Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Silnik z Multiair - bać się?

Featured Replies

Napisano

Cześć

 

Znajomy zastanawia się nad zakupem auta z silnikiem 1,4 z Multiair (140KM). Wyprodukowany w 2 poł 2012, Przebieg niby 30 tys km.

Czy ktoś ma doświadczenia z silnikami z Multiair? Jak wygląda trwałość? Trzeba to jakoś specjalnie serwisować?

 

Z góry dziekuję za wszelkie sugestie :piwko:

 

PS

Ktoś ma może dostęp do bazy serwisowej Fiata?  Chciałbym sprawdzic na ile prawdziwe są dane w ogłoszeniu

Napisano

Cześć

 

Znajomy zastanawia się nad zakupem auta z silnikiem 1,4 z Multiair (140KM). Wyprodukowany w 2 poł 2012, Przebieg niby 30 tys km.

Czy ktoś ma doświadczenia z silnikami z Multiair? Jak wygląda trwałość? Trzeba to jakoś specjalnie serwisować?

 

Z góry dziekuję za wszelkie sugestie :piwko:

 

PS

Ktoś ma może dostęp do bazy serwisowej Fiata?  Chciałbym sprawdzic na ile prawdziwe są dane w ogłoszeniu

Nie bać się. Nawet jak padnie, to (wiem z Internetów...) wymiana samego siłownika MultiAir jest dość tania.

Napisano

Cześć

 

Znajomy zastanawia się nad zakupem auta z silnikiem 1,4 z Multiair (140KM). Wyprodukowany w 2 poł 2012, Przebieg niby 30 tys km.

Czy ktoś ma doświadczenia z silnikami z Multiair? Jak wygląda trwałość? Trzeba to jakoś specjalnie serwisować?

 

Z góry dziekuję za wszelkie sugestie :piwko:

 

PS

Ktoś ma może dostęp do bazy serwisowej Fiata?  Chciałbym sprawdzic na ile prawdziwe są dane w ogłoszeniu

Moj ma w tej chwili jakies 75kkm i na razie jeszcze wiekszych problemow nie bylo.

Kilka razy zdarzylo mu sie wywalic checka, ale po pieciu ponownych uruchomieniach silnika znikal :) Fiat... :P

 

Moim zdaniem najgorsza wada tego silnika jest to, ze max moment ma dopiero w okolicach 3000 obr i to czuc.

Trzeba go krecic w miare wysoko, zeby jechal, a ja kupujac silnik doladowany chcialbym, zeby ciagnal w calym zakresie obrotow.

Napisano

Silniki to najmocniejsze strony Fiatów. Pierwsze Multiairy miały jakieś problemy, ale to padały te całe aktywatory (czy jak to się nazywa) na tyle szybko, że się na gwarancję łapały ;)

Napisano

Cześć

 

Znajomy zastanawia się nad zakupem auta z silnikiem 1,4 z Multiair (140KM). Wyprodukowany w 2 poł 2012, Przebieg niby 30 tys km.

Czy ktoś ma doświadczenia z silnikami z Multiair? Jak wygląda trwałość? Trzeba to jakoś specjalnie serwisować?

 

Z góry dziekuję za wszelkie sugestie :piwko:

 

PS

Ktoś ma może dostęp do bazy serwisowej Fiata?  Chciałbym sprawdzic na ile prawdziwe są dane w ogłoszeniu

Napisz jak człowiek posta - jaki model autka bo były różne moduły MA i różnią się ceną stopniem awaryjności czy potrzebą kalibracji etc

Edytowane przez Dareek

Napisano
  • Autor

Napisz jak człowiek posta - jaki model autka bo były różne moduły MA i różnią się ceną stopniem awaryjności czy potrzebą kalibracji etc

Lancia Delta z 2012.

Silnik tam jest chyba taki sam jak w Fiacie Bravo?

Napisano

Lancia Delta z 2012.

Silnik tam jest chyba taki sam jak w Fiacie Bravo?

tak - koszt modułu MA ok 3 tyś pln. Pamiętaj o kalibracji modułu po wymianie oleju. Jakoś nie słyszałem o usterkach MA w Bravo i Delcie - dużo więcej w Giulietcie. a wystarczy wymienić takie sitko na przewodzie olejowym i spokój.

