Skocz do zawartości

Wybor ogrzewania domu jed...


Kukis

Rekomendowane odpowiedzi

> Taryfa

> Np. str. 20:

> 3.9. W przypadku, gdy Odbiorca odbiera paliwo gazowe w Miejscu odbioru paliwa gazowego,

> wyposażonym w rejestrator poboru mocy

Jeszcze trzeba miec ten rejestrator - ja mam po prostu licznik m3, wiec nie da sie okreslic maks chwilowego poboru mocy.

> Nie pisałeś, że maks 26kW tylko im więcej tym lepiej.

Nic podobnego. Sprawdz moje wypowiedzi w tym watku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przelicz na liczbach.

> 24KW oznacza, że mogą lać 10l/m non stop (bez zasobnika). Czyli napełniać wanny jedna po drugiej.

> 12KW oznacza, że zasobnik o pojemności ciepłej wody do wanny pozwala wykąpać się drugiej

> osobie gdy pierwszej kąpiel trwałą tyle, co napełnianie wanny ciepłą wodą.

Ale u mnie wszyscy biorą prysznic, jeden za drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hej!

> Zaczne moze od danych domu. Pow. uzytkowa 140+30 m2 garaz, kubatura 865m3. Planowane ocieplenie:

> podloga 20cm, sciany 20cm, poddasze 30cm, caly dom ogrzewanie podlogowe, w salonie kominek z

> pw.

> Do tej pory bylem przekonany do kotła gazowego kondensacyjnego-jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Baba

> mi teraz wymysla, ze moze jednak kociol na ekogroszek z podajnikiem.

> Czy jest ktos w stanie podac przyblizony koszt ogrzewania gazem dla takiej pow. utrzymujac w zimie

> temp. 21*C. Albo inaczej czy 2500-3000 pln na rok wystarczy? Eko groszku mysle ze spokojnie

> trzeba liczyc 3-4 tony na rok.

> Musze podjac jakas decyzje, poniewaz po wekendzie majowym przychodza nam murowac i musze zamowic

> kominy i sam nie wiem jakie? Chodzi mi po glowie, aby wymurowac dwa kominy w kotlowni tzw

> dual(jeden pustak podwojny) czyli jeden do gazu drugi na paliwa stałe. Widziałem ze schiedel

> ma taki gotowy system.

> A moze jakis system kominowy ktory jednoczesnie bedzie dla gazu kond. i ekogroszka?

> Doradzie cos, bo juz sam nie wiem co robic.

Mam podobny układ, podobne ocieplenie. Zrobiłem gaz, kocioł kondensacyjny, kominek ale bez płaszcza wodnego. Nie chciałem z salonu robić kotłowni.

Podłogówka mniej więcej na połowie domu (wszędzie gdzie płytki), druga połowa to pokoje z grzejnikami.

Za ostatnie 12 msc zapłaciłem za gaz ~4200zł.

A i na CWU mam oddzielny zasobnik z własnym palnikiem gazowym, więc piec kondensacyjny robi tylko ogrzewanie.

Jedyne co bym dzisiaj mocniej przemyślał to jednak podłogówka w całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze trzeba miec ten rejestrator - ja mam po prostu licznik m3, wiec nie da sie okreslic maks

> chwilowego poboru mocy.

> Nic podobnego. Sprawdz moje wypowiedzi w tym watku.

Ale masz taki sprytny zaworek przy gazomierzu, który ci nie da większego przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale u mnie wszyscy biorą prysznic, jeden za drugim.

I co to zmienia? Że mniejszy przepływ i mniejsze zużycie (no, to jeszcze zależy jaki prysznic kto bierze - znam takich co pół godziny niemal wrzątkiem się polewają). Czyli więcej czasu na nagrzanie i wystarczy mniejsza moc?

Przy prysznicu ze 20KW to już ogrzewacz przepływowy wystarcza a przy wodooszczędnej słuchawce jeszcze sporo mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem jak inni producenci, ale Termet podaje tylko zuzycie gazu przy polowie mocy - moze jakby

> ich zapytac to by podali ile m3/h jest pobierane przy palniku na max

Dla Immergasa patrz wyzej. 3m3/h to maks dla gazu E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakim cudem? Termet niewiele mniej podaje dla polowy mocy...

