Skocz do zawartości

Parterówka z możliwościami


nikt-znany

Rekomendowane odpowiedzi

Buduję parterówkę, ale plan jest taki, żeby w razie potrzeby móc zagospodarować poddasze.

Tutaj mam dylemat jak podejść do kilku tematów:

1. ogrzewanie - to myślę zostawić, jedynie wyprowadzić pion na górę. Realizacja w razie potrzeby

2. termoizolacja - tu mam dylemat: zaizolować dach watą + 5-10cm styro na strop + wylewka (tylko jak to teraz zrobię to w sumie pożegnam się z opcją ogrzewania podłogowego na poddaszu, trzeba będzie kuć), żeby wyciszyć go? Czy izolować strop np. wełna + płyty OSB, ale wtedy jak przyjdzie do wykańczania góry wszystko to będzie do zerwania...

 

Dobra rada zawsze w cenie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę wypadałoby tam podciągnąć nie tylko ogrzewanie, ale i wodę i kanalizację.

Rury można tam wyciągnąć, a jakie, niech specjaliści doradzą, gdy już będą robili dół.

Do tego przewidzieć osobne obwody do elektryki i wyprowadzić z rozdzielni.

Na górze to chyba podłogówka nie będzie potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, rwIcIk napisał:

Tak naprawdę wypadałoby tam podciągnąć nie tylko ogrzewanie, ale i wodę i kanalizację.

Rury można tam wyciągnąć, a jakie, niech specjaliści doradzą, gdy już będą robili dół.

Do tego przewidzieć osobne obwody do elektryki i wyprowadzić z rozdzielni.

Na górze to chyba podłogówka nie będzie potrzebna.

Tak, piony pasowałoby powyciągać. 

W instalacji porozmawiam, możliwe że zapewnimy wyjście na górę pod rozdzielnię poddasza, ewentualnie razem z rozdzielnią (chociaż nie wiem czy jest sens ponosić koszt).

Wolałbym podłogówkę, bo miałbym cały dom na jednym rodzaju ogrzewania. Grzejniki to z kolei nowa rozdzielnia, ale można je podpiąć po zrobieniu styro i wylewki (planuję przestrzeń ok. 0,5m od ściany kolankowej wykorzystać jako przestrzeń instalacyjną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, amciek napisał:

Dlaczego uważasz, że na gorze podłogowka niepotrzebna?

Bo tam podłoga jest ciepła .... no może poza łazienką :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, amciek napisał:

Dlaczego uważasz, że na gorze podłogowka niepotrzebna?

Nie napisał, jak wysokie jest to poddasze. Jeśli jest niskie, to będzie miło po ciepłej podłodze się czołgać. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mazi napisał:

2. termoizolacja - tu mam dylemat

Ułożyłbym na stropie wełnę dachową w płytach. Jak zdecydujesz się zagospodarować poddasze to wykorzystasz ją do ocieplenia dachu. W ostateczności można położyć też z rolki. 

Inaczej niepotrzebnie będziesz pośrednio ogrzewać kubaturę poddasza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop jak rozumiem nie drewniany? Zostawić go surowego z izolacją tak jak Joki napisał. W wykonawstwie przewidzieć wszystkie jego warstwy docelowe i dostosować do tego schody. Przewidzieć sposób wentylacji przynajmniej łazienki. Co z oknami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Joki napisał:

Ułożyłbym na stropie wełnę dachową w płytach. Jak zdecydujesz się zagospodarować poddasze to wykorzystasz ją do ocieplenia dachu. W ostateczności można położyć też z rolki. 

Inaczej niepotrzebnie będziesz pośrednio ogrzewać kubaturę poddasza.

 

Też to rozważam, ale sama wełna to mało - pasowałoby od góry obić ją płytami OSB na stelażach, żeby móc po tym chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Harp napisał:

Strop jak rozumiem nie drewniany? Zostawić go surowego z izolacją tak jak Joki napisał. W wykonawstwie przewidzieć wszystkie jego warstwy docelowe i dostosować do tego schody. Przewidzieć sposób wentylacji przynajmniej łazienki. Co z oknami?

Strop beton. Okna mam rozrysowane, ale chyba teraz nie będę robił (w razie jak się koncepcja podziału poddasza zmieni to okna będą ograniczeniem). 

Wentylacja dołu reku, góra pewnie grawitacja - bo inaczej nie dobiorę jednostki, która obsłużyłaby dół, a i miała zapas mocy do obsłużenia góry na sensownych obrotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mazi napisał:

Też to rozważam, ale sama wełna to mało - pasowałoby od góry obić ją płytami OSB na stelażach, żeby móc po tym chodzić.

Jeśli trzeba chodzić to styropian połóż. Będzie na stratę ale chyba taniej niż jakaś: "posadzka"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mazi napisał:

Strop beton. Okna mam rozrysowane, ale chyba teraz nie będę robił (w razie jak się koncepcja podziału poddasza zmieni to okna będą ograniczeniem). 

Wentylacja dołu reku, góra pewnie grawitacja - bo inaczej nie dobiorę jednostki, która obsłużyłaby dół, a i miała zapas mocy do obsłużenia góry na sensownych obrotach.

Okna można wstawić podczas adaptacji tylko konstrukcja dachu by była wykonana pod montaż okien (rozstaw, jakieś zastrzały jak trzeba). Co do wentylacji - to sporo więcej ma Was mieszkać po rozbudowie, wielki ten dom? Moim zdaniem to dla domów, domowników tak 150-180m2 i 4 osób rekuperator 300-350m3/h max. wydatku wystarcza. Zimą i tak będziesz ograniczał jego wydatek gdzieś do 60-80m3/h ze względu na zbyt duże usuwanie wilgoci. Także ja bym spokojnie założył że ten sam rekuperator Wam wystarczy bo więcej parować i produkować Co2 i innych gazów nie będziecie. Dlatego przewidziałbym skrzynki rozdzielcze o większej ilości króćców i przejście w stropie dla rur powietrznych jeżeli rekuperator planujesz na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.