Skocz do zawartości

Szkło bezpiecznie


luccass

Rekomendowane odpowiedzi

Stolarz zapytał mnie jaki typ szkła preferuje do wypełnienia konstrukcji balustrady na schodach. Całość coś w tym guście:

 

post-132729-0-26841900-1462734180_thumb.png

 

Dostałem 3 opcje:

1) Szkło bezpiecznie 3/3/1 (240zł / m2)

 

2) Szkło bezpiecznie 4/4/1 (340zł / m2)

 

3) Laminat hartowany 750 zł / m2

 

Jeśli chodzi o szkło to tylko wiem, że dobrze z niego piwo smakuje ;]

 

Która opcje byście wybrali i dlaczego? :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szklo bezpieczne 331 i 441 to 2 szyby 3 lub 4 mm i pomiedzy nimi 1 warstwa folii. Jak nazea wskazuje bezpieczne tzn. Nie rozbrygujace sie po rozbiciu bo trzyma w kupie folia. Ja bym wybieral w takiek kolejnosci: 3,2,1 w zaleznisci id budzetu

Wysłane z deski do krojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stolarz zapytał mnie jaki typ szkła preferuje do wypełnienia konstrukcji balustrady na schodach. Całość coś w tym guście:

 

attachicon.gifuntitled.png

 

Dostałem 3 opcje:

1) Szkło bezpiecznie 3/3/1 (240zł / m2)

 

2) Szkło bezpiecznie 4/4/1 (340zł / m2)

 

3) Laminat hartowany 750 zł / m2

 

Jeśli chodzi o szkło to tylko wiem, że dobrze z niego piwo smakuje ;]

 

Która opcje byście wybrali i dlaczego? :piwko:

 

Trochę mało. Ja mam w sumie 12mm, czyli chyba 6/6/1. Z tego co pamiętam to mi gość od schodów mówi, że cieńszego nie daje. Szkło trzyma barierkę a przy kotwieniu tylko na dole, dzwignia jest dość duża. Szkło jest hartowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało. Ja mam w sumie 12mm, czyli chyba 6/6/1. Z tego co pamiętam to mi gość od schodów mówi, że cieńszego nie daje. Szkło trzyma barierkę a przy kotwieniu tylko na dole, dzwignia jest dość duża. Szkło jest hartowane.

No ale u Ciebie szkło trzyma cała konstrukcje. U mnie ma być tylko wypełnieniem.

Sent from my Wileyfox Swift using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale np. dzieci trochę mniej biegają pod prysznicem niż na schodach ...

Co prawda moje dzieci kapia sie w wannie, nie biora prysznica, ale zdecydowanie wiecej biegaja obok drzwi balkonowych i tarasowych, niz przy schodach. W pierwszych mam zwykla szybe, w drugich bezpieczna. Poki co zadna na szczescie nie poszla. Niemniej jednak hartowana nie musi miec 3mm grubosci, zeby sie o nia bac, a przynajmniej jak sie posypie, to nie spadnie w calosci na kogos ponizej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdało by, ale tylko do momentu zbicia... po rozsypaniu się na milion części "droga w dół na skróty" stoi otworem i to dosłownie... :hmm:

 

Grubszej hartowanego nie rozbijesz.

Moi magicy od schodów mówili, że sprawdzali już kilka razy ile wytrzyma taka hartowana od schodów (szyby które mają źle wykonane otwory, nie mają ich lub inne błedy idą na śmietnik). Skakali więc w dwóch na podpartej na końcach przeszło metrowej szybie i jedynie się wyginała ale nię pękła. dopiero 4 osoby i mocne odbijanie spowodowało pęknięcie.

W domu raczej ciężko o takie warunki, nawet przy dzieciach.

 

To samo mówił mi szklarz, mam hartowaną pod kominkiem, podobno nie da jej się łatwo zbić. Wiele razy spadło na nią ciężkie polano i nic :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz jakbys nieco więcej mogl napisac dlaczego, to bylbym wdzięczny :ok:

 

Chodzi o to, że stosując szybę hartowaną i zalaminowaną na warstwie folii, spełniasz warunek wytrzymałości szyby jako balustrady.

Szyba będzie hartowana - więc łatwo się nie da jej rozbić, ale będzie jednocześnie zalaminowana - i nawet jeśli rozbije się warstwa hartowana to całość będzie trzymała się na folii.

Oczywiście jedna folia to za mało, ale już 4 warstwy folii 0,36mm (czyli ok. 1,5mm) przyjmuje się, że maja wytrzymałość jak krata z drutu fi 10 o oczku 10x10cm.

 

Pewnie trochę ci namiesza w głowie, ale warto poczytać: http://www.swiat-szkla.pl/kontakt/6394-dobor-szkla-na-balustrady-wg-przepisow-polskich-i-niemieckich.html

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam taką balustradę jak pokazałeś na zdjęciach (nawet kolor drewna się zgadza). Te boczne rąby wzdłuż biegu są długie na 2,4 metra i wysokie na 80cm mierząc przy stopniach.

 

Ja wybrałem hartowane. Co prawda jak rozbijesz to pójdzie w maczek (laminat się utrzyma na folii) ale za to jest twardszy i ciężej go rozbić. 

Jako podpowiedź to powiem Ci że szklarze jak mi liczyli szkło to słuchałem i płakałem. Pojechałem osobiście do fabryki Pilkingtona (Rybitwy Kraków) i wszystkie balustrady kosztowały mnie poniżej połowy tego co szklarze wyceniali !

Wycenę Ci zrobią na telefon, projekt możesz wysłać mailem, zaliczkę wysłać przelewem i tylko jechać po odbiór po 1-2 tygodniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Pojechałem osobiście do fabryki Pilkingtona (Rybitwy Kraków) i wszystkie balustrady kosztowały mnie poniżej połowy tego co szklarze wyceniali !

