Skocz do zawartości

Pompa jeszcze raz...


Gość Krawiec

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Krawiec

Oczywiście do podlewania ogrodu. Ciśnienie robocze 3,5 - 4 bary. Na tyle ładnie pracują zraszacze... Poczytałem i wyczytałem ze omnigena to chiński syf z gównolitu co się rozlatuje a serwis odmawia naprawy gwarancyjnej.

Wiec co innego? Wydajność jakaś duża nie jest potrzebna, zraszacze ciągną max 3 m na godzinę...

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Grundfosa o wydajności ok 80l/min, pomijając straty pewnie mam z 60l/min i na podlewanie to nie jest tak super dużo. Sekcji mają zapotrzebowanie 20-30l/min (6-8 armatek per sekcja). Przy 2 sekcjach na raz pompa jest na styk, przy tylko kropelkowym też ejst na styk. Jak załącze więcej lub jest duży odbiór w domu to ciśnienie spada.

 

3 m3 /h to ok 50l /min a to sporo, także patrz na wydajność i załóż coś na straty, choć nawet będą minimalne.

Dobre opinie mają pompy białoruskie, sprawdzają się na budowach, ale jak sie załączała pod ziemią to ja ją kilknaście metrów dalej czułem ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od dwóch lat ibo mh2200. Pompuje wodę ze studni do zbiornika, czyli po prostu robi za hydrofor. Poszło już wiele metrów wody, czasem pewnie trochę piachu mimo smoka wciągnie. Części podobno tanie ale nie musiałem sprawdzać, tfu tfu. Czyli w sumie bym polecił :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy omnigena to chiński syf.

Ja w domu mam wodę tylko z hydroforu na początku przez 3 lata najtańszy zestaw omni z pompą jednostopniowa 500 W i zbiornikiem 24 litry, fakt na kran e kuchni, łazience do pralki i wanny mało wygodne ale działało bezawaryjnie.

Teraz od 4 lat mam też omni z pompą 1500W pieciostopniowa ze zbiornikiem 100 litrów.

Komfort użytkowania 1000% lepiej wiadomo, w zeszłym roku pierwsza awaria , pękła membrana, tel. do omni, na drugi dzień rano kurier.

Nic innego nigdy się nie popsuło, ja jestem BARDZO zadowolony z omni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Nie wiem czy omnigena to chiński syf.

Ja w domu mam wodę tylko z hydroforu na początku przez 3 lata najtańszy zestaw omni z pompą jednostopniowa 500 W i zbiornikiem 24 litry, fakt na kran e kuchni, łazience do pralki i wanny mało wygodne ale działało bezawaryjnie.

Teraz od 4 lat mam też omni z pompą 1500W pieciostopniowa ze zbiornikiem 100 litrów.

Komfort użytkowania 1000% lepiej wiadomo, w zeszłym roku pierwsza awaria , pękła membrana, tel. do omni, na drugi dzień rano kurier.

Nic innego nigdy się nie popsuło, ja jestem BARDZO zadowolony z omni.

Opinie w necie na ich temat są straszne.. zarówno jeżeli chodzi o trwałość jak i zgodność parametrów z rzeczywistością... Trochę się wystraszyłem bo wydać kilka stów aby okazało się że mogę sobie podlewać ale z węża to trochę słabo. 

Teoretycznie taka MH1500 (nie mylić z MHI 1500) by wystarczyła..  przy 50m podnoszenia ma ponad 70l wydajności, wiec nawet zakładając straty niech będzie te 60l przy 40m. Ale czytałem opinie że to co omnigena podaje to jest 3x ponad rzeczywistość. Inna sprawa że nie widzę aby ktoś miał faktycznie ten nowy tym MH1500. To co mają w sklepach jako MH1500 to MHI1500.

 

Mam też pewne obawy że mogę mieć problem z zasileniem tej pompy. Sprawa jest o tyle dziwna ze w zasadzie na instalacji w ogrodzie wszystko działa po za kompresororem. Dziad ma silnik 2.2kW i ledwo kreci jak go podłącze w ogrodzie. Co ciekawe na 50m przedłużaczu działa bez problemów, a kabla w ziemi nie ma więcej jak 50m. Przedłużacz jakiś marketowy 3 x 1,5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Jakościowo myślę że do wyboru masz dwie firmy : Wilo i Grundfos.

