Skocz do zawartości

jak chłop krowie na miedzy....(paroizolacja)


delco

Rekomendowane odpowiedzi

... niech mi ktos wytłumaczy w jakim celu....

Od początku.

Chcę na nieuzytkowym poddaszu połozyc na podłodze kilkadziesiąt centymetrów wełny mineralnej.

Strop wylewany monolityczny ( co by to miało nie znaczyc) - dom ma 25 lat.

W jakim celu pod wełną mam połozyc paroizolację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... niech mi ktos wytłumaczy w jakim celu....

> Od początku.

> Chcę na nieuzytkowym poddaszu połozyc na podłodze kilkadziesiąt centymetrów wełny mineralnej.

> Strop wylewany monolityczny ( co by to miało nie znaczyc) - dom ma 25 lat.

> W jakim celu pod wełną mam połozyc paroizolację?

Żeby para wodna, ktora wyprodukujesz w pomieszczeniach (szczególnie tych wilgotnych) nie zrobila kuku welnie skraplajac sie przy styku z zimnem. Zastanawia mnie tylko na ile paroizolacyjny jest Twój strop, ale sadze, ze jednak parę przepuszcza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żeby para wodna, ktora wyprodukujesz w pomieszczeniach (szczególnie tych wilgotnych) nie zrobila

> kuku welnie skraplajac sie przy styku z zimnem. Zastanawia mnie tylko na ile paroizolacyjny

> jest Twój strop, ale sadze, ze jednak parę przepuszcza...

Ale skraplanie się wody nie bedzie występowało w tym miejscu, lecz na wierzchu wełny. Lepsza będzie folia wstępnego krycia - wysokoparoprzepuszczalna. Zapewni odparowanie wody z wełny (i stropu) a jednocześnie nie dopuści do przeniknięcia wody z dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale skraplanie się wody nie bedzie występowało w tym miejscu, lecz na wierzchu wełny. Lepsza będzie

> folia wstępnego krycia - wysokoparoprzepuszczalna. Zapewni odparowanie wody z wełny (i stropu)

> a jednocześnie nie dopuści do przeniknięcia wody z dachu.

Widzę że nie opisałem sytuacji dokładnie. Mam dach blaszany z folia i z podbitką z boazerii. Wełna będzie się "kończyła" jakieś 80 cm poniżej - całe "pomieszczenie" ma ok 100-110 cm wysokości I jest dośc dobrze "wentylowane" - zwłaszcza jak wieje wiatr... zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... niech mi ktos wytłumaczy w jakim celu....

> Od początku.

> Chcę na nieuzytkowym poddaszu połozyc na podłodze kilkadziesiąt centymetrów wełny mineralnej.

> Strop wylewany monolityczny ( co by to miało nie znaczyc) - dom ma 25 lat.

> W jakim celu pod wełną mam połozyc paroizolację?

Po to zeby sie odciac wilgoc od termoizolacji. Jezeli twoj strop jest bariera dla wilgoci to mozna ta folie sobie darowac. Wazne zeby welne od gory przykryc czyms oddychajacym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po to zeby sie odciac wilgoc od termoizolacji.

A nie będzie wtedy niepezpieczeństwa że wilgoć zostanie pomiędzy stropem i parolizolacją? oraz ze bedzie się tam skraplać w postaci wody?i strop po pewnym czasie stanie się po prostu mokry?

> Wazne zeby welne od gory przykryc czyms oddychajacym.

A jeżeli niczym nie przykryje to "oddychać" będzie jeszcze lepiej? prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie będzie wtedy niepezpieczeństwa że wilgoć zostanie pomiędzy stropem i parolizolacją? oraz ze

> bedzie się tam skraplać w postaci wody?i strop po pewnym czasie stanie się po prostu mokry?

> A jeżeli niczym nie przykryje to "oddychać" będzie jeszcze lepiej? prawda?

Ja u siebie na strychu mam deski ok.gif

Na skosach, na deskach pod blachą jest folia paroprzepuszczalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie będzie wtedy niepezpieczeństwa że wilgoć zostanie pomiędzy stropem i parolizolacją? oraz ze

> bedzie się tam skraplać w postaci wody?i strop po pewnym czasie stanie się po prostu mokry?

Strop w takiej konfiguracji będzie cieply, wiec nic nie powinno sie skraplac.

> A jeżeli niczym nie przykryje to "oddychać" będzie jeszcze lepiej? prawda?

Aż zbyt dobrze smile.gif Welna traci swoje parametry ociepleniowe kiedy jest 'przewiewana'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Strop w takiej konfiguracji będzie cieply, wiec nic nie powinno sie skraplac.

Czyli mozna przypuszczać że skoro będzie ciepły - do temperatury ogrzewanego powietrza pomieszczenia poniżejto para w takiej konfiguracji nie będzie miała fizycznego powodu do przechodzenia?

> Aż zbyt dobrze Welna traci swoje parametry ociepleniowe kiedy jest 'przewiewana'.