Edytowane przez Dareek

Napisano

tak - koszt modułu MA ok 3 tyś pln. Pamiętaj o kalibracji modułu po wymianie oleju. Jakoś nie słyszałem o usterkach MA w Bravo i Delcie - dużo więcej w Giulietcie. a wystarczy wymienić takie sitko na przewodzie olejowym i spokój.

 

a ten modul psuje sie czesto? jakies mozliwosci regeneracji/tanie uzywki? czy psuje sie wskutek naturalnego zuzycia czy tez niewlasciwego uzytkowania (brak kalibracji itp). Czy tez jedno i drugie?

 

Bo jak tak to "fajny" silnik.

Napisano

zatyka się filtr (sitko) na przewodzie doprowadzającym olej- mało kto go czyści przy wymianie oleju stąd 80-90% usterek. Nie słyszałem o regeneracji modułu.

Napisano
  • Autor

tak - koszt modułu MA ok 3 tyś pln. Pamiętaj o kalibracji modułu po wymianie oleju. Jakoś nie słyszałem o usterkach MA w Bravo i Delcie - dużo więcej w Giulietcie. a wystarczy wymienić takie sitko na przewodzie olejowym i spokój.

Czy to znaczy, że w Bravo/Delcie nie ma tego sitka?

Napisano

sitko ma każdy moduł tylko że userzy go nie czyszczą przy wymianie oleum i stad problem

Napisano

Moj ma w tej chwili jakies 75kkm i na razie jeszcze wiekszych problemow nie bylo.

Kilka razy zdarzylo mu sie wywalic checka, ale po pieciu ponownych uruchomieniach silnika znikal :) Fiat... :P

 

Moim zdaniem najgorsza wada tego silnika jest to, ze max moment ma dopiero w okolicach 3000 obr i to czuc.

Trzeba go krecic w miare wysoko, zeby jechal, a ja kupujac silnik doladowany chcialbym, zeby ciagnal w calym zakresie obrotow.

Przy jakich 3 tyś? MA 1.4 140KM maks. moment 230NM ma przy 1750obr/min.

Napisano

tak - koszt modułu MA ok 3 tyś pln. Pamiętaj o kalibracji modułu po wymianie oleju. Jakoś nie słyszałem o usterkach MA w Bravo i Delcie - dużo więcej w Giulietcie. a wystarczy wymienić takie sitko na przewodzie olejowym i spokój.

Od pewnego momentu nie ma czegoś takiego jak kalibracja po wymianie oleju, należy tylko poinformować ECU, że zmieniono olej (w sofcie nie pokazuje w odpowiednich autach opcji kalibracji).

Najważniejsza sprawa w tym silniku, to wymiana oleju maks. po 15tyś. km, czyszczenie/wymiana filtra modułu MultiAir - znajduje się pod pokrywą rozrządu - śruba, warto dodać jeszcze, że należy zajmować się filtrem oleju na dolocie oleju do turbiny! Nie każdy to robi! To ostatnie nie dotyczy tylko MA, ale uturbionych.

Edytowane przez krowka

Napisano

Przy jakich 3 tyś? MA 1.4 140KM maks. moment 230NM ma przy 1750obr/min.

Szkoda, ze tylko na papierze

Edytowane przez The_Komandos

Napisano

Szkoda, ze tylko na papierze

 

Zaciekawiło mnie to co napisałeś. Wygląda na to że to jednak prawda.

 

Wykres znaleziony w googlach

To Fiat Bravo 1.4 140KM MultiAir przed tuningiem i po.

 

power-box-Fiat-Bravo-1.4-MultiAir-140-KM

Napisano

Ten wykres to ściema. Moim MA 140KM przejechałem już 7000km i w życiu nie powiem, że maks. moment ma przy 3000obr! Równo ciągnie od 1800obr. (bardzo dobrze czuć to przejście), nic przy 3tyś. się nie zmienia. Co więcej normalna jazda do 100km/h zawiera sie w zakresie obrotów 1500-2100, nie ma potrzeby wkręcania na obroty. Papier wszystko przyjmie, a ludzie wszystko łykną... Taki wykres można znaleźć na każdej stronie z wykresami...

