Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu 76m


abdiel

Rekomendowane odpowiedzi

> Jak w temacie?

> Jakie źródło ogrzewania będzie najlepsze? Firma doradza mi kominek + elektryczne.

> Ale czy ma to sens?

> Nie wiem jak z gazem jeszcze na działce. Istnieje szansa, że go nie będzie :/

całoroczny?

kominek + piec na wszystko

moga tez być piece kaflowe jak znajdziesz zduna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze pytanie - co na temat ogrzewania mowi miejscowy plan zagospodarowania

nastepne pytania... jaki dom? nowy, stary, parterowy, pietrowy, jak ocieplony?

Masz miejsce na kotlownie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pierwsze pytanie - co na temat ogrzewania mowi miejscowy plan zagospodarowania

Nie wiem, nie kupiłem jeszcze działki na razie jestem na etapie.

> nastepne pytania... jaki dom? nowy, stary, parterowy, pietrowy, jak ocieplony?

Ekologiczny - http://z500.pl/projekt/777/Z71_SMART,wariant-ze-zmieniona-technologia-wykonania-stropu-na-strop-typu-smart.html

z prefabrykantów z rekuperacją.

> Masz miejsce na kotlownie?

Jak widać na projekcie mała przestrzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zabierasz sie do tego od dupy strony. Miejscowy plan mowi Ci co mozesz zrobic na dzialce. Rownie dobrze moze sie okazac, ze nie postawisz tam takiego domu. O ogrzewaniu nawet nie wspominajac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile chcesz wydać/zainwestować i czy to ma być dom całoroczny.

Trzeba by też się dowiedzeć co można, a co nie na tym terenie.

Najwygodniejsza, kompleksowa i najdroższa opcja: pompa ciepła.

Choć koszt użytkowania powinien być bardzo sensowny.

Pozostaje kwestia serwisu za xx lat.

Elektryczne + kominek awaryjnie.

Piec z podajnikiem na ekogroszek lub inne cudo + zasobnik na CWU.

A na lato bojler za 400 zł, żeby się z piecem nie męczyć.

Osobiście nie montował bym kominka jako głownego źródła ciepła,

bo salon to nie kotłownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie?

> Jakie źródło ogrzewania będzie najlepsze? Firma doradza mi kominek + elektryczne.

Elektryczne może być dobrym wyborem w tak małym i energooszczędnym domu. Pozostaje Ci się zastanowić czy kable grzejne jako podłogówka, klasyczna podłogówka + bufor ogrzewany grzałkami czy podłogówka + bufor + pompa ciepła.

Dowiedz się jakie masz zapotrzebowanie na ciepło i wtedy można w miarę liczyć co się opłaca.

Przy tak małym domu w życiu nie bawiłbym się w żadne piece na paliwo stałe (tracisz pomieszczenie na kotłownię), a oszczędności mogą być śmiesznie małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie?

> Jakie źródło ogrzewania będzie najlepsze? Firma doradza mi kominek + elektryczne.

> Ale czy ma to sens?

> Nie wiem jak z gazem jeszcze na działce. Istnieje szansa, że go nie będzie :/

Pocztaj o ogrzewaniu panelami elektrycznymi np. Infrapanel dobre ogrzewanie do mieszkan i malych domkow. A w przypadku posiadaniaa kominka to super sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem, nie kupiłem jeszcze działki na razie jestem na etapie.

Nie kupiłeś działki, a już masz wybrany projekt domu ? yikes.gif

> Ekologiczny -

> http://z500.pl/projekt/777/Z71_SMART,wariant-ze-zmieniona-technologia-wykonania-stropu-na-strop-typu-smart.html

W tym domu nie ma miejsca na kotłownię na paliwo stałe - nie będziesz przecież nosił węgla przez kuchnię.

Możliwe jest to po drobnej przebudowie, czyli w miejsce wieszaka w wiatrołapie robisz drzwi (otwierane na zewnątrz) - ale wtedy musisz zrezygnować ze spiżarni - przecież nie będzie z węglem trzymał żywności.

> z prefabrykantów z rekuperacją.

Dość drogie rozwiązanie jak na maleńki domek (mały - w domyśle tani).

> Jak widać na projekcie mała przestrzeń.

Kup działkę i potem dobieraj projekt domu - to moja podpowiedź ok.gif

Dom o powierzchni, którą chcesz zmieści się praktycznie na każdej działce od 500m2, a i garaż jeszcze wejdzie (czy będzie możliwość postawienia w przyszłości).

Tak jak koledzy piszą - nie zabieraj się do tego od dupy strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak Cie stać to zrób elektryczne, jeśli jednak liczysz się z groszem a gazu nie będzie na działce

> to zostaje piec na ekogroszek.

