Skocz do zawartości

Nowa wywiewka wentylacyjna. Wieje okapem


jahooo

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem wywiewkę wentylacyjną na zewnątrz. Idzie do niej rura 100, do której wewnątrz podłączony jest okap. Niestety wieje bardzo mocno okapem. jak były duże mrozy to nawet się skraplało. Macie jakiś pomysł co z tym zrobić. Dekiel od dołu wywiewki jest założony na szczelnie

PXL_20211231_140559036.jpg

PXL_20220101_125701533.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po drodze, w kanale do odciągu nablatowego, mam coś takiego: https://www.castorama.pl/zawor-zwrotny-z-kolnierzem-vents-125-mm-bialy-id-18957.html

 

Otwiera się jak powietrze leci z wewnątrz, zamyka jak leci z zewnątrz.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta rura jest za krótka i będzie się pojawiał ciąg wsteczny. Lepiej pod tym względem być zrobił puszczając ją przez strop do góry.

Są takie rurki z przepustnicą opadającą, można zawsze ją stuningować i doszczelnić. Będzie lepiej ale 100% szczelności to nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W

Takie coś

https://www.tradelectra.pl/zawor-zwrotny-do-wentylatora-fi100-awenta-p-136.html?gclid=Cj0KCQiAoNWOBhCwARIsAAiHnEgXJGf76XM359LNn3tqnnbYFtStAzy_JDYu-eGCRDR7k17QtO8-DlcaApbMEALw_wcB

 

Mam od kilku lat zamontowane w przewodzie wentylacyjnym, bezpośrednio za kratką wentylacyjną.

Działa bardzo dobrze. Ciągu wstecznego nie mam, a miałem kiedyś.

Jedynie w razie silnego wiatru słychać jak przesłonka zamknie się szybko uderzając o obudowę ale na pewno nieporównywalnie cichsze jest to od zaworu przedstawionego powyżej, który też usunie problem nawiewania ale jego wadą jest to, że będzie głośniejszy od tego co proponuję.

 

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, adam_W napisał:

Jedynie w razie silnego wiatru słychać jak przesłonka zamknie się szybko uderzając o obudowę ale na pewno nieporównywalnie cichsze jest to od zaworu przedstawionego powyżej, który też usunie problem nawiewania ale jego wadą jest to, że będzie głośniejszy od tego co proponuję.

U mnie ta awenta straszliwie hałasuje podczas wietrznych nocy :oslabiony: No ale i tak lepsze to niż dmuchanie śmierdzącego syfu do sypialni :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem ale z kanałami wentylacyjnymi w bloku. 

Dwa kanały wentylacyjne, jeden w łazience, drugi w kuchni 

Z obu ciąg wsteczny. Chyba nie muszę mówić o temperaturze jaka panuje w łazience, że nie wspomnę o nawiewanym syfie z kanałów wentylacyjnych, siatki w kratkach nie pomagają wyłapać kurzu. 

Był wczoraj kominiarz, sprawdził ciąg i dla niego to ok bo się wiatraczek kręci i pokazuje przepływ powietrza. 

Dodam iż dużo wietrzę, nie ma wpływu czy okna zamknięte, otwarte czy mikrowentylacja. 

Wemtylatorow nie mogę założyć bo wiadomo, spółdzielnia zabrania. 

 

Jak to ugryźć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, 4thelement napisał:

Mam podobny problem ale z kanałami wentylacyjnymi w bloku. 

Dwa kanały wentylacyjne, jeden w łazience, drugi w kuchni 

Z obu ciąg wsteczny. Chyba nie muszę mówić o temperaturze jaka panuje w łazience, że nie wspomnę o nawiewanym syfie z kanałów wentylacyjnych, siatki w kratkach nie pomagają wyłapać kurzu. 

Był wczoraj kominiarz, sprawdził ciąg i dla niego to ok bo się wiatraczek kręci i pokazuje przepływ powietrza. 

Dodam iż dużo wietrzę, nie ma wpływu czy okna zamknięte, otwarte czy mikrowentylacja. 

Wemtylatorow nie mogę założyć bo wiadomo, spółdzielnia zabrania. 

 

Jak to ugryźć? 

No ale jak zmierzył ciąg wsteczny i powiedział ok, bo się wiatraczek kręcił 8].

Imho problem powinien być zgłoszony do SM/wspólnoty. W blokach to loteria, ludzie podpinają wiatraki/okapy wymuszające przebieg, czy wręcz zamurowują niżej ciągi :bzik:.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

No ale jak zmierzył ciąg wsteczny i powiedział ok, bo się wiatraczek kręcił 8].

