Skocz do zawartości

Rozbudowa garażu w bliźniaku - jak się zabrać i jaki koszt?


spad

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkam w bliźniaku i chcę powiększyć garaż (tylko swój) poprzez jego wydłużenie o jakieś 3-4 metry. Pytanie jak się do tego zabrać, czy potrzebny jest architekt, pozwolenie na budowę, etc., czy wystarczy jakieś zgłoszenie przebudowy domu w gminie? Pytania mogą zdawać się śmieszne, ale jestem totalny laik w tych tematach. Opcja jest taka, że dobudowuję z przodu te 3-4 metry, dach normalny strop betonowy i żeby to jakoś wyglądało to ciągnę dachówkę. Przy okazji pytanie do specjalistów jaki może być orientacyjny koszt, zakładam, że byłby to porotherm, ocieplenie styropian 14 cm, dachówka betonowa, czyli technologia w jakiej zbudowany został dom. Spodziewać się ceny w okolicy 10 kPln czy bardziej 20 kPln?

288279319-DSC06741.JPG

post-24283-14352529110243_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podstawa to zgoda sąsiada...

Nawet nie sąsiada, co sąsiadów. Nie tylko właściciel drugiej połowy bliźniaka może stracić widok na ulicę w jedną stronę z powodu dobudowania garażu, ale także sąsiad po prawej stronie zdjęcia też może mieć ograniczony widok na ulicę. Każdy z nich ma solidny powód do nie wyrażenia zgody.

Projektant raczej nie wymyślił tego rozwiązania z sufitu i pewnie miejsce przed garażem ma służyć do zaparkowania samochodu. Po rozbudowie garażu, zostaje jedynie ulica do parkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nawet nie sąsiada, co sąsiadów. Nie tylko właściciel drugiej połowy bliźniaka może stracić widok na

> ulicę w jedną stronę z powodu dobudowania garażu, ale także sąsiad po prawej stronie zdjęcia

> też może mieć ograniczony widok na ulicę. Każdy z nich ma solidny powód do nie wyrażenia

> zgody.

> Projektant raczej nie wymyślił tego rozwiązania z sufitu i pewnie miejsce przed garażem ma służyć

> do zaparkowania samochodu. Po rozbudowie garażu, zostaje jedynie ulica do parkowania.

Kwestie sąsiadów zostawmy poza temat. Zdjęcie przedstawia teren wspólny mój i sąsiada za ściany i nie jest to żadna ulica ani nic podobnego a tylko plac na parkowanie samochodów i wjazd do garażu. Linia zabudowy też raczej nie stoi na przeszkodzie bo w stosunku do domów sąsiadów mój bliźniak jest wręcz cofnięty o jakieś 3-4 metry z tego powodu, że my mamy garaż a sąsiedzi oraz wspólny teren przed domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mieszkam w bliźniaku i chcę powiększyć garaż (tylko swój) poprzez jego wydłużenie o jakieś 3-4

> metry. Pytanie jak się do tego zabrać, czy potrzebny jest architekt, pozwolenie na budowę,

> etc., czy wystarczy jakieś zgłoszenie przebudowy domu w gminie? Pytania mogą zdawać się

> śmieszne, ale jestem totalny laik w tych tematach. Opcja jest taka, że dobudowuję z przodu te

> 3-4 metry, dach normalny strop betonowy i żeby to jakoś wyglądało to ciągnę dachówkę. Przy

> okazji pytanie do specjalistów jaki może być orientacyjny koszt, zakładam, że byłby to

> porotherm, ocieplenie styropian 14 cm, dachówka betonowa, czyli technologia w jakiej zbudowany

> został dom. Spodziewać się ceny w okolicy 10 kPln czy bardziej 20 kPln?

Zapomnij.

Przy dzisiejszych przepisach nie wolno budować w granicy, chyba, że po drugiej stronie coś już jest, lub jest to dopuszczalne w MPZP.

Możesz spróbować zrobić wiatę najwyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapomnij.

> Przy dzisiejszych przepisach nie wolno budować w granicy, chyba, że po drugiej stronie coś już

> jest, lub jest to dopuszczalne w MPZP.