No tak rozumiem. Muszę tylko pomysleć jak i do czego przymocować tą wiatroizolacje na wełnie - bo na razie nie mam idei....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja u siebie na strychu mam deski

> Na skosach, na deskach pod blachą jest folia paroprzepuszczalna.

Ja też pod blachą mam jakąś folię. Ale tutaj pytałem o folie pomiędzy podłogą a położoną na niej wełną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli mozna przypuszczać że skoro będzie ciepły - do temperatury ogrzewanego powietrza

> pomieszczenia poniżejto para w takiej konfiguracji nie będzie miała fizycznego powodu do

> przechodzenia?

Nie będzie miala powodu do skraplania. Przejść pewnie przejdzie, ale jak dużo w Twoim przypadku to nie wiem wink.gif dobrze masz pomieszczenia wentylowane?

> No tak rozumiem. Muszę tylko pomysleć jak i do czego przymocować tą wiatroizolacje na wełnie - bo

> na razie nie mam idei....

Tu nie pomoge...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No tak rozumiem. Muszę tylko pomysleć jak i do czego przymocować tą wiatroizolacje na wełnie - bo

> na razie nie mam idei....

Jeśli woda deszczowa nie leje się na tą wełnę, to daj sobie spokój z przykrywaniem. Ja u siebie mam co prawda skosy z gk(kolejność: płyta gk,folia paroizolacyjna, wełna, folia paroprzepuszczalna, blachodachówka) i sufity (kolejność: płyta gk, paroizolacja, wełna - nad nią nieocieplony strych, folia paroprzepuszczalna, blachodachówka). Na strychu wełna nie jest niczym przykryta, tzn. częściowo deskami do chodzenia po strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja też pod blachą mam jakąś folię. Ale tutaj pytałem o folie pomiędzy podłogą a położoną na niej

> wełną...

Odpowiadałem na post dot. przykrycia wełny zlosnik.gif

Co do folii pod, to ją daje się na płyty karton gips.

Na beton folii bym nie dawał. Ale lepiej upewnić się u jakichś fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Absolutnie się nie leje - poddasze mam suche a pomiędzy wełną a podbitym boazeria dachem bedzie z

> 80 cm przestrzeni...

Jako, ze jestes zdecydowanie przeciwko tej folii (moze slusznie, moze nie), to zadam tylko jedno pytanie. Po dodaniu welny, skąd wiesz gdzie wypadnie miejsca skraplania pary? Mozesz mieć sytuacje, ze caly strych będzie suchy, a welna wilgotna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako, ze jestes zdecydowanie przeciwko tej folii (moze slusznie, moze nie)

Przeciwnikiem nie jestem tylko obawiam sie ze jak pod wełnę dam paroizolację to para która poprzednio przechodziła przez strop i ulatywała w kosmos zacznie sie gromadzic pod folia powodując zawilgocenie stropu

> pytanie. Po dodaniu welny, skąd wiesz gdzie wypadnie miejsca skraplania pary?

no nie wiem ale jakoś boję sie o ten strop - bo folia połozona na betonową wylewke i przykryta wełną nie jest jakąś wielką inwestycja ani finansową ani techniczną...

Jeżeli nie ma niebezpieczeństwa "przemoczenia stropu" to dam paroizolację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie będzie wtedy niepezpieczeństwa że wilgoć zostanie pomiędzy stropem i parolizolacją? oraz ze

> bedzie się tam skraplać w postaci wody?i strop po pewnym czasie stanie się po prostu mokry?

To juz zalezy od Ciebie, jezeli ponizej zrobisz laznie parowal i bedzie w strop ladowal ciagle pare, to bezdziesz mial deszcz grinser006.gif.

IMo to jest jak ze scianami i styro na zewn, tyle ile wejdzie wilgoci, przy normalnym uzytkowaniu tyle po pewnym czasie wyjdzie i sciana nie musi oddychac.

> A jeżeli niczym nie przykryje to "oddychać" będzie jeszcze lepiej? prawda?

bedzie, ale nie bedzie mogl tam chodzic, skladowac rzeczy, itd. Welna pozatym bedzie sie syfic i zbierac kurz. Ja bym to przykryl jakimis deskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli woda deszczowa nie leje się na tą wełnę, to daj sobie spokój z przykrywaniem. Ja u siebie mam

> co prawda skosy z gk(kolejność: płyta gk,folia paroizolacyjna, wełna, folia

> paroprzepuszczalna, blachodachówka) i sufity (kolejność: płyta gk, paroizolacja, wełna - nad

> nią nieocieplony strych, folia paroprzepuszczalna, blachodachówka). Na strychu wełna nie jest

> niczym przykryta, tzn. częściowo deskami do chodzenia po strychu.

