Skocz do zawartości

Arduino i pokrewne - tu już nie na czego wymyślić 😉


Cinek

Rekomendowane odpowiedzi

Czego by się nie wymyśliło to już Chińczyk klepie za 1/3 ceny tego co by się zrobiło samodzielnie.

Mój ostatni pomysł to był sterownik ładowania dodatkowego akumulatora ale przy cenie rzędu 90 zł za gotowy produkt nie ma sensu bawić się w rzeźbę.

 Przykładowy  link 

https://allegro.pl/oferta/modul-ladowania-akumulatora-przyczepy-kempingowej-8547848811

 

Jeśli nie ma czegoś gotowego to są tutoriale jak to zrobić od A do Z.

A piszę to ponieważ chciałem se popisać. ;]

 

Edytowane przez Cinek
  • Lubię to 2
  • bakłażan 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Cinek zmienił tytuł na Arduino i pokrewne - tu już nie na czego wymyślić 😉

no nie wiem.

 

1. bariera laserowa do garażu - wjeżdżam do środka i zależy mi na tym, aby zatrzymać się jak najbliżej bramy, bo za samochodem chce mieć max miejsca zostawionego. Jeśli wiązka lasera jest przerwana to migają czerwone światła (czyli jeszcze trzeba jechać). Zielone zapala się jak już można stanąć i zamykająca się brama nie walnie w samochód.

 

2. sterownik do odciągu trocin - jeśli zasuwa powietrza jest otwarta to dopiero wtedy gniazdo 230 jest zasilane i można załączyć maszynę (piła, heblarka, itp). Jeśli załączam maszynę to odpala się także odciąg a po wył. maszyny odciąg działa jeszcze 6 sekund aby wyciągnął urobek do końca z kanału powietrznego.

Dodatkowo guziki dzwonkowe przy każdej zasuwie do ręcznego odpalenia odciągu (bez działającej maszyny) i sygnalizacja ledem na guziku, że zasuwa jest otwarta.

 

takie 2 bzdury mam zrobione na arduino. Kupi się takie gotowe?

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2023 o 13:49, Cinek napisał(a):

Czego by się nie wymyśliło to już Chińczyk klepie za 1/3 ceny

dlaczego od razu chińczyk

https://allegro.pl/oferta/polski-automatyczny-wlacznik-swiatel-mijania-5332957220

używam tych modułów do świateł. do aku hotelowego w kamperze, do lodówki w kamperze i dodatkowego aku w serwisówce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2023 o 13:49, Cinek napisał(a):

Czego by się nie wymyśliło to już Chińczyk klepie za 1/3 ceny tego co by się zrobiło samodzielnie

To ja też mam dwa projekty:

1. Sterownik sauny, włączający 1, 2 lub 3 grzałki w zależności od tego jaki jest uchyb. Do tego opóźnienie startu i tryb ręczny, konfigurowalne histerezy.

2. Sterownik bojlera elektrycznego, który grzeje wodę w drugiej taryfie na maxa, a w pozostałych godzinach do ustalonej temperatury komfortu ok. 40 st. C. Do tego przewidziałem jeszcze tryb fotowoltaika, żeby uruchamiał grzanie tylko jak moc z paneli jest na odpowiednio wysokim poziomie, ale jeszcze nie podłączyłem czujnika (od 3 lat :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pito napisał(a):

To ja też mam dwa projekty:

1. Sterownik sauny, włączający 1, 2 lub 3 grzałki w zależności od tego jaki jest uchyb. Do tego opóźnienie startu i tryb ręczny, konfigurowalne histerezy.

2. Sterownik bojlera elektrycznego, który grzeje wodę w drugiej taryfie na maxa, a w pozostałych godzinach do ustalonej temperatury komfortu ok. 40 st. C. Do tego przewidziałem jeszcze tryb fotowoltaika, żeby uruchamiał grzanie tylko jak moc z paneli jest na odpowiednio wysokim poziomie, ale jeszcze nie podłączyłem czujnika (od 3 lat :) )

Jednak uległem i robię własny sterownik drugiego akumulatora :facepalm:;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2023 o 21:13, Pito napisał(a):

To ja też mam dwa projekty:

1. Sterownik sauny, włączający 1, 2 lub 3 grzałki w zależności od tego jaki jest uchyb. Do tego opóźnienie startu i tryb ręczny, konfigurowalne histerezy.

2. Sterownik bojlera elektrycznego, który grzeje wodę w drugiej taryfie na maxa, a w pozostałych godzinach do ustalonej temperatury komfortu ok. 40 st. C. Do tego przewidziałem jeszcze tryb fotowoltaika, żeby uruchamiał grzanie tylko jak moc z paneli jest na odpowiednio wysokim poziomie, ale jeszcze nie podłączyłem czujnika (od 3 lat :) )

1 - spinasz 3 grzałki i sterujesz impulsowo SSR-em, bardzo dobre regulatory robi firma APAR, robiłem na tym piec do komponentów, żądaną temperaturę trzymał idealnie 👍

2 - nie wiem, nie chce mi się szukać 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mayster_tcz napisał(a):

1 - spinasz 3 grzałki i sterujesz impulsowo SSR-em, bardzo dobre regulatory robi firma APAR, robiłem na tym piec do komponentów, żądaną temperaturę trzymał idealnie 👍

2 - nie wiem, nie chce mi się szukać 😄

Ad 1, pomysł ciekawy. Szukałem czegoś z przyjemnym panelem sterowania, zwykłego termostatu nawet, ale nie było nic pasującego. A te firmowe sterowniki producentów pieców kosztują jakieś chore pieniądze, rzędu 800 zł. W końcu sam wyrzeźbilem.