Tego, to ja nie wiem. Wiem tylko, ze jak kiedys serwisant wprowadzil mi kociol w tryb kominiarza (CO nagrzewane na 90 stopni), by sprawdzic sklad spalin i zapomnial wylaczyc, a kociol 2h godziny chodzil (na zewnatrz -4 stopnie), to spalanie wyszlo 1.5m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakim cudem? Termet niewiele mniej podaje dla polowy mocy...

Ja tu widze wiele mniej:

http://www.termet.com.pl/upload/instrukcje/IIO-588-ECOCONDENS_GOLD.pdf

1.6 m3/h przy 14kW dla Ecocondens Gold 25 i gazu E (stary GZ-50)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja tu widze wiele mniej:

> http://www.termet.com.pl/upload/instrukcje/IIO-588-ECOCONDENS_GOLD.pdf

> 1.6 m3/h przy 14kW dla Ecocondens Gold 25 i gazu E (stary GZ-50)

Jesli sie nigdzie nie walnalem w szybkich obliczeniach, to zeby kociol dal rade spalac gaz z predkoscia 10m3/h to by musial miec ponad 100kW - kondensaty chyba maja sprawnosc 'nieco' lepsza niz 10% wink.gif

I idac tym tropem faktycznie roznica o 1m3/h to sporo (~10kW) ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jesli sie nigdzie nie walnalem w szybkich obliczeniach, to zeby kociol dal rade spalac gaz z

> predkoscia 10m3/h to by musial miec ponad 100kW - kondensaty chyba maja sprawnosc 'nieco'

> lepsza niz 10%

> I idac tym tropem faktycznie roznica o 1m3/h to sporo (~10kW)

Czyli sie wszystko zgadza, a kolege Kaizena mozna poblazliwie skwitowac polusmiechem grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za ostatnie 12 msc zapłaciłem za gaz ~4200zł.

hmm, uwzględniając lagodna zimę wydaje się dosyć dużo. Musiałeś zużyć ~ 2000 m3 gazu.

w poprzednich latach jakie miałeś zużycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wnioskując z wypowiedzi waszych rozsadniejszym wyborem bedzie immargas 24kW lub pochodne zblizonej

> mocy. Temat wyboru mocy kotła jeszcze kiedyś powróci. Mam jeszcze czas.

Immergas ma tez 12kW i 20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To masz basen, nie wannę. I niezłą baterię, jak w minutę tyle puszcza, bo inaczej 24kW to

> przepływowo by ogrzało. No i co się dzieje z resztą wody z zasobnika?

zasobnik nie grzeje przeplywowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zasobnik nie grzeje przeplywowo

Zasobnik grzeje?

Jeżeli odbieramy z zasobnika ciepło w tempie 24KW, i tyle samo energii mu dostarczamy, to praw fizyki nie zmienisz - temperatura średnia wody w zasobniku się nie zmieni.

Spadnie o tyle, ile wypłynęło zanim kocioł się załączył. Czyli niewiele, skoro szybko się włącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zasobnik grzeje?

> Jeżeli odbieramy z zasobnika ciepło w tempie 24KW, i tyle samo energii mu dostarczamy, to praw

> fizyki nie zmienisz - temperatura średnia wody w zasobniku się nie zmieni.

> Spadnie o tyle, ile wypłynęło zanim kocioł się załączył. Czyli niewiele, skoro szybko się włącza.

to byłaby prawda mniej wiecej dla przeplywowego ogrzewacza, ale w zasobniku im wiekszy pobor wody, tym gorsze grzanie - powierzchnia grzewcza wezownicy do pojemnosci jest znacznie mniejsza, niz w przeplywowym ogrzewaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To masz basen, nie wannę. I niezłą baterię, jak w minutę tyle puszcza, bo inaczej 24kW to

> przepływowo by ogrzało.

Ogrzanie zimnej wody do 60st.C. trwa 20minut.

Napełnienie wanny najwyżej kilka minut. Baterię rzeczywiście mam niezłą.

Pełną moc wymiennik w zasobniku pobiera tylko na początku, kiedy różnica temperatur jest duża. Później, wraz ze wzrostem temp. w zasobniku sprawność wymiany ciepła spada.

Ogrzewacz przepływowy cały czas pracuje z tą samą sprawnością.

> No i co się dzieje z resztą wody z zasobnika?

Nie ma żadnej reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ogrzanie zimnej wody do 60st.C. trwa 20minut.

