na podstawie jakich przepisów WK wołają FV za montaż - montaż,

> który najczęściej jest przeprowadzany przez osoby nie posiadających takich uprawnień - a

> właściwie to żadnych uprawnień niestety.

> ______________________________________________

____

> __________________________________________________

> O tu coś znalazłem.

> Teraz jeszcze trzeba znaleźć przytoczone ustawy, zapoznać się i można dalej dyskutować.

ustawa

Paragraf 14, ustęp 3, punkt 2. Jest jak byk i nie wiem, czy jest o czym w tej materii dalej dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem, czy nie Urząd Skarbowy. Nie jestem w tym za mocny (bo nie mam działalności), ale kwity,

> które wystawiasz nie mogą być na coś czego nie masz w ewidencji działalności.

bo? Tak jak sam piszesz - niestety to jest Polska

> Na pewno Twoja firma musi być w rejestrze podmiotów uprawnionych do montażu instalacji gazowych.

z ustawy to wcale nie wynika, aczkolwiek jest taki rejestr

> Żeby to dostać na pewno musisz mieć fakturę za zakup analizatora spalin i detektora gazu.

być może, ale zawsze możesz też prywatnie sobie kupić

> Prowadzi to chyba ITS, więc tam należałoby pytać, czy kwiaciarnia dostanie taki wpis.

hehe.gif

> Rozumiem, że jesteś posiadaczem takowych uprawnień.

tak, zresztą nie tylko takich...

> Pewnie byłoby to i mądrzejsze, ale jest, jak jest.

niestety

> Paragraf 14, ustęp 3, punkt 2. Jest jak byk i nie wiem, czy jest o czym w tej materii dalej

> dyskutować.

masz rację - nie ma

offtopic.gif

P.S. ja nie mam żadnej firmy, pracuję na etacie, co prawda w branży technicznej, ale żadnych usług na zewnątrz nie wykonuję ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo? Tak jak sam piszesz - niestety to jest Polska

Tak, jak pisałem, nie mam działalności, to nie wiem, jak to dokładnie działa, bo nie muszę wiedzieć. Wiem, że to co robisz i na co wystawiasz dokumenty musi być zbieżne z tym, co do KRSu masz zgłoszone. Może dzięki temu nie spotkałem się z kwiaciarnią montującą instalacje LPG do pojazdów? Mnie to akurat w sumie cieszy.

> z ustawy to wcale nie wynika,

Pewnie są jakieś przepisy, co to regulują.

>aczkolwiek jest taki rejestr

> być może, ale zawsze możesz też prywatnie sobie kupić

Możesz, ale osoba fizyczna wpisu chyba nie dostanie, bo to nie trzymałoby się kupy z resztą zagadnienia. Nie masz działalności, a chciałbyś montować instalacje?

Na pewno jest tak, że faktury za zakup tych rzeczy muszą być na zakład starający się o wpis.

> tak, zresztą nie tylko takich...

> niestety

> masz rację - nie ma

Akurat z tego zapisu jasno wynika, na co ma być dokument.

> P.S. ja nie mam żadnej firmy, pracuję na etacie, co prawda w branży technicznej, ale żadnych usług

> na zewnątrz nie wykonuję

To w sumie coś w tym stylu, jak ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.