Skocz do zawartości

6 letnie zimówki czy opony M+S?


rwIcIk

Rekomendowane odpowiedzi

  • rwIcIk zmienił tytuł na 6 letnie zimówki czy opony M+S?
Obecnie jeżdżę na GY Efficient Grip 4x4 M+S. Opony 6 letnie, ale bieżnika 6-7 mm.
Mam zimówki Bridgestone też 6 letnie, ale bieżnika 4-5 mm.
Jest sens na nie zmieniać? 
GY na zdjęciach.
IMG_20231020_084848.jpg.7ada8084ae1cd3e5732a514937aafac7.jpg
IMG_20231020_084901.jpg.216bfd6416ed82c69749ef979f1f2244.jpg
Ja kiedyś wyrzuciłem 6-7 letnie opony zimowe, mimo że miały podobnie bieżnika i nie były zniszczone. Stało się to po tym, jak na śniegu zaczął mnie tył wyprzedzać. Zrobiły się twarde i śliskie.


Wysłane z mojego CPH2145 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko kwestia jak się spisują i jakie masz odczucia jeżdżąc na nich.

Ja nie jestem za tym by wyrzucać coś co spełnia swoją funkcję.

Jeżeli jest OK to jeździj, ale jak psychicznie Cię gniecie że są stare to wyrzuć/sprzedaj i kup nowe.

Swoją drogą to ile przejechałeś przez te 6 lat, że ich nie zajechałeś?

Ja zwykle zajeżdżałem oba komplety po 6 latach i ok 120-130kkm.

 

PS. Dopiero załapałem na czym tak naprawdę polega Twoja rozterka.

Jak trzymają dobrze to chyba dojeździłbym zimówki. Ty teraz chyba mieszczuchem 100% się stałeś, to i super trudnych warunków nie zaznasz.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rwIcIk napisał(a):

Te letnie M+S to używki.

Poprzednie spękane pójdą do utylizacji.

No i mam jeszcze zimowe, które poprzedniej zimy dobrze spisywały się 

I nie wiem czy jeździć na tych M+S, czy zmieniać 😁

 

 

Jak masz ten komfort, ze jak spadnie snieg to zostaniesz w domu, albo pojedziesz/wrocisz taxi to mozesz zostawic te M+S.

Z ostatnich zim, to takich dni bylo moze 2-3 w skali roku. W przeciwnym razie wolalbym te uzywane zimowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maciej__ napisał(a):

 

Jak masz ten komfort, ze jak spadnie snieg to zostaniesz w domu, albo pojedziesz/wrocisz taxi to mozesz zostawic te M+S.

Z ostatnich zim, to takich dni bylo moze 2-3 w skali roku. W przeciwnym razie wolalbym te uzywane zimowki.

Do pracy będę jeździł pociągiem :)

Tak, czy siak, gdy już się schłodzi, zmienię na zimówki i porównam, do tych M+S, które wg fabryki są letnimi, terenowymi.

Podejrzewam, że mogą jednak słabiej zachowywać się zimą, od zimówek, które do tej pory sprawowały się dobrze.

Auto raczej do sprzedaży za rok, czy dwa, więc nie chcę inwestować w nowe opony.

Choć patrząc ma to, co oferują obecnie, to może trzeba będzie dłużej pojeździć ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rwIcIk napisał(a):

Do pracy będę jeździł pociągiem :)

Tak, czy siak, gdy już się schłodzi, zmienię na zimówki i porównam, do tych M+S, które wg fabryki są letnimi, terenowymi.

Podejrzewam, że mogą jednak słabiej zachowywać się zimą, od zimówek, które do tej pory sprawowały się dobrze.

Auto raczej do sprzedaży za rok, czy dwa, więc nie chcę inwestować w nowe opony.

Choć patrząc ma to, co oferują obecnie, to może trzeba będzie dłużej pojeździć ;]

 

 

 

nie inwestujesz w opony, tylko bezpieczeństwo :nono:

 

zależy jeszcze gdzie mieszkasz, ale ja jadąc np. w góry wole nie zastanawiać się, moje i bezpieczeństwo rodziny jest warte te 2000 PLN wydane raz na 4 lata

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Raku napisał(a):

 

 

nie inwestujesz w opony, tylko bezpieczeństwo :nono:

 

zależy jeszcze gdzie mieszkasz, ale ja jadąc np. w góry wole nie zastanawiać się, moje i bezpieczeństwo rodziny jest warte te 2000 PLN wydane raz na 4 lata

 

Nie jeżdżę z rodziną (żona to nie rodzina), nie jeżdżę w góry -mieszkam w mieście i raczej po drogach utrzymanych jeżdżę - spokojnie jeżdżę.

