Skocz do zawartości

piecyk gazowy czy kocioł dwufunkcyjny?


witek2

Rekomendowane odpowiedzi

Co lepiej się sprawdza do grzania ciepłej wody?  Dom jednorodzinny, dwukondygnacyjny. W tej chwili mam podłączony oddzielny piecyk gazowy, przepływowy typu Junkers. Zastanawiam się nad zmianą i podłączeniem instalacji pod kocioł gazowy który ma opcję grzania wody ale bez zasobnika.  Czy waszym zdaniem jest sens to zmieniać czy w zasadzie wyjdzie na to samo albo gorzej?  A może lepiej?  Może ktoś to ćwiczył i ma przemyślenia ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, witek2 napisał(a):

Co lepiej się sprawdza do grzania ciepłej wody?  Dom jednorodzinny, dwukondygnacyjny. W tej chwili mam podłączony oddzielny piecyk gazowy, przepływowy typu Junkers. Zastanawiam się nad zmianą i podłączeniem instalacji pod kocioł gazowy który ma opcję grzania wody ale bez zasobnika.  Czy waszym zdaniem jest sens to zmieniać czy w zasadzie wyjdzie na to samo albo gorzej?  A może lepiej?  Może ktoś to ćwiczył i ma przemyślenia ? :)

 

Porównaj moc piecyka i kotła a dostaniesz odpowiedź. Porównaj też ceny a będziesz miał pełny obraz. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Junkers działa to po co zmieniać?

Teściowie mają 2 łazienki, w każdej piecyk gazowy do podgrzania wody, ale to dom z lat 70-tych, wtedy tak budowano. Jedyna zaleta to tylko, że szybko leci ciepła z kranu.

W domu mam termet ecocondens silver dwufunkcyjny. Chwilę trzeba poczekać aby była ciepła w kranie.

W następnej inwestycji zakładam zasobnik, bo będzie dużo mkw i duży pobór ciepłej wody.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tre-Bor napisał(a):

Jeżeli Junkers działa to po co zmieniać?

Teściowie mają 2 łazienki, w każdej piecyk gazowy do podgrzania wody, ale to dom z lat 70-tych, wtedy tak budowano. Jedyna zaleta to tylko, że szybko leci ciepła z kranu.

W domu mam termet ecocondens silver dwufunkcyjny. Chwilę trzeba poczekać aby była ciepła w kranie.

W następnej inwestycji zakładam zasobnik, bo będzie dużo mkw i duży pobór ciepłej wody.

 

 

Ja mam kocioł bez zasobnika. To startuje dość szybko, czas oczekiwania na ciepłą wodę zależy wprost od odległości punktu od kotła. Przy dużych odległościach to zasobnik i recyrkulacja. 

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, witek2 napisał(a):

Co lepiej się sprawdza do grzania ciepłej wody?  Dom jednorodzinny, dwukondygnacyjny. W tej chwili mam podłączony oddzielny piecyk gazowy, przepływowy typu Junkers. Zastanawiam się nad zmianą i podłączeniem instalacji pod kocioł gazowy który ma opcję grzania wody ale bez zasobnika.  Czy waszym zdaniem jest sens to zmieniać czy w zasadzie wyjdzie na to samo albo gorzej?  A może lepiej?  Może ktoś to ćwiczył i ma przemyślenia ? :)

 

Dałbym jednofunkcyjny z grzaniem wody + zasobnik i pompę cyrkulacyjna.

Pompę podłączył do smartdom żeby załączała się np jak zapalasz światło w łazience :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Furvus_Eques napisał(a):

recyrkulacja. 

recyrkulacja ;) cwu 

 

15 godzin temu, witek2 napisał(a):

Co lepiej się sprawdza do grzania ciepłej wody?

Kolega Ci już odpowiedział. Dwufunkcyjne nadają się tam gdzie jest blisko do odbiornika i nie ma instalacji cyrkulacji ciepłej wody użytkowej (no i pompy). Bo zawsze jest mały poślizg. 

 

Zasobnik sprawdza się zawsze - wielkość to już zależy od mocy kotła i wymagań użytkownika. Do tego pompka cyrkulacyjna z jakimś prostym zegarkiem, żeby bez potrzeby nie ganiała w nocy lub w godzinach pracy. Cyrkulacja to strata ciepła.

 

Niedawno montowaliśmy klientowi Termet Integra Comfort 20kW - jest to kocioł zintegrowany z zasobnikiem 50l - super sprawa jak jest mało miejsca. 

Golas w hurtowni to rząd wielkości 7-8tyś.  Można taniej ma ceneo i allegro-tam można popłynąć na gwarancji.

 

Do tego osprzęt kominowy, układy mieszające c.o, sterownik, bulbulatory, alojze i prerdalniki. Cirkabałt ~15tyś z robotą i uruchomieniem gwarancyjnym. Reszty instalacji nie wliczam bo cały domek to zawsze 35k  i w górę. 

 

W zimie nie ma się co cykać priorytetu grzania ciepłej wody (noo chyba że masz basen który napełniasz przez 5godzin) i c.o. zdąży się wychłodzić. 

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Esol napisał(a):

recyrkulacja ;) cwu 

 

Fakt!  :mlot:

 

53 minuty temu, Esol napisał(a):

W zimie nie ma się co cykać priorytetu grzania ciepłej wody (noo chyba że masz basen który napełniasz przez 5godzin) i c.o. zdąży się wychłodzić. 

