Skocz do zawartości

Holowanie przyczep- znika 1:33


Tre-Bor

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Tre-Bor napisał(a):

Od 01.01.2023 dostosowane przepisy do EU, znika martwy przepis o współczynniku 1:33

 

https://www.dostawczakiem.pl/1-stycznia-2023-zniknal-przelicznik-1-33-dla-zestawow-na-be/

A co to zmienia dla użytkownika pojazdów z PJ na B? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ppmarian napisał(a):
4 godziny temu, lucash napisał(a):
A co to zmienia dla użytkownika pojazdów z PJ na B? 

Brak obaw że jakiś nadgorliwy milicjant wyciągnie kalkulator i będzie próbować udowodnić ze zgodnie martym przepisem należy nam się mandat za niezpelnienie warunku masy 1,33 pojazdu do wagi przyczepy.

Milicji nie ma od dawna wiec ja bym się nie obawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tre-Bor napisał(a):

Od 01.01.2023 dostosowane przepisy do EU, znika martwy przepis o współczynniku 1:33

 

https://www.dostawczakiem.pl/1-stycznia-2023-zniknal-przelicznik-1-33-dla-zestawow-na-be/

Dobra wiadomość, podobno martwy przepis ale potrafili się czepiać.

Trzeba w końcu zdać kat E ;)

Jak rozumiem obecnym ograniczeniem jest kat PJ oraz uciąg na haku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lucash napisał(a):

A co to zmienia dla użytkownika pojazdów z PJ na B? 

W teorii dużo.

Np mam przyczepę DMC 1400kg. Auto DMC 1790kg z określoną maksymalną masą przyczepy w polu O1 jako 1500kg.

Jak dotąd, jadąc tym zestawem, łamałem przepis o współczynniku 1.33. Teraz już nie łamię.

Do jazdy takim zestawem wystarczy kat. B.

 

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, CiniO napisał(a):

W teorii dużo.

Np mam przyczepę DMC 1400kg. Auto DMC 1790kg z określoną maksymalną masą przyczepy w polu O1 jako 1500kg.

Jak dotąd, jadąc tym zestawem, łamałem przepis o współczynniku 1.33. Teraz już nie łamię.

Do jazdy takim zestawem wystarczy kat. B.

czyli interesuje nas dopuszczalna masa przyczepy z pola O1 i koniec. Wątpię żeby mi się to przydało ale jednak dobrze wiedzieć bo zawsze pamietam były dywagacje jakim autem, co można ciągać. A teraz koniec z tą szopką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lucash napisał(a):

czyli interesuje nas dopuszczalna masa przyczepy z pola O1 i koniec. Wątpię żeby mi się to przydało ale jednak dobrze wiedzieć bo zawsze pamietam były dywagacje jakim autem, co można ciągać. A teraz koniec z tą szopką. 

Interesuje nas tak:

1. DMC przyczepy (pole F.1 w dowodzie przyczepy) nie może być większe niż pole O.1 w dowodzie samochodu ciągnącego.

2. Aby jazda takim zestawem była legalna na samej kat B, to jeszcze trzeba się upewnić, że suma DMC  przyczepy i pojazdu  (pola F.1) nie przekracza 3500kg.

 

btw, punkt 1 głownie dotyczy Polski, bo w wiekszosci krajów EU nie ma takiego wymogu a jedyna co jest wymagane to aby rzeczywista masa przyczepy nie przekraczała tego, co jest wpisane w pole O.1 pojazdu czyli maksymalnej masy przyczepy jaką producent pojazdu przewidział do holowania.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, CiniO napisał(a):

Interesuje nas tak:

1. DMC przyczepy (pole F.1 w dowodzie przyczepy) nie może być większe niż pole O.1 w dowodzie samochodu ciągnącego.

2. Aby jazda takim zestawem była legalna na samej kat B, to jeszcze trzeba się upewnić, że suma DMC  przyczepy i pojazdu  (pola F.1) nie przekracza 3500kg.

 

btw, punkt 1 głownie dotyczy Polski, bo w wiekszosci krajów EU nie ma takiego wymogu a jedyna co jest wymagane to aby rzeczywista masa przyczepy nie przekraczała tego, co jest wpisane w pole O.1 pojazdu czyli maksymalnej masy przyczepy jaką producent pojazdu przewidział do holowania.

 

 

 

Na B można jeździć max 4250kg zakładając że jest to przyczepa lekka.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lucash napisał(a):

czyli interesuje nas dopuszczalna masa przyczepy z pola O1 i koniec. Wątpię żeby mi się to przydało ale jednak dobrze wiedzieć bo zawsze pamietam były dywagacje jakim autem, co można ciągać. A teraz koniec z tą szopką. 

Dmc auta jaka przyczepę może pociągnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Danielpoz. napisał(a):

Na B można jeździć max 4250kg zakładając że jest to przyczepa lekka.

Zgadza się. Zapomnialem dopisać, że to co napisałem dotyczy przyczep z hamulcem cięższych niż 750kg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.