Która wybierzesz nie powinno mieć znaczenia ( dla mnie ma tylko takie że pracuje w Wilo:] )

To ma być ze zbiornikiem? Napływ z sieci?

Budżetowo niestety nie do zaakceptowania. Najlepiej bez zbiornika. Napływ z sieci jak i zasysanie ze zbiorników na deszczówkę.

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz omnigena i będziesz naprawdę zadowolony. Ja mam z tą w pompą 1500 tylko nie wiem czy mh czy mhi i ma takiego powera ze hej

co to braku pracy kompresora podłącz woltomierz podczas próby pracy, sprawdź napięcie, napewno za niskie, na 99% zero gdzieś upalone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

To jeszcze jedna sprawa...

Co lepsze dla pompy, częsty on/off (hydrofor 80l pewnie będzie miał przerwy kilkunastu sekundowe przy poborze wody 50l/minutę) czy praca ciągła ale przy ciśnieniu na wyjściu zdławionym regulatorem?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pompy dają zabezpieczenie, aby zbyt długo nie pracowała. Więc praca ciągła też chyba nie jest zdrowa.

Tak czy siak dałbym hydrofor + zabezpieczenie przed przegrzaniem i przed spadkiem poziomu wody poniżej pompy - są do tego odpowiednie centralki i sondy do studni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna sprawa...

Co lepsze dla pompy, częsty on/off (hydrofor 80l pewnie będzie miał przerwy kilkunastu sekundowe przy poborze wody 50l/minutę) czy praca ciągła ale przy ciśnieniu na wyjściu zdławionym regulatorem?

 

Krawiec

 

Ja uważam, że gorsze jest częste on off, ale z drugiej strony na cholere Ci pompa która pracuje non stop?

masz prąd za darmo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Ja uważam, że gorsze jest częste on off, ale z drugiej strony na cholere Ci pompa która pracuje non stop?

masz prąd za darmo?

Nie, ale jak chce podlać trawnik to ma się podlewać i koniec. A i tak potrzebuje 3 - 4 bar najlepiej stałego ciśnienia.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale jak chce podlać trawnik to ma się podlewać i koniec. A i tak potrzebuje 3 - 4 bar najlepiej stałego ciśnienia.

 

Krawiec

Dajesz hydrofor i włącznik ciśnieniowy i jeśli pompa podoła, to będzie pomiędzy 3 a 4, jeśli tak ustawisz.

Do tego zabezpieczenie przed zbyt niskim poziomem wody w studni i przed przegrzaniem i masz komplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze po prostu lepiej dopasowac pompe do obciazenia? Tak zeby podczas podlewania to co nabije pompa bylo odbierane przez uklad podlewania i zostawal tylko niewielki zapas? Wtedy przy odpowiednio dobranej histerezie zalaczania pompy, czestotliwosc jej wylaczania i ponownego zalaczania bedzie stosunkowo mala? :hmm: 

A moze da sie to wyregulowac hydraulicznie? Jakis regulator na wyjsciu pompy ze sprzezeniem zwrotnym, ktory pozwoli pompie pracowac w trybie ciaglym nie obciazajac jej nadmiernie, a nadmiar wody wroci przed pompe? 

 

Zeby nie bylo: nie znam sie i tylko glosno mysle ;] Procesowca jakiegos wypadaloby spytac ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A moze po prostu lepiej dopasowac pompe do obciazenia? Tak zeby podczas podlewania to co nabije pompa bylo odbierane przez uklad podlewania i zostawal tylko niewielki zapas? Wtedy przy odpowiednio dobranej histerezie zalaczania pompy, czestotliwosc jej wylaczania i ponownego zalaczania bedzie stosunkowo mala? :hmm:
A moze da sie to wyregulowac hydraulicznie? Jakis regulator na wyjsciu pompy ze sprzezeniem zwrotnym, ktory pozwoli pompie pracowac w trybie ciaglym nie obciazajac jej nadmiernie, a nadmiar wody wroci przed pompe? 
 