> Możesz spróbować zrobić wiatę najwyżej.

Możesz jaśniej napisać co to znaczy budować w granicy? Trochę się dziwię żeby był problem z dobudowaniem 3 metrów garażu jak sąsiad kilka domów dalej przy granicy działki postawił sobie prawie drugi domek tak z 30 metrowy na saunę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz jaśniej napisać co to znaczy budować w granicy? Trochę się dziwię żeby był problem z

> dobudowaniem 3 metrów garażu jak sąsiad kilka domów dalej przy granicy działki postawił sobie

> prawie drugi domek tak z 30 metrowy na saunę.

sciana garazy blizniakow jest pewnie na granicy dzialek. Zeby przedluzyc garaz do przodu bedziesz musial dobudowac sciane ktora bedzie szla po linii granicy - a tak budowac mozna tylko po spelnieniu kilku warunkow. A na oko wydaje sie ze nie masz szansy ich spelnic ze wzgledu na uklad domow.

Do tego dochodzi linia zabudowy, i pewnie jeszcze pare innych.

Jak chcesz sie bawic to najpierw znajdz ogarnietego projektanta z uprawnieniami zeby ci chociaz poskladal projekt i powiedzial czy wogole sie tak da. Tutaj to co najwyzej mozesz liczyc na "a mnie sie wydaje" ale na tej podstawie to nawet altanki na dzialce bym nie probowal budowac grinser006.gif

PS. a co do sauny sasiada to jesli spelnil warunki zabudowy to mogl sobie nawet hangar postawic wink.gif a jesli chodzi o twoje rozbudowy to obawiam sie ze fizycznie nie masz na to szans wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sciana garazy blizniakow jest pewnie na granicy dzialek. Zeby przedluzyc garaz do przodu bedziesz

> musial dobudowac sciane ktora bedzie szla po linii granicy - a tak budowac mozna tylko po

> spelnieniu kilku warunkow. A na oko wydaje sie ze nie masz szansy ich spelnic ze wzgledu na

> uklad domow.

> Do tego dochodzi linia zabudowy, i pewnie jeszcze pare innych.

> Jak chcesz sie bawic to najpierw znajdz ogarnietego projektanta z uprawnieniami zeby ci chociaz

> poskladal projekt i powiedzial czy wogole sie tak da. Tutaj to co najwyzej mozesz liczyc na "a

> mnie sie wydaje" ale na tej podstawie to nawet altanki na dzialce bym nie probowal budowac

> PS. a co do sauny sasiada to jesli spelnil warunki zabudowy to mogl sobie nawet hangar postawic a

> jesli chodzi o twoje rozbudowy to obawiam sie ze fizycznie nie masz na to szans

Z prawnego punktu widzenia jest to dom wielorodzinny 2-mieszkaniowy. Działka dla mnie i dla sąsiada jest wspólna, z czego każdy z nas ma teren do własnego użytku (własne ogrody) i plac wspólny to co na zdjęciu do użytku wspólnego o którym razem decydujemy. Granice działki są tylko wokół całego domu ale nic pomiędzy.

Jak zauważyłeś pytałem o kierunek działań czyli co trzeba po kolei załatwiać a nie o to jak przekonać sąsiada a na razie wątek jest o tym smile.gif No i pytam też o orientacyjny koszt czy bliższy kilku tysiakom czy kilkudziesięciu smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z prawnego punktu widzenia jest to dom wielorodzinny 2-mieszkaniowy. Działka dla mnie i dla sąsiada

> jest wspólna, z czego każdy z nas ma teren do własnego użytku (własne ogrody) i plac wspólny

> to co na zdjęciu do użytku wspólnego o którym razem decydujemy. Granice działki są tylko wokół

> całego domu ale nic pomiędzy.

