Skocz do zawartości

Prawo budowlane - okno - luxfer


Tilok

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie blok w kształcie litery U. Wewnątrz tego U są z jednej strony okna a z drugiej luxfery. Odległość ok. 5 metrów. Co w sytuacji, gdy sąsiad postanawia zamienić luxfery na okno? Są jakiś przepisy, które regulują taka zmianę? Czy luxfery traktowane są jako okno czy jako część elewacji? Wszelkie cenne informacje są mile widziane, choć sytuacja mnie nie dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ściana zewnętrzna (luksfery to ściana z pustaków szklanych, nie okno). Więc ingerowanie to nie tylko formalności w spółdzielni/wspólnocie ze względu na ingerencję w elewację czyli część wspólną, ale i zmiana parametrów budynku, więc cała procedura na prace budowlane. Włącznie z projektem i pozwoleniem (a może teraz wystarczy zgłoszenie?) - tu nie jestem pewien, a może też zależeć od konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych.

 

A że luksfery to ściana zewnętrza a nie otwór okienny to jestem pewien, bo znajoma tak wykombinowała, żeby formalnie nie było otworu na jednej ścianie i żeby mogła przysunąć dom bliżej granicy działki, a żeby światła trochę wpadało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sobie blok w kształcie litery U. Wewnątrz tego U są z jednej strony okna a z drugiej luxfery. Odległość ok. 5 metrów. Co w sytuacji, gdy sąsiad postanawia zamienić luxfery na okno? Są jakiś przepisy, które regulują taka zmianę? Czy luxfery traktowane są jako okno czy jako część elewacji? Wszelkie cenne informacje są mile widziane, choć sytuacja mnie nie dotyczy.

 

Luksfery to pustaki, nie okno. Ja mam tak zrobione gdy odległość < niż 4m od sąsiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. No zobaczymy co z tego wyniknie. Blok to wspólnota. Okno już wstawione, żadnego zgłoszenia nie było. Sąsiad zgłosił do zarządcy niech coś działa.

 

Zgłoś do inspektora nadzoru budowlanego. Zarządcy zazwyczaj są leniwi i niewiele zrobią - jakieś pismo, żeby mieć podkładkę, że coś zrobili, potem wzmianka w protokole z przeglądu i kolejne pismo. I tyle.

A inspektor przyczepi się na 100% jak nie było papierkologii (a nie mogło być, jak nie było uchwały).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoś do inspektora nadzoru budowlanego. Zarządcy zazwyczaj są leniwi i niewiele zrobią - jakieś pismo, żeby mieć podkładkę, że coś zrobili, potem wzmianka w protokole z przeglądu i kolejne pismo. I tyle.

A inspektor przyczepi się na 100% jak nie było papierkologii (a nie mogło być, jak nie było uchwały).

 

Temat poruszony na zebraniu wspólnoty, zarządca zobowiązał się zająć tą sprawą i sądzę że tak będzie bo sąsiad nie odpuści. Mówił, że jak będzie potrzeba to pójdzie do sądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest sobie blok w kształcie litery U. Wewnątrz tego U są z jednej strony okna a z drugiej luxfery. Odległość ok. 5 metrów. Co w sytuacji, gdy sąsiad postanawia zamienić luxfery na okno? Są jakiś przepisy, które regulują taka zmianę? Czy luxfery traktowane są jako okno czy jako część elewacji? Wszelkie cenne informacje są mile widziane, choć sytuacja mnie nie dotyczy.

Luksfer to ściana, okno to otwór. Możesz sąsiada udupić na milion sposobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dzisiaj z sąsiadem. Zgłoszone i czeka na dalszy rozwój wydarzeń. Napisze jak zakończy się sytuacja, ale mówił że nie odpuści więc z tego co piszecie to pewnie wróci luxfer. Jakby ktoś do niego przyszedł i powiedział, że zamierza wstawić okno i np. da folię matową to nie byłoby problemu, ale samowoli nie lubi i będzie walczył o przywrócenie do stanu faktycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dzisiaj z sąsiadem. Zgłoszone i czeka na dalszy rozwój wydarzeń. Napisze jak zakończy się sytuacja, ale mówił że nie odpuści więc z tego co piszecie to pewnie wróci luxfer. Jakby ktoś do niego przyszedł i powiedział, że zamierza wstawić okno i np. da folię matową to nie byłoby problemu, ale samowoli nie lubi i będzie walczył o przywrócenie do stanu faktycznego.

Tu trzeba troche dobrej woli . Sam z klientami przerabiam często temat luksferów . Są projekty budynków na skraju działki gdzie żeby doświetlić pomieszczenia zgodnie z prawem budowlanym stosuje sie luksfery. Wiemy że one totalnie nie izoluja przed stratami ciepła więc zawsze zamieniamy na fixy w skrzydle z np dekormatem bądz mleczną szyba i po kłopocie. Plusy , cieplej , nie zmienia wyglądu budynku o zew jak i od wew , no i zgodnie z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.