Zeby nie bylo: nie znam sie i tylko glosno mysle ;] Procesowca jakiegos wypadaloby spytac ;]

 

Są standardowe rozwiązania: pompa, zbiornik, wyłącznik ciśnieniowy, do tego ewentualnie zabezpieczenia przed zbyt niskim poziomem wody i zbyt długą ciągłą pracą pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są standardowe rozwiązania: pompa, zbiornik, wyłącznik ciśnieniowy, do tego ewentualnie zabezpieczenia przed zbyt niskim poziomem wody i zbyt długą ciągłą pracą pompy.

Ale autor ma problem w druga strone. W jego przypadku pompa teoretycznie ma sie zalaczac na pewien czas, wylaczyc, by za chwile znow sie zalaczyc. Takie ON/OFF nie wplywa zazwyczaj zbyt dobrze na pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale autor ma problem w druga strone. W jego przypadku pompa teoretycznie ma sie zalaczac na pewien czas, wylaczyc, by za chwile znow sie zalaczyc. Takie ON/OFF nie wplywa zazwyczaj zbyt dobrze na pompy.

Tak właśnie działają pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale jak chce podlać trawnik to ma się podlewać i koniec. A i tak potrzebuje 3 - 4 bar najlepiej stałego ciśnienia.

 

Krawiec

Poszukaj fachowca od falowników. Być może w niewielkich pieniądzach skonfiguruje Ci go tak, że pompa przy ciągłej pracy tak będzie płynnie zmieniała obroty aby ciśnienie na wyjściu było stałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Poszukaj fachowca od falowników. Być może w niewielkich pieniądzach skonfiguruje Ci go tak, że pompa przy ciągłej pracy tak będzie płynnie zmieniała obroty aby ciśnienie na wyjściu było stałe

Falownik to niestety spora kasa...

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Ale prostota instalacji i spora niezawodność. I dodatkowe graty nie zajmują miejsca i odliczasz je od ceny falownika.

Tak tylko pompa z falownikiem to minimum 3k.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Pompa która podczas "stałe otwartego zaworu" będzie trzymała 3-4 bary to tez spora kasa, napewno ta mh 1500 tego nie zrobi, ta to tak max 2-2,5

2 - 2,5 to sobie mogę w buty wsadzić. Zmierzyłem dzisiaj rano przepływ 30l/min ciągną zraszacze przy 3barach. Znaczy jak pracują to ciśnienie jest 3bary bo jak się zamknie to 4.

Zakładając że są straty na doprowadzeniu wody od manometru do zaworów od zraszaczy (wąż ogrodowy 1" - 15m) to pewnie na zaworach będzie trochę mniej. Ostatecznie te 3 bary to trochę jednak za dużo bo jedna sekcja leje po kostce niepotrzebnie ale to się da wyregulować albo przez zmianę dyszy albo przez przykręcenie śruby regulacyjnej (redukcja zasięgu do 30%). 

To jaki mam problem to nie wiem czy to co podaje importer:

mh-wykres_9cf.jpg

Jest prawdą czy bezczelnym kłamstwem i pobożnymi życzeniami. Patrząc na tą charakterystykę to MH1300 z palcem w uchu wystarczy.

Ale chyba sprawdzę dokładnie jak duży zbiornik hydroforowy będę w stanie wcisnąć w piwniczkę. Chodź znowu jak będzie wielki to wyciąganie tego na zimę będzie upierdliwe...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Ktoś wie co to może być warte:

 

http://allegro.pl/falownik-sanyu-sx1000-1r5g-2-1x230v-1-5kw-din-i6298134660.html?no-rwd=1

 

Rozumiem że doprowadzamy 1 fazę i z tej jednej fazy przez falownik zasilamy silnik 3 fazowy. Da się do tego podłączyć jakiś przemiennik ciśnienia? Cena jest akceptowalna. Każdy silnik 3 fazowy będzie działać z falownikiem?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Rozumiem że doprowadzamy 1 fazę i z tej jednej fazy przez falownik zasilamy silnik 3 fazowy

 

Tak.

