Skocz do zawartości

rolety zewnętrzne, czy lepsze okna?


9442

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam spory dylemat który muszę rozwiązać.

Czy w domy który ma być energooszczędny zamontować standardowe okna i dodatkowe rolety zewnętrzne, czy kupić lepsze okna z pakietem trzyszybowym i wzmocnieniami antywłamaniowymi?

Co wyjdzie taniej a co wyjdzie lepiej, a może taniej i lepiej?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć

> Mam spory dylemat który muszę rozwiązać.

> Czy w domy który ma być energooszczędny zamontować standardowe okna i dodatkowe rolety zewnętrzne,

> czy kupić lepsze okna z pakietem trzyszybowym i wzmocnieniami antywłamaniowymi?

> Co wyjdzie taniej a co wyjdzie lepiej, a może taniej i lepiej?

> Pozdrawiam

Rolety, które są standardowo montowane to nie są rolety antywłamaniowe. Antywłamy to solidne stalowe skorupy, a nie takie blaszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rolety, które są standardowo montowane to nie są rolety antywłamaniowe. Antywłamy to solidne

> stalowe skorupy, a nie takie blaszki.

ale jest to dodatkowa przegroda do sforsowania wydłużająca czas włamania.

Co proponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mając porównanie okien drutexa dwie szyby, zwykłe, a oknoplasta eko90 (trzy szyby/pasywne).

Pomieszczenia z ekoplastami są wyraźnie cieplejsze i dużo cichsze.

Pożałowałem trochę $$ przy remoncie, i teraz żałuje.

Trzeba było wszędzie wybrać ekoplasty sciana.gif

Posłuchałem niestety "mądrych inaczej", że w starym budownictwie nie będzie różnic i szkoda kasy, a teraz myślę nad kolejną wymianą okien sciana.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć

> Mam spory dylemat który muszę rozwiązać.

> Czy w domy który ma być energooszczędny zamontować standardowe okna i dodatkowe rolety zewnętrzne,

> czy kupić lepsze okna z pakietem trzyszybowym i wzmocnieniami antywłamaniowymi?

> Co wyjdzie taniej a co wyjdzie lepiej, a może taniej i lepiej?

> Pozdrawiam

Kupić lepsze okna trójszybowe 0.5 + ewentualnie rolety.

Same szyby są albo bardziej antywłamaniowe albo bardziej energooszczędne, ponieważ jedno kłóci się z drugim. Poza tym i tak mało który złodziej bije szybę, żeby się włamać, więc na nic tobie szyby antywłamaniowe, skoro zazwyczaj wyważają okno/drzwi lub przewiercają klamkę.

Rolety działaja anty .. włamaniowo, bo swoim głównie wyglądem odstraszają oraz zawsze zabierają deko więcej czasu dla sprawnego złodzieja. Poprawiają natomiast energoszczędność zarówno zima jak i latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale jest to dodatkowa przegroda do sforsowania wydłużająca czas włamania.

Żadna. Oglądałem sporo przed zainstalowaniem u mnie.

> Co proponujesz?

Ja mam (rolety/silniki) schowane w nadprożach i żaluzje sobie chwalę. Mieszkam na sporym wypiździewie i IMHO (nie mierzyłem) dodatkowa kurtyna trochę daje. Jak się zasunie to nikt w okna nie zagląda, całkowita ciemność, filmy można ładnie oglądać biglaugh.gif A że mam awersję do firanek, więc żaluzje są OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale jest to dodatkowa przegroda do sforsowania wydłużająca czas włamania.

O tyle czasu, ile zajmuje wykręcenie elektryczną wkrętarką sześciu wkrętów, którymi są mocowane do futryny dwie prowadnice rolety zlosnik.gif Potem się ją odchyla do góry jak kurtynę zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O tyle czasu, ile zajmuje wykręcenie elektryczną wkrętarką sześciu wkrętów, którymi są mocowane do

> futryny dwie prowadnice rolety Potem się ją odchyla do góry jak kurtynę

Tylko, żeby je odkręcić to trzeba odchylić najpierw roletę, która może być dodatkowo zacepiana na dole. Oczywiście dla wprawnego złodzieja to może minuta - dwie, ale zawsze ejst przy tym trochę hałasu i zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O tyle czasu, ile zajmuje wykręcenie elektryczną wkrętarką sześciu wkrętów, którymi są mocowane do

> futryny dwie prowadnice rolety Potem się ją odchyla do góry jak kurtynę

Ale wlam z zewnętrz jest. Nie od wewnątrz gdzie sa wkręty.

Dodatkowo zależy jakie wkręty i jaki zamek na dole będzie.

