Skocz do zawartości

Wkładka zamka - czym przeczyścić, nasmarować ?


Mirron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Przytarła mi się wkładka zamka w drzwiach kierowcy w Leonie, pewnie od nieużywania. Wyciągnąłem to to żeby przesuszyć i jakoś bym ją chciał uzdrowić... na tyle ile widać to sprężynki pokryte są takim białym nalotem - niby jak sól ale pewnie to jakiś osad itp..

Jak uzdrowić taką wkładkę? na pierwszy rzut oka to pasowałoby ją w czymś pomoczyć chyba tylko w czym żeby nie narobić biedy, no i czym później nasmarować żeby nie zamarzała i kręciła się luźno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam!

> Przytarła mi się wkładka zamka w drzwiach kierowcy w Leonie, pewnie od nieużywania. Wyciągnąłem to

> to żeby przesuszyć i jakoś bym ją chciał uzdrowić... na tyle ile widać to sprężynki pokryte

> są takim białym nalotem - niby jak sól ale pewnie to jakiś osad itp..

> Jak uzdrowić taką wkładkę? na pierwszy rzut oka to pasowałoby ją w czymś pomoczyć chyba tylko w

> czym żeby nie narobić biedy, no i czym później nasmarować żeby nie zamarzała i kręciła się

> luźno...

teoretycznie zamki powinno się smarować tylko sproszkowanym grafitem, ale ja używałem także białego smaru oraz silikonowego (oba w sprayu), kiedyś również WD 40 (trzeba jednak pamiętać, że to nie smar, tylko penetrant i może rozruszał wkładkę, ale bez posmarowania problem za chwilę wróci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wyciągnąłem to

> to żeby przesuszyć i jakoś bym ją chciał uzdrowić... na tyle ile widać to sprężynki pokryte

> są takim białym nalotem - niby jak sól ale pewnie to jakiś osad itp..

Białe to jest tlenek "cynkalu" z którego jest odlany bębenek zamka. Powinieneś rozebrać to do pojedynczych detali, umyć w benzynie, nitro, ftalowym czy co tam masz pod ręką, dokładnie wysuszyć i zmontować. Możesz też spróbować w całości i rozruszać. Tutaj akurat możesz zlać to jakimś WD, jak odpuści wysuszyć, nasmarować olejem żeby dalej nie "rdzewiało", bo stalowe ocynkowane zapadki też pewnie już czarne albo brązowe grinser006.gif i na jakiś czas wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakby to potraktował takim odrdzewiaczem do hamulców? to jest w sprayu, wyczyści, odtłuści i jeszcze ładnie samo wyschnie.

bo ten WD to do wszystkiego=do niczego. i jeszcze tłuste po tym zostanie wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Białe to jest tlenek "cynkalu" z którego jest odlany bębenek zamka. Powinieneś rozebrać to do

> pojedynczych detali, umyć w benzynie, nitro, ftalowym czy co tam masz pod ręką, dokładnie

> wysuszyć i zmontować. Możesz też spróbować w całości i rozruszać. Tutaj akurat możesz zlać to

> jakimś WD, jak odpuści wysuszyć, nasmarować olejem żeby dalej nie "rdzewiało", bo stalowe

> ocynkowane zapadki też pewnie już czarne albo brązowe i na jakiś czas wystarczy.

Jednak zabrałem się za operacje w całości: wysuszyłem to to z wilgoci, dalej "wymoczyłem" w WD40 bo tylko taki penetrator był dostępny w markecie, następnie pędzelkiem twardszym tam gdzie się dało zruszyłem syf, potem powietrzem sprężonym przegwizdałem, znowu podsuszyłem i na koniec smarem silikonywym potraktowałem - efekt kręci się jak nówka 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.