Skocz do zawartości

Pytanie do elektryków, WLZ


siwyyy77

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki przekrój kabla powinien być do WLZ 16kW,
Długość WLZ od licznika do skrzynki, do 15m
Obecnie jest 5x4mm, chyba troszkę mało

 

Jaki jest ew. koszt podłączenie takiego WLZ-ta w Krakowie w bloku, Od licznika na poziomie 0, do mieszkania na pierwszym piętrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumam, że punkt rozdziału PEN na PE+N jest gdzieś na początku tego WLZ-tu (PEN powinien mieć min. 10mm2)?

Przy 16kW masz prąd obciążenia ok 24-25A.

Przewody miedziane 5x4mm2 mają obciążalność długotrwałą ok 34A, 5x6mm2 - 44A, 5x10mm2 - 61A (przy temperaturach >30°C są jeszcze współczynniki korekcyjne zmniejszające te wartości - widzę, że niżej @Jerzyk_ Ci wstawił obciążalność i te wspołczynniki).

Spadek napięcia przy 4mm2 wychodzi mi 0,7%.

Mnie na co dzień interere grubsze kabelki, więc może się jakiś praktyk instalacji wypowie, bo z teorii wychodzi, że 4mm2 powinien wytrzymać o ile w miejscu jego ułożenia nie panuje temperatura jak w saunie.

Inna sprawa, że raczej wątpliwe byś go kiedyś na maxa obciążył.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, luccass napisał(a):

Też waham się, czy nie zwiększyć mocy przyłączeniowej w mieszkaniu w bloku. Daj znać jak uda Ci się wycenić całość przedsięwzięcia, proszę :ok: 

 

I to obecne 5x4mm2 zasila tylko Twój lokal, czy inne mieszkania też? A może cały pion? 

 

Kilkanaście miesięcy temu wyrzucali liczniki z mieszkań na zewnątrz (parter) i doprowadzali nowe WLZ, ten kabel zasila tylko mój lokal z tym, że obecnie jest jedna faza czynna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to świeży temat, to udałbym się do elektryka odpowiedzialnego za tę modernizację i jemu zadał pytanie. Z tego co kojarzę, będziesz musiał mieć podpis uprawnionej osoby podczas zgłoszenia gotowości instalacji. W tabelkach wszystko się zgadza, ale jeśli okaże się, że lokalnie nie będą chcieli podpisać się pod 4mm2 dla 16kW, to będzie walka z wiatrakami. Wtedy dopytaj o jakiej max mocy przyłączeniowej myśleli projektując 4mm2 i być może łatwiej będzie wystąpić o nowe warunki. 16kW dla mieszkania w bloku, to naprawę ze sporym zapasem jest. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, luccass napisał(a):

Jeśli to świeży temat, to udałbym się do elektryka odpowiedzialnego za tę modernizację i jemu zadał pytanie. Z tego co kojarzę, będziesz musiał mieć podpis uprawnionej osoby podczas zgłoszenia gotowości instalacji. W tabelkach wszystko się zgadza, ale jeśli okaże się, że lokalnie nie będą chcieli podpisać się pod 4mm2 dla 16kW, to będzie walka z wiatrakami. Wtedy dopytaj o jakiej max mocy przyłączeniowej myśleli projektując 4mm2 i być może łatwiej będzie wystąpić o nowe warunki. 16kW dla mieszkania w bloku, to naprawę ze sporym zapasem jest. 

mam tyle do domu na 3 fazach - grzeję prądem

Kabel do domu jest grubszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2023 o 09:34, siwyyy77 napisał(a):

Jaki przekrój kabla powinien być do WLZ 16kW,
Długość WLZ od licznika do skrzynki, do 15m
Obecnie jest 5x4mm, chyba troszkę mało

 

Jaki jest ew. koszt podłączenie takiego WLZ-ta w Krakowie w bloku, Od licznika na poziomie 0, do mieszkania na pierwszym piętrze.

 

między 5x4mm2 a 5x6mm2 masz około 4zł różnicy w cenie za metr ;) 

obciążalności przy cosfi=0,9 dla 16kW będzie 25,6A, dla 5x6mm2 będzie 0,4% spadku napięcia, w szachie będziesz miał obciążalności 41A dla 5x6mm2 bez uwzględniania współczynników

wniosek? na oko, bez liczenia warunków zwarciowych, mniej niż 5x6mm2 bym nie kładł bo to tylko ~60zł różnicy, a dobra praktyka mówi, że lepiej dużo przewymiarować niż dać odrobinę za mało ;) 

obraz_2023-06-20_095716395.png

Edytowane przez mPh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mPh napisał(a):

między 5x4mm2 a 5x6mm2 masz około 4zł różnicy w cenie za metr ;) 

Tu nie chodzi o cenę kabla, bo obecnie mam już zrobiony WLZ na 5x4mm2.

Więc bardziej idzie czy muszę wykonać nowy czy stary może zostać?

 

Bo jak musi być nowa linia WLZ to mogę dać nawet 5x10mm nie zrobi to większej różnicy przy cenie instalacji tego kabla

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, siwyyy77 napisał(a):

Tu nie chodzi o cenę kabla, bo obecnie mam już zrobiony WLZ na 5x4mm2.

Więc bardziej idzie czy muszę wykonać nowy czy stary może zostać?

 

Bo jak musi być nowa linia WLZ to mogę dać nawet 5x10mm nie zrobi to większej różnicy przy cenie instalacji tego kabla

może zostać

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.