 


Da się do tego podłączyć jakiś przemiennik ciśnienia?

 

Ma wejscie analogowe napieciowe / pradowe, wiec teoretycznie sie da.

 


Każdy silnik 3 fazowy będzie działać z falownikiem?

 

Z tym modelem falownika powinien kazdy, ktory moze byc zasilany 3x230V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz jeszcze jakiś przetwornik ciśnienia... 

 

Krawiec

Wiesz, ze bedziesz musial go zasilic? Doczytaj w specyfikacji czy ten falownik ma jakies osobne wyjscie napieciowe do tego typu zastosowan (np. 24VDC). 
Jak duza odleglosc jest miedzy falownikiem a przetwornikiem? 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

 

Wiesz, ze bedziesz musial go zasilic? Doczytaj w specyfikacji czy ten falownik ma jakies osobne wyjscie napieciowe do tego typu zastosowan (np. 24VDC). 
Jak duza odleglosc jest miedzy falownikiem a przetwornikiem? 

 

No własnie trochę jestem zielony w tej kwestii. 

Wygląda na to ze zasilacza 24V nie ma:

http://sanyu.eu/wp-content/uploads/2016/06/SANYU_inverter_SX1000_flayer.pdf

Jedynie +10V jest dostępne. 

Pytanie czy to wystarczy.

 

Rozumiem ze falownik się programuje że ma tak regulować obrotami aby napięcie wracające z przetwornika miało stałą wartość.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie trochę jestem zielony w tej kwestii. 

Wygląda na to ze zasilacza 24V nie ma:

http://sanyu.eu/wp-content/uploads/2016/06/SANYU_inverter_SX1000_flayer.pdf

Jedynie +10V jest dostępne. 

Pytanie czy to wystarczy.

 

Rozumiem ze falownik się programuje że ma tak regulować obrotami aby napięcie wracające z przetwornika miało stałą wartość.

 

Krawiec

Zerknij w tego linka co kolega wyzej podlinkowal - tam w zestawie jest jakis przetwornik cisnienia. Zobacz czy dasz rade znalezc jego specyfikacje.
 
Tak, falownik ma wbudowany sterownik PID. Wszystko wskazuje na to, ze bedziesz w stanie uzyc wejscia analogowanego jako zmiennej procesowej (cisnienie). Pozniej zaprogramujesz wartosc zadana (setpoint), kilkanascie innych parametrow i falownik, wykorzystujac PID powinien tak dobierac predkosc pompy aby cisnienie bylo jak najblizsze zadanemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno... czy ten falownik nie jest czasem 3x230 na wyjściu? Zasili to silnik 3F (400V)? 

 

Krawiec

Pisalem, ze jest 3x230V ;] Falownik nie podbija napiecia, tylko bawi sie w jego obnizenie i zmiane czestotliwosci. Silnik, ktory wymaga 3x400V (taki podlacza sie bezposrednio pod 'sile') sie nie nada. Ale..zazwyczaj silniki maja mozliwosc konfiguracji gwiazda / trojkat (nie wiem jak sie to fachowo nazywa, ale po prostu przekladasz blaszki-zworki w puszce laczeniowej). I w zaleznosci od konfiguracji bedzie potrzebowal 3x230V lub 3x400V. Ale uwazaj, bo przy wiekszych silnikach 3x400V to jest dolna granica. Upewnij sie, ze silnik, ktory Cie interesuje mozna tak spiac, aby akceptowal 3x230V :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Pisalem, ze jest 3x230V ;] Falownik nie podbija napiecia, tylko bawi sie w jego obnizenie i zmiane czestotliwosci. Silnik, ktory wymaga 3x400V (taki podlacza sie bezposrednio pod 'sile') sie nie nada. Ale..zazwyczaj silniki maja mozliwosc konfiguracji gwiazda / trojkat (nie wiem jak sie to fachowo nazywa, ale po prostu przekladasz blaszki-zworki w puszce laczeniowej). I w zaleznosci od konfiguracji bedzie potrzebowal 3x230V lub 3x400V. Ale uwazaj, bo przy wiekszych silnikach 3x400V to jest dolna granica. Upewnij sie, ze silnik, ktory Cie interesuje mozna tak spiac, aby akceptowal 3x230V :ok:

Wygląda na to że jeśli silnik ma uzwojenia na 230 to podpięty w gwiazdę będzie działał na 400V a w trójkąt na 230V.

