Skocz do zawartości

Halogeny 12V ---> LED


komandos80

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Chcialbym zmienic halogeny w kuchni na LEDowe

W tej chwili mam 9 x 35W, wiec troche duzo. Dodatkowo mam najzwyklejszy, nieelektroniczny transformator, wiec domyslam sie, ze musze go zmienic.

Ale zauwazylem, ze nawet te elektroniczne nie sa zalecan do energooszczednych zrodel swiatla, a do LEDow sa specjalne transformatory.

Czym one sie roznia?

I czy jak zamienie moje oswietlenie na takie: http://www.philips.pl/c-p/8718291774860/led-reflektor

to bedzie bedzie podobnie swiecilo do tego co mam teraz?

Nie mam doswiadczenia z LEDami, a wiem, ze jeszcze kilka lat temu to mizernie swiecilo.

Poza tym widze, ze te Philipsy maja kat swiecenia 36st, a moje obecne maja 60st. Duza to roznica w praktyce?

Z gory dzieki za pomoc i wszelkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hej,

> Chcialbym zmienic halogeny w kuchni na LEDowe

> W tej chwili mam 9 x 35W, wiec troche duzo. Dodatkowo mam najzwyklejszy, nieelektroniczny

> transformator, wiec domyslam sie, ze musze go zmienic.

> Ale zauwazylem, ze nawet te elektroniczne nie sa zalecan do energooszczednych zrodel swiatla, a do

> LED-ów sa specjalne transformatory.

> Czym one sie roznia?

Elektroniczne "zwykłe" mają na wyjściu napiecie zmienne, a do LED-ów zwykle potrzebujesz stałego.

> I czy jak zamienie moje oswietlenie na takie:

> http://www.philips.pl/c-p/8718291774860/led-reflektor

> to bedzie bedzie podobnie swiecilo do tego co mam teraz?

> Nie mam doswiadczenia z LEDami, a wiem, ze jeszcze kilka lat temu to mizernie swiecilo.

Dobre LED-y świca dobrze, tylko musisz zwrócić uwagę na dobór barwy światła. Nie wszystkie LED-y maja przyjemną dla oka barwę i dużo zalezy też od Twojego odczucia.

> Poza tym widze, ze te Philipsy maja kat swiecenia 36st, a moje obecne maja 60st. Duza to roznica w

> praktyce?

Jak dla mnie, duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hej,

> Chcialbym zmienic halogeny w kuchni na LEDowe

> W tej chwili mam 9 x 35W, wiec troche duzo. Dodatkowo mam najzwyklejszy, nieelektroniczny

> transformator, wiec domyslam sie, ze musze go zmienic.

> Ale zauwazylem, ze nawet te elektroniczne nie sa zalecan do energooszczednych zrodel swiatla, a do

> LEDow sa specjalne transformatory.

> Czym one sie roznia?

Są żaróweczki led z wbudowanymi przetwornicami CCD. Według opisów, można je zasilać napięciem stałym lub napięciem zmiennym. Do tego zazwyczaj spory dopuszczalny rozrzut napięcia zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a nie lepiej wywalić te oprawki, założyć zwykłe na 230V (GU10) i kupić ledy na GU10 już? przecież

> cena ta sama a przynajmniej trafo jeszcze poleci

no ok, ale musze kupic oprawke + "zarowke", tak?

to cenowo chyba wyjdzie podobnie jak sam LED + transformator

Poza tym zastanawiam sie czy przewody, ktorymi podlaczone sa te LEDy nie powinny byc grubsze przy 230V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny plan i jak na razie odkryłem te dwa produkty:

http://www.amazon.com/gp/product/B0034GU...=A325274ZEF9XYZ

http://www.amazon.com/gp/product/B00KW1X...d=AAF37WJS3P6BT

Mam nadzieję że za ich pomocą uda mi się przerobić system mający 4 x 50W na 4 x 4W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hej,

> Chcialbym zmienic halogeny w kuchni na LEDowe

> W tej chwili mam 9 x 35W, wiec troche duzo. Dodatkowo mam najzwyklejszy, nieelektroniczny

> transformator, wiec domyslam sie, ze musze go zmienic.

> Ale zauwazylem, ze nawet te elektroniczne nie sa zalecan do energooszczednych zrodel swiatla, a do

> LEDow sa specjalne transformatory.

> Czym one sie roznia?

> I czy jak zamienie moje oswietlenie na takie:

> http://www.philips.pl/c-p/8718291774860/led-reflektor

> to bedzie bedzie podobnie swiecilo do tego co mam teraz?

> Nie mam doswiadczenia z LEDami, a wiem, ze jeszcze kilka lat temu to mizernie swiecilo.

> Poza tym widze, ze te Philipsy maja kat swiecenia 36st, a moje obecne maja 60st. Duza to roznica w

> praktyce?

> Z gory dzieki za pomoc i wszelkie rady.

W domu zmieniałem halogeny na ledy. Operacja zakończona powodzeniem bez wymian trasformatorów. W łazience było 5 x 35W a transformator jakiś taki "krążek z drutu miedzianego" mający naście lat i ledy 4W świeca bez problemu od ponad roku. W kuchni miałem 5 x 20W zamienione na 2,5W i jakiś nowszy transformator w formie pudełka prostokątnego. Świecą bez problemu około roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam to główną bolączką niektórych trafo od halogenków jest 'prąd startowy' czyt. obciążenie minimalne.

U mnie jest min 10W co przy 3x10W G4 nie stanowi problemu, ale władowanie tam 3x2,5W, które będą świecić podobnie już nie wystarczy.

Zerknij na tabliczkę i zobacz czy parametry są opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to znaczy?

> jak dam mocniejsze LEDy to bedzie swiecilo tak samo jak obecne 35W 60st?

Nie. Będzie świeciło mocniej (jaśniej) ale nadal w węższym kącie i możesz mieć część powierzchni nieoświetlonej lub znacznie słabiej oświetlonej niż przy szerszym kącie.

> a moze po prostu musze poszukac jakichs LEDow, ktore tez maja taki kat?

> tylko wydaje mi sie, ze te markowe wszystkie maja 36st

Tak wygląda, że markowe mają max. 36 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W domu zmieniałem halogeny na ledy. Operacja zakończona powodzeniem bez wymian trasformatorów. W

> łazience było 5 x 35W a transformator jakiś taki "krążek z drutu miedzianego" mający naście

> lat i ledy 4W świeca bez problemu od ponad roku.

Jakie LED-y?

> W kuchni miałem 5 x 20W zamienione na 2,5W i

> jakiś nowszy transformator w formie pudełka prostokątnego. Świecą bez problemu około roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.