Każde utrudnienia to potencjalnie zniechęcenie złodzieja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć

> Mam spory dylemat który muszę rozwiązać.

> Czy w domy który ma być energooszczędny zamontować standardowe okna i dodatkowe rolety zewnętrzne,

> czy kupić lepsze okna z pakietem trzyszybowym i wzmocnieniami antywłamaniowymi?

> Co wyjdzie taniej a co wyjdzie lepiej, a może taniej i lepiej?

> Pozdrawiam

Przede wszystkim policz sobie koszty dla Twojego domu. Plusy i minusy znasz, zobacz jak to wygląda cenowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć

> Mam spory dylemat który muszę rozwiązać.

> Czy w domy który ma być energooszczędny zamontować standardowe okna i dodatkowe rolety zewnętrzne,

> czy kupić lepsze okna z pakietem trzyszybowym i wzmocnieniami antywłamaniowymi?

Niop - tylko aby nie była to inwestycja w super okna, a potem trzeba będzie robić mikrouchyły, bo się będzie wilgoć wykraplać zlosnik.gif

Mam rolety - podobnie jak kolega wyżej, chwale sobie latam, gdy odgrodzę się od słonka.

Żona sobie chwali - bo mniej szmat wisi przy oknach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niop - tylko aby nie była to inwestycja w super okna, a potem trzeba będzie robić mikrouchyły, bo

> się będzie wilgoć wykraplać

Nic się nie będzie wykraplać, bo wentylacja będzie mechaniczna z rekuperatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na energooszczędne okna + rolety to chyba kasy nie starczy.

Cena rolet w Krakowie to 200 - 220 zł/m2 + napęd.

Nie wiem ile są droższe okna 3-szybowe, bo mnie dziś naszło, że może zrezygnować z rolet na rzecz lepszych, cieplejszych i cichszych okien.

Nadproża mam podniesione o kilkanaście centymetrów, więc mogę zamontować rolety, albo większe okna smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na energooszczędne okna + rolety to chyba kasy nie starczy.

> Cena rolet w Krakowie to 200 - 220 zł/m2 + napęd.

> Nie wiem ile są droższe okna 3-szybowe, bo mnie dziś naszło, że może zrezygnować z rolet na rzecz

> lepszych, cieplejszych i cichszych okien.

> Nadproża mam podniesione o kilkanaście centymetrów, więc mogę zamontować rolety, albo większe okna

moim zdaniem mieszasz różne sprawy.

Po pierwsze nie patrz na żadne właściwości "antywłamaniowe". Czy to okien, czy rolet. Szkoda kasy. Lepiej kup sobie coś ładnego zlosnik.gif Jak ktoś zaplanuje włam do Twojego domu, to się włamie, nie oknem, to drzwiami, nie drzwiami to bramą garażową, nie bramą to oknem dachowym, nie oknem, to rozbierze dachówkę i wytnie wełnę. Najlepiej działającym mechanizmem antywłamaniowym (chociaż oczywiście też nie zawsze) jest alarm + ewentualnie ochrona.

Co do okien: zawsze lepiej mieć cieplejsze niż zimniejsze, niezależnie czy masz rolety czy nie. Najlepiej wybrać najlepsze w dostępnym budżecie.

Co do rolet zewnętrznych to imho świetna sprawa i warto mieć niezależnie od tego jakie masz okna. Mają mnóstwo plusów:

Osłonięcie latem przed słońcem, zimą przed wiatrem, zacinającym śniegiem, gradem, przed zaglądaniem do domu z zewnątrz, do tego tak jak piszesz, zawsze to dodatkowa przegroda i jakieś docieplenie.

Natomiast jeżeli masz wybór taki jak piszesz i zależy Ci głównie na dociepleniu, to ja bym szedł w lepsze okna niż w gorsze okna+roleta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa, której chyba nie poruszono - jeżeli chcesz traktować rolety jako docieplenie (w sumie coś tam dają), to weź pod uwagę, że zaciemniają całkiem okno. icon_rolleyes.gif

Czytaj - w zimne, ale jeszcze jasne dni będziesz siedział albo z otwartymi roletami, albo przy sztucznym świetle. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze jedna sprawa, której chyba nie poruszono - jeżeli chcesz traktować rolety jako docieplenie

> (w sumie coś tam dają), to weź pod uwagę, że zaciemniają całkiem okno.

> Czytaj - w zimne, ale jeszcze jasne dni będziesz siedział albo z otwartymi roletami, albo przy

> sztucznym świetle.