Mam opony z dużym zapasem bieżnika, markowe.

Tyle tylko, że 6 letnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, rwIcIk napisał(a):

Nie jeżdżę z rodziną, nie jeżdżę w góry -mieszkam w mieście i raczej po drogach utrzymanych jeżdżę - spokojnie jeżdżę.

Mam opony z dużym zapasem bieżnika, markowe.

 

 

to nie ma tematu, to po ci ci zimówki ? 

 

Zima dla przypomnienia, dla niektórych wygląda tak (wtedy zimówki i to dobre mogą nie wystarczyć

 

image.png.377eb40d446ac689e6482692151adeee.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Raku napisał(a):

 

to nie ma tematu, to po ci ci zimówki ? 

 

Zima dla przypomnienia, dla niektórych wygląda tak (wtedy zimówki i to dobre mogą nie wystarczyć

 

image.png.377eb40d446ac689e6482692151adeee.png

Wiedz, ja jestem rocznik 70 i pamiętam zimy ;]

Ale też pierwsze zimówki kupiłem po roku 2000.

Wcześniej doskonale radziłem sobie na tym, co było, choćby na Dębicach vivo pod koniec lat 90 - także zimą :ok:

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Raku napisał(a):

 

to nie ma tematu, to po ci ci zimówki ? 

 

Zima dla przypomnienia, dla niektórych wygląda tak (wtedy zimówki i to dobre mogą nie wystarczyć

 

image.png.377eb40d446ac689e6482692151adeee.png

U mnie to jest "coś tam spadło ale tragedii nie ma" ;] Obecnie to ja mam dylemat czy zakładać Michelin alpine po 2 sezonach czy jednak kupić nowe ;] 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, rwIcIk napisał(a):

Do pracy będę jeździł pociągiem :)

Tak, czy siak, gdy już się schłodzi, zmienię na zimówki i porównam, do tych M+S, które wg fabryki są letnimi, terenowymi.

Podejrzewam, że mogą jednak słabiej zachowywać się zimą, od zimówek, które do tej pory sprawowały się dobrze.

 

 

Patrzac na bieznik, te M+S to jednak opona typowo letnia. Ja bym zmienial teraz na zimowki, bo jak spadnie snieg to beda kolejki.

Przy Twoim stylu jazdy i trasach to w okresie przejsciowym wg mnie bez znaczenia ktore bedziesz mial na aucie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Maciej__ napisał(a):

 

Patrzac na bieznik, te M+S to jednak opona typowo letnia. Ja bym zmienial teraz na zimowki, bo jak spadnie snieg to beda kolejki.

Przy Twoim stylu jazdy i trasach to w okresie przejsciowym wg mnie bez znaczenia ktore bedziesz mial na aucie.

Zmylił mnie trochę bieżnik widoczny z boku. Od czoła to jednak opona letnia.

Więc zmienię przy najbliższej okazji. Plan był dzisiaj, ale za późno wróciłem i już nie chciało mi się na wieś jechać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2023 o 20:42, Raku napisał(a):

 

to nie ma tematu, to po ci ci zimówki ? 

 

Zima dla przypomnienia, dla niektórych wygląda tak (wtedy zimówki i to dobre mogą nie wystarczyć

 

image.png.377eb40d446ac689e6482692151adeee.png

Taka zima zastała mnie po drodze ze słonecznej i bezśnieżnej Warszawy do Krakowa w lutym tego roku. Po tej traumie, jaką przeszedłem na calorocznych, do Swifta już wjechały nowe zimówki, do Vitary planuję następnej zimy. Obecne całoroczne będą robiły za letnie. Po płaskim jeszcze jakoś szło, górki były nie do przejścia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pito napisał(a):

Taka zima zastała mnie po drodze ze słonecznej i bezśnieżnej Warszawy do Krakowa w lutym tego roku. Po tej traumie, jaką przeszedłem na calorocznych, do Swifta już wjechały nowe zimówki, do Vitary planuję następnej zimy. Obecne całoroczne będą robiły za letnie. Po płaskim jeszcze jakoś szło, górki były nie do przejścia.

