Skocz do zawartości

Dziwny problem z UPSem SinusVolta i/lub z instalacją el.


damntomas

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest na sali jakiś elektryk?

 

UPS wraz z akumulatorem 100Ah zasila piec CO z podajnikiem.

Albo napisze, że zasilał, bo w tej chwili stoi odłączony.

Kupiony jakiś rok temu i od samego początku były z nim problemy, pomimo ciągłego zasilania z sieci, przełączał się chwilowo na zasilanie bateryjne, nie wracał z niego aż wydrenowywał akumulator. I tak chyba ze 2 razy. Wiosną 2022 poszedł na serwis, odesłali niby z wymienionym środkiem i nowym aku, bo podobno stary był już zużyty (po 4 msc użytkowania).

 

Ok, wtedy pomyślałem, że pewnie rozwiązalo to problemy, a że było już po sezonie, zestaw przelezakowal w pudłach do grudnia, kiedy to postanowiłem go znowu podłączyć.

 

No i jak się domyślacie - niespodzianka - piec w okolicy godz. 23 - 1 w nocy głupieje - UPS zachowuje się podobnie jak po zakupie - przełącza się z 230V na baterię, poza tym 0 innych komunikatów, napięcie na wyświetlaczu 230-235V.

 

Nie ważne czy UPS działa od 9 rano czy od 22 wieczorem, czy zasila piec czy jest włączony bez podpiętego obciążenia - z reguły po 23 następuje problem. I przez to domniemuje, że to jednak nie UPS jest przyczyną a coś włączanego? w instalacji o tej porze gdzieś w mojej okolicy. Pytanie co i jak to odkryć? Bo chyba to nie wina elektrowni...

 

Przed wysłaniem na serwis przełączenia 230V/bateria były raczej losowe, w ciągu dnia, nie wyłapałem wtedy stałej pory jak teraz.

 

Dom 10 letni, robił doświadczony elektryk. Żarowki nie przygasają, żadne urządzenia w domu nie zauważają "problemu" oprocz UPS SinusVolta (do kompa mam APC 700VA i ten non stop działa normalnie). A, i od chwili wprowadzenia nie spaliło mi się też żadne urządzenie AGD/RTV.

 

Czy jakoś można sprawdzić co się dzieje po tej 23 w instalacji? Jakimś lepszym miernikiem czy czymś? Ma ktoś jakiś pomysł od czego zacząć?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, damntomas napisał(a):

Czy jakoś można sprawdzić co się dzieje po tej 23 w instalacji? Jakimś lepszym miernikiem czy czymś? Ma ktoś jakiś pomysł od czego zacząć?

 

ja się nie znam, ale rzeczywiście wygląda na spadki. Kup jakąś żarówkę 500W i obserwuj ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, damntomas napisał(a):

żadne urządzenia w domu nie zauważają "problemu" oprocz UPS SinusVolta (do kompa mam APC 700VA i ten non stop działa normalnie). A, i od chwili wprowadzenia nie spaliło mi się też żadne urządzenie AGD/RTV.

 

Czy jakoś można sprawdzić co się dzieje po tej 23 w instalacji? Jakimś lepszym miernikiem czy czymś? Ma ktoś jakiś pomysł od czego zacząć?

Moze podmień miejscami UPS-y-wtedy się wyjaśni:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, volf6 napisał(a):

Moze podmień miejscami UPS-y-wtedy się wyjaśni:)

Stały obok siebie podłączone do tego samego gniazdka. APC nawet nie zapiszczał, ale to tani UPS bez żadnego wyświetlacza itp. 

Sinus Volt ma na panelu przednim lampki informujące o za małym napięciu, za dużym, przeciążeniu itp. i nic z tego się nie włącza w momencie "awarii" - tylko stycznik bateria<->zasilanie z sieci szaleje.

 

Identyczna sytuacja jest tutaj (nie mój film)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, damntomas napisał(a):

Czy jest na sali jakiś elektryk?

 

UPS wraz z akumulatorem 100Ah zasila piec CO z podajnikiem.

Albo napisze, że zasilał, bo w tej chwili stoi odłączony.