Imho problem powinien być zgłoszony do SM/wspólnoty. W blokach to loteria, ludzie podpinają wiatraki/okapy wymuszające przebieg, czy wręcz zamurowują niżej ciągi :bzik:.

Przyłożył wiatraczek, kręcił się, nie ważne w którą stronę ponieważ ciąg powietrza z wentylacji jest naprawdę mocno odczuwalny, zapisał w protokole że to ja wnoszę zastrzeżenia, po czym stwierdził że on nic nie poradzi 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W
7 godzin temu, 4thelement napisał:

Mam podobny problem ale z kanałami wentylacyjnymi w bloku. 

Dwa kanały wentylacyjne, jeden w łazience, drugi w kuchni 

Z obu ciąg wsteczny. Chyba nie muszę mówić o temperaturze jaka panuje w łazience, że nie wspomnę o nawiewanym syfie z kanałów wentylacyjnych, siatki w kratkach nie pomagają wyłapać kurzu. 

Był wczoraj kominiarz, sprawdził ciąg i dla niego to ok bo się wiatraczek kręci i pokazuje przepływ powietrza. 

Dodam iż dużo wietrzę, nie ma wpływu czy okna zamknięte, otwarte czy mikrowentylacja. 

Wemtylatorow nie mogę założyć bo wiadomo, spółdzielnia zabrania. 

 

Jak to ugryźć? 

Miałem to samo.

W łazience kratka, w aneksie 2x kratka.

Losowo, zależnie od kierunku i siły wiatru pojawiał się ciąg wsteczny.

Zgłosiłem do administracji.

Wiosną na kominie łazienkowym założono turbowent. Tu problem ustąpił ale w aneksie pojawiał się niekiedy. Chciałem aby na kominie wentylacyjnym odpowiadającym za aneks również zamontowano nasadę turbowent ale nie zgodzono się tłumacząc tym, że obie nasady będą konkurowały ze sobą i finalnie ciąg wsteczny pojawi się w którejś kratce i tak.

W takim razie, w aneksie w obu kanałach zamontowałem zawory zwrotne jakich przykład pokazałem wyżej.

Od kilku lat problemu nie mam z wentylacją, a ona działa bardzo dobrze bo wilgotność w mieszkaniu mam 40 do 50%, mieszkanie jest dużo cieplejsze. Nie ma zaduchu, grzyba itd.

Nawiewników okiennych nie mam zamontowanych ale i okna wyregulowane tak, że docisk ramy do ościeżnicy mam ustawiony w pozycji neutralnej i to zapewnia minimalny dopływ powietrza z zewnątrz, pozwalając zachować komfort cieplny. Temperatura w mieszkaniu utrzymywana jest całodobowo w sezonie grzewczym od 23 do 24.5*

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem ale z kanałami wentylacyjnymi w bloku. 
Dwa kanały wentylacyjne, jeden w łazience, drugi w kuchni 
Z obu ciąg wsteczny. Chyba nie muszę mówić o temperaturze jaka panuje w łazience, że nie wspomnę o nawiewanym syfie z kanałów wentylacyjnych, siatki w kratkach nie pomagają wyłapać kurzu. 
Był wczoraj kominiarz, sprawdził ciąg i dla niego to ok bo się wiatraczek kręci i pokazuje przepływ powietrza. 
Dodam iż dużo wietrzę, nie ma wpływu czy okna zamknięte, otwarte czy mikrowentylacja. 
Wemtylatorow nie mogę założyć bo wiadomo, spółdzielnia zabrania. 
 
Jak to ugryźć? 
Bez spółdzielni nic nie robisz. Jak mieszkałem na Karpackim, w 10 pietrowcu na parterze to też miałem ciąg wsteczny w kuchni (na łazienkowych były ponoć założone wentylatory wyciągowe na kominie). Kratkę po prostu zasłaniałem na zimę. Spółdzielnia obligatoryjnie w każdym wymienianym oknie kazała montować nawiewniki. I tak, w którymś momencie zimą ciąg wsteczny nie pojawił się już. Nie wiem czy zamontowali coś na kominie, czy to tylko zasługa nawiewników.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W

Musiałbyś wiedzieć czy owe wentylatory faktycznie zostały zamontowane i czy działają.

Nawiewniki na pewno przyczyniły się do usunięcia problemu ciągu wstecznego ponieważ do pomieszczeń (pomieszczenia) zostało doprowadzone powietrze.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.