Skocz do zawartości

Szambo, ale jakie?


Andi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar postawić na działce szambo. Zdecydowałem się na betonowe. Poziom wód gruntowych jest raczej wysoki. "Majster" podpowiedział mi, że betonowe jest tylko szczelne teoretycznie i w praktyce przez nieszczelności będzie tam napływać woda. I zasugerowł plastikowe. No i mam już mętlik w głowie, bo plastikowe może z kolei woda wypiętrzyć. Macie jakieś doświadczenie w tej materii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam mamy...

Ja mam poziom wód gruntowych ca. - 1 m .

Moje szambo betonowe prefabrykowane z Poręby w wykopie do którego naciekła woda pływało niczym czółno.

Po napełnieniu wodą osiadło.

Z plastikiem zrobisz to samo.

Mokra ziemia niczym klej zassie się do ścianek i nie puści - teoretycznie.

Moje betonowe faktycznie nie jest za bardzo szczelne, co akurat potrafi być zaletą, If you know what I mean... wink.gif

Opróżnianie - 12 m3 co 5 tygodni. Woda nie ciśnie do osadnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Coś tam mamy...

> Ja mam poziom wód gruntowych ca. - 1 m .

> Moje szambo betonowe prefabrykowane z Poręby w wykopie do którego naciekła woda pływało niczym

> czółno.

No właśnie też się tego boję, że będzie pływać, a tym bardziej betonowe.

> Po napełnieniu wodą osiadło.

> Z plastikiem zrobisz to samo.

> Mokra ziemia niczym klej zassie się do ścianek i nie puści - teoretycznie.

> Moje betonowe faktycznie nie jest za bardzo szczelne, co akurat potrafi być zaletą, If you know

> what I mean...

Tak, wiem o czym mówisz = chcę szczelne.

> Opróżnianie - 12 m3 co 5 tygodni. Woda nie ciśnie do osadnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie też się tego boję, że będzie pływać, a tym bardziej betonowe.

No - czyli przy montażu osadnika wrzucasz do wykopu pompę i plompiesz wodę z wykopu do osadnika. 2 m3 wystarczą i zbiornik osiądzie.

Zwykła pompa z marketu ma wydajność ca 2500 l / h.

Jak siądzie to obsypujesz i powinno być gitara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam zamiar postawić szambo. Zdecydowałem się na betonowe.

> betonowe jest tylko szczelne teoretycznie i w

> praktyce przez nieszczelności będzie tam napływać woda.

No a jakby tak je wysmarować jakimś czarnym izolcośtam, raz i drugi? To nie zamknie porów? Na zewnątrz, w środku... tak sobie myślę niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam zamiar postawić na działce szambo. Zdecydowałem się na betonowe. Poziom wód gruntowych jest

> raczej wysoki. "Majster" podpowiedział mi, że betonowe jest tylko szczelne teoretycznie i w

> praktyce przez nieszczelności będzie tam napływać woda. I zasugerowł plastikowe. No i mam już

> mętlik w głowie, bo plastikowe może z kolei woda wypiętrzyć. Macie jakieś doświadczenie w tej

> materii?

Ile będzie Cię kosztować wywóz?

U mnie na wsi za 10m3 biorą ponad 200.

Dlatego mocna się zastanawiam nad oczyszczalnią biologiczną (wysoki poziom wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile będzie Cię kosztować wywóz?

> U mnie na wsi za 10m3 biorą ponad 200.

> Dlatego mocna się zastanawiam nad oczyszczalnią biologiczną (wysoki poziom wody)

PRzy wysokim pooziomie wód gruntowych albo wymiana gruntu, albo dodatkowo studnie rozsączające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile będzie Cię kosztować wywóz?

> U mnie na wsi za 10m3 biorą ponad 200.

Nie wiem, nie orientowałem się jeszcze. Wywozić nie będę zbyt często. To domek letniskowy.

> Dlatego mocna się zastanawiam nad oczyszczalnią biologiczną (wysoki poziom wody)

Ale właśnie jak jest wysoki poziom wód, to tylko zbiornik szczelny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przy wysokim poziomie wód gruntowych plastikowe może się po prostu zgnieść. Zwłaszcza jak je

> opróżnisz. Plastikowe musi być po prostu pełne i do tego rozsączalnik

Masz kłopoty z czytaniem, czy rozumieniem tekstu?

Przecież kolega pisze

Quote:

chcę szczelne.