 

 

Krawiec

Edytowane przez Krawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że jeśli silnik ma uzwojenia na 230 to podpięty w gwiazdę będzie działał na 400V a w trójkąt na 230V.

 

 

Krawiec

  Tak to mniej wiecej wyglada. Najepiej jakbys wybral sie do sklepu i zobaczyl co jest na tabliczce znamionowej. Czasem takie info tez mozna znalezc na wewnetrznej stronie wieczka puszki przylaczeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

  Tak to mniej wiecej wyglada. Najepiej jakbys wybral sie do sklepu i zobaczyl co jest na tabliczce znamionowej. Czasem takie info tez mozna znalezc na wewnetrznej stronie wieczka puszki przylaczeniowej.

Właśnie wiem. Jest ryzyko że silnik będzie na 400V w trójkąt i wtedy jest dupa.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wiem. Jest ryzyko że silnik będzie na 400V w trójkąt i wtedy jest dupa.

 

Krawiec

Nie jestem ekspertem od silnikow, wiec pewnosci nie mam, ale czy kazdy silnik jest przystosowany do konfiguracji trojkat/gwiazda? Jesli uzwojenia nie sa odpowiednio wyprowadzone do puszki, to nie dasz rady zmienic konfiguracji :hmm: PRobowales podpytac pomoc techniczna producenta pompy?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Nie jestem ekspertem od silnikow, wiec pewnosci nie mam, ale czy kazdy silnik jest przystosowany do konfiguracji trojkat/gwiazda? Jesli uzwojenia nie sa odpowiednio wyprowadzone do puszki, to nie dasz rady zmienic konfiguracji :hmm: PRobowales podpytac pomoc techniczna producenta pompy?  

Najlepiej to bym to pomacał. Ale w KRK to nie jest takie proste niestety.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Zakręciłem się już totalnie...

Producent podaje że dla silnika 1,3kW 230/400V prąd jest 1,9A przy zasilaniu 400V. Przełączając taki silnik w trójkąt prąd teoretycznie będzie 1,72x większy czyli na okrągło 3,3A. Ale na fazę? mam to zsumować pod falownik czyli 10A na wyjściu czy na wejściu? Jak falownik ma 7A na wyjściu to uciągnie taką pompę czy nie?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za silnik/pompa ale przeważnie takie małe silniki są przystosowane do pracy w gwieździe czyli uzwojenia są zasilane 230V.

Tylko czy to nie będzie przerost formy nad treścią? Nie wystarczy zwykły włącznik w zestawie hydroforowym, zwłaszcza przy tak mało intensywnym użytkowaniu?

Jakoś nie chce mi się wierzyć, ze taki falownik będzie bardziej trwały/niezawodny niż zwyczajny włącznik, nie wspominając o kosztach :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakręciłem się już totalnie...

Producent podaje że dla silnika 1,3kW 230/400V prąd jest 1,9A przy zasilaniu 400V. Przełączając taki silnik w trójkąt prąd teoretycznie będzie 1,72x większy czyli na okrągło 3,3A. Ale na fazę? mam to zsumować pod falownik czyli 10A na wyjściu czy na wejściu? Jak falownik ma 7A na wyjściu to uciągnie taką pompę czy nie?

Krawiec

Sugeruj sie moca. Prady olej.

Tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Nie wiem co to za silnik/pompa ale przeważnie takie małe silniki są przystosowane do pracy w gwieździe czyli uzwojenia są zasilane 230V.