Ja powiem więcej - jeden z producentów wełny (tylko nie pamiętam który, chyba Rockwool) w ogóle nie nakazuje stosowania folii paroizolacyjnej nad pomieszczeniami o normalnym poziomie wilgotności (salony, sypialnie), oczywiście pod warunkiem zastosowania membrany paroprzepuszczalnej pod pokryciem dachowym. Po prostu dajesz płyty, wełnę, membranę i docelowe pokrycie. W takiej sytuacji w pełni wykorzystujesz właściwość wełny jaką jest paroprzepuszczalność.

Jeśli chodzi o przypadek kolegi - nie widzę sensu dawać folii, jeżeli nad wełną jest pomieszczenie, które bez problemu odprowadzi jakieś szczątkowe ilości przenikającej wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli chodzi o przypadek kolegi - nie widzę sensu dawać folii, jeżeli nad wełną jest pomieszczenie,

> które bez problemu odprowadzi jakieś szczątkowe ilości przenikającej wilgoci.

Pod spodem sa sypialnie moich dzieci...

Nad wełną będzie ok 70-80 cm wolnej przestrzeni i ocieplony dach (aczkolwiek przyznaję że kiepsko - bo jak zagladałem pod podbitkę to wełny jest 8-10 cm...)

Przez 4 lata jak tam mieszkam do tego "pomieszczenia nie zaglądałem ani razu... dlatego wydaje mi się ze zamiast poprawiać ocieplenie dachu zdecydowanie korzystniej będzie połozyć wełnę na wylewce betonowej...

A tak BTW welne czy styropian? bo styropianu nie przewiewa i nie zawilgotnieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> się ze zamiast poprawiać ocieplenie dachu zdecydowanie korzystniej będzie połozyć wełnę na

> wylewce betonowej...

> A tak BTW welne czy styropian? bo styropianu nie przewiewa i nie zawilgotnieje...

Zdecydowanie lepiej, łatwiej i szybciej. Tak więc folię możesz sobie darować.

Wbrew pozorom styro też może zawilgotnieć, wełna ma tę zaletę że jest sprężysta - łatwiej wypełni szczeliny. To juz policz ile wyjdzie za styro i za wełnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... niech mi ktos wytłumaczy w jakim celu....

> Od początku.

> Chcę na nieuzytkowym poddaszu połozyc na podłodze kilkadziesiąt centymetrów wełny mineralnej.

> Strop wylewany monolityczny ( co by to miało nie znaczyc) - dom ma 25 lat.

> W jakim celu pod wełną mam połozyc paroizolację?

A kto ją każe kłaść? Paroizolację daje się w stropodachach niewentylowanych, żeby odciąć się od wilgoci migrującej z pomieszczeń ogrzewanych. W Twoim przypadku warstwy będą wentylowane, więc nie ma sensu a nawet jest to niewskazane.

Na wełnę można spokojnie położyć folię paroprzepuszczalną.

Jeśli poddasze będzie nieużytkowe, to korzystniej jest położyć maty z wełny niż styropian (łatwiej się ją układa w trudno dostepnych miejscach, nie trzeba jej dokładnie docinać, łatwiej zniwelować nieszczelności w miejscach styku mat niż płyt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A tak BTW welne czy styropian? bo styropianu nie przewiewa i nie zawilgotnieje...

Ja mam styropian na strychu, położony luzem ( w sensie nie przyklejony, a ciasno spasowany). Rożnica jest przeogromna, pomieszczenia, w których było w zimę chłodno i ciężko je było zagrzać, teraz są ciepłe. Podobno styropian nie jest najlepszym rozwiązaniem (wełna podobno lepsza), nie wiem, nie znam się. Ja dałem fasadówkę 10cm i różnice odczułem znaczną- podobno najlepiej wełną, ale koszty są wyższe, do tego jak chcesz tam od czasu do czasu chodzić to wypadałoby zrobić legary, a całość pokryć osb, ja na styropian dałem płyty pilśniowe i tez można chodzić bez niszczenia styropianu.

Jak masz $$$ to jest jeszcze takie rozwiązanie.Niestety cena dość wysoka, a przy znacznej powierzchni to już całkiem spore $$$- to nic innego jak styropian pokryty płytą OSB...:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A kto ją każe kłaść?

Sprzedawcy..

A skoro na logike nie rozumiem po co to pytam...

> Na wełnę można spokojnie położyć folię paroprzepuszczalną.

Ale tak dosłownie połozyc? Bo z jej przymocowaniem moze byc pewien problem...

> Jeśli poddasze będzie nieużytkowe, to korzystniej jest położyć maty z wełny niż styropian

Czy ma znaczenia jaka wełna? tzn czy plyty czy z rolki? - czy kierowac sie tylko wygodą kładzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy ma znaczenia jaka wełna? tzn czy plyty czy z rolki? - czy kierowac sie tylko wygodą kładzenia?

Moi fachowcy kładli z rolki - ale IMO to nie jest wygodne.

Potem ułożyłem na to podłogę z desek - ale deski biłem do jętek.

Jeśli podłogę kłaść na wełnę, to pewnie lepiej na wełnę w płytach lub na styropian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.