Skocz do zawartości

Punto 1.2 16v parę pytań


steyr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koleżanków i kolegów, do tej pory poruszalem się koreańcami z podpisu. Od wczoraj jestem właścicielem Punta 2 FL 1.2 16v + lpg, auto ma przejechane 80kkm, instalacja gazowa ma dopiero 4 miesiące, instalacja sekwencyjna STAG-A. Narazie nie zapeszam, jestem zadowolony z spalania i jazdy. Wszystko wskazuje na to ze przebieg jest org, auto jeździło po mieście wiec ma nie doskonałości w postaci obic i otarc, ale mi to nieprzeszkadza. I tak chciałem zapytac o silnik?

-jaki olej polecacie, do tej pory był lany Mobil 10W-40?

-czy ten silnik ma popychacze hydrauliczne? jak odpale silnik rano, klepie tak jakby popychacz, po rozgrzaniu prawie cisza jest. olej ma ponad rok i 11kkm wiec tez pora go wymienic, dlatego pytam wyżej.

-jakie świece polecacie? jaki jest interwał wymian świec zapłonowych?

-jakie przewody WN?

narazie tyle mi przychodzi do głowy, za cenne rady 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> -jaki olej polecacie, do tej pory był lany Mobil 10W-40?

> -czy ten silnik ma popychacze hydrauliczne? jak odpale silnik rano, klepie tak jakby popychacz, po

> rozgrzaniu prawie cisza jest. olej ma ponad rok i 11kkm wiec tez pora go wymienic, dlatego

> pytam wyżej.

> -jakie świece polecacie? jaki jest interwał wymian świec zapłonowych?

> -jakie przewody WN?

> narazie tyle mi przychodzi do głowy, za cenne rady

trochę nieten kącik zlosnik.gif ale co tam spineyes.gif

1. Ja jeżdżę na Shellu, wcześniej próbowałem Liqui Moly i Castrol, Mobila nigdy nie miałem, nie wypowiem się smile.gif a czemu próbowałem?...

2... Bo są hydropopyhacze, które klepią na zimnym zlosnik.gif a starałem się je wyciszyć, ale niekoniecznie się to udaje wink.gif

3 i 4 - nie powiem czy najlepsze, za to na pewno jakie mam ja zlosnik.gif

świeczki Boscha, wymiana co 30tys zalecana

przewody posiadam MM - autem nie telepie, nie rzuca, pali normalnie, czyli chyba wsio ok wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co ma gaz do rzeczy?

zakwasza olej ponoć kolego,,,,będzie czystszy niż w samej benzynie ale traci trochę właściwości ale skoro był lany 10w40 i taki jest ok to po cholerę kombinować to nie konstrukcyjnie rakieta żeby dumać nad mega olejami typu liqui moly czy motul etc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszanka gazu spala się w wyższej temperaturze, co może przełożyć się w pewnych sytuacjach na to że wówczas 10W40 może stracić swe właściwości, a 5W50 będzie wtedy ok; 5W50 będzie lepszy w upały gdy inne będą już mieć konsystencję "wody" i w mrozy na starcie silnika gdyż od razu będzie smarować podzespoły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mieszanka gazu spala się w wyższej temperaturze, co może przełożyć się w pewnych sytuacjach na to

> że wówczas 10W40 może stracić swe właściwości, a 5W50 będzie wtedy ok; 5W50 będzie lepszy w

> upały gdy inne będą już mieć konsystencję "wody" i w mrozy na starcie silnika gdyż od razu

> będzie smarować podzespoły

A jakie bezpośrednie przełożenie ma ta temp. spalania lpg na temp oleju?

Masz może wskaźnik temp oleju w aucie i sprawdzałeś jakie są różnice pałując na Pb i lpg oraz porównując temperatury czy tylko teoretyzujesz albo gdzieś tylko wyczytałeś? cfaniaczek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz może wskaźnik temp oleju w aucie i sprawdzałeś jakie są różnice pałując na Pb i lpg oraz

> porównując temperatury

to by było dobre porównanie... ok.gif

ale jeszcze trzeba się zastanowić, do jakiej temperatury przewidziany jest taki olej...

Przykładowo Millers 10w40 i 10w60 mają tą samą maksymalną temperaturę pracy ciągłej i tą samą maks. temp. pracy chwilowej (dane ze specyfikacji producenta).

