Skocz do zawartości

Ułożenie kostki betonowej - opaska budynku


Keryp_

Rekomendowane odpowiedzi

> Brać się za to samemu?

> Krawężniki powstawiałem, ale nie mam zagęszczarki - taką opaskę da radę bez? Czym to wtedy ubić?

Jeśli ziemia leży kilka lat a dochodzi tylko warstwa piasku pod kostkę to można darować zagęszczanie. Można wodą solidnie polać.

Jeśli świeżo nasypany metr piachu to tylko zagęszczarka. Właściwie to skoczek. Bo zagęszczarką to po 10-15cm. się zagęszcza warstwami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brać się za to samemu?

> Krawężniki powstawiałem, ale nie mam zagęszczarki - taką opaskę da radę bez? Czym to wtedy ubić?

wypożyczenie zagęszczarki i ubicie,podsypka , ułożenie kostki, ubicie kostki wypożyczoną zagęszczarką z założoną kauczukową osłoną co by nie porysować kostki, posypać suchym piaskiem i pozamiatać zlosnik.gif

ps.

kostkę ułożyć z lekkim spadkiem od domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brać się za to samemu?

> Krawężniki powstawiałem, ale nie mam zagęszczarki - taką opaskę da radę bez? Czym to wtedy ubić?

Ile ważysz? Ja pod chodnik utuptałem nogami.

hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brać się za to samemu?

> Krawężniki powstawiałem, ale nie mam zagęszczarki - taką opaskę da radę bez? Czym to wtedy ubić?

ja robilem sam

ubijalem klockiem drewnianym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brać się za to samemu?

> Krawężniki powstawiałem, ale nie mam zagęszczarki - taką opaskę da radę bez? Czym to wtedy ubić?

nie wiem jak masz szeroka ta opaske, ale na dobra sprawe to ciezko tam nawet wstawoc zageszczarke bo jak piszesz sa krawezniki. Tak jak koledzy radza ubij nogami czy kolkiem drewna przeciez nic ciezkiego ci nie bedzie jezdzic do tego pod kostke podsypke piaskowo-cementowa i jak dostanie wody to nic nie siadzie.

a nie chcesz zamiast kostki wsypac kamienia, ja ypalem rzecznego otoczaka o frakcji 8-16 mm bardzo przyzwoicie to wyglada.

[image]forum.autokacik.pl/files/287732766-2014-05-2419.04.15.jpg[/image]

post-9174-14352524243514_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brać się za to samemu?

> Krawężniki powstawiałem, ale nie mam zagęszczarki - taką opaskę da radę bez? Czym to wtedy ubić?

Kładłem sam. Warstwę piasku z cementem ubijałem na szybko zrobioną ubijaczką z 4 rurek i kawałka blatu. Kostkę tłukłem młotkiem gumowym. Leży już rok i jakoś się nie zapada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do względnie małych i niekształtnych powierzchni używam jako ubijaka młota udarowego z przyspawanym do starego przecinaka metalowym "pucem" pod który kładę odpowiednich wymiarów deskę calową (na przykład dociętą do kształtu powierzchni. Tak robiłem opaskę szerokości ok 30 cm wokół studni średnicy nieco ponad metra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brać się za to samemu?

> Krawężniki powstawiałem, ale nie mam zagęszczarki - taką opaskę da radę bez? Czym to wtedy ubić?

Tak jak koledzy pisza - ubij czymś ciężkim - ja miałem ok. 10 kilowy krążek stalowy, sąsiad dospawał rurki w kształcie T i tak sobie przez parę godzin ćwiczyłem przedramiona. Co ciekawe potem dorwałem ubijarkę od sąsiada i nic nie dało jeżdżenie. A tam gdzie było świeżo posypane, to po ubijarce moim krążkiem byłem w stanie obniżyć poziom jeszcze o 3-4 centymetry (warstwa ok. 20 cm żwiru). Potem kostka na podsypce cementowej, którą dobijałem szeregowo przez jakąś metrową kantówkę która została mi z więźby, a dobijałem ją 10 kg młotkiem. Jak na razie nic nie siada, bo w sumie od czego - parę razy na dzień przebiegnie po tym pies.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> potem dorwałem ubijarkę od sąsiada i nic nie dało jeżdżenie. A tam gdzie było świeżo posypane,

> to po ubijarce moim krążkiem byłem w stanie obniżyć poziom jeszcze o 3-4 centymetry (warstwa

> ok. 20 cm żwiru).

mowisz o skoczku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No wlasnie dlatego sie dziwie, ale plytowa chyba do czego innego sluzy?

