Skocz do zawartości

Wybór projektu, kilka dylematów.


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dobrych tygodni poszukujemy projektu domku, był jeden, potem drugi, który z czasem przestał nasz przekonywać no i teraz na placu boju są 4 kolejne wink.gif

Najbardziej odpowiada nam Noelia, ale mamy kilka wąpliwości.

1. Kominek przy ścianie zewnętrznej (ale wewnątrz budynku) - dobre rozwiązanie, czy próbować za wszelką cenę przenieść go bliżej środka budynku?

2. Garaż - główna jego część ma ok. 5,5 x 5,5 metra - nie jest zbyt wąski?

3. Umiejscowienie pieca - zastanawiam się, czy kocioł dwufunkcyjny można umieścić na piętrze? Ciepła woda miałaby krótszą drogę do łazienek i kuchni.

4. Schody - czy drewniane schody to dobru wybór, czy lepiej zrobić solidne, betonowe?

Z góry dziękuje za pomoc. Jeśli coś jeszcze w tym projekcie się wam nasunie, będe wdzięczny za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od kilku dobrych tygodni poszukujemy projektu domku, był jeden, potem drugi, który z czasem

> przestał nasz przekonywać no i teraz na placu boju są 4 kolejne

> Najbardziej odpowiada nam Noelia, ale mamy kilka wąpliwości.

> 1. Kominek przy ścianie zewnętrznej (ale wewnątrz budynku) - dobre rozwiązanie, czy próbować za

> wszelką cenę przenieść go bliżej środka budynku?

Wolalbym na srodku, lepsze rozprowadzanie ciepla po domu

> 2. Garaż - główna jego część ma ok. 5,5 x 5,5 metra - nie jest zbyt wąski?

Ja jeden samochod - szeroko, na dwa dosyc wasko...

> 3. Umiejscowienie pieca - zastanawiam się, czy kocioł dwufunkcyjny można umieścić na piętrze?

> Ciepła woda miałaby krótszą drogę do łazienek i kuchni.

Sadze, ze to zly pomysl

> 4. Schody - czy drewniane schody to dobru wybór, czy lepiej zrobić solidne, betonowe?

Ja bym wybral drewniane...

> Z góry dziękuje za pomoc. Jeśli coś jeszcze w tym projekcie się wam nasunie, będe wdzięczny za

> informacje.

Jesli nie lubisz miec zimno w sypialni, to wybierz inny projekt - od garazu bedzie mocno "ciagnac". No i miedzy garazem a domem dalbym porzadne docieplenie - prawie jak na zewnatrz domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wolalbym na srodku, lepsze rozprowadzanie ciepla po domu

Z pewnością, chociaż w przypadku wentylacji mechanicznej, ona trochę pomoże w rozprowadzeniu ciepła

> Ja jeden samochod - szeroko, na dwa dosyc wasko...

dobrze by było choćby pół metra poszerzyć.

> Sadze, ze to zly pomysl

A dlaczego?

> Ja bym wybral drewniane...

.. ja też, ale patrząc na budowy w okolicy zauważyłem, że sporo ludzi wylewa betonowe, dlatego pytam

> Jesli nie lubisz miec zimno w sypialni, to wybierz inny projekt - od garazu bedzie mocno "ciagnac".

Też się tego obawiam. Styropian na suficie garażu (powiedzmy 10cm) plus ocieplenie podłogi nie załatwią sprawy?

Rozważamy jeszcze projekt alternatywny ( Galilea 2M ), z tym że tutaj zamieniłbym na dole łazienkę z pomieszczeniem przejściowym do garażu.

> No i miedzy garazem a domem dalbym porzadne docieplenie - prawie jak na zewnatrz domu.

Też tak uważam, 5 cm z projektu na pewno zastąpiłbym 10 albo i 15. Pytanie, czy na zewnątrz garażu można dać trochę mniej styropianu niż na części mieszkalnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od kilku dobrych tygodni poszukujemy projektu domku, był jeden, potem drugi, który z czasem

> przestał nasz przekonywać no i teraz na placu boju są 4 kolejne

> Najbardziej odpowiada nam Noelia, ale mamy kilka wąpliwości.

> 1. Kominek przy ścianie zewnętrznej (ale wewnątrz budynku) - dobre rozwiązanie, czy próbować za

> wszelką cenę przenieść go bliżej środka budynku?