Jak to na AK. Cala rzesza doradzaczy, którzy szambo znają z telewizji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przy wysokim poziomie wód gruntowych plastikowe może się po prostu zgnieść. Zwłaszcza jak je

> opróżnisz. Plastikowe musi być po prostu pełne i do tego rozsączalnik

Jaki rozsączalnik przy wysokim poziomie wód?

Od rur rozsączających do poziomu wód gruntowych musi być ponad 1,5 m.

Można zrobić nasyp i przepompownie lub oczyszczalnie biologiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam zamiar postawić na działce szambo. Zdecydowałem się na betonowe. Poziom wód gruntowych jest

> raczej wysoki. "Majster" podpowiedział mi, że betonowe jest tylko szczelne teoretycznie i w

> praktyce przez nieszczelności będzie tam napływać woda. I zasugerowł plastikowe. No i mam już

> mętlik w głowie, bo plastikowe może z kolei woda wypiętrzyć. Macie jakieś doświadczenie w tej

> materii?

Z betonowego będziesz non stop wypompowywał wodę z gruntu i jeszcze za to płacił. Przy wysokim poziomie wód gruntowych betonowe nie ma sensu.

Plastikowe trzeba tylko obciążyć na czas montażu (np. tą wodą z gruntu co w niej ono pływa. Po zasypaniu ziemią przez jakiś czas nie należy opróżniać do zera (najlepiej wywozić 50% objętości). Jak się grunt uleży i nie dasz za płytko to potem już żadna siła go nie wypchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z betonowego będziesz non stop wypompowywał wodę z gruntu i jeszcze za to płacił. Przy wysokim

> poziomie wód gruntowych betonowe nie ma sensu.

Pewnie masz rację, ale u mnie to się nie potwierdza. Mam szambo z betonu i wody z zewnątrz mi nie pobiera. Nawet jeśli, to są jakieś śladowe ilości, których nie zauważam.

Teren jest podmokły, bo to teren zalewowy i woda jest naprawdę płytko. Do rzeki jest ok 60-70 metrów.

Zwykle, każdej wiosny woda podchodzi pod sam dom, a nawet jeśli nie, to poziom wód gruntowych dochodzi prawie do powierzchni ziemi.

Jesienią opróżniam szambo do zera, aby w przypadku zalania wodą, gówna nie pływały mi po działce.

Po ustąpieniu wody nie widzę, aby szambo brało wodę.

IMO kluczem szczelności betonowego szamba jest jakość betonu użytego do wykonania pojemnika, no i oczywiście dobra jakość dodatkowej izolacji na zewnątrz.

Jeśli szambo jest zrobione ze zwykłego betonu, to pewnie jest jak durszlak. Ja pewnie miałem szczęście, że się trafiło dobre - szczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z betonowego będziesz non stop wypompowywał wodę z gruntu i jeszcze za to płacił. Przy wysokim

> poziomie wód gruntowych betonowe nie ma sensu.

> Plastikowe trzeba tylko obciążyć na czas montażu (np. tą wodą z gruntu co w niej ono pływa. Po

> zasypaniu ziemią przez jakiś czas nie należy opróżniać do zera (najlepiej wywozić 50%

> objętości). Jak się grunt uleży i nie dasz za płytko to potem już żadna siła go nie wypchnie.

Już w życiu widziałem jak po 3 latach użytkowania w wyjątkowo deszczowe lato wyłazi z ziemi szambo plastikowe po opróżnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio montowałem klientowi betonowy zbiornik składający się z 2 części: pokrywy i reszty zbiornika. Całość zamontowana "pływająco" w wodzie i jest szczelne biglaugh.gif do tego druga studnia rozsączająca i po wyposażeniu w odpowiednie urządzenia będzie oczyszczalnia hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie widziałeś zbiorników plastikowych szczelnych o pojemności np. 8 tys. litrów? To właśnie jest alternatywa dla szamb betonowych.

Widziałem przypadek gdzie taki plastikowy zbiornik wgniotło. Zbiornik zakopany jakieś 5 lat temu. Nad zbiornikiem zalana zbrojona płyta betonowa. Wiosną gdy był wysoki poziom wody gruntowej opróżniono zbiornik do 1/4 pojemności.Woda gruntowa wcisła do środka przód zbiornika yikes.gif

Znajomy ma zrobioną oczyszczalnie przy wysokim poziomie wody gruntowej. Usypuje się kopiec a ścieki z osadnika podaje pompa. Mówi, że pompa załącza się raz na dobę. Widziałem i spokojnie polecam. Szambo betonowe musisz opróżniać i płacić za wywóz. oczyszczalnia wychodzi dużo taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.