Śpisz, budzisz się, ciemno jak w d...., to śpisz dalej, tknięty przeczuciem patrzysz na zegarek - 11:30 biglaugh.gif a w domu dalej ciemno biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze jedna sprawa, której chyba nie poruszono - jeżeli chcesz traktować rolety jako docieplenie

> (w sumie coś tam dają), to weź pod uwagę, że zaciemniają całkiem okno.

> Czytaj - w zimne, ale jeszcze jasne dni będziesz siedział albo z otwartymi roletami, albo przy

> sztucznym świetle.

Przypominamy, że przy obecnej aurze przy sztucznym oświetleniu od 15:45 do 7:15 270751858-jezyk.gif marne 15 godzin na dobę 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aj tam aj tam - robi pobudkę o 6:30 i zasuwasz je uspokoić rozwalając sobie po ciemku nogę o stół

łuhahah hahaha.gif

Do czego służy mały palec u nogi ?? - do znajdywania kredensu obok łóżeczka dziecka... ała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przypominamy, że przy obecnej aurze przy sztucznym oświetleniu od 15:45 do 7:15 marne 15 godzin

> na dobę

Bo wątek założony w grudniu - w październiku albo w marcu nie jest już tak źle pod tym względem, a zimno bywa. ok.gif

Poza tym - nie każdy pracuje 8-16 + łikendy. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej się zastanawiam, to mam większą ochotę zrezygnować z rolet.

Zalety;

1) Za zaoszczędzoną kasę kupie lepsze i większe okna.

2) Lepsza izolacja termiczna będzie cały czas, a nie dopiero po zamknięciu rolet

3) jak wyjadę, to nie będzie widać od razu, że nikogo nie ma w domu (nie będzie opuszczonych rolet)

4) brak napędów elektrycznych w roletach (elementy które mogą się zepsuć i będą zużywać energię)

Wady:

1) rolety były jednym z elementów które chciałem mieć w domu

2) zamknięte rolety zniechęcają drobnych złodziejaszków, zachęcają profesjonalistów

3) podoba mi się, jak po załączeniu alarmu zamykają się rolety na wszystkich oknach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 4) brak napędów elektrycznych w roletach (elementy które mogą się zepsuć i będą zużywać energię)

A ileż one tej energii zużyją? yikes.gif Będziesz machał roletami w te i wewte? yikes.gif

Pokręcisz trochę korbkami to będziesz klął, że nie założyłeś elektrycznych hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Im dłużej się zastanawiam, to mam większą ochotę zrezygnować z rolet.

> Zalety;

> 1) Za zaoszczędzoną kasę kupie lepsze i większe okna.

> 2) Lepsza izolacja termiczna będzie cały czas, a nie dopiero po zamknięciu rolet

> 3) jak wyjadę, to nie będzie widać od razu, że nikogo nie ma w domu (nie będzie opuszczonych rolet)

> 4) brak napędów elektrycznych w roletach (elementy które mogą się zepsuć i będą zużywać energię)

Z tym wszystkim można się zgodzić.

> Wady:

> 1) rolety były jednym z elementów które chciałem mieć w domu

Z tym trudno dyskutować.

> 2) zamknięte rolety zniechęcają drobnych złodziejaszków, zachęcają profesjonalistów

Tutaj bym się nie zgodził.

Profesjonaliści mają rolety, oględnie mówiąc, w dupie. Jak będą chcieli cię obrobić, to poproszą cię o klucze i z pewnością im dasz, albo wjadą tak, że rolety im nie przeszkodzą.

Ja, w domu na działce, zrezygnowałem z mocnych okiennic, na rzecz systemu alarmowego z porządnymi zewnętrznymi czujkami. Profesjonaliści nie mają tam niczego do szukania, a drobni złodzieje nauczyli się, że samo wejście do ogrodu powoduje uruchomienie alarmu, a załoga firmy ochroniarskiej podjeżdża w ciągu kilku minut. Dlaczego tak szybko? Ano dlatego, że u nich wykupiłem ubezpieczenie na wypadek kradzieży. Od ponad roku nie miałem wtargnięcia w pobliże domu. Na początku wtargnięć było kilka w tygodniu.

> 3) podoba mi się, jak po załączeniu alarmu zamykają się rolety na wszystkich oknach

U mnie po włączeniu czuwania nic się nie dzieje, ale po wtargnięciu w strefę chronioną włączają się lampy dookoła domu. Ot taki gadżet i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ileż one tej energii zużyją? Będziesz machał roletami w te i wewte?

> Pokręcisz trochę korbkami to będziesz klął, że nie założyłeś elektrycznych

Można pociągnąć za taśmę lub linkę. Opadną same po odblokowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko, żeby je odkręcić to trzeba odchylić najpierw roletę, która może być dodatkowo zacepiana na

> dole. Oczywiście dla wprawnego złodzieja to może minuta - dwie, ale zawsze ejst przy tym

> trochę hałasu i zabawy.

