Skocz do zawartości

Niepodłączony odpływ z rynien


format

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Okazało się że gamoń który robił mi drenaż chaty nie podłączył opływów drenarskich do rynien i przez około rok woda z dachu spływała pod fundament. Zrobiło się miękko, ale nie widać jakichś większych ubytków. Olać czy rozkopywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drenaż ma chyba spowodować że woda która jest w koło domu żeby szybko z niego odpłynęła a nie tam stała/zamarzała i działała na fundamenty

leci sobie woda z rynien rozumiem, że są wkopane w ziemie i całość ląduje koło fundamentów

jak masz miejsce na działce to fajnie by było wkopać dalej jakieś kręgi i pociągnąć rurę od rynien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, format napisał(a):

Hej,

 

Okazało się że gamoń który robił mi drenaż chaty nie podłączył opływów drenarskich do rynien i przez około rok woda z dachu spływała pod fundament. Zrobiło się miękko, ale nie widać jakichś większych ubytków. Olać czy rozkopywać?

Zależy od gruntu. Możesz w jednym miejscu odkopać trochę i sprawdzić jak ma się izolacja.

U sąsiada rura spustowa od ściana ok 50cm wyrzuca wodę dobre 20+ lat i nic się nie dzieje. Jest piach, więc wszystko wsiąka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dużo zależy od rodzaju gruntu. Chociaż w ciągu ostatniego roku to ani szczególnie intensywnych opadów, ani mrozów nie było, więc nie martwilbym się na zapas.

Poza tym, nawet jeśli się okaże, że gdzieś tam fundament jest bardziej wilgotny niż powinien, to co zrobisz? Źródło wilgoci usunąłeś, a reszta doschnie sama.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że najlepiej, tylko tak jakby zrobił całą meliorację od nowa. Ja mam rury od rynien wrzucone kilka centymetrów nad rurą melioracyjną, to wszystko zasypane kamieniem melioracyjnym, owinięte geowłókniną i zasypane ziemią kilka centymetrów. Kwestia teraz tylko jak głęboko kopać żeby te rury wsadzić. Niestety dziś każdego fachowca trzeba pilnować i najlepiej wziąć sobie urlop na ten dzień, bo już u sąsiadów takie fuszerki widziałem, że miałem wątpliwości czy mówić, czy nie, bo jak to się mówi, czego oczy nie widzą... ale tak czy tak kiedyś wcześniej czy później wyjdzie, tak jak u sąsiada, że nie chciało wejść okno narożne. Ja przyczyne znałem, ale fundamentów już w tym przypadku poprawić się nie dało, co miało siąść to siadło.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2023 o 14:28, karolchyla napisał(a):

Bo rynien nie podłącza się do drenażu, szczególnie gdy drenaż jest zaraz przy fundamentach. W takim układzie rynny powinny mieć swoją osobną instalacje odpływową.

Jezus Maria 

😱

 

Spokojnie można podpiąć odpływ z rynien do tej samej studzienki co dreny natomiast najważniejsze w tych studniach jest wysokość podłączenia odprowadzenia wody. Rynny powinno się podpiąć poniżej drenów a w najniższym położeniu studzienki powinien być odpływ podłączony. 

 

Czasem widzę absurdy jak to np odpływy są powyżej drenów, cała studzienka wody, dreny pełne wody i "Panie, czemu mam mokro" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.