Ale naturalnie mają inną lepkość w danych temperaturach...

Takie porównanie, jak napisałeś, pozwoliło by zobaczyć, gdzie jesteśmy i jakie różnice tych temperatur występują w zależności od rodzaju paliwa. Jak ta delta jest spora, to faktycznie może warto dać jakiś 5w50, czy coś tego typu...

PS. abstrahując już od tego, że takie zastanawianie się ma dla silnika mocno wyżyłowanego, dla seryjnego, co ma pracować głównie między 2-4k rpm to chyba aż tak wielkiego znaczenia nie ma... 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> świeża Selenia 20K zalana, zrobiłem może 200km, dzis z rana po odpaleniu było słychac tak jakby

> którys popychacz, co ciekawe jak zgasze auto i odpale czesto klepanie ustaje

TTTM ok.gif

a jak nie zagrzejesz go jeszcze i depniesz to też da się czasem usłyszeć niemiłe terkotanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> świeża Selenia 20K zalana, zrobiłem może 200km, dzis z rana po odpaleniu było słychac tak jakby

> którys popychacz, co ciekawe jak zgasze auto i odpale czesto klepanie ustaje

kiedyś, jeszcze w 1.2 16v miałem tak, że szklanki był osłychac niemiłosiernie sick.gif wtedy był olej mobil, nawet kupiłem nowe 16 szklanek frown.gif

Zmiana na elfa i problem zniknął z dnia na dzień...

A parametry były dokładnie te same, 10w40.

może i TTTM, ale jakoś nie łykam tego wytłumaczenia wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tez tak macie że na wolnych obrotach po rozgrzaniu słychac troche tak jakby popychacz "klepał"? a

> na jakim oleju Wy użytkownicy 1.2 16v jeździcie?

U mnie cichutko od początku po swapie, zarówno na zimnym jak i na ciepłym, silnik 90kkm przebiegu zalany Liqui Moly MoS2 10w40, wcześniej nie wiem na jakim oleju latał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tez tak macie że na wolnych obrotach po rozgrzaniu słychac troche tak jakby popychacz "klepał"? a

> na jakim oleju Wy użytkownicy 1.2 16v jeździcie?

u mnie w obu 16tkach cisza.

Co do oleju, punto smiga na mobilu 10w40, sej na castrolu 10w60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> millers

czyni cuda? brat zalewał go do AR 147 1.6 PB, oleju mniej paliła ale cena kosmiczna za 5l cos nie całe 300zl blush.gif przykład z dzisiaj, rano odpaliłem po ok 5s klepał regulator, słychac go bylo ale z zewnatrz, w srodku cisza czyli bez tragedii, przejechałem 22km do pracy, pod robota nadal go było słychac troche po otwarciu drzwi. Wychodze z pracy po 8h, to samo co rano ale silnik zgasiłem i odpaliłem ponownie, cisza, wróciłem do domu cisza. pewnie którys regulator sie zacina wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyni cuda?

co masz na myśli?

>brat zalewał go do AR 147 1.6 PB, oleju mniej paliła ale cena kosmiczna za 5l cos nie

> całe 300zl przykład z dzisiaj, rano odpaliłem po ok 5s klepał regulator, słychac go bylo ale

> z zewnatrz, w srodku cisza czyli bez tragedii, przejechałem 22km do pracy, pod robota nadal go

> było słychac troche po otwarciu drzwi. Wychodze z pracy po 8h, to samo co rano ale silnik

> zgasiłem i odpaliłem ponownie, cisza, wróciłem do domu cisza. pewnie którys regulator sie

> zacina

może to nie wina oleju, a stanu silnika/samochodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 1.2 16v motul dochodził mi do 120-130 stopni...

w tjecie millers nie przekroczył praktycznie 100-105 stopni C. fakt, ten posiada wymiennik ciepła, ale czy aż taką robotę to robi? hmm.gif

Zanim zalałem do seja, zalałem millersa do toyoty, zwykłe 1.4 bez gazu, seria... IMO szybciej łapie pracę rozgrzanego silnika, a czy ciszej chodzi... nie stwierdzam tego wyraźnie.

Generalnie jest to olej na +, ale czy czyni cuda? krawatów nie wiąże wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.