 

A co z montażem szyb do schodów i pochwytów do szyb? Stolarz to robił czy sam musiałeś i czy traciłeś wtedy gwarancję na schody?

 

Ja kombinuję z balustradą wpuszczaną we frezy w schodach, więc załatwianie szkła na własną rękę niebardzo wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką balustradę jak pokazałeś na zdjęciach (nawet kolor drewna się zgadza). Te boczne rąby wzdłuż biegu są długie na 2,4 metra i wysokie na 80cm mierząc przy stopniach.

 

Ja wybrałem hartowane. Co prawda jak rozbijesz to pójdzie w maczek (laminat się utrzyma na folii) ale za to jest twardszy i ciężej go rozbić. 

Jako podpowiedź to powiem Ci że szklarze jak mi liczyli szkło to słuchałem i płakałem. Pojechałem osobiście do fabryki Pilkingtona (Rybitwy Kraków) i wszystkie balustrady kosztowały mnie poniżej połowy tego co szklarze wyceniali !

Wycenę Ci zrobią na telefon, projekt możesz wysłać mailem, zaliczkę wysłać przelewem i tylko jechać po odbiór po 1-2 tygodniach.

O cenna uwaga :ok: Teraz juz musztarda po obiedzie (wybralem grubsza klejonke), ale mam jeszcze taras do oszklenia (zdecydowanie wiecej szkla), wiec bede kombinowal. Dzieki :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką balustradę jak pokazałeś na zdjęciach (nawet kolor drewna się zgadza). Te boczne rąby wzdłuż biegu są długie na 2,4 metra i wysokie na 80cm mierząc przy stopniach.

 

Ja wybrałem hartowane. Co prawda jak rozbijesz to pójdzie w maczek (laminat się utrzyma na folii) ale za to jest twardszy i ciężej go rozbić. 

Jako podpowiedź to powiem Ci że szklarze jak mi liczyli szkło to słuchałem i płakałem. Pojechałem osobiście do fabryki Pilkingtona (Rybitwy Kraków) i wszystkie balustrady kosztowały mnie poniżej połowy tego co szklarze wyceniali !

Wycenę Ci zrobią na telefon, projekt możesz wysłać mailem, zaliczkę wysłać przelewem i tylko jechać po odbiór po 1-2 tygodniach.

 

To bardzo zależy od schodów. U mnie szkła przyjeżdzały x3, raz był błąd w projekcie z winy rysownika gościa od schodów, poza tym przy reszcie ok 2mm wychodziło przechylenie . Drugi raz przyjechały bez wyciętych otworów na kotwy to nawet do mnie nie przyjechali. Trzeci raz dopiero było ok. Finalnie pocisnełem ich na kary za opóźnie i cena też wyszła dobra.

Nie wyobrażam sobie, że miałbym sam za tym biegać pilnować, dopasowaywac tafle których nie byłbym w stanie podnieść. Czasem wystarczy mm zły wymiar przy taflach np 2m x 1,5m aby krawędzie pomiędzy szybami nie były idealnie równe, co przy załamaniu światła widać. Możliwości pomyłek jest mnóstwo: kotwienie, łączenie, obsadzanie w konstrukcji schodów.

Oczywiście przy prostym wypełnieniu gdzie jest możliwość tuszowania niedoskonałości i nie wielkich wymiarach można się w to bawić, ale i u szklarza / człowieka od schodów cena powinna być też niższa. Może ktoś próbował z Ciebie ściągnąć znacznie wyższą cenę.

Ja porównywałem z trzema firmami, orientowałem się też w cenach szkła i niestety cena idzie wraz z wielkością, grubością oraz skomplikowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kombinuję z balustradą wpuszczaną we frezy w schodach, więc załatwianie szkła na własną rękę niebardzo wchodzi w grę.

 

Sposobów jest wiele, można montować na rotule do boku konstrukcji, można na specjalne listwy, można bawić się w frezy. Zwróć uwagę na możliwość rozbieranie i ewentulanej wymiany szkła czy schodka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposobów jest wiele, można montować na wengi do boku konstrukcji, można na specjalne listwy, można bawić się w frezy. Zwróć uwagę na możliwość rozbieranie i ewentulanej wymiany szkła czy schodka.

 

Ja całość liczyłem i robiłem (składałem) sam. Stolarz mi przygotował główne elementy ale dopasowywałem sobie już sam. 

Przefrezowane miałem poręcz i skrajne tralki ale na miejscu je dociąłem, dopasowałem, przeszlifowałem.

Wszystko drewno jest sklejone z szybami silikonem szklarskim. Całość się niesamowicie mocno i sztywno trzyma).

 

Zależało mi żeby wyglądało to na lekką konstrukcję ale tafle szkła ledwo podnosiłem z pomocnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja całość liczyłem i robiłem (składałem) sam. Stolarz mi przygotował główne elementy ale dopasowywałem sobie już sam. 

Przefrezowane miałem poręcz i skrajne tralki ale na miejscu je dociąłem, dopasowałem, przeszlifowałem.

Wszystko drewno jest sklejone z szybami silikonem szklarskim. Całość się niesamowicie mocno i sztywno trzyma).

 

Zależało mi żeby wyglądało to na lekką konstrukcję ale tafle szkła ledwo podnosiłem z pomocnikiem.

 

U mnie duże tafle 2m x 1,5m i grubość 12mm we trzech montowali ;) . Nie ma pionowych tralek ani poziomych frezów, wiec szkło musiało być dopasowane do mm, podobnie przy braku pochwytu, musi być idealnie w poziomie. Choć pochwyt mam więc, nawet jakby był delikatny uskok to by go przykrył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.