Kupiony jakiś rok temu i od samego początku były z nim problemy, pomimo ciągłego zasilania z sieci, przełączał się chwilowo na zasilanie bateryjne, nie wracał z niego aż wydrenowywał akumulator. I tak chyba ze 2 razy. Wiosną 2022 poszedł na serwis, odesłali niby z wymienionym środkiem i nowym aku, bo podobno stary był już zużyty (po 4 msc użytkowania).

 

Ok, wtedy pomyślałem, że pewnie rozwiązalo to problemy, a że było już po sezonie, zestaw przelezakowal w pudłach do grudnia, kiedy to postanowiłem go znowu podłączyć.

 

No i jak się domyślacie - niespodzianka - piec w okolicy godz. 23 - 1 w nocy głupieje - UPS zachowuje się podobnie jak po zakupie - przełącza się z 230V na baterię, poza tym 0 innych komunikatów, napięcie na wyświetlaczu 230-235V.

 

Nie ważne czy UPS działa od 9 rano czy od 22 wieczorem, czy zasila piec czy jest włączony bez podpiętego obciążenia - z reguły po 23 następuje problem. I przez to domniemuje, że to jednak nie UPS jest przyczyną a coś włączanego? w instalacji o tej porze gdzieś w mojej okolicy. Pytanie co i jak to odkryć? Bo chyba to nie wina elektrowni...

 

Przed wysłaniem na serwis przełączenia 230V/bateria były raczej losowe, w ciągu dnia, nie wyłapałem wtedy stałej pory jak teraz.

 

Dom 10 letni, robił doświadczony elektryk. Żarowki nie przygasają, żadne urządzenia w domu nie zauważają "problemu" oprocz UPS SinusVolta (do kompa mam APC 700VA i ten non stop działa normalnie). A, i od chwili wprowadzenia nie spaliło mi się też żadne urządzenie AGD/RTV.

 

Czy jakoś można sprawdzić co się dzieje po tej 23 w instalacji? Jakimś lepszym miernikiem czy czymś? Ma ktoś jakiś pomysł od czego zacząć?

 

 

Przypadkiem nie wcisnąłeś przycisku wymuszenia pracy awaryjnej/PV ? u mnie na górze obudowy jest taki przycisk, kiedy go wcisnełem to też przełączał się na awaryjne aż do rozładowania.

Popatrz w dane inwertera, AFAIR może pracować na dość szerokim zaresie napięć. U mnie czasem spada do 210V, czasem jest 240V i działa bezproblemowo od przeszło 5lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, też tak zakładałem na początku, ale niemożliwe żeby psuł się tylko po godz. 23 ;) Nieważne czy jest pod prądem od 12h czy od 2h. Włączony np. o 9 rano działa bez zająknięcia do tej pechowej 23.

Obudowa ciągle jest zimna, więc się nie przegrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, damntomas napisał(a):

Ok, też tak zakładałem na początku, ale niemożliwe żeby psuł się tylko po godz. 23 ;) Nieważne czy jest pod prądem od 12h czy od 2h.

 

A co na to serwis (jeśli coś w ogóle)?

UPS niejako z definicji ma działać, po to jest. Jeśli po przełączeniu na backup zasilanie sieciowe stabilizuje się, to powinien wracać na sieć. Inaczej po co komu taki UPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, damntomas napisał(a):

Ok, też tak zakładałem na początku, ale niemożliwe żeby psuł się tylko po godz. 23 ;) Nieważne czy jest pod prądem od 12h czy od 2h. Włączony np. o 9 rano działa bez zająknięcia do tej pechowej 23.

Obudowa ciągle jest zimna, więc się nie przegrzewa.

Ta usterka jest dokładnie o określonej godzinie i minucie czy po prostu po 23?

Ten z linkowanego filmu też się psuje o tej samej porze?.

Ja bym podłączył pod zasilanie niezależny i w miarę dobry voltomierz, moze napięcie jest za wysokie a nie za niskie w momencie awarii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, damntomas napisał(a):

...

Dom 10 letni, robił doświadczony elektryk. Żarowki nie przygasają, żadne urządzenia w domu nie zauważają "problemu" oprocz UPS SinusVolta (do kompa mam APC 700VA i ten non stop działa normalnie). A, i od chwili wprowadzenia nie spaliło mi się też żadne urządzenie AGD/RTV.