24kW ogrzewa 8,5l/min o 40*. Więc w 20 minut ogrzeje 170 l do 45-50*. Czyli jak masz zasobnik 200 l i w trzy sekundy nalejesz do wanny wodę z niego, i Twoja kąpiel będzie trwała 20 minut to już masz nagrzaną wodę do następnej osoby.

> Pełną moc wymiennik w zasobniku pobiera tylko na początku, kiedy różnica temperatur jest duża.

Ale co się dzieje wtedy z tymi 24kW wytworzonymi przez kocioł? Znikają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> masz nagrzaną wodę do następnej osoby.

Nie chodzi o wodę dla następnej osoby tylko jednoczesny pobór przy zlewozmywaku, prysznicu czy umywalce.

Przy nalewaniu całej wanny, brakuje ciepłej wody a Ty jeszcze chciałbym mniejszą mocą grzać.

> Ale co się dzieje wtedy z tymi 24kW wytworzonymi przez kocioł? Znikają?

Nic nie znika. Nie są wytwarzane.

BTW: widziałeś kiedyś jak to działa? Bo zaczynam mieć wątpliwości.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie chodzi o wodę dla następnej osoby tylko jednoczesny pobór przy zlewozmywaku, prysznicu czy

> umywalce.

Jak nalewasz 150 l o temperaturze 60* (w co nie wierzę) to zostaje jeszcze 50 l wody o temperaturze 60*.

> Przy nalewaniu całej wanny, brakuje ciepłej wody a Ty jeszcze chciałbym mniejszą mocą grzać.

To oznacza za mały zasobnik, a nie za małą moc.

> Nic nie znika. Nie są wytwarzane.

Czyli nie trzeba 24kW bo i tak jest grzane niższą mocą?

> BTW: widziałeś kiedyś jak to działa? Bo zaczynam mieć wątpliwości.

Niestety, tak. Deweloper mocno przewymiarował kotłownię i co chwilę bez sensu kocioł się włączał i dogrzewał wodę przez kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli Twoim zdaniem woda w zasobniku nie wyrówna temperatury i poniżej czujnika masz zimna?

Tak właśnie jest.

Gdyby tak nie było, to w miarę wypływu wody - była by coraz zimniejsza - a tak nie jest, bo układ wody jest warstwowy - gorąca na górze a zimna na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to byłaby prawda mniej wiecej dla przeplywowego ogrzewacza, ale w zasobniku im wiekszy pobor wody,

> tym gorsze grzanie - powierzchnia grzewcza wezownicy do pojemnosci jest znacznie mniejsza, niz

> w przeplywowym ogrzewaczu.

Powierzchnia jest podobna. Za to w przepływowym jest lepsza wymiana przeciwprądowa, a przy nagrzewnicy - konwekcyjna.

Z ogrzewacza płytowego woda zasilająca oddaje prawie całe ciepło, a w wężownicy wraca do kotła dość ciepła.

Ale są zasobniki ładowane przez wymiennik płytowy - jak się chce mieć sprawny układ CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To co się dzieje z ciepłem wyprodukowanym przez kocioł?

nie wiem czy do końca łapię Wasze mądre dywagacje, ale tak jak Olleo napisał, zasobnik nie jest grzany przepływowo. Ogrzewa go woda w wężownicy, która cyrkuluje z kotła i nie styka się "fizycznie" z wodą w zasobniku. Sama woda "ogrzewająca" cyrkuluje w bardzo krótkim obiegu, jest jej niewiele - między zasobnikiem (wężownicą) i kotłem. U mnie kocioł nagrzewa tę wodę do temp. około 60 stopni i ta woda sobie cyrkuluje ogrzewając wodę w zasobniku. Nagrzanie tej wody cyrkulującej do tych 60 stopni trwa dosłownie chwilę i kocioł nawet nie włącza maksymalnej mocy, żeby to zrobić. Stąd właśnie nie kumam dlaczego uważacie, że moc maksymalna kotła ma znaczenie czy ogrzewaniu wody użytkowej hmm.gif

Wydaje mi się, że na szybkość i sprawność ogrzania wody użytkowej nie ma dużego wpływu moc kotła, bo tę niewielką ilość wody "ogrzewającej" kocioł sobie pogrzeje i tak szybko. Bardziej istotne jest jak wydajnie ciepło z tej wody będzie przekazane do zasobnika, czyli sama ta wężownica - jej powierzchnia, materiał z którego jest wykonana itd. No i jak bardzo jest już zakamieniona oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> hmm, uwzględniając lagodna zimę wydaje się dosyć dużo. Musiałeś zużyć ~ 2000 m3 gazu.