 

Z doświadczenia mogę napisać, że napełnienie gorącą wodą dwuosobowej wanny jacuzzi nie robi na instalacji CO żadnego wrażenia.

:ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Furvus_Eques napisał(a):

 

Porównaj moc piecyka i kotła a dostaniesz odpowiedź. Porównaj też ceny a będziesz miał pełny obraz. 

 

no tak, sprawdze ta moc.  

Mam juz zamontowany i piecyk i kocioł.  Wcześniej był piec węglowy do C.O. i piecyk gazowy do grzania ciepłej wody. Kilka lat temu piec weglowy wyleciał i  jest kocioł gazowy, kondensacyjny do C.O  z możliwością grzania ciepłej wody ale ta funkcja nie była wykorzystywana tylko dalej ciepła woda była z Junkersa.
Nic bym nie musiał kupowac poza przepieciem instalacji z piecyka pod kocioł. Różnica kilku metrów rury do podłaczenia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, deszczowyRoman napisał(a):

Jedli masz możliwość to bierz gazowy podgrzewacz wody z zasobnikiem. Ariston znajdziej jeszce poniżej 2000zl.

Wydliza zycie pieca, podgrzewa tylko wode w zasobniku. Wydliza czas zycia pieca

ten zasobnik jest kuszący bo teraz jednak muszę czekać "dłuższą chwile" zanim woda doleci na piętro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tre-Bor napisał(a):

Jeżeli Junkers działa to po co zmieniać?

Teściowie mają 2 łazienki, w każdej piecyk gazowy do podgrzania wody, ale to dom z lat 70-tych, wtedy tak budowano. Jedyna zaleta to tylko, że szybko leci ciepła z kranu.

W domu mam termet ecocondens silver dwufunkcyjny. Chwilę trzeba poczekać aby była ciepła w kranie.

W następnej inwestycji zakładam zasobnik, bo będzie dużo mkw i duży pobór ciepłej wody.

 

 

 

 

Junkers działa ale ma już kilkanascie lat i nie mam do niego pełnego zaufania. Myśle o wymianie i się zastanawiam czy kolejny czy może go skasować i podpiąc się do pieca CO który i tak mam z funkcja grzania wody do mycia

Edytowane przez witek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, witek2 napisał(a):

Junkers działa ale ma już kilkanascie lat i nie mam do niego pełnego zaufania. Myśle o wymianie i się zastanawiam czy kolejny czy może go skasować i podpiąc się do pieca CO który i tak mam z funkcja grzania wody do mycia

Tu chyba wybór jest oczywisty jak masz już piec dwufunkcyjny.

Chyba, że musisz ciągnąć przyłącze daleko kuć ściany i robić demolkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, witek2 napisał(a):

ten zasobnik jest kuszący bo teraz jednak muszę czekać "dłuższą chwile" zanim woda doleci na piętro

On ma chyba 5kw mocy, ustawiasz temp i podgrzewa wode samoczynnie. Kociol będzie się czesto włączać i wyłączać a to wplywa negatywnie na trwałość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tre-Bor napisał(a):

Tu chyba wybór jest oczywisty jak masz już piec dwufunkcyjny.

Chyba, że musisz ciągnąć przyłącze daleko kuć ściany i robić demolkę. 

kilka metrów rury do podłączenia więc to raczej nie problem dlatego mnie to kusi właśnie zamiast piecyka. 

Edytowane przez witek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, deszczowyRoman napisał(a):

Rano jak sie człowiek myje to leci ximna i orzeźwiająca woda, ktora szybciej stawia na nogi. Ponadto ciepla woda wydluza czas mycia a tym samym zwiększa zużycie samej wody

Chyba, że ktoś nie umyje się zimną i czeka, aż zacznie lecieć ciepła, wtedy rachunek ekonomiczny niekoniecznie musi się zgadzać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, deszczowyRoman napisał(a):

Cyrkulacja zuzywa niepotrzebnie energię

Zależy jak jest poprowadzona instalacja, bo może się okazać, że "strata" przez większość roku (w zasadzie cały) dogrzewa mieszkanie 😉

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, witek2 napisał(a):

Co lepiej się sprawdza do grzania ciepłej wody?  Dom jednorodzinny, dwukondygnacyjny. W tej chwili mam podłączony oddzielny piecyk gazowy, przepływowy typu Junkers. Zastanawiam się nad zmianą i podłączeniem instalacji pod kocioł gazowy który ma opcję grzania wody ale bez zasobnika.  Czy waszym zdaniem jest sens to zmieniać czy w zasadzie wyjdzie na to samo albo gorzej?  A może lepiej?  Może ktoś to ćwiczył i ma przemyślenia ? :)

 

Jeden piec, jeden serwis, mniejsze ryzyko, większe bezpieczeństwo. 

Do tego kotła gazowego możesz osobny zbiornik podłączyć czy on tylko będzie działał na tej samej zasadzie co junkers?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bielaPL napisał(a):

 

Jeden piec, jeden serwis, mniejsze ryzyko, większe bezpieczeństwo. 
 

Do tego kotła gazowego możesz osobny zbiornik podłączyć czy on tylko będzie działał na tej samej zasadzie co junkers?

no właśnie tak samo do tego podchodzę ale sonduje opinie bardziej rozeznanych w temacie  

na razie nie mam zasobnika i teoretycznie będzie działał na podobnej zasadzie ale finalnie mogę podłączyć jak zajdzie potrzeba. 

Edytowane przez witek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.