IMG_20230613_182322534.jpg

 

Ad 2, już coś podobnego jest, ale zabudowane na bojlerze, chyba nawet tu ktoś pisał, że mu się zepsuło i potrzebuje zamiennik

Edytowane przez Pito
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak rzeźbię. Do dziś udało mi się tyle ogarnąć żeby pojedynczo wszystkie układy doprowadzić do działania z Arduino. Jutro zaczynam to łączyć do kupy. I wtedy wiadomo, mogą dziać się różne cuda. ;] 

No i soft też trzeba poskleić w jeden program. Tu dziękuję @Florydzialski za pomoc i wytłumaczenie jednego tematu. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Pito napisał(a):

Ad 1, pomysł ciekawy. Szukałem czegoś z przyjemnym panelem sterowania, zwykłego termostatu nawet, ale nie było nic pasującego. A te firmowe sterowniki producentów pieców kosztują jakieś chore pieniądze, rzędu 800 zł. W końcu sam wyrzeźbilem.

IMG_20230613_182322534.jpg

 

Ad 2, już coś podobnego jest, ale zabudowane na bojlerze, chyba nawet tu ktoś pisał, że mu się zepsuło i potrzebuje zamiennik

Jak kupowałem tego APAR-a bodajże za 400 PLN, ale to do firmy. Niemniej, ma jedną zaletę, że sprawdza czy SSR się nie zepsuł i nie grzeje non stop na full. Było to moje pierwsze samodzielne zetknięcie z PID, bardzo fajnie się pracowało, dlatego poleciłem. No i wiadomo, gwarancja itp. teraz taka elektronika droga, więc do domu to się człowiek jednak zastanawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Krisker napisał(a):

 

Jak to sprawdzasz? Jakiś RS485, czy falownik ma sensowne API?

Pomysły mam dwa. Prostszy -jakis czujnik Halla albo cewka na przewód DC do falownika i ustawienie odpowiedniego progu w programie. A trudniejszy - czujnik światła na dach. Trudniejszy dlatego, że falownik mam 2metry od sterownika, a czujnik musiałbym dać na dach, uszczelnić itd. Ale jeszcze się za żaden z pomysłów nie wziąłem:) Falownik raczej trudny do skomunikowania, Growatt.

Edytowane przez Pito
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z czujnikiem nasłonecznienia jest bardzo dobry :oki: Ja mam Solaredge i mogę połączyć się po RS485 lub LAN, ale SE daje dostęp do konfiguracji falownika tylko dla instalatorów, a mój jest do dupy i mam z nim utrudniony kontakt. Myślałem nawet o tym, żeby na linii AC założyć licznik dwukierunkowy i z niego sczytywać moc, ale odpowiednio skalibrowany czujnik nasłonecznienia też powinien dać radę i nie będzie ingerował w obecną instalację.

 

EDIT: Można też wykorzystać jakiś mały moduł PV i mierzyć napięcie. Będzie reagował tak samo, jak główne panele (kąt, chmury itd.).

 

EDIT2: WCS6800 - zamawiam, będę testował :jem: Jest tańsza wersja WCS1800, ale wymaga rozpinania złączki MC4.

Edytowane przez Krisker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszło. Szału z precyzją nie ma, ale do określenia progu mocy powinno wystarczyć. Jest mały problem z punktem zerowym - trochę napięcie pływa. Raz jest to 2.33V, a raz 2.42V, co powoduje błąd wskazania prądu o ok. 0.5A. Jeszcze się trochę pobawię. 

 

EDIT: Nie jest tak źle - póki co moc pokrywa się dość dobrze.

image.png.f57977bb09ddeafca35ce22f3db27662.png

Edytowane przez Krisker
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2023 o 09:05, Krisker napisał(a):

Przyszło. Szału z precyzją nie ma, ale do określenia progu mocy powinno wystarczyć. Jest mały problem z punktem zerowym - trochę napięcie pływa. Raz jest to 2.33V, a raz 2.42V, co powoduje błąd wskazania prądu o ok. 0.5A. Jeszcze się trochę pobawię. 

 

EDIT: Nie jest tak źle - póki co moc pokrywa się dość dobrze.

image.png.f57977bb09ddeafca35ce22f3db27662.png

Sprawdź napięcie zasilania czy nie pływa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie jest stabilne. Zresztą już ogarnąłem temat i teraz robię testy :hm: W moim przypadku bojler (150l) odpowiada za dużą część zużycia energii. Ponieważ sprzedaję prąd 3x taniej niż kupuję (pieprzony net-billing), trzeba było zwiększyć autokonsumpcję. Działa to tak, że z fotowoltaiki grzeję wodę do ok. 65 stopni wykorzystując fabryczny termostat w bojlerze, ale tylko przy produkcji ponad 3.4kW (minus histereza). Zasilanie poza fotowoltaiką i to z programatora czasowego (mam G12W) załącza się dopiero poniżej zadanej temperatury (obecnie 47 stopni). W pozostałych przypadkach bojler jest odłączony od sieci. 

 

W stanie spoczynkowym, na wypadek awarii lub odłączenia Arduino, przekaźniki spinają bojler z programatorem.

 

image.png.6ebee38de127022db4cec0a1ad88d01d.png

Edytowane przez Krisker
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.