Skocz do zawartości

Wymiana zagranicznego PJ na polskie


coenmz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzwoniłem do wydziału komunikacji, ale pani nie bardzo wie jak to ugryźć i czy aby na pewno tak a nie inaczej... Generalnie nie spotkała się z takim przypadkiem wink.gif

Po kolei.

W 2005 zdobyłem w Polsce Prawo Jazdy. Z tymże wyjechałem do Niemiec. Z adresu w PL się wymeldowałem otrzymując dowód osobisty z adnotacją "brak stałego zameldowania". W 2007 moje Polskie PJ zostało przepisane na brytyjskie. Brytyjski dokument jest ważny do 2017, więc i tak niedługo muszę go wymienić. Najchętniej bym przepisał PJ z powrotem na polskie.

Tyle, że pani w Urzędzie chociaż rozumie, ze mam polskie obywatelstwo (a co za tym idzie oprawo do pobytu etc) to nie bardzo wie co zrobić z faktem mojej bezdomności w ojczyźnie.

Zaznaczam, że bezdomny chciałbym pozostać.

Orientuje się ktoś jak się to za to zabrać aby załatwić to przy jednym wyjeździe? niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Orientuje się ktoś jak się to za to zabrać aby załatwić to przy jednym wyjeździe?

Ale chyba możesz złożyć wniosek o wydanie PJ na podstawie tych dokumentów, które są w polskim urzędzie. Tyle, że przy jednym wyjeździe będzie ciężko wszystko załatwić, bo od ręki dokumentu nie wyprodukują.

Tu różne warianty spraw

http://www.um.warszawa.pl/zalatw-sprawe-w-urzedzie/sprawy-urzedowe/46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzwoniłem do wydziału komunikacji, ale pani nie bardzo wie jak to ugryźć i czy aby na pewno tak a

> nie inaczej... Generalnie nie spotkała się z takim przypadkiem

> Po kolei.

> W 2005 zdobyłem w Polsce Prawo Jazdy. Z tymże wyjechałem do Niemiec. Z adresu w PL się wymeldowałem

> otrzymując dowód osobisty z adnotacją "brak stałego zameldowania". W 2007 moje Polskie PJ

> zostało przepisane na brytyjskie. Brytyjski dokument jest ważny do 2017, więc i tak niedługo

> muszę go wymienić. Najchętniej bym przepisał PJ z powrotem na polskie.

> Tyle, że pani w Urzędzie chociaż rozumie, ze mam polskie obywatelstwo (a co za tym idzie oprawo do

> pobytu etc) to nie bardzo wie co zrobić z faktem mojej bezdomności w ojczyźnie.

> Zaznaczam, że bezdomny chciałbym pozostać.

> Orientuje się ktoś jak się to za to zabrać aby załatwić to przy jednym wyjeździe?

Nie masz podstawy prawnej - prawko masz mieć wystawione tam, gdzie przebywasz na stale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obawiam się że to bardziej skomplikowane

Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu było właśnie bardzo prosto ok.gif - złożyłem wniosek w urzędzie komunikacyjnym (czy jak to się tam nazywa) i po ok. miesiącu było do odbioru. Jest z tym związana opłata, ale chyba niezbyt wysoka, bo kwota nie wryła mi się w pamięć. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu było właśnie bardzo prosto - złożyłem wniosek w urzędzie

> komunikacyjnym (czy jak to się tam nazywa) i po ok. miesiącu było do odbioru. Jest z tym

> związana opłata, ale chyba niezbyt wysoka, bo kwota nie wryła mi się w pamięć.

Polskie PJ zabierają czy zostaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu było właśnie bardzo prosto - złożyłem wniosek w urzędzie

> komunikacyjnym (czy jak to się tam nazywa) i po ok. miesiącu było do odbioru. Jest z tym

> związana opłata, ale chyba niezbyt wysoka, bo kwota nie wryła mi się w pamięć.

Trzy albo cztery dychy ojro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest jakiś sens to robić?

> Podobno można jeździć na PL do woli...

Można jeździć na polskim ok.gif - mnie się po prostu kończył termin ważności polskiego dokumentu i nie chciało mi się dwukrotnie jechać do Polski tylko po to, żeby wymienić PJ, więc wymieniłem na miejscu na niemieckie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest jakiś sens to robić?

> Podobno można jeździć na PL do woli...

Jeśli poruszanie się pojazdami nie ma bezpośredniego związku z pracą, to możesz jeździć do woli.

Jeśli wykonywana praca związana jest bezpośrednio z jazdą (np. kierowca autobusu, kurier, sprzedaż materiałów budowlanych a potem przewożenie ich do klientów itp. itd.), to jest obowiązek wymiany najpóźniej do pół roku od rozpoczęcia pobytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak podsumowując:

> nie uchroni cię to przed zakazem jazdy i punktami we Flensburgu.

Jak już jesteśmy przy punktach zlosnik.gif

Jak to wygląda przy fotoradarach?

Przysyłają fotkę do właściciela auto i pytają kto prowadził czy punkty idą z automatu na właściciela i trzeba się odwołać jeśli kto inny prowadził?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to wygląda przy fotoradarach?

> Przysyłają fotkę do właściciela auto i pytają kto prowadził czy punkty idą z automatu na

> właściciela i trzeba się odwołać jeśli kto inny prowadził?

Mniej więcej tak to wygląda, z założenia obciążony zostaje nie właściciel, ale "Fahrzeughalter", czyli krótko mówiąc, użytkownik wpisany w dowód rej.

Jeśli na fotografii bez wątpliwości jesteś ty, ale się wypierasz, to zawsze sprawa ląduje do rozstrzygnięcia w sądzie.

Jeśli nie jesteś ty, ale nie podajesz kto zacz, to sprawę również zawsze rozstrzyga sąd.

Jeśli tłumaczysz że nie wiesz kto mógł jeździć, czy babcia, czy dziadek, ciotka, wujek, czy dzieci lub ich koledzy, to sąd po rozstrzygnięciu, praktycznie zawsze nałoży przymusowe prowadzenie książki jazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.