Tylko czy to nie będzie przerost formy nad treścią? Nie wystarczy zwykły włącznik w zestawie hydroforowym, zwłaszcza przy tak mało intensywnym użytkowaniu?

Jakoś nie chce mi się wierzyć, ze taki falownik będzie bardziej trwały/niezawodny niż zwyczajny włącznik, nie wspominając o kosztach :skromny:

Maksymalnie mogę wsadzić zbiornik 80l. Na wyjściu potrzebuje stałego ciśnienia do zraszaczy około 3 bar. Pobór jest 3m na godzinę.. Obawiam się ze przy takiej konfiguracji cykl on/off pompy będzie niekorzystny.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Obawiam się, że przy takim poborze wody to nie będzie żadnego off ;]

Tak czy owak ja bym najpierw kupił pompę z hydroforem a potem dopiero cudował z falownikami gdyby faktycznie były problemy :)

Idealnie było by dobrać tak pompę aby sobie pracowała cały czas i dawała w miarę stałe ciśnienie. Po za pompowaniem deszczówki ze zbiornika chce jej użyć do podniesienia ciśnienia z wodociągu bo jak jest sucho to ciśnienie jest marne i podlewać się nie da a rośliny schną...

Boje się że jak przewymiaruje pompę (a cholera wie na ile charakterystyki pomp są prawdziwe) i ją zdławię regulatorem to się prędzej czy później spali. 

 

 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie było by dobrać tak pompę aby sobie pracowała cały czas i dawała w miarę stałe ciśnienie. Po za pompowaniem deszczówki ze zbiornika chce jej użyć do podniesienia ciśnienia z wodociągu bo jak jest sucho to ciśnienie jest marne i podlewać się nie da a rośliny schną...

Boje się że jak przewymiaruje pompę (a cholera wie na ile charakterystyki pomp są prawdziwe) i ją zdławię regulatorem to się prędzej czy później spali. 

 

 

 

Krawiec

 Nie możesz wykopać studni ? Do tego zwykły hydrofor omnigeny i możesz lać ile chcesz. Te Twoje rozwiązania nie będą działać bo są za skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

 Nie możesz wykopać studni ? Do tego zwykły hydrofor omnigeny i możesz lać ile chcesz. Te Twoje rozwiązania nie będą działać bo są za skomplikowane.

Nie.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakręciłem się już totalnie...

Producent podaje że dla silnika 1,3kW 230/400V prąd jest 1,9A przy zasilaniu 400V. Przełączając taki silnik w trójkąt prąd teoretycznie będzie 1,72x większy czyli na okrągło 3,3A. Ale na fazę? mam to zsumować pod falownik czyli 10A na wyjściu czy na wejściu? Jak falownik ma 7A na wyjściu to uciągnie taką pompę czy nie?

 

Krawiec

 

Takie oznaczenie silnika zwykle oznacza, że możesz podłączyć go pod 3x 230V  w trójkąt (możesz w gwiazdę, ale stracisz na mocy), lub pod 3x 400 V ale tylko w gwiazdę. Przy takim oznaczeniu silnik powinien mieć w puszce wyprowadzone  6 przewodów i wtedy łatwo przełączysz go w gwiazdę lub trójkąt. 1.9 A to jest prąd jednej fazy. Ale patrz na moc jaką potrafi przenieść falownik. Jeśli z jakiegoś powodu prąd (obciążenie lub awaria) wzrośnie ponad wartość bezpieczną dla silnika/falownika(wartość programowalna dla silnika, bo maksymalnego dla falownika raczej nie zmienisz), to falownik powinien zatrzymać silnik. Mówiąc o prądach na falowniku, myślimy o prądach na wyjściu. Gdy producent podaje maksymalny prąd, to traktował bym go jako wartość maksymalną, niezależnie od sposobu podłączenia.

http://maciejdolata.inelt.pl/sep/podlaczenie-silnika-indukcyjnego-klatkowego-3-fazowego/

To pisałem ja Jarząbek znawca falowników III klasy  ;]

Edytowane przez Marek.s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.