Skocz do zawartości

Bakterie do szamba - oczyszczanie zbiornika


Krisker

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Próbuję oczyścić zbiornik po byłym szambie. Odprowadzona jest do niego deszczówka. Niestety mimo kilku cykli napełniania i wypompowania na dnie została ok. 25cm gęsta i śmierdząca warstwa. Nie mam jak jej usunąć - jest za płytko na szambiarkę (poza tym trzeba by tam wejść, bo więcej "gęstości" jest poza widokiem przez otwór). Pozostają mi metody mniej inwazyjne, czyli m. in. bakterie. Czy takie bakteryjne preparaty dadzą radę rozpuścić opisaną warstwę? Ostatnio kupiłem 1kg bakterii i wszystko wrzuciłem bezpośrednio do zbiornika, ale nie wiem, czy mam teraz czekać, czy powinno "buzować" prawie od razu... Inną metodą byłoby odłączenie deszczówki od zbiornika i pozostawienie go do całkowitego wyschnięcia. Można by wtedy wybrać zaschnięte guano choćby do wiadra... Tylko ciekawe ile by to schło - sądzę, że pewnie miesiącami.

Jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem o zagrożeniu, dzięki Tyle tylko, że to nie jest czynny zbiornik - minęło kilka miesięcy od

> odłączenia go od kanalizacji, a dodatkowo został kilka razy przepłukany.

Ja mimo wszystko bym sie do nigo nie pchal no.gif

Z bakteriami pomysl jest OK, ale nie oczekiwalbym cudow po kilku dniach - zostaw je na 2 tygodnie i zobacz czy cos sie zmienia.

Ja i tak pewnie bym probowal ten osad jakos poruszyc - podlacz pompe tak zeby cyrkulowala caly ten syf, moze jak sie to ruszy po pewnym czasie to dasz rade wypompowac. Sa pewnie jakies bardziej profesjonalne metody, ale to jakis szambo-ekspert niech sie wypowie wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mimo wszystko bym sie do nigo nie pchal

> Z bakteriami pomysl jest OK, ale nie oczekiwalbym cudow po kilku dniach - zostaw je na 2 tygodnie i

> zobacz czy cos sie zmienia.

> Ja i tak pewnie bym probowal ten osad jakos poruszyc - podlacz pompe tak zeby cyrkulowala caly ten

> syf, moze jak sie to ruszy po pewnym czasie to dasz rade wypompowac. Sa pewnie jakies bardziej

> profesjonalne metody, ale to jakis szambo-ekspert niech sie wypowie

bakterie raczej nie dadza rady jesli to jest zbrylona, zgestniala warstwa osadu. na dnie na pewno osadzaly sie najciezsze rzeczy, takie jak piasek itp.

dodatkowo, 2 tygodnie to moze byc za malo, przy mojej oczyszczalni biologicznej okres rozruchu flory przy nominalnym przeplywie sciekow to jakis miesiac. przy deszczowce ciezko zapewnic stabilny przeplyw - po jednej ulewie autorowi watku moze wymyc wszystkie bakterie (zakladam ze ma jakis przelew). dodatkowo, we w miare czystej deszczowce bakterie nia maja sie czym pozywiac.

moim zdaniem najlepiej bedzie rozpuscic ten osad np woda z weza jesli masz dobre cisnienie albo jakims karcherem, do tego szambiarka obok zeby wysysala na biezaco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bakterie raczej nie dadza rady jesli to jest zbrylona, zgestniala warstwa osadu. na dnie na pewno

> osadzaly sie najciezsze rzeczy, takie jak piasek itp.

> dodatkowo, 2 tygodnie to moze byc za malo, przy mojej oczyszczalni biologicznej okres rozruchu

> flory przy nominalnym przeplywie sciekow to jakis miesiac. przy deszczowce ciezko zapewnic

> stabilny przeplyw - po jednej ulewie autorowi watku moze wymyc wszystkie bakterie (zakladam ze

> ma jakis przelew). dodatkowo, we w miare czystej deszczowce bakterie nia maja sie czym

> pozywiac.

> moim zdaniem najlepiej bedzie rozpuscic ten osad np woda z weza jesli masz dobre cisnienie albo

> jakims karcherem, do tego szambiarka obok zeby wysysala na biezaco.

Zbiornik jest bezodpływowy i szczelny - ma 8m3, więc w jedną ulewę się nie przepełni. Osad nie jest zbrylony - to coś w rodzaju rzadkiej kaszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zbiornik jest bezodpływowy i szczelny - ma 8m3, więc w jedną ulewę się nie przepełni. Osad nie jest

> zbrylony - to coś w rodzaju rzadkiej kaszy.

Ja bym zrobił tak jak koledzy radzą, wrzucił węża z czystą wodą, pompe z rozdrabniaczem, do tego jakiś pogrzebacz - mieszacz. Na koniec to co nie dałeś rady usunąć mechanicznie zostawić bakterią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.