> w poprzednich latach jakie miałeś zużycie?

W poprzednim roku (od IV.2013 do IV.2014) wychodzi ~5200zł. Nie chce mi się szukać po fakturach ile metrów wyszło. 2013/2014 to był pierwszy sezon grzewczy tego domu, teraz jest drugi. Może tendencja będzie spadkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak nalewasz 150 l o temperaturze 60* (w co nie wierzę) to zostaje jeszcze 50 l wody o temperaturze

> 60*.

U mnie nie zostaje.

> To oznacza za mały zasobnik, a nie za małą moc.

Moc jest taka jaka jest bo modulacja w dół musi zostać rozsądnie zachowana.

> Czyli nie trzeba 24kW bo i tak jest grzane niższą mocą?

Gdyby wymiennik miał takie możliwości to i 50kW nie pogardziłbym.

> Niestety, tak. Deweloper mocno przewymiarował kotłownię i co chwilę bez sensu kocioł się włączał i

> dogrzewał wodę przez kilka minut.

...bo coś ciągle wyliczasz a wystarczy stanąć przy kotle, popatrzeć na zegarek żeby od razu wiedzieć bez wyliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...Bardziej istotne

> jest jak wydajnie ciepło z tej wody będzie przekazane do zasobnika...

Jest równie istotne. Tak jak napisałem na początku. Jak największa moc maksymalna kotła i dopasowana sprawność wymiennika. Wtedy jest OK.

Niestety trzeba iść na kompromis z mocą maksymalną bo do C.O. mocy potrzeba malutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest równie istotne. Tak jak napisałem na początku. Jak największa moc maksymalna kotła i

> dopasowana sprawność wymiennika. Wtedy jest OK.

> Niestety trzeba iść na kompromis z mocą maksymalną bo do C.O. mocy potrzeba malutko.

Zależy, jaki masz program grzania - czy długo na niskiej temperaturze, czy krótko na wysokiej.

Przy liczeniu warto nie zapominać, że koszt prądu na pracę kotła i pomp też jest nie mały i wynosi przy pracy ciągłej tyle, co 1m^3 gazu na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> hmm, uwzględniając lagodna zimę wydaje się dosyć dużo. Musiałeś zużyć ~ 2000 m3 gazu.

> w poprzednich latach jakie miałeś zużycie?

Nie wiem, czy kolega nie jest gdzies spod Suwalk grinser006.gif W Pulawach powinno byc cieplej, jak we Wro. Mi od 20 wrzesnia do teraz spalil 1348m3 przy budynku 216m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem, czy kolega nie jest gdzies spod Suwalk W Pulawach powinno byc cieplej, jak we Wro.

Nie no, mazowieckie...

> Mi od

> 20 wrzesnia do teraz spalil 1348m3 przy budynku 216m2.

Że wy macie czas żeby to tak dokładnie kontrolować wink.gif Kominkiem dogrzewasz? Bo ja w tym roku odpaliłem kominek może z 10 razy... dla sportu raczej niż po to żeby było cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie no, mazowieckie...

Ale Ty, czy on?

> Że wy macie czas żeby to tak dokładnie kontrolować

kontrolowac trzeba, bo juz pare razy z dystrybutorami energii sie meczylem przez bledny odczyt.

> Kominkiem dogrzewasz? Bo ja w tym roku

> odpaliłem kominek może z 10 razy... dla sportu raczej niż po to żeby było cieplej.

Niewiele - u mnie kominek niewiele daje ze wzgledu na konstrukcje domu - nawet jak hajcuje caly dzien, to zaledwie 2 pokoje nagrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> duzo

Czy ja wiem.... nie zaglądam praktycznie do kotłowni. Temp 19 noc, 21-22 dzień, cały dzień ktoś w domu jest więc kocioł chodzi zawsze.

Poklikałem po kalkulatorach na necie i też średnio 5000-5600 podają za ocieplony dom z piecem kondensacyjnym.

Z ciekawości, ile wg Ciebie powinno wychodzić za ogrzanie takiego domu (205m^2 po podłodze, parter+poddasze użytkowe, ocieplony - już nawet nie pamiętam chyba 15cm styro na ścianach, 25 wełny na dachu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy ja wiem.... nie zaglądam praktycznie do kotłowni. Temp 19 noc, 21-22 dzień, cały dzień ktoś w

> domu jest więc kocioł chodzi zawsze.