Edytowane przez krowka

Napisano

Ten wykres to ściema. Moim MA 140KM przejechałem już 7000km i w życiu nie powiem, że maks. moment ma przy 3000obr! Równo ciągnie od 1800obr. (bardzo dobrze czuć to przejście), nic przy 3tyś. się nie zmienia. Co więcej normalna jazda do 100km/h zawiera sie w zakresie obrotów 1500-2100, nie ma potrzeby wkręcania na obroty. Papier wszystko przyjmie, a ludzie wszystko łykną... Taki wykres można znaleźć na każdej stronie z wykresami...

Nie sciema, ja mam praktycznie identyczny wykres i widzialem jeszcze kilka podobnych

Moze po prostu Ty trafiles dobry egzemplarz, ale to raczej szczescie niz regula przy tym silniku.

Napisano

, warto dodać jeszcze, że należy zajmować się filtrem oleju na dolocie oleju do turbiny! Nie każdy to robi! To ostatnie nie dotyczy tylko MA, ale uturbionych.

A jak wygląda ten filtr i gdzie go można odnaleźć? Użytkuje t-jeta i chciałbym do tego filtra zajrzeć?

Napisano

A jak wygląda ten filtr i gdzie go można odnaleźć? Użytkuje t-jeta i chciałbym do tego filtra zajrzeć?

Filtr siatkowy, jest w śrubie od strony zasilania olejem - przewód olejowy na górze turbiny - filtr jest w środku śruby, którą przykręca się metalowy przewód.

Napisano

Nie sciema, ja mam praktycznie identyczny wykres i widzialem jeszcze kilka podobnych

Moze po prostu Ty trafiles dobry egzemplarz, ale to raczej szczescie niz regula przy tym silniku.

Wykresy na niskich obrotach są mało wiarygodne na większości hamowni. Różnice między hamowaniami są ogromne (gdzie moc wychodzi identyczna). Kwestia czy jest odpowiednie obciążenie i gaz wciśnięty na wysokim biegu do deski od jałowych obrotów, żeby turbo miało czas się rozpędzić. I tak prawie nigdy nie wyjdzie to co deklaruje producent, ale może być blisko.

Napisano

Filtr siatkowy, jest w śrubie od strony zasilania olejem - przewód olejowy na górze turbiny - filtr jest w środku śruby, którą przykręca się metalowy przewód.

Dzięki, będę szukał.

  • 4 tygodnie później...
Napisano

Witam jeżdżę Jeep Renegade 1.4 Multiair 140 KM. Dzisiaj miałem 1 przegląd gwarancyjny, wymiana oleju itp. wykasowanie inspekcji. ty Pytałem o kalibrację MA ale nic takiego nie trzeba.

Czytam o tym filtrze siatkowym na górze turbiny  Czy da się go samemu wyczyścić, wymienić. Jaki ma wpływ na MA ? Ponadto jest filtr siatkowy w MA gdzieś za obudową rozrządu. Czy da się go samemu wyczyścić ?

  • 4 lata później...
Napisano

Trochę odkopię :) Filtr turbiny jest na turbinie ! Z góry i kosztuje z podkładkami ok 70 zł ,wymiana co ok 45 tyś km . Filtr MA jest pod pokrywą zaworów i wystarczy (jeśli olej wymieniasz max co 15 tyś km ) wymienic go z rozrządem . Koszt ok 140 zł . Siateczka jest na tyle duża i pojemna ,że zapewnia żywotność na ten czas . Lepiej skrócić wymianę oleju na co ok 10 tys km i stosować dobre filtry oleju . Po wymnianie oleju trzeba kliknąć w kompie diagnostycznym info , że wymieniony został olej w dziale uniair(multiair) ,to tak aby ECU wiedziało ,że olej jest nowy celem kompensowania luzów zaworowych .Olej o wymaganej aprobacie Fiata !! 

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.