> Jak zauważyłeś pytałem o kierunek działań czyli co trzeba po kolei załatwiać a nie o to jak

> przekonać sąsiada a na razie wątek jest o tym No i pytam też o orientacyjny koszt czy bliższy

> kilku tysiakom czy kilkudziesięciu

Za kilka tysiecy to ogarniesz mape do celow projektowych i projekt. Co do samej rozbudowy, to ostatnio chcialem sobie postawic drewniana budke na narzedzia (2x2m) w granicy dzialki, to po telefonie do gminy dowiedzialem sie ze trzeba PNB a wiec mapki i projekt i uzgodnienia z sasiadami. Za to 3m od granicy moge postawic co chce ponizej 25 m2 na podstawie szkicu weglem na pirackiej mapie - wot logika. Ja bym ci proponowal wziac to zdjecie i zaniesc do gminy (albo wyslac mailem), naszkicowac o co ci chodzi i w 5 minut dostaniesz odpowiedz. Ja tez przeszukalem pol internetu odnosnie mojej budki i wyczytalem cuda na kiju, a jeden telefon do budownictwa rozwial watpliwosci.

Aha, zapomnialem ci napisac, ze wszelkie 'dostawki' do domu (ganki, zadaszenia, itp) z tego co sie dowiedzialem automatycznie wymagaja PnB. Wiec troche trudniej niz na zgloszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z prawnego punktu widzenia jest to dom wielorodzinny 2-mieszkaniowy. Działka dla mnie i dla sąsiada

> jest wspólna, z czego każdy z nas ma teren do własnego użytku (własne ogrody) i plac wspólny

> to co na zdjęciu do użytku wspólnego o którym razem decydujemy. Granice działki są tylko wokół

> całego domu ale nic pomiędzy.

> Jak zauważyłeś pytałem o kierunek działań czyli co trzeba po kolei załatwiać a nie o to jak

> przekonać sąsiada a na razie wątek jest o tym No i pytam też o orientacyjny koszt czy bliższy

> kilku tysiakom czy kilkudziesięciu

witaj

pomijając względy formalne czy się da to koszt orientacyjny musisz przyjąć z papierologią ok, 30+kpln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mieszkam w bliźniaku i chcę powiększyć garaż (tylko swój) poprzez jego wydłużenie o jakieś 3-4

> metry.

Bardzo istotna zmiana elewacji.Potrzebna zgoda projektanta/architekta/. Na taką "budowlę" żaden się nie zgodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie, ale na miejscu sąsiada to bym za takie pomysły.

Bez zgody sąsiada palcem nie kiwnę smile.gif A może sam będzie chciał wydłużyć garaż, wtedy byłoby to spójne w bryle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Będzie to wyglądało tragicznie, jak dla mnie oczywiście.

Biorę pod uwagę, że dzieło sztuki to to nie będzie, ale brzydsze od PKiN również nie powinno być smile.gif Aktualnie mój garaż już jest załadowany na full a rzeczy dochodzi. Aktualnie parkuje tam Laguna kombi, plus pięć rowerów a jutro dojedzie szósty. Jeszcze mam w planach sobie kupić kolejny plus motocykl w ciągu roku pewnie dojdzie. Gdzieś to trzeba upchnąć smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie to kolory tynku ? Bo zestawienie mi się podoba.

Nie mam zielonego pojęcia smile.gif Żółty Developera jeden i Żółty Developera dwa zlosnik.gif Całe osiedle jest tak samo pomalowane, koloru nie wybierałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aktualnie mój garaż już jest załadowany na full a rzeczy dochodzi. Aktualnie parkuje tam

> Laguna kombi, plus pięć rowerów a jutro dojedzie szósty. Jeszcze mam w planach sobie kupić

> kolejny plus motocykl w ciągu roku pewnie dojdzie. Gdzieś to trzeba upchnąć

spineyes.gif ile tego... grinser006.gif

Nie rozważałeś jakiejś szopy/domku/samodzielnego oddzielnego garażu na auto lub na pozostałe sprzęty? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ile tego...

No właśnie cały czas coś dochodzi. I jeszcze doszła platforma na hak do przewożenia rowerów smile.gif Na razie wszystko wchodzi, ale żeby do czegokolwiek dojść trzeba wyciągnąć auto.

> Nie rozważałeś jakiejś szopy/domku/samodzielnego oddzielnego garażu na auto lub na pozostałe

> sprzęty?

No właśnie rozważam też drugi garaż na działce. Właśnie oglądałem jakieś oferty garaży z prefabrykatów, albo monolitycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.