 

Czy jakoś można sprawdzić co się dzieje po tej 23 w instalacji? Jakimś lepszym miernikiem czy czymś? Ma ktoś jakiś pomysł od czego zacząć?

 

 

 

Ten Twój UPS reaguje na zakłócenia w czasie poniżej 4 ms (nawet całkiem niezły czas :ok:) tak dla zobrazowania jedna polówka sinusoidy trwa 10 ms. Tak więc jeżeli zakłócenie trwa 10-20 ms to ten UPS zareaguje :ok: gdzie inne odbiorniki nawet tego nie "zobaczą" nie mówiąc też o "UPS-ach komputerowych".

Aby zbadać co dzieje się w sieci przy tak krótkich czasach należy użyć specjalny analizator. Takie analizatory posiadają tylko wyspecjalizowane firmy a ich usługi są drogie.

Podsumowując ten wątek, bez takiego analizatora nie dowiesz się co się dzieje w sieci po, czy w okolicach 23.

Druga sprawa to kwestia powrotu z zasilania bateryjnego na sieciowe - tak zdalnie to ciężko coś poradzić, jedynie mogę podpowiedzieć abyś ponownie przestudiował instrukcje obsługi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mikomir napisał(a):

Podsumowując ten wątek, bez takiego analizatora nie dowiesz się co się dzieje w sieci po, czy w okolicach 23.

Druga sprawa to kwestia powrotu z zasilania bateryjnego na sieciowe - tak zdalnie to ciężko coś poradzić, jedynie mogę podpowiedzieć abyś ponownie przestudiował instrukcje obsługi.

Dzięki, tak podejrzewam, że łatwo i tanio nie będzie.

 

Instrukcja obsługi to w sumie może 1 strona A4. Nie wiem co dokładnie mógłbym tam przestudiować...

 

Nie wiem o której w nocy/nad ranem dokładnie problemy się kończą, zawsze po alarmie na piecu, odpinałem UPS i tak stał sobie kilka razy do ok. godz. 9 kiedy go ponownie włączałem do testów - i wtedy już było ok.

 

Może ktoś coś włącza w okolicy na nocnej taryfie? Chyba zaczyna się w PGE o 22...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, damntomas napisał(a):

Tylko co ten trop mi daje? Nic :(

 

Trzeba szukać mniej czułego UPSa z sinusem na wyjściu i możliwością podłączenia zewnetrznego aku...

 

O ile taki istnieje.

 

 

Może zamień fazy w rozdzielnicy, a nóż widelec zakłócenia są tylko w tej co jest teraz podpięta do obwodu pieca.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2023 o 19:32, damntomas napisał(a):

Tylko co ten trop mi daje? Nic :(

 

Trzeba szukać mniej czułego UPSa z sinusem na wyjściu i możliwością podłączenia zewnetrznego aku...

 

O ile taki istnieje.

Problem z Tym UPS-em polega na tym, że o 23 zakłócenie występujące w Twojej sieci powoduje przełączenie Twojego zasilacza w tryb pracy na akumulatorze.

Przyczyną może być uszkodzenie UPS.

Rozwiązaniem może być sprawdzenie czy na innych fazach występuje takie samo o tej samej porze.

Ewentualnie jeżeli wiesz, że ten efekt masz tylko o stałej godzinie a masz takie coś https://allegro.pl/oferta/programator-zegar-sterujacy-w-gniazdko-cyfrowy-7729949818

to wepnij UPS do tego i zaprogramuj na nim 5 -10 minutową przerwę w pracy na tym zegarze w czasie kiedy zakłócenie z sieci wyłącza Twojego UPS.

To jest oczywiście obejście problemu. Bo teoretycznie po powrocie normalnego zasilania z sieci Twój UPS powinien przełączyć się w tryb zasilania z sieci.

Z jakiegoś powodu tego nie robi. Może to jest wada konstrukcyjna tych UPS lub Twojego egzemplarza. :)

W prostych układach układ ten oparty było tzw "przekaźnik zanikowy". Tutaj jak sądzę jest jakiś układ elektroniczny, który za to odpowiada.

Jeżeli jest to przekaźnik jak w starszym sprzęcie to obstawiam, że zawieszają mu się styki. Krótki czas zadziałania impulsu lub impulsów i następuje sklejenie styków w pozycji zasilania z baterii.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.