Ja bym to olał, IMO jest teraz w optymalnym miejscu, pod względem zagoposdarowania pokoju, przenieść na środek za bardoz nie ma gdzie. Jak się boisz o rozprowadzenie to lepiej zainwestuj w kominem z płaszczem wodnym

> 2. Garaż - główna jego część ma ok. 5,5 x 5,5 metra - nie jest zbyt wąski?

trochę maławy, u mnie w proj był 5,8x5,8 i wydłuzyłem go do 6,3. zalezy jakie będziesz miał auta i jak często będziesz je używał. Widze, że w proj jest bardzo mało miejsca na pom gosp, a w garażu też za wiele nie postawisz przy dwóch autach - przemyśl to.

> 3. Umiejscowienie pieca - zastanawiam się, czy kocioł dwufunkcyjny można umieścić na piętrze?

> Ciepła woda miałaby krótszą drogę do łazienek i kuchni.

Ja bym nie kombinował

> 4. Schody - czy drewniane schody to dobru wybór, czy lepiej zrobić solidne, betonowe?

IMO w tym projekcie bym robił betonowe przy okazji lania stropu bo i tak ich widać nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 2. Garaż - główna jego część ma ok. 5,5 x 5,5 metra - nie jest zbyt wąski?

Garaż za wąski na 2 auta. Brama powinna mieć 5,5 metra szerokości, żeby swobodnie wjeżdżać dwoma autami.

> 3. Umiejscowienie pieca - zastanawiam się, czy kocioł dwufunkcyjny można umieścić na piętrze? Ciepła woda miałaby krótszą drogę do łazienek i kuchni.

Jeśli tylko będziesz miał komin w pomieszczeniu na piętrze to nie ma przeciwskazań do montażu pieca na piętrze.

Jeśli w pierwotnym projekcie piec był w pomieszczeniu 1/9 to pogratulować projektantowi poczucia humoru. Piec po przeciwnej stronie domu niż łazienka i kuchnia. rotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie się ten projekt podoba: w miarę prosty, nie przekombinowany ok.gif

Prosty dach, mało okien dachowych, jedynie balkon bym wywalił. Chyba że musisz mieć. Dla mnie balkon w domu jest zupełnie niepotrzebny, a zawsze to większy koszt budowy i jakiś mostek termiczny.

Garaż powinieneś trochę poszerzyć. Powinno się dać bez problemu. Przy okazji wyjdzie większa sypialnia na górze. Co do ciepła w sypialni, to moim zdaniem 10 cm styropianu w suficie garażu załatwi sprawę. Zależy jeszcze jak mocno będziesz grzał w garażu i jaka tam będzie temp. Ja teraz wykańczam dom, jeszcze tam nie mieszkamy, centralne jest ustawione na 18 stopni. Czujnik w salonie. Przy takim ustawieniu w garażu jest jakieś 12 - 13 stopni (mam tam jeden kaloryfer). Jak podkręcę do 20 w salonie to w garażu pewnie będzie 14-15. Jeśli miałbyś tak samo, to jest bardzo niewielka różnica temperatur i garaż nie będzie chłodził sypialni.

Co do kominka, to zależy imho czy będziesz robił jakieś rozprowadzenie ciepła. Jeśli tak, to lepiej żeby kominek był w środku domu, będzie łatwiej i wydajniej rozprowadzić. Jeśli nie, to moim zdaniem, może zostać jak w projekcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z pewnością, chociaż w przypadku wentylacji mechanicznej, ona trochę pomoże w rozprowadzeniu ciepła

Zgadza się, ale połowa ciepła będzie szła na ocieplenie ściany zewnętrznej. Szkoda tej energii.

> dobrze by było choćby pół metra poszerzyć.

minimum

> A dlaczego?

nie jestem specem od instalacji, ale mam wrażenie graniczące z pewnością, że będzie problem z cyrkulacją ciepła - a przynajmniej będzie to utrudnione...

> .. ja też, ale patrząc na budowy w okolicy zauważyłem, że sporo ludzi wylewa betonowe, dlatego

> pytam

> Też się tego obawiam. Styropian na suficie garażu (powiedzmy 10cm) plus ocieplenie podłogi nie

> załatwią sprawy?

mało imo. Poza tym zamiast ogrzewanego pomieszczenia na parterze (salon, kuchnia, itp.) masz zimny garaż, co zawsze będzie obniżało temperaturę w sypialni. Pomóc może ogrzewanie podłogowe i to w tej sytuacji byłoby sensowne wyjście. Ale mimo wszystko ja bym nie chciał sypialni nad garażem.

> Rozważamy jeszcze projekt alternatywny ( Galilea 2M ), z tym że tutaj zamieniłbym na dole łazienkę

> z pomieszczeniem przejściowym do garażu.

> Też tak uważam, 5 cm z projektu na pewno zastąpiłbym 10 albo i 15. Pytanie, czy na zewnątrz garażu

> można dać trochę mniej styropianu niż na części mieszkalnej?

