Skocz do zawartości

Obróbka kamieni polnych narzędziami do betonu?


Lucyfer

Rekomendowane odpowiedzi

Da się? Czy zniszczę narzędzia?

Konkretnie chodzi o cięcie tarczą i wiercenie w nich otworów fi 50-60 otwornicą kloszową do puszek w ścianach, nie wiem czy ma diament czy węgliki. Plus wiercenie otworów fi 8-12 mm.

Kamieni też nie umiem fachowo określić - średnice od 20 do 40 cm. Generalnie czerwonawe i szare odcienie.

Próbować, czy odpuścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Da się? Czy zniszczę narzędzia?

> Konkretnie chodzi o cięcie tarczą i wiercenie w nich otworów fi 50-60 otwornicą kloszową do puszek

> w ścianach, nie wiem czy ma diament czy węgliki. Plus wiercenie otworów fi 8-12 mm.

> Kamieni też nie umiem fachowo określić - średnice od 20 do 40 cm. Generalnie czerwonawe i szare

> odcienie.

> Próbować, czy odpuścić?

jeśli tarcza diamentowa to pójdzie.

wiertło koronowe też powinno być diamentowe, z węglikami może być ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z granitem może być ciężko, ale z polnym myślę że jakoś pójdzie.

Na raziexna próbę usiłowałem w takim kamieniu wywiercić otwór vidią fi 10 z udarem. Wiertło się grzeje jak licho i ledwo na 5 mm weszło wgłąb.

Chyba spróbuję z piaskowcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na raziexna próbę usiłowałem w takim kamieniu wywiercić otwór vidią fi 10 z udarem. Wiertło się

> grzeje jak licho i ledwo na 5 mm weszło wgłąb.

> Chyba spróbuję z piaskowcem.

udarem absolutnie. To nie jest materiał do udarowego wiercenia. Tylko zwykłe wiercenie na sucho/mokro, w zależności od użytego rodzaju wiertła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Weź większy udar (ile teraz masz J ?) i mniejsze wiertło, a później tylko "poprawisz" na większe fi

Jechałem zwykłą wiertarką udarową, więc słabą. W wolnej chwili wezmę młot sds i spróbuję.

Ale potrzebny mi jest otwór fi 60 mm, idealnie okrągły, głęboki też na ok 60 mm więc musi być wiercony koronką i pytanie, czy ta wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale potrzebny mi jest otwór fi 60 mm, idealnie okrągły, głęboki też na ok 60 mm więc musi być

> wiercony koronką i pytanie, czy ta wytrzyma.

Wierć na mokro - bo inaczej możesz zacząć roztapiać koronkę diamentową, a wtedy bardzo szybko się zużywa. Nawet możesz co chwile wyjmować koronkę i przepłukiwać kamień wężem ogrodowym. Takie rzeczy najlepiej wierci się ze statywu - masz większą siłę docisku bez ryzyka, że coś się przesunie, albo koronka trze ściankami bocznymi o kamień, chociaż jak masz taką zwykłą do puszek, to jeszcze nie jest to poważny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jechałem zwykłą wiertarką udarową, więc słabą. W wolnej chwili wezmę młot sds i spróbuję.

> Ale potrzebny mi jest otwór fi 60 mm, idealnie okrągły, głęboki też na ok 60 mm więc musi być

> wiercony koronką i pytanie, czy ta wytrzyma.

dac sie da... U mnie wiercili wlasnie fi 60 x2 na kanalize i wode w scianie w piwnicy, a sciana to 63cm granitu murowanego (zalewanego) betonem. Nie pytalem, ile im poszlo koronek, ale strasznie kleli. Druga ekipa kula w tej samej scianie dalej drzwi - pila do betonu z dobra tarcza i mloty 47J - trzy dni sie meczyli i zajechali jeden mlot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to ja wiem, bo sporo lat temu przekuwałem z kolegą jego ścianę piwniczną pod wejście CO. Też była w stylu Twojej - pancerna mieszanka betonu i różnych "bambulców". Ale podobnie jak u Ciebie, była konieczność.

Ja rozważam sposób "obudowania" lamp ogrodowych, więc szukam jednak prostszej "technologii".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diamentową otwornicą powinno pójść (powinno, bo kamienie są o różnej twardości), możesz położyć obok wąż ogrodowy, z którego będzie się lać niewielki strumień wody bezpośrednio na otwornicę. Oczywiście tak żeby nie zalać sprzętu elektrycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Da się? Czy zniszczę narzędzia?

> Konkretnie chodzi o cięcie tarczą i wiercenie w nich otworów fi 50-60 otwornicą kloszową do puszek

> w ścianach, nie wiem czy ma diament czy węgliki. Plus wiercenie otworów fi 8-12 mm.

> Kamieni też nie umiem fachowo określić - średnice od 20 do 40 cm. Generalnie czerwonawe i szare

> odcienie.

> Próbować, czy odpuścić?

Fotkę masz jakąś? Mogą to być otoczaki z granitu np. albo popularne w PL szarogłazy, czyli piaskowce. O ile z granitem wiele nie zwojujesz, to piaskowiec powinien się poddać, chociaż i tak jest znacznie twardszy od betonu (skoro wytrzymał tak drastyczne formy "obróbki" przez naturę wink.gif ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak to wygląda, mam kilkanaście ton

Wygląda to na import ze Skandynawii smile.gif Granit przyniesiony lodowcem smile.gif Pomyśl, co musiał znieść rozcierany pod lodem i pchany taki kawał drogi i z czym się teraz do niego chcesz zabrać wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wygląda to na import ze Skandynawii Granit przyniesiony lodowcem Pomyśl, co musiał znieść

> rozcierany pod lodem i pchany taki kawał drogi i z czym się teraz do niego chcesz zabrać

No to sobie w nim nie powiercę, szkoda czasu i narzędzi. Dzięki za pomoc ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to sobie w nim nie powiercę, szkoda czasu i narzędzi. Dzięki za pomoc

Witam.

Weż Kolego wiertarke,wiertło do betonu , i po prostu spróbuj,pisaniem jeszcze nikt nic nie przewiercił,spróbuj i się przekonasz że to wcale nie jest takie trudne.

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Weż Kolego wiertarke,wiertło do betonu , i po prostu spróbuj,pisaniem jeszcze nikt nic nie

> przewiercił,spróbuj i się przekonasz że to wcale nie jest takie trudne.

> Pozdrawiam

> Grzegorz

Jeżeli przeczytasz wątek, to zobaczysz, że sprawdzałem jak bierze i uznałem, że niewarta skórka wyprawki ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.