Skocz do zawartości

Meriva - co to warte?


Colin

Rekomendowane odpowiedzi

Wujas napalił się na Merivę. Póki co nie ma upatrzonego konkretnego egzemplarza. Powiedzcie czy to auto jest godne uwagi? Jaki silnik można brać pod uwagę a jaki od startu można skreślić? Jakieś typowe bolączki tego modelu? Chodzi raczej o auto w granicach 2005-2007 lizak.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wujas napalił się na Merivę. Póki co nie ma upatrzonego konkretnego egzemplarza. Powiedzcie czy to

> auto jest godne uwagi? Jaki silnik można brać pod uwagę a jaki od startu można skreślić?

> Jakieś typowe bolączki tego modelu? Chodzi raczej o auto w granicach 2005-2007

To będzie meriva jeszcze 1-ka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wuj to co preferuje? Diesla czy benzynę?

Z diesla to warto wziąć pod uwagę Z17DTH - 1.7 100KM.

Z benzyny - Z14XEP (1.4 16v 90KM), Z16SE (1.6 8v 84KM), Z16XEP (1.6 16v 101KM), Z18XE (1.8 16v 125KM).

Jeśli któryś z tych najprędzej będzie brał olej to stawiałbym na dwa ostatnie, aczkolwiek zdarzało się że Z16SE też miał ten problem. Z 1.4 i braniem oleju nie spotakłem się jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do bólu poprawne i prostackie auto, niczym się nie wyróżniające. Polecany silnik: 1.7DTR 125km

Nie wziąłbym tego silnika z tego powodu, że jest na Denso, które jak się sypnie - jest drogie. Poza tym Meriva z tym motorem była oferowana ze skrzynią M32, która też sprawia problemy.

Wg mnie lepiej brać benzynę, ewentualnie Z17DTH ze skrzynią 5-biegową F23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wujas napalił się na Merivę. Póki co nie ma upatrzonego konkretnego egzemplarza. Powiedzcie czy to

> auto jest godne uwagi? Jaki silnik można brać pod uwagę a jaki od startu można skreślić?

> Jakieś typowe bolączki tego modelu? Chodzi raczej o auto w granicach 2005-2007

Użytkuję od trzech dni zlosnik.gif

Więc technicznie sobie odpuszczę, ale praktycznie to całkiem fajne autko, niewielkie z zewnątrz za to w środku miła niespodzianka - sporo miejsca (największy plus), schowki, materiały ok. Fajny patent na tylną kanapę (możliwość dwóch indywidualnych foteli). Jak na tą klasę samochodu naprawdę spory bagażnik (podwójne dno).

U mnie jest 1,6 101 KM z minusów trochę słaby (przesiadłem się z TDCi 110 KM) i głośniejszy na wyższych obrotach. Świetna widoczność (pozycja za kierownicą + duże powierzchnie przeszklone, duże lusterka, kwestią przyzwyczajenia są szerokie przednie słupki)

Jak myślę wujek potrzebuje wozidła z pkt A do B nie do wyścigów. U mnie kryterium było auto dla żony + 2 maluchów więc osobiście uważam że fajne autko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wziąłbym tego silnika z tego powodu, że jest na Denso, które jak się sypnie - jest drogie. Poza

> tym Meriva z tym motorem była oferowana ze skrzynią M32, która też sprawia problemy.

> Wg mnie lepiej brać benzynę, ewentualnie Z17DTH ze skrzynią 5-biegową F23.

Zarówno Denso jak i skrzyna m32 w 2ch astrach H (DTJ i DTR), które mam/miałem okazję użytkować spisywały się świetnie. Jedyna wada tego silnika, której doświadczyłem to zawór SVC powodujący wahania obrotów (w obu sztukach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę Merivą (silnik benzynowy 1,6 8v) od 6 lat i po prostu nuda. Nic się nie dzieje po za zwykłą eksploatacją (no oprócz naprawy sterownika silnika). Na gazie od 4 lat i robione tylko typowe przeglądy. Blachy raczej solidne, chociaż w tym wieku warto sprawdzić stan progów pod dolną listwą gumową przy styku drzwi - próg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A wuj to co preferuje? Diesla czy benzynę?

Będzie to autko do miasta więc raczej benzyna ok.gif Wujas jest osobą niepełnosprawną, więc u niego priorytetem jest dosyć wysoko umiejscowiony fotel ułatwiający wsiadanie stąd pomysł na Merivę ok.gif Do tego jakby był w miarę oszczędny to byłoby idealnie grinser006.gif

> Z diesla to warto wziąć pod uwagę Z17DTH - 1.7 100KM.

> Z benzyny - Z14XEP (1.4 16v 90KM), Z16SE (1.6 8v 84KM), Z16XEP (1.6 16v 101KM), Z18XE (1.8 16v

> 125KM).

A nie było tam przypadkiem jeszcze 1,7 CDTI? hmm.gif

> Jeśli któryś z tych najprędzej będzie brał olej to stawiałbym na dwa ostatnie, aczkolwiek zdarzało

> się że Z16SE też miał ten problem. Z 1.4 i braniem oleju nie spotakłem się jeszcze.

Ok, dzięki. Cenne info waytogo.gif

Z tego co widzę auto nie posiada jakichś zauważalnych, typowych dla tego modelu wad. W takim razie szukamy teraz zadbanego modelu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wujas napalił się na Merivę. Póki co nie ma upatrzonego konkretnego egzemplarza. Powiedzcie czy to

> auto jest godne uwagi?

mam / miałem dwie: 1.4 16v z 2005 i teraz 1.6 16v z 2008. W pierwszym miałem syndrom dzwoniącego łańcucha rozrządu (na forum opla/merivy szukają taniego rozwiązania problemu, ale po prostu wymiana rozrządu jest potrzebna pomimo tego ze opel jej nie przewiduje). W 8-letnim aucie pojawiają się purchle na dolnej krawędzi drzwi. Ogólnie takie poprawne auto. Ten nowszy ma więcej schowków. Poza tym eksploatacja plus raz na rok jakiś dodatkowy pierdół za kilkadziesiąt złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innych 1.7, ale już DTI to był Y17DT, znany między innymi z Astry G. Też silnik w porządku, w pompie rozszczelniał się zawór TCV i dochodziło do zalewania jej sterownika, ale można to wymienić. Tutaj kolega rostex na pewno więcej powie o tym silniku wink.gif Tylko ten silnik to był oferowany dosyć krótko, chyba do 2005 jak podają różne źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.