Moim zdaniem można, ale ja bym tego nie robił. Garażu prawdopodobnie nie będziesz ogrzewał, a im grubszą warstwę styropianu dasz, tym będziesz miał w środku cieplej - bez grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od kilku dobrych tygodni poszukujemy projektu domku, był jeden, potem drugi, który z czasem

> przestał nasz przekonywać no i teraz na placu boju są 4 kolejne

> Najbardziej odpowiada nam Noelia, ale mamy kilka wąpliwości.

> 1. Kominek przy ścianie zewnętrznej (ale wewnątrz budynku) - dobre rozwiązanie, czy próbować za

> wszelką cenę przenieść go bliżej środka budynku?

Bliżej środka ściany na pewno będzie się ładniej prezentował, ten wciśnięty w kąt wygląda słabo – chociaż to zależy czego oczekujesz.

> 2. Garaż - główna jego część ma ok. 5,5 x 5,5 metra - nie jest zbyt wąski?

Garaż masz większy niż salon. Potrzebny Ci taki? Samochody będą miały więcej miejsca w domu niż Ty. grinser006.gif

> 3. Umiejscowienie pieca - zastanawiam się, czy kocioł dwufunkcyjny można umieścić na piętrze?

> Ciepła woda miałaby krótszą drogę do łazienek i kuchni.

I będziesz gaz ciągnął do góry?

> 4. Schody - czy drewniane schody to dobru wybór, czy lepiej zrobić solidne, betonowe?

> Z góry dziękuje za pomoc. Jeśli coś jeszcze w tym projekcie się wam nasunie, będe wdzięczny za

> informacje.

Dziwnie też to wejście pod schodami do gabinetu na dole.

Zastanów się tez czy nie wolisz prysznica na górze zamiast na dole (to zależy czy wolisz wannę czy prysznic, z czego częściej korzystasz), żeby nie latać po kąpieli w ręczniku na górę do sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgadza się, ale połowa ciepła będzie szła na ocieplenie ściany zewnętrznej. Szkoda tej energii.

> minimum

> nie jestem specem od instalacji, ale mam wrażenie graniczące z pewnością, że będzie problem z

> cyrkulacją ciepła - a przynajmniej będzie to utrudnione...

> mało imo. Poza tym zamiast ogrzewanego pomieszczenia na parterze (salon, kuchnia, itp.) masz zimny

> garaż, co zawsze będzie obniżało temperaturę w sypialni. Pomóc może ogrzewanie podłogowe i to

> w tej sytuacji byłoby sensowne wyjście. Ale mimo wszystko ja bym nie chciał sypialni nad

> garażem.

> Moim zdaniem można, ale ja bym tego nie robił. Garażu prawdopodobnie nie będziesz ogrzewał, a im

> grubszą warstwę styropianu dasz, tym będziesz miał w środku cieplej - bez grzania.

dlaczego zakładasz, że nie będzie ogrzewał garażu? Moim zdaniem to bez sensu. Ogrzewać trzeba wszystkie pomieszczenia w bryle budynku, tak wyjdzie taniej. Inaczej musiałby ściany graniczące z garażem i sufit ocieplać tak, jakby to były przegrody zewnętrzne. Po co? Lepiej mieć 1 kaloryfer więcej, w garażu mieć te kilkanaście stopni, komfort wsiadania do ciepłego auta i możliwość przechowywania wszystkiego, co nie lubi mrozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dlaczego zakładasz, że nie będzie ogrzewał garażu? Moim zdaniem to bez sensu. Ogrzewać trzeba

> wszystkie pomieszczenia w bryle budynku, tak wyjdzie taniej. Inaczej musiałby ściany

> graniczące z garażem i sufit ocieplać tak, jakby to były przegrody zewnętrzne. Po co? Lepiej

> mieć 1 kaloryfer więcej, w garażu mieć te kilkanaście stopni, komfort wsiadania do ciepłego

> auta i możliwość przechowywania wszystkiego, co nie lubi mrozu.

Też uważam, że dużo lepszym rozwiązaniem jest włączenie kaloryfera w garażu chociażby na połowę mocy, żeby go nie wychładzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Te ze ściany nie dadzą tyle światła co dachowe.

Projekt powinien być tak wykonany, żeby pomieszczenia spełniały normy mówiące o wymaganym naświetleniu światłem naturalnym. Oczywiście robiąc okna dachowe wpuści się jeszcze więcej światła, pytanie tylko po co? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też uważam, że dużo lepszym rozwiązaniem jest włączenie kaloryfera w garażu chociażby na połowę

> mocy, żeby go nie wychładzać.

ja widzę dwa wyjścia: jeśli nie chcemy grzać garażu to robimy garaż całkiem wolnostojący, niezależny od bryły budynku, ewentualnie w bryle (ze względów podatkowych) ale odizolowany od reszty domu (co może wcale nie być takie proste i sypialnia nad garażem nie jest wtedy dobrym wyjściem).