Ustaw stala temperature - u mnie sterowanie temp. wewnetrzna wylaczone - kociol reguluje swoja prace na podstawie roznicy temp. powrotu i zasilania CO. Termostaty ustawione na stale na 21-21.5 w zaleznosci od pokoju.

> Poklikałem po kalkulatorach na necie i też średnio 5000-5600 podają za ocieplony dom z piecem

> kondensacyjnym.

> Z ciekawości, ile wg Ciebie powinno wychodzić za ogrzanie takiego domu (205m^2 po podłodze,

> parter+poddasze użytkowe, ocieplony - już nawet nie pamiętam chyba 15cm styro na ścianach, 25

> wełny na dachu).

Ja mam po podlodze cos kolo 250m2, 15cm welny na scianach, 25cm welny na poddaszu, 3 pietra, w tym 2 poddasza, nieogrzewana piwnice (cos kolo 40-50m2, nigdy nie mierzylem dokladnie) oraz nieocieplonego sasiada po drugiej stronie bez dylatacji - ze sciana wspolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdyby wymiennik miał takie możliwości to i 50kW nie pogardziłbym.

50kW to jakieś 17 m3/dobę wody podgrzanej o 60*. Gdyby chodziło non stop. I po co? Chcesz zapewnić CO i CWU dla całego bloku? Jak w dzień jesteś w stanie wyprodukować tyle ciepłej wody, ile zużywa nieoszczędna sześcioosobowa rodzina w miesiąc?

> ...bo coś ciągle wyliczasz a wystarczy stanąć przy kotle, popatrzeć na zegarek żeby od razu

> wiedzieć bez wyliczeń.

Nie, to nic nie daje. A obserwacje od strony baterii mam przy 80/100l bojlera z grzałką 2 kW. I zupełnie nie pasuje do teorii miłośnikow wysokich mocy.

Praw fizyki nie oszukasz. I czy ciepłej wody zabraknie przy instalacji z zasobnikiem to w znikomym stopniu zasługa mocy źródła ciepła. To zależy od odpowiedniego doboru rozmiaru zasobnika. Bo czy źródło będzie chodziło co godzinę 5 minut (czyli np. 2h x 20kW), czy 2 x po 4 godziny (np. 8h x 5kW) IMO jest bez znaczenia. Tak czy inaczej zużyje tyle samo energii i wyprodukuje tyle samo ciepła.

I żeby nie było, że jakieś małe przykłady dobrałem - to w końcu 40kWh dziennie czyli ponad 700 zł na podgrzanie wody miesięcznie przy elektrycznym bojlerze. Kto tyle płaci i za ile osób? Pensjonat?

W praktyce pewnie z 5x mniej wystarczy (czyli 2h x 4kW vs. 8h x 1kW) dla przeciętnej rodziny.

Naprawdę te dziesiątki kW to dla CWU zupełnie zbędne. Podobnie dla dobrze ocieplonego domu do CO. No, chyba, że ktoś przyjmuje w czterech wannach gości jednocześnie.

Wystarczy policzyć od drugiej strony - ile miesięcznie m3 wody o zadanej temperaturze potrzeba. I ile kociołek będzie musiał chodzić na dobę, żeby wyprodukować. Dla 4-5 osób zupełnie wystarcza 2kW. Więc 5 czy 10kW to już duży zapas. A 50kW to bezsensowny kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matkę oszukasz, ojca oszukasz, a fizyki nie oszukasz.

Mam zasobnik z dwoma pomiarami temp (jeden do sterownika a drugi termometr wskazówkowy ) i ten na dole w czasie rozbioru wody dość szybko obniża wskazania do 25 stopni a ten na górze nadal pokazuje 55.

Zbiornik też stygnie od dołu - przesuwa się w górę granica ciepłej i zimnej wody - wystarczy dotknąć przyłączy - im wyżej - tym cieplejsze.

Nie jest to granica mocno zaznaczona, a raczej gradient temperatury.

A co do bojlerów z grzałkami 1kW - u teściów w każdej łazience jest spory bojler i jak przyjedziemy, to trzeba oszczędzać wodę, bo jak się skończy to następna kąpiel dopiero za kilka godzin.

A przy kociołku 24 kw z zasobnikiem ciepła woda się nie kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.