Nie zawsze elektryczne wychodzi najdrożej. Weź pod uwagę koszt wykonania instalacji, tutaj elektryka będzie najtańsza. Wydajność z grzania elektrycznego też jest najwyższa, nie ma strat ciepła. Dobra taryfa i niekoniecznie jest to najdroższe rozwiązanie. Warto też zastanowić się przed wyborem ogrzewania czy chce się mieć rozwiązanie obsługowe czy bezobsługowe. Przy elektrycznym i gazowym nie zajmujesz się niczym, przy piecu typu śmieciuch lub na węgiel to jednak coś trzeba zrobić. Okej, zaraz ktoś powie, że raz na tydzień lub dwa tygodnie czyści piec i to wszystko. Dla jednych to tylko tyle a dla innych niepotrzebna czynność w obsłudze domu. Ja mam gaz, nie muszę składować węgla, przychodzi tylko fakturka, płacę i tyle z mojej strony w temacie ogrzewania. Wiele osób bierze też to pod uwagę jeżeli są wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie zawsze elektryczne wychodzi najdrożej. Weź pod uwagę koszt wykonania instalacji, tutaj

> elektryka będzie najtańsza. Wydajność z grzania elektrycznego też jest najwyższa, nie ma strat

> ciepła. Dobra taryfa i niekoniecznie jest to najdroższe rozwiązanie. Warto też zastanowić się

> przed wyborem ogrzewania czy chce się mieć rozwiązanie obsługowe czy bezobsługowe. Przy

> elektrycznym i gazowym nie zajmujesz się niczym, przy piecu typu śmieciuch lub na węgiel to

> jednak coś trzeba zrobić. Okej, zaraz ktoś powie, że raz na tydzień lub dwa tygodnie czyści

> piec i to wszystko. Dla jednych to tylko tyle a dla innych niepotrzebna czynność w obsłudze

> domu. Ja mam gaz, nie muszę składować węgla, przychodzi tylko fakturka, płacę i tyle z mojej

> strony w temacie ogrzewania. Wiele osób bierze też to pod uwagę jeżeli są wygodne.

Wszystko zależy od zasobności portfela bo eksploatacja różnych źródeł z których wytworzymy energię cieplną będzie różna. Wydaje mi się że prąd będzie zdecydowanie droższy... potem gaz a najtaniej na ekogroszek (z tych 3 możliwości ). Ja bym wybrał ekogroszek + zasobnik cwu ze względów finansowych... na lato ciepła woda z bojlera gazowego a jak gazu nie będzie to elektrycznego.....w perspektywie solary na dach.

Co do kosztów instalacji to w takim domku machnąć instalację np z plastiku nie wyjdzie jakoś strasznie drogo i można zrobić samemu. Piec sporo kosztuje, wymienniki, pompy co i cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszystko zależy od zasobności portfela bo eksploatacja różnych źródeł z których wytworzymy energię

> cieplną będzie różna. Wydaje mi się że prąd będzie zdecydowanie droższy... potem gaz a

> najtaniej na ekogroszek (z tych 3 możliwości ). Ja bym wybrał ekogroszek + zasobnik cwu ze

> względów finansowych... na lato ciepła woda z bojlera gazowego a jak gazu nie będzie to

> elektrycznego.....w perspektywie solary na dach.

> Co do kosztów instalacji to w takim domku machnąć instalację np z plastiku nie wyjdzie jakoś

> strasznie drogo i można zrobić samemu. Piec sporo kosztuje, wymienniki, pompy co i cwu.

I w Twojej końcowej propozycji masz piec + bojler + solary. Hajsu na to trzeba jak cholera. Ja mam ogrzewanie gazowe, gaz ziemny. Poprzedni rok bez palenia w kominku kosztował mnie 3 kpln, w tym roku palę kominkiem, więc będzie taniej. Ale nawet uwzględniając wydatek 3 kpln niczym się nie zajmuję, piec dwufunkcyjny, więc CO i CWU robi się samo bez dodatkowych rozwiązań. Ja jestem bardzo zadowolony z bezobsługowości i czystości tego rozwiązania. Aha, dom bliźniak o pow. 130 metrów z garażem w budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I w Twojej końcowej propozycji masz piec + bojler + solary. Hajsu na to trzeba jak cholera. Ja mam

> ogrzewanie gazowe, gaz ziemny. Poprzedni rok bez palenia w kominku kosztował mnie 3 kpln, w

> tym roku palę kominkiem, więc będzie taniej. Ale nawet uwzględniając wydatek 3 kpln niczym się

> nie zajmuję, piec dwufunkcyjny, więc CO i CWU robi się samo bez dodatkowych rozwiązań. Ja

> jestem bardzo zadowolony z bezobsługowości i czystości tego rozwiązania. Aha, dom bliźniak o

> pow. 130 metrów z garażem w budynku.

W tym roku na pewno bedzie taniej bo ciepło jest cool.gif

Ja nie piszę że Twoje rozwiązanie jest złe, pisałem o najatańszym... fakt że na początku trzeba więcej zainwestować ale eksploatacja będzie tańsza. Solary to opcja z którą trzeba się przespać clown.gif w razie co można poprowadzić instalacje tak żeby ułatwić sobie ewentualny montaż. Kominek to fajna rzecz, przy nie zimowych temperaturach można znacznie opóźnić załączenie pieców.

Twój koszt grzania dużego domu jest ok, spytam tylko jaką lubisz/trzymasz w nim temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tym roku na pewno bedzie taniej bo ciepło jest

> Ja nie piszę że Twoje rozwiązanie jest złe, pisałem o najatańszym... fakt że na początku trzeba

> więcej zainwestować ale eksploatacja będzie tańsza. Solary to opcja z którą trzeba się

> przespać w razie co można poprowadzić instalacje tak żeby ułatwić sobie ewentualny montaż.

> Kominek to fajna rzecz, przy nie zimowych temperaturach można znacznie opóźnić załączenie

> pieców.

> Twój koszt grzania dużego domu jest ok, spytam tylko jaką lubisz/trzymasz w nim temp?

Piec pilnuje 20 stopni. Jak odpalam kominek to temperatura na piętrze w sypialniach przy DGP dochodzi do 23 stopni a to dla mnie już za gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.