Albo, jeśli mamy garaż w bryle, to robimy ogrzewany. Zawsze będzie w nim chłodniej, ale różnice w temp. będą niewielkie i garaż nie będzie wychładzał innych pomieszczeń. Dla pewności można dać dodatkowo te 10cm styropianu w sufit garażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Projekt powinien być tak wykonany, żeby pomieszczenia spełniały normy mówiące o wymaganym

> naświetleniu światłem naturalnym. Oczywiście robiąc okna dachowe wpuści się jeszcze więcej

> światła, pytanie tylko po co?

Co powinien to jedno, a jak to wygląda potem w użytkowaniu to drugie. Moim zdaniem każde pomieszczenie na górze powinno mieć okno dachowa żeby nie zapalać w dzień światła. Mam u siebie na górze okna dachowe (i jednocześnie balkonowe w ścianie) i jak zasłonie roletę w dachowym na szczelnie to jest ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co powinien to jedno, a jak to wygląda potem w użytkowaniu to drugie. Moim zdaniem każde

> pomieszczenie na górze powinno mieć okno dachowa żeby nie zapalać w dzień światła. Mam u

> siebie na górze okna dachowe (i jednocześnie balkonowe w ścianie) i jak zasłonie roletę w

> dachowym na szczelnie to jest ciemno.

pewnie po prostu pojęcie ciemno/jasno zależy już od własnych preferencji ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny domek i bardzo podobny do mojego.

Ja zrezygnowałem z pomieszczenia 1/8, przez co uzyskałem duży salon ( prawie 40m2 ) a kominek stoi tam gdzie w 1/8 jest szafa, tylko obrócony na tą ścianę z kanapą. Jest wtedy centralnie i bez problemu rozprowadziłem rury gorącego powietrza.

Wydaje mi się że piec może stać gdziekolwiek jeśli ma zamkniętą komorę spalania i doprowadzenie powietrza z zewnątrz ( rura spalinowa wewnątrz rury doprowadzającej powietrze ).

Pokój nad garażem jest wyraźnie chłodniejszy od pozostałych, mimo że garaż jest ocieplony od wewnątrz ale nie ogrzewany. Nie jest to dla mnie problem ( tam stoi tylko stół do pingponga ) ale sypialni bym tam nie robił.

Garaż szer. 5,5m na dwa samochody to wg mnie za mało. U mnie brama ma 5m + po 1m po bokach z każdej strony i jest w miarę ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balkony to zlo, ja by ich nie robił (sam mam i nie korzystam z nich, tylko straszą)

generalnie mieszkam w podobnym domku, sypialnie mamy w pomieszczeniu nad garażem (garaż jest nieogrzewany, oddzielony od domu styro 10cm) i jest to jednak najchłodniejsze pomieszczenie w budynku . W garażu pomimo braku ogrzewania zawsze temperatura jest na +.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sypialnia na górze. Co do ciepła w sypialni, to moim zdaniem 10 cm styropianu w suficie garażu

> załatwi sprawę. Zależy jeszcze jak mocno będziesz grzał w garażu i jaka tam będzie temp. Ja

Nie załatwi. Mam 10 cm styropianu w suficie i najzimniejszym pomieszczeniem jest właśnie to nad garażem. Nawet pomimo mocno przewymiarowanego grzejnika w pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wydaje mi się że piec może stać gdziekolwiek jeśli ma zamkniętą komorę spalania i doprowadzenie

> powietrza z zewnątrz ( rura spalinowa wewnątrz rury doprowadzającej powietrze ).

Nie do konca. O ile pamietam, to piec nie moze znajdowacvsie w pomieszczeniu przeznaczonym na staly pobut ludzi - czyli np. pokoj dzienny, sypialnia, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie do konca. O ile pamietam, to piec nie moze znajdowacvsie w pomieszczeniu przeznaczonym na staly

> pobut ludzi - czyli np. pokoj dzienny, sypialnia, itp.

pokój dzienny czy sypialnia nie, ale wydzielone pomieszczenie albo pralnia - jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat mam sypialnie nad garażem z oknem od północy i nie jest zimno. garaż ogrzewany temp ok 16-18 stopni. na suficie 6 cm styropianu pod wylewka w sypialni 5 cm styropianu i duży grzejnik. na dole w domu temp. ok 23-24 st. w sypialniach ok. 20.5-21- zalecenie lekarza bo ją wolę cieplej. ocieplenie między garażem a domem 12 cm styropianu i ścianą max główką. ścianą zewnątrz 12 cm ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.