Wystarczy wyjąć zaślepki od czoła prowadnicy i masz wkręty dostępne. Chyba, że masz zamontowane prowadnice kątowe to wkręty są wewnątrz wnęki okiennej. Rolety mają matę z aluminiowych profili wypełnionych pianką. Podstawową ich funkcją jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi oraz zbiciem szyby przez dzieci grające w piłkę itp.

Te typowo antywłamaniowe są ze stali i kilkakrotnie droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie nie ma żadnej taśmy ani linki rozblokowującej. Wszystko jest w skrzynce schowanej w

> nadprożu. Nie ma możliwości nieelektrycznego otwarcia/zamknięcia.

No bo to jest albo, albo. Większość rolet mam ręczną, więc one mają linki, natomiast w elektrycznej, tak jak piszesz, linek nie ma, silnik jest w wale nawijającym roletę i nie ma możliwości jej ręcznego zwijania lub rozwijania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No bo to jest albo, albo. Większość rolet mam ręczną, więc one mają linki, natomiast w

> elektrycznej, tak jak piszesz, linek nie ma, silnik jest w wale nawijającym roletę i nie ma

> możliwości jej ręcznego zwijania lub rozwijania.

Można domówić tzw awaryjne otwieranie w przypadku braku zasilania. Normalne sterowane el nie maja możliwosci ręcznego otwarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można domówić tzw awaryjne otwieranie w przypadku braku zasilania.

Gdy instalowałem swoje kilkanaście lat temu, takiej opcji nie mieli.

> Normalne sterowane el nie maja

> możliwosci ręcznego otwarcia.

Moją mam podłączoną do gniazdka na ścianie normalną wtyczką, więc jeżeli bardzo mi to by było potrzebne, to mogę przełączyć pod UPS komputera i otworzyć lub zamknąć w razie braku zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ileż one tej energii zużyją? Będziesz machał roletami w te i wewte?

To Ty mi powiedz, bo nie mam pojęcia. Jakie moce mają silniki i ile trwa otwarcie i zamknięcie.

Pamiętam wątek Lucyfera jak tropił "zjadaczy" prądu w domu.

Może się okazać, że jak to policzymy w skali roku, to wyjdzie całkiem sporo.

> Pokręcisz trochę korbkami to będziesz klął, że nie założyłeś elektrycznych

Nie ma takiej opcji, albo elektryczne, albo wogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można domówić tzw awaryjne otwieranie w przypadku braku zasilania. Normalne sterowane el nie maja

> możliwosci ręcznego otwarcia.

Mały agregat do zasilania awaryjnego już mam, więc nie będzie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To Ty mi powiedz, bo nie mam pojęcia. Jakie moce mają silniki i ile trwa otwarcie i zamknięcie.

> Pamiętam wątek Lucyfera jak tropił "zjadaczy" prądu w domu.

> Może się okazać, że jak to policzymy w skali roku, to wyjdzie całkiem sporo.

> Nie ma takiej opcji, albo elektryczne, albo wogóle.

Strzelałbym, że 150-200W jeden. NIe wiem dokładnie. Podnoszenie/opuszczenie żaluzji trwa u mnie (okno balkonowe) 35 sekund w jedną stronę.

Załóżmy 200W, 2x dziennie uruchomienie. Czyli 0,2kWh x 70 sekund dziennie (ok. 0,02h) to jakieś 0,004 kWh dziennie na jedną żaluzję. Załóżmy 10 żaluzji, co daje 0,04 kWh dziennie na wszystkie. Razy 365 dni w roku 14,6 kWh rocznie, cena 1kWh np 0,62zł.

Rocznie jakieś 9 zł.

Jakiś błąd w obliczeniach zrobiłem, czy w paranoję wpadasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A gdzie ta taśma/linka jest dostępna?

Są trzy rodzaje sterowania.

1 - Ręcze linką lub taśmą z kastą nawojową mocowaną wewnątrz domu. Konieczne jest przewiercenie otworu na sterowanie. IMO taśma jest lepsza bo wygodniej się podciąga.

2 - Ręczne ze sprężyną w wale nawojowym tzw. automatyczne nawjanie maty. Najczęściej stosowane na rolety drzwiowe w sklepach. W listwie dolnej mają zamek.