Jedno i drugie urządzenie służy do tego samego - zagęszczania podłoża. Tylko nieco inaczej.

Skoczkiem możesz zagęszczać grube warstwy, ale punktowo, więc nadaje się np. do wąskich wykopów tam, gdzie nim nie rozwalisz zakopanego medium.

Płytą należy zagęszczać warstwy nie przekraczające ok 20 cm (przy lekkich), do ok. 40 cm przy cięższych maszynach.

Jednym i drugim można robotę zrobić dobrze albo spaprać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jedno i drugie urządzenie służy do tego samego - zagęszczania podłoża. Tylko nieco inaczej.

> Skoczkiem możesz zagęszczać grube warstwy, ale punktowo, więc nadaje się np. do wąskich wykopów

> tam, gdzie nim nie rozwalisz zakopanego medium.

> Płytą należy zagęszczać warstwy nie przekraczające ok 20 cm (przy lekkich), do ok. 40 cm przy

> cięższych maszynach.

> Jednym i drugim można robotę zrobić dobrze albo spaprać.

Chodzilo mi o to, ze plytowka raczej do zageszczenia koncowego np. pod bruk i po bruku, a skoczkiem wlasnie do takich zastosowan, jak piasek w wykopach, czy fundamentach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzilo mi o to, ze plytowka raczej do zageszczenia koncowego np. pod bruk i po bruku, a skoczkiem

> wlasnie do takich zastosowan, jak piasek w wykopach, czy fundamentach.

Zależy od szerokości wykopów. W szerszych skoczkiem byś się zarąbał. U mnie przy kanalizacji i wykopach szerokości z półtora metra skoczkiem zagęszczali tylko zasypkę obok rury, bo tam im nie wchodziła płyta, a potem po nadsypaniu ok 40 cm nad rurę jeździli już po całości ciężkimi zagęszczarkami płytowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Uzyskałeś w ten sposób idealnie równą powierzchnię? Nie sądzą. Wypożyczenie zagęszczarki to nie

> majątek.

Równą powierzchnię podsypki uzyskuje się ściągając jej nadmiar deską. Pod spodem nie musi być równego podłoża. Potem kostkę umiejętnie układając wychodzi równo. Wystarczy posypać piaskiem i ubić lekko przyrządem zbitym z dwóch desek w kształcie odwróconej litery T.

Do opaski zagęszczarka średnio nadaje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Równą powierzchnię podsypki uzyskuje się ściągając jej nadmiar deską. Pod spodem nie musi być

> równego podłoża. Potem kostkę umiejętnie układając wychodzi równo. Wystarczy posypać piaskiem

> i ubić lekko przyrządem zbitym z dwóch desek w kształcie odwróconej litery T.

> Do opaski zagęszczarka średnio nadaje się.

Wiem jak się układa kostkę grinser006.gif. Zagęszczarka powoduje to, że uzyskujesz idealnie płaska powierzchnię, po proszu jej masa jest na tyle duża i tyle. Ręczną ubijarka z desek można sobie co najwyżej...

No ale co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem jak się układa kostkę . Zagęszczarka powoduje to, że uzyskujesz idealnie płaska powierzchnię,

> po proszu jej masa jest na tyle duża i tyle. Ręczną ubijarka z desek można sobie co

> najwyżej...

> No ale co kto lubi.

Na moje oko jest idealnie równo. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, nie, źle napisałem, ale już się domyśliliście. To była zwykła zagęszczarka płytowa wibracyjna

> o wadze ok. 75 kg.

75kg to nic nie ważyło, my używamy pod chodniki 160kg, a pod drogi 500kg DPU6055. Jak się pięćsetką ubije to 3 ośki jeżdżą a kostka równo, tylko musi się jeździć wzdłuż a potem w poprzek - nie wiem czemu, ale działa ta metoda. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brać się za to samemu?

> Krawężniki powstawiałem, ale nie mam zagęszczarki - taką opaskę da radę bez? Czym to wtedy ubić?

A tak swoją drogą coście się tak uparli na tą mieszankę cementową? Lepiej dać np. grys 2-8 i później kostkę przejechać zagęszczarką z gumą na płycie. ok.gif

PS. Tylko trzeba pamiętać że trzeba wysokość dobrać z 0.5-1cm powyżej obrzeża, tak ułożyć kostkę i dopiero klepnąć. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.