Skocz do zawartości

pytanie elektryczne - transformator


Fixxxer

Rekomendowane odpowiedzi

Mam przyczepę kempingową w której jest podwójna instalacja 230 i 12. Wiadomo wpinamy sie do sieci i działa oświetlenia, lodówka etc. Jest też druga instalacja 12V która może działac na akumulatorze ale ponieważ ja tym nie jeżdze potrzebuje aby działało to na stałe zatem potrzebuje zapiąć tę instalacje pod 230 aby pozbyć sie akumulatora i potzreby jego ładowania. W tej instalacji jest ok 5mb listwy diodowej oraz co ważne pompka do wody, całość ma zapotrzebowanie na prąd ca 70-80 W Mam wyprowadzony kabel z gniazdka 230 i tu pytanie: czym to połączyć. Transfomator toroidalny (100W) nie dał rady - może uszkodzony? W każdym razie nie ruszyło Próbować z nowym czy dać coś innego?

dla jasności prosty schemat

287752634-przyczepa.jpg

post-21075-14352524371128_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> transformator, tzn takie okrągły donat z kablami 2 zielone 12V i 2 czerwone 230

Toś podał zmienne napięcie na LED'y? zlosnik.gif A to wypadało by jeszcze wyprostować. zlosnik.gif Musi być zasilacz 12V - tzn. musi dawać wyprostowane napięcie 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Toś podał zmienne napięcie na LED'y? A to wypadało by jeszcze wyprostować. Musi być zasilacz 12V

> - tzn. musi dawać wyprostowane napięcie 12V.

nie wiem jakie podałem, nie było widać czy sie gną czy prostują zlosnik.gif jaki zasilacz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeśli do zasilania ledów to coś w tym stylu KLIK. Dobierasz go pod wymaganą ilość W i powinno

> zadziałać jak należy

ale oprócz ledów jest jeszcze pompka do wody na której bardziej mi zalezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale oprócz ledów jest jeszcze pompka do wody na której bardziej mi zalezy.

Poszukaj (choćby w markecie budowanym) zasilacza 12V 150W.

Takiego, jakie często są stosowane do oświetlenia halogenowego. Powinien dać radę.

A jak znajdziesz jeszcze taki hermetyczny (w przyczepie może być wilgoć) to będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poszukaj (choćby w markecie budowanym) zasilacza 12V 150W.

> Takiego, jakie często są stosowane do oświetlenia halogenowego. Powinien dać radę.

> A jak znajdziesz jeszcze taki hermetyczny (w przyczepie może być wilgoć) to będzie git.

i wpinam go miedzy transformator a instalacje 12 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam przyczepę kempingową w której jest podwójna instalacja 230 i 12. Wiadomo wpinamy sie do sieci i

> działa oświetlenia, lodówka etc. Jest też druga instalacja 12V która może działac na

> akumulatorze ale ponieważ ja tym nie jeżdze potrzebuje aby działało to na stałe zatem

> potrzebuje zapiąć tę instalacje pod 230 aby pozbyć sie akumulatora i potzreby jego ładowania.

> W tej instalacji jest ok 5mb listwy diodowej oraz co ważne pompka do wody, całość ma

> zapotrzebowanie na prąd ca 70-80 W Mam wyprowadzony kabel z gniazdka 230 i tu pytanie: czym

> to połączyć. Transfomator toroidalny (100W) nie dał rady - może uszkodzony? W każdym razie nie

> ruszyło Próbować z nowym czy dać coś innego?

> dla jasności prosty schemat

Spróbuj zasilacz z komputera założyć. Wpinasz go do 230V, na kabelkach do napędów 12V jest bodajże między żółtym i czarnym.

Tylko doczytaj które piny we wtyczce trzeba zewrzeć,żeby zasilacz wystartował.

A jak masz ledy w przyczepie, to jak podepniesz odwrotnie, to się świecić nie będą. Wtedy zamienisz zółty z czarnym miejscami i się zaświecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i wpinam go miedzy transformator a instalacje 12 ?

Nie. Twój transformator możesz podłożyć pod koiło tej przyczepy.

Zasilacz ma z jednej strony zaciski oznaczone ~230V - podłączasz je do instalacji 230V.

Z drugiej są zaciski oznaczenie 12V - i je podłączasz do instalacji 12V. Tylko zwróć uwagę na + i - (to bardzo ważne).

yt50.jpg

P.S. Napisz czy się udało i czy jeszcze żyjesz.

P.S.2. Z tym transformatorem to żartowałem. Nie podkładaj go pod koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sławek, ale ten zasilacz do halogenów daje prąd zmienny..

Faktycznie. Nie doczytałem na fotce.

Kolega musi szukać takiego, który ma wyraźnie opisany + (plus) i - (minus) przy złączach 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki masz pobór mocy tego całego ustrojstwa w przyczepie na 12V?

> Krawiec

około 80W.

Listwy ca. 60 i pompka ze 20 ale i tak raczej nigdy wszytsko nie bedzie chodziło razem, głównie zalezy mi na wodzie bo oswietlenie i tak mam na 230

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sławek, ale ten zasilacz do halogenów daje prąd zmienny..

> Krawiec

no własnie i dlatego wcześniej elektryk powiedział że mam kupić trabsformator torroidalny do 100W. o zadnym zasilaczu nie wspomniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no własnie i dlatego wcześniej elektryk powiedział że mam kupić trabsformator torroidalny do 100W.

> o zadnym zasilaczu nie wspomniał.

ale zapomniał o mostku diodowym

zas2.JPG

wypadałoby jeszcze dać spory kondensator, inaczej ledy zrobią stroboskop.

i jeszcze jedna sprawa, taki transformator po wyprostowaniu i ustablizowaniu może dać nawet 15 V i popalić niektóre akcesoria na 12 V

tak jak Sławek napisał, szukaj gotowego zasilacza hermetycznego na przetwornicy lub użyj takiego z komputera. A trafo sprzedaj, podaruj etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no własnie i dlatego wcześniej elektryk powiedział że mam kupić trabsformator torroidalny do 100W.

> o zadnym zasilaczu nie wspomniał.

dobrze powiedział, tylko dokup jeszcze mostek prostowniczy, bo pompka 12v na prądzie zmiennym nie będzie mogła się zdecydować w którą stronę się kręcić zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> transformator, tzn takie okrągły donat z kablami 2 zielone 12V i 2 czerwone 230

W tym momencie proponuję zakup sklepowego zasilacza 12V o odpowiedniej mocy. Dalsze pomysły we własnym zakresie mogą się skończyć pożarem przyczepy lub porażeniem osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.