3 - Elektryczne z silnikiem w wale nawojowym. Sterowanie silnikiem - pilot, włączniki klawiszowe lub automat programowalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wystarczy wyjąć zaślepki od czoła prowadnicy i masz wkręty dostępne. Chyba, że masz zamontowane

> prowadnice kątowe to wkręty są wewnątrz wnęki okiennej. Rolety mają matę z aluminiowych

> profili wypełnionych pianką. Podstawową ich funkcją jest ochrona przed warunkami

> atmosferycznymi oraz zbiciem szyby przez dzieci grające w piłkę itp.

> Te typowo antywłamaniowe są ze stali i kilkakrotnie droższe.

Te co oglądałem i mają moi rodzice mają wkręty niewidoczne po zasłonięciu, więc tak ławo i bez hałasu ich się raczej nie odkręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Są trzy rodzaje sterowania.

> 1 - Ręcze linką lub taśmą z kastą nawojową mocowaną wewnątrz domu. Konieczne jest przewiercenie

> otworu na sterowanie. IMO taśma jest lepsza bo wygodniej się podciąga.

> 2 - Ręczne ze sprężyną w wale nawojowym tzw. automatyczne nawjanie maty. Najczęściej stosowane na

> rolety drzwiowe w sklepach. W listwie dolnej mają zamek.

> 3 - Elektryczne z silnikiem w wale nawojowym. Sterowanie silnikiem - pilot, włączniki klawiszowe

> lub automat programowalny.

No ale gdzie w tych elektrycznych pasek albo linka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakiś błąd w obliczeniach zrobiłem, czy w paranoję wpadasz?

Ja bym przyjął nawet mniejszą moc silnika - podnośniki bram garażowych biorą mi przy pracy po 80W.

Natomiast jak ze wszystkimi urządzeniami "udogodniającymi" może się okazać, że znacznie więcej prądu bierze sterownik takiej rolety (jeżeli będzie zainstalowany) biorący "tylko kilka watów", ale przez całą dobę i rok na okrągło. A takie "drobiazgi" w domach się sumują i mocno rzutują na wysokość rachunków za energię.

Ot taki przykład - moje siłowniki bram garażowych i bramy wjazdowej biorą w pracy 80+80+400W ale przez średnio pewnie około minuty dziennie, bo nie są stale otwierane i zamykane. Ale ich elektronika bierze przez całą dobę 3+11+10W. Dlatego następny ruch to będzie przepięcie ich na jeden obwód sterowany dodatkowym przyciskiem z pilota tak, żeby zasilanie główne było załączane tylko na okres pracy bram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Dlatego następny ruch to będzie przepięcie ich na

> jeden obwód sterowany dodatkowym przyciskiem z pilota tak, żeby zasilanie główne było

> załączane tylko na okres pracy bram.

tylko czy to się opłaca ? Zrobisz układ kaskadowy - jeden układ będzie włączał inne układy, które domyślnie mają tą samą rolę. Zwiększysz ilość urządzeń potrzebnych do obsługi i dodatkowo zwiększysz ryzyko awarii. Ile na tym zaoszczędzisz ? 100 zł - 200 zł rocznie ? A koszty montażu ?

Na moje bezsensu. Jeśli już to trzeba wybrać bardziej energooszczędne sterowniki przy ich wymianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć

> Mam spory dylemat który muszę rozwiązać.

> Czy w domy który ma być energooszczędny zamontować standardowe okna i dodatkowe rolety zewnętrzne,

> czy kupić lepsze okna z pakietem trzyszybowym i wzmocnieniami antywłamaniowymi?

> Co wyjdzie taniej a co wyjdzie lepiej, a może taniej i lepiej?

> Pozdrawiam

Zasugerowano mi ostatnio cos co sie nazywa 'zaluzje fasadowe' (chyba nawet tego producenta http://www.selt.com.pl/zaluzje-pl). Czekam na wycene i zobaczymy. Jesli z cena nie przesadza i w miedzyczasie nie wyszukam tryliona negatywnych opinii to jest szansa, ze sie skusze zlosnik.gif Glownie mi zalezy na 'regulowanej' ochronie przed sloncem i brzydkimi sasiadami od strony poludniowej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zasugerowano mi ostatnio cos co sie nazywa 'zaluzje fasadowe' (chyba nawet tego producenta

> http://www.selt.com.pl/zaluzje-pl). Czekam na wycene i zobaczymy. Jesli z cena nie przesadza i

> w miedzyczasie nie wyszukam tryliona negatywnych opinii to jest szansa, ze sie skusze Glownie

> mi zalezy na 'regulowanej' ochronie przed sloncem i brzydkimi sasiadami od strony

> poludniowej;)

Do mojej chałpki bardziej pasowałyby mi okiennice niż takie żaluzje, ale dziękuję za propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.