 

A co to za całoroczne? Bo ja na nokianach jeździłem w górach po białym i nie było problemu nawet gdy miały 5lat

Ale całoroczne to częściej zimówki z opcją jazdy w lecie, a te co @rwIcIkpokazał to bardziej letnie z M+S

W vitarze miałem ATki niby też M+S ale na ubitym mokrym śniegu było bardzo słabo, w kopnym czy błocie pośniegowym jeszcze znośnie

Teraz mam MTki i niby też mają M+S 😉

image.png.6fbadea6253d0e29d3364aeb98c7cbcc.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Koonrad napisał(a):

A co to za całoroczne

Good year vector 4s gen 3, nalot miały ok 15 kkm. I nie mówię że całoroczne są złe, żona jeździła na Nexenach pare dobrych lat, te też wydawało się że się sie sprawdzały. Nawet teraz do mamy, do jazdy typowo miejskiej, założyliśmy całoroczne. Ale  trzeba mieć w głowie, że to jednak całoroczne i nie do każdych warunków się nadają. Nagle przyjdzie taki dzień, że weryfikuje wszelkie internetowe testy i 20 aut odjeżdża, a ty zostajesz sam w środku lasu. Zresztą miałem już wcześniej sygnały, bo Astra na 8 letnich zimówkach szła bez problemów, a po kilku minutach, na tej samej trasie, na całorocznych, podobnym co do masy autem, zaskoczony pod nosem,  pytałem 'ło da fak?' (tyle że po polsku :))?

Edytowane przez Pito
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2023 o 20:38, rwIcIk napisał(a):

Nie jeżdżę z rodziną (żona to nie rodzina), nie jeżdżę w góry -mieszkam w mieście i raczej po drogach utrzymanych jeżdżę - spokojnie jeżdżę.

Mam opony z dużym zapasem bieżnika, markowe.

Tyle tylko, że 6 letnie.

Już założyłeś, ale dla potwierdzenia powiem, że w Astrze miałem zimówki, produkcja 2014, jeździły jeszcze w tym roku, w pełni przewidywalne, bieżnika ponad 6 mm. Nie miałem żadnych obaw założyć ich nawet w tym roku, ale Astra już poszła w dobre ręce na drugi koniec kraju.

Edit: Aha, opony Fulda ?Kristal Montero?,  nie jakieś premiumy.

Edytowane przez Pito
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pito napisał(a):

Good year vector 4s gen 3, nalot miały ok 15 kkm. I nie mówię że całoroczne są złe, żona jeździła na Nexenach pare dobrych lat, te też wydawało się że się sie sprawdzały. Nawet teraz do mamy, do jazdy typowo miejskiej, założyliśmy całoroczne. Ale  trzeba mieć w głowie, że to jednak całoroczne i nie do każdych warunków się nadają. Nagle przyjdzie taki dzień, że weryfikuje wszelkie internetowe testy i 20 aut odjeżdża, a ty zostajesz sam w środku lasu. Zresztą miałem już wcześniej sygnały, bo Astra na 8 letnich zimówkach szła bez problemów, a po kilku minutach, na tej samej trasie, na całorocznych, podobnym co do masy autem, zaskoczony pod nosem,  pytałem 'ło da fak?' (tyle że po polsku :))?

 

Mam inne odczucia, zwłaszcza że w domu mamy auto na całorocznych i sezonowych

Może dlatego że oba są 4x4 i problemu z trakcja tak się nie odczuwa ?

Ale ciężkim x3 na oponie 235szer. jeździłem po górkach i o ile przy wjeździe robotę robi 4x4, tak przy skręcaniu czy hamowaniu auto też było przewidywalne

Finalnie po 6latach na nokianach, założyliśmy teraz całoroczne yokohamy 😎

 

Generalnie pewnie dużo zależy od opony, zimówki też są różne, jedne mają grubą kostkę a inne bardziej autostradowy bieżnik

Tak samo będzie z całorocznymi, co zresztą widać w tym wątku po pierwszym zdjęciu

 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Koonrad napisał(a):

Generalnie pewnie dużo zależy od opony, zimówki też są różne, jedne mają grubą kostkę a inne bardziej autostradowy bieżnik

Tak, to na pewno. Teraz przeglądając całoroczne, brałbym takie, które są jak najlepsze w zimie i na śniegu. Bo przy normalnej emeryckiej jeździe zachowanie na mokrym czy suchym nie ma aż takiego znaczenia. Z tym że te GY Vector mają super opinie, na szczycie testów, cena też najwyższa (drugie po Michelin CC) - a jednak, w moim przypadku nie do końca się sprawdzają